EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Konusunda Bakan Açıklama Yaptı
Kamuajans.com - Bir kuruma bağlı şekilde çalışan vatandaşlar belli bir süre çalıştıktan sonra ve belli bir yaşa geldiği zaman bağlı olduğu kurum tarafından emekli olmaktadır. Emekli olan vatandaşlara bağlı oldukları kurum tarafından bir maaş bağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmadan önce vatandaşlar primleri ve sigortaları bağlı oldukları kuruma ödemekteydiler. Sosyal Güvenlik Kurumu bu ödenen prim ve sigortalar belli bir miktara ulaştıktan sonra ve vatandaşın emekli olabilmesi gereken yaşı geldiyse vatandaşı emekli yapmaktadır.

Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır. Fakat 1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir soru önergesinde, “Emeklilikte yaşa takılanlar diye ifa edilen vatandaşlarımız için yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin, “Söz konusu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalının emekli olarak değerlendirilmesine ve aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır” dedi.

Soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşullarının mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, Bağ-Kur Kanunu ve Emekli Sandığı Kanunundaki hükümlere göre belirlendiğini söyledi.

Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerektiğini belirten Çalışma Bakanı, “Söz konusu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalının emekli olarak değerlendirilmesine ve aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır” dedi.

ESKİ HABERLER


Tüm çalışanların hayali emekli olmak. Ülkemizde çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. İşte erken emekliğin formülleri:

Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor. Yeni çalışma bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun göreve gelmesiyle tekrar beklenti içerisine giren emeklilikte yaşa takılanlara meclisten üzücü haber geldi. 2018 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısında görüşülen EYT'lilerin durumu reddedildi.

Geçtiğimiz dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüten Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı bir programda EYT  konusunda olumsuz konuşmuş ve EYT'lilere sağlık güvencesinden başka bir şey gelmeyeceğini duyurmuştu. Ardından EYT'liler için Genel Sağlık Sigortası müjdesi gelmiş fakat Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda bir adım atılmamıştı.Geçtiğimiz aylarda Bakanlık görev değişimi yaşadı. Yeni Bakan Jülide Sarıeroğlu tüm çalışanlar ve emekliler gibi EYT Mağdurlarının da beklentisini yükselmişti.Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında açıklamalar yapan MHP İstanbul Milletvekili Arzı Erdem'in "Emeklilikte yaşa takılanlar öz evlatlarımızdır. Önce bizim öz evladımıza sahip çıkmamız gerekiyor." sözleri gündeme damga vurdu.

Yıllardır çözüm bekleyen emeklilikte yaşa takılanların sorunu tekrar gündeme geldi. MHP İstanbul milletvekili Arzu Erdem katıldığı televizyon programında EYT sorunun çözülmesi gereken büyük bir sorun olduğunu belirtti.

 MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem geçtiğimiz günlerde bir TV programına katıldı ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşların son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"İKTİDAR PARTİSİNİN BUNU DÜZENLEMESİ GEREKİYORDU"

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem açıklamalarında "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili öncelikle 1.11.2016 tarihinde yazılı soru önergesi, 20.06.2016 tarihinde kanun teklifi ile bu konuyu işledik. EYT'lerin erken emeklilik talebi yok. Onların hakları var. İktidar partisinin bunu düzenlenmesi gerekiyordu. EYT'lerle ilgili yaptığımız çalışmalar var. Yapılan kanuni düzenleme ile bir süreç vardı.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sinan Kocadal 6 ay önce

Yasa 99 dan sonra çıktı niye önce olanı etkiliyor adaletmi bu

Misafir Avatar
İslam Kiraz 6 ay önce

Suriyelilere 25 milyon dolar harcadınız ama kendi vatandaşınız için bütçeniz yok

Misafir Avatar
ses 2 gün önce @İslam Kiraz

25 milyar dolar harcandı

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
MUSTAFA KARAALİOĞLU 5 ay önce @İslam Kiraz

onlara para var her yerde helal olsun
adaletin bu ise görüşeceğiz seçimlerde

Beğenmedim (10)
Misafir Avatar
Serkan 5 ay önce @İslam Kiraz

20 günle kaçırmanın ne demek olduğunu ben bilirim 28 den gün almamak nedir yahu bari düzleyin şunu 30 yaşını aşmamak filan yapın 19. dönem gibi olsun ama yaş şartı 30 olsun lütfen pöh alımları

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
Yaşa takılan 6 ay önce

Tutturmuşsunuz avrupa ülkelerindeki emeklilik yaşı diye biz avrupada yaşayanların standardındamı yaşıyoruz acaba ilk önce onu bi düşünün bakalım bu yaptığınız vicdansızlık. Kul hakkı yemek ne demek siz daha iyi bilirsiniz değil mi???

Misafir Avatar
Kenan üner 2 ay önce @Yaşa takılan

Devamı.....sağlık harcamalarıda ne yazıkki bunlara dahil.Bizim ülkede eemeklilik yaşı erkenmişte insanlar az çalışıyormuş ta felan filan bizde çalışanlar çalışma hayatında işverenler tarafından sömürülebildiği kadar sömürüldüğü için 50'lerden sonra çalışmaya dermanı kalmıyor ,gelişmiş ülkelerde insanların 50 yılda çalıştığını biz 30 yılda çalışarak karşılıyoruz ve çöküyoruz zaten, Kıssadan hisse keşke sayın bakan ve senin gibi ileri düşünen arkadaşların dediği gibi gelişmiş ülkelerle kıyaslanabilecek duruma gelebilsek o standarlara gelelim zaten insanlar çalışmaktan şikayetçi olmaz şimdi ne demek istediğimi anlayabildinmi

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
Kenan üner 2 ay önce @Yaşa takılan

Arden ikra denen trol asıl sen boş konuşma çok akıllı zannediyon kendini herhalde o zaman aç gözlerini iyi oku Türk-İş'in araştırmasına göre, ekimde dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 544, yoksulluk sınırı 5 bin 30 lira oldu yani biz daha acız yoksul olmak istiyoruz ama sayenizde yoksul olmak bile bizler için hayal şimdi git bak bakalım avrupada durum aynımı bunun yanında 45 yaşında bizim ülkede çoğu insan elinde ilaç kutusu dolu poşetlerle geziyor gelişmiş ülkele vatandaşlarına göre sağlığımızı daha erken kaybediyoruz bizde yaş 70 iş bitmişken onların 70 lik delikanlıları bilmem kaç km lik doğa yürüyüşlerine çıkıyor ,gelişmiş ülkelerdeki insanlar çalışma hayatında mesaiden sonra spora da zaman buluyor,kültürel aktivitelere de, eğlenmeye de.. refah içinde yaşadıklarından dolayı sağlıklarını kaybetmeden bizden daha uzun süre çalışabiliyorlar bizde tek maaşla geçinme zor zanaat insanlar ya ek iş yapmak zorunda yada birçok ihtiyacından feregat etmek zorunda

Beğenmedim (2)
Misafir Avatar
Selim Adan 2 ay önce @Yaşa takılan

Arden ikra asıl sen boş konuşma yok avrupada doktora yapmışta orda dondurma satıyormuş hadi oradan sen kendini kandır anca. Bizim ülkemizde insanlar haftanın 6 günü her gün 12-14 saat ler aralığında çalıştırılıyor sen git bir oecd raporlarını aç oku ondan sonra yaz senin tuzun kuru olabilir ama biz senin gibi rahat değiliz kardeş sana ne imkanlar verildiyse artık

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
arden ikra 3 ay önce @Yaşa takılan

boş konusma avrupada olan hakları bizdede var git avrupada yasa bakım bu kadar rahat yasayabiliyomusun. Üniverste mezunları doktora yapmıs insanlar dondurma satarak geçiniyolar aptal.

Beğenmedim (78)
Misafir Avatar
selma yazkan 6 ay önce

Vatandas olarak hakkimizi istiyoruz sizden sadaka degil millet vekilleri nin aldigi cift maaslar suriyelilere taninan haklara gelince butce var vatandasiniza yok emekli olmak hakkimiz verilen hak geri alinamaz

Misafir Avatar
Yaşa takılan 6 ay önce

Yaşa takılan arkadaşlar seçim zamanı geldiğinde bikez daha düsünürsünüz degilmi elimizden alınan hakları...

Misafir Avatar
Zafer Karaoğlan 6 ay önce

Her yıl için %5 Maaştan kesinti de olsa emekli olalım.Emekliliği hakettiğim halde neden 3 sene yaşı bekliyoruz anlamak zor.Sadaka değıl herkes hakkını istiyor.Ödenek yok demenizden bıktık biraz da siz insanları düşünün ülkeyi yönetenler aldığınız fahiş maaşlarınızı gereksiz harcamaları azaltın o zaman hem ülke ferahlar hem de emekli işçi memur maaşları rahat ödenir biz mi yol yordam öğreteceğiz sizlere.

Misafir Avatar
Yaşa takılan 6 ay önce

Bizim elimizden hakettiğimiz haklarımızı aldınız. Ben dul maaşımı alabilmek icin başvuru yaptığımda yasa geriye işlemez diyerek hakkımı vermiyorsunuz ama emeklilik için yasayı geriye isletiyorsunuz bu ne alaka nasıl işinize gelirse öyle.... memur calisanlar olarak emeklilik hakkımızı geri verin bize yeyer artık!!!!

Misafir Avatar
Altan 6 ay önce

Bizlerde gögüsleyemiyoz haksızlığı