KamuAjans.Com - Hükümetten gelen açıklamalarda emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili gündemlerinde bir çalışma olmadığını belirtilirken, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği, Meclis'te gerçekleştirdiği görüşmelerde siyasilerden destek talep ediyor. Hükümet EYT konusunda geri adım atması söz konusu olup olmayacağını ilerleyen zamanda göreceğiz.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT Mağdurları), uzun yıllardır ilk kez, Mecliste çoğunluğa sahip partilerin ortak gündem konusu haline geldi. Milletvekili sayısı 302’ye ulaşan dört parti, emeklilikte yaşa takılanların sorununun çözülmesi için aynı noktada buluştu. Yüz binlerce kişinin gözü, 1 Ekimde yani bugün açılan Meclise çevrilmişti. Emeklilikte yaşa takılan EYT Mağdurları ile ilgili tüm muhalefet partilerinin yasal teklifleri mevcut bulunuyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar son zamanlarda daha önceleri hiç olmadığı kadar gündeme gelmeye ve çözümler üretilmeye başlanmıştı. İktidar partisi dışındaki meclisteki partiler konuya önem vererek kanun teklifleri hazırlayarak meclis gündemi için ilgili başvuruyu yapmışlardı. TBMM'nin açılmasının ardından genel kurulda kanun teklifleri görüşüldü fakat kabul edilmedi. 

Cumhurbaşkanından Son Dakika Açıklama...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, önceki gün partisinin Meclis grubu toplantısında emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili gündeme getirdiği açıklamaları Bahçeli ile görüşmesine de damga vurdu. Erdoğan'ın MYK toplantısında kurmaylarına "Sayın Bahçeli'ye bu yükün altından kalkamayacağımızı rakamlarla anlattım. EYT dediklerimizin sayısı 6.2 milyon kişi. SGK'ya maliyeti 750 milyarın üzerine çıkıyor. Sayın Bahçeli, bu konuda ikna oldu. Bu konu artık gündemden çıkacak" bilgisini verdiği öğrenildi.


MHP'den Emeklilikte Yaşa Takılanlar Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya ilişkin yaptığı son olumsuz açıklamanın ardından MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, ''Evet, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili üç ayrı sorun var. Bunun başında öncelikle, emeklilikte yaşa takıldığı an itibarıyla SGK’yla ilişiği kesilir; yani, tedavi ve ilaç masrafları o kişilerin karşılanmamakta. Şimdi size soruyorum değerli arkadaşlar, tüm milletvekili arkadaşlrıma: Hak mıdır bu? Yaşını bekliyor, prim gün sayısını doldurmuş, doldurduğu günden emekli olacağı yaşa kadar ilaç ve tedavi masrafları karşılanmamakta çalışmıyorsa eğer, çalışamıyorsa eğer. Kanser hastası emeklilikte yaşa takılanlar var. Bunlarla ilgili mutlaka bu alanda aciliyetle bir iyileştirme yapılması gerekiyor.

Değerli milletvekilleri, emeklilerimizin sorunları hakkında verilmiş olan grup önerisi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubum adına söz almış bulunmaktayım. Gazi Meclisi ve ekranları başında bizleri izleyen aziz Türk Milletini saygılarımla selamlıyorum.

Öncelikle şuna değinmekte fayda var: Özel olarak vurgulamak istiyorum ki Milliyetçi Hareket Partisinin kendi parti programı vardır ve bu parti programına uygun olarak senelerden beri emeklilerimizin sorunlarının çözümü noktasında gerekli çalışmaları yapmışlardır. Bunlardan bir parçası da yineemeklilikte yaşa takılanlar. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi hem parti politikaları kapsamında, hem üç sene önce yine yasama faaliyetleri kapsamında gerekli kanun teklifini vermek suretiyle ve yine bu dönemde kanun teklifini yinelemek suretiyle gerekli bilgilendirmeleri aslında yaptı. Burada bizim şunu yapmamız gerekiyor: Hep birlikte emeklilikte yaşa takılanlar kim, bir bunu anlamakta fayda var. Bu insanların sorunları ne, bunu anlamakta fayda var. Öyle meseledir ki aslında, çocukların sorunları siyaset üstü meselelerdir, gençlerin sorunları siyaset üstü meseleler, yaşlıların sorunları bizim için, Milliyetçi Hareket Partisi için siyaset üstü meseleler. Cennet mekân Başbuğ’umuzun açmış olduğu yolda liderimizin göstermiş olduğu yöne doğru “Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben.” demek suretiyle hareket ettiğimizi buradan vurgulamak istiyorum.

Evet, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili üç ayrı sorun var. Bunun başında öncelikle, emeklilikte yaşa takıldığı an itibarıyla SGK’yla ilişiği kesilir; yani, tedavi ve ilaç masrafları o kişilerin karşılanmamakta. Şimdi size soruyorum değerli arkadaşlar, tüm milletvekili arkadaşlarıma: Hak mıdır bu? Yaşını bekliyor, prim gün sayısını doldurmuş, doldurduğu günden emekli olacağı yaşa kadar ilaç ve tedavi masrafları karşılanmamakta çalışmıyorsa eğer, çalışamıyorsa eğer. Kanser hastası emeklilikte yaşa takılanlar var. Bunlarla ilgili mutlaka bu alanda aciliyetle bir iyileştirme yapılması gerekiyor. BAĞKUR’luyu düşünün ki bir bakkalı var, küçücük, naçizane bir yerde bir bakkal işletiyor ve emeklilikte yaşa takılıyor. Nasıl takılıyor? Prim gün sayısını doldurdu ve biz ona diyoruz ki: “Yaşını doldurana kadar sen bu ticareti yapıyorsan yine BAĞKUR primi ödemeye devam edeceksin ve ödediğin sürece de emekli olduğun zaman maalesef maaşın aşağı doğru gelecek.” Şimdi bu sorunları hep birlikte ele aldığımızda, biz aslında bu sorunları siyaset üstü bir mesele olarak gördüğümüzde, el ele verip uzlaşmacı bir zemin içerisinde hep birlikte bunu çözebiliriz. Aslında milletimizin beklentisi yasama organından bu, milletvekillerinden bu, vebal bu.

Üç sene önce verilmiş olan önerge bugün de yine önergemizdir ve liderimizin de dediği gibi, özellikle ifade etmek istiyorum, liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin de ifade ettiği gibi, “Sözümüz sözdür.”; 24 Haziran seçim beyannamemizde ne söylemişsek gerçekleştirilmesi için çalışacağız, gereğini de inşallah yapacağız.'' şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Önceki Haber...

Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilik konusunda bugün yaptığı açıklamada: "48 yaşında emekli olan biri yaklaşık 30 yıl sistemde kalacak demektir. Türkiye kademeli olarak henüz yeni yeni 65 yaş sınırına doğru çıkmaya çalışıyor.  (Emeklilikte yaşa takılanlar) Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. (Emeklilikte yaşa takılanlar) Sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz. 

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var. Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Buna hiçbir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki izahı vardı. Ama bugün ülkemizde 78 yaş ortalama ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu AB'de 65'tir. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun yıllık maliyeti 26 milyar liradır. Toplamda bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Biz böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum. Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi. Böyle bir şey olamaz, buna adalet, hak denmez. Sosyal güvelik sistemimizi yeni bir batağın içine niye sürükleyelim? Türkiye geçmişte popülist politikalardan çok çekti, gelin yeniden bu tehlikeli alışkanlığı hortlatmayalım. diye açıklama yapmıştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında konuştu. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz. Ama siyasette bu yol açıktır. 

Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar adıyla yürütülen bir kampanya var. Hatta bunun için bir dernek dahi kurulan bir dernek dahi var.

Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahi tek başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının ispatıdır. 1992 yılında SSK'lı olarak girmiş, eski sisteme göre 2012 yılında 38 yaşında emekli olacaktır. Hali hazırdaki kademeli yaşa göre bu hanımefendi 2022 yılında yani 48 yaşında emekli olabilecek. Bu kişi emekliliği kazanmıştır ama emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

Dünyanın hiç bir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52'dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz.


Bu teklifin yıllık maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Biz ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? Ben bunu milletimize soruyorum.

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik yoktur. 38 yaşına kadar çalışıp 40 yıl emeklilik maaşı alacak. Böyle bir şey olmaz. Ortalama insan ömrü ülkemizde 78'dir.

Emeklilikte yaşa takılanlara gruba giren 6 milyon kişi bulunuyor. 1 milyonu memur.

Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar TL'dir. Toplamda 750 milyar TL'yi buluyor.

Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde bu yükü nasıl milletin sırtına yükleriz. Ekonomik kurtuluşu savaşı verirken bir taraftan fırsatçı stokçular varken bir de bunlar türedi. Erken emekli olup gidip başka bir işte çalışmaya devam edecek. Buna hak denmez.

Eskiden İskandinav ülkelerinde erken emeklilik olurdu, onlar bile şuan üste çıkarmaya çalışıyor.'' demişti.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
mağdur halk hüseyin 4 saat önce

Belediye seçimleri siyaset üstü olacak işçinin esnafın mağdurun seçimi olacak .

Misafir Avatar
sevinc 4 saat önce

1999 dan once eyt liler emekli olmali yasalar bu seneden sonra baslar

Misafir Avatar
Sabır lı 4 saat önce

ABD başkanı tramp devletten maaş almıyor madem sıkıntımız var devletimizin millet vekillerinin bakanların maaşları azaltalım gerekirse 3veya 5 ay maaşlarını devlete bağışlasınlar yollukları keselim vs bircok şey var bütceyi düzeltmek icin yani saraydan muslukları kısmamız lazım

Misafir Avatar
Sabır lı 4 saat önce

11500 günüm var daha nekadar olacak 3.5 yılım var yaşa benden 5450 gün istiyor sgk peki tamam yaşı bekleyelimde maaşım calıştıkca düşüyor peki 5450 günle emekli olsaydım 1000 tl alacaktım şuan iki katı pirim var maaş 2000 olacakmı cumhurbaşkanı cift dikiş diyor kendisi 3 dikiş yapmış sgk emekli sandığı ve şuan başkanlık maaşı buna ne demeli

Misafir Avatar
murat 5 saat önce

Bizeyaslisindiyeisvermiyorlarsuriyelivatanhainlerinicalistiriyorlarsimdisoruyorumbizneyapalimhirsizlikmiyapalimadammioldurelim

Misafir Avatar
HASAN 6 saat önce

Cok kizginim diyecek birsey bulamiyorum.cikartin su erken emekliligi yasim 45 ozel soktorde calisiyorum barmenlik yapiyordum isden cikarildim neden derseniz yasli oldugumu kel oldugum icin isveren senin isin bitmis artik dedi na yapmaliyim ben simdi soruyorum devlete.daga cikayim hirsizlikmi yapayim yoksa kendimi oldureyimmi onumu istiyorsunuz.memur olsam yemin ediyorum emekli olmak istemezdim.saygilar

Misafir Avatar
Eyt Staj Maduru 6 saat önce

eyt nin tek caresi sandık.. yoksa akp den kimse hayır beklemesin.... ülke düzelsin en azından adalet gelir belki

Misafir Avatar
Eyt Staj Maduru 6 saat önce

yalan dolan ülkeyi sömürüyor
adalet yok