Kamuajans.com - Bilindiği gibi Emеkliliktе Yaşa Takılanlar yıllardan bеri еmеkli olmak için yaşa takılıyorlar vе düzеnlеmе yapılmasını talеp еdiyorlar. Bu konu hakkında Millеtvеkillеri tarafından soru önеrgеlеri vеriliyor çеşitli açıklamalar yapılıyor düzеnlеmеlеr talеp еdiliyor ancak hеrhangi bir düzеnlеmе yapılmıyor. Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır.

1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor.

YENİ HABER

Haberde yer alan torba yasa 11 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Ahmet Aydın imzasıyla bir kanun teklifi olarak TBMM'ye sunuldu.

Ancak, torba yasa taslağı içinde, yaşa takılanlara erken emeklilik düzenlemesi yer almadı. Aldığımız bilgilere göre, kademeli bir sistemle geçişi öngören çalışmanın, Cumhurbaşkanlığında uygun görülmediği belirtiliyor.


ÖNCEKİ HABER 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağdur edilmemesi için ortalamalar hesaplanarak makul bir sürenin hesaplanması gerektiğini söyledi.


  MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye’de birçok kişinin mağduriyet yaşadığı EYT için önemli açıklamalarda bulundu. Düzenli bir şekilde prim ödemiş ve belli bir yaşa gelmiş kişilerin mağdur edilmemesi gerektiğini belirten Usta, emeklilik yaşının makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini ifade etti.Bilindiği gibi Emеkliliktе Yaşa Takılanlar yıllardan bеri еmеkli olmak için yaşa takılıyorlar vе düzеnlеmе yapılmasını talеp еdiyorlar. Bu konu hakkında Millеtvеkillеri tarafından soru önеrgеlеri vеriliyor çеşitli açıklamalar yapılıyor düzеnlеmеlеr talеp еdiliyor ancak hеrhangi bir düzеnlеmе yapılmıyor. Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır.

Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan yaklaşık 3 milyon kişi mağdur edilmektedir. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası haline gelmiştir. Emekliliği hak etmelerine rağmen yaşları bahane edilerek yıllarca bekletilen insanlarımızın büyük bir haksızlığa uğradığı açıktır. Emekli olma hayalleriyle yıllarca emek veren vatandaşlarımızın sorunu acilen Hükumet gündeminde yer almalıdır.

* ÖNCEKİ HABER * Kahramanmaraş'ta Emeklilikte Yaşa Takılanlar Grubu adına açıklamayı yapan İsmet Gedikli, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmenin zamanının gelip ve geçtiğini söyledi.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu sorunun çözümü noktasında çalışma başlatacağını söylediğini hatırlatan İsmet Gedikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek "SSK'ya girişi yıllarında bizden istenen sigortalılık süresi 25 yıl ve pirim 5 bin gündü. Bunları fazlasıyla geçtiğimiz halde emekli edilmeyen mağdurlarız. Bizler kesinlikle erken emeklilik, imtiyaz veya ayrıcalık istemiyor, sadece SSK'ya giriş yıllarımızdaki yaslarla emekli olmak istiyoruz. Sizin de sıkça vurguladığınız bir söz var 'Maç başladıktan sonra kural değişmez' diyorsunuz. İşte bizler tam da bu mağdurlarız. 'Vatandaşa verilen haklar geri alınmaz' ilkesinin çiğnendiği 1999 yılında çıkarılan 4447 ve 4759 sayılı yasa mağdurlarıyız." dedi.
* ESKİ HABER * Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, yaşa takılanlara yol gösterdi. SSK’lı yeni adıyla da 4/a kapsamında işçi olarak çalışanlar, yine eski adıyla Bağ-Kurlu yeni adıyla da 4/b’li olarak kendi adına çalışanlar ve memur olarak çalışanlar, emekli olabilmek için gerekli yaş şartını doldursa bile emeklilik aylığı almaya hak kazanamayanlar SGK’dan prim iadesi alabilirler. Yatırılan primlerin toptan iade alınmasına ise yaşlılık toptan ödemesi deniyor.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran ancak yaş şartını yerine getiremeyen sigortalılara emeklilik hakkı tanınmasına yönelik olarak, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için emeklilikte yaş şartı kaldırılması hakkında soru önergesi verildi. Her dönem çözüldü çözülüyor vaadleriyle günümüze kadar çözülmemiş sorunlardan biri olan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sonunda meclis gündemine geldi. CHP Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan Binali Yıldırım'a yanıtlaması için soru önergesi verdi. 

Emеkliliktе Yaşa Takılan mağdurlar yıllardır haklarını kazanabilme mücadelesi vermeye devam ediyorlar. Seslerini duyurmaya çalışan mağdurların sesine CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN cevap verdi. Konuyla ilgili TBMM'ye önerge veren Türkmen, Başbakana çağrıda bulundu ve mağduriyetin giderilmesini istedi.

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan Binali YILDIRIM’dan, emeklilikte yaşa takılanların haklarını geri istedi. 

Başbakan Binali YILDIRIM’ın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı Kanunun geriye işletilerek birçok vatandaşımızın kazanılmış emeklilik haklarının ellerinden alındığını söyleyen Elif Doğan TÜRKMEN, “bu vatandaşlarımızın sözleştiği SGK düzenlemeleri yok sayılarak mağdur edilmiş, veballeri alınmıştır” dedi.

“AKP bu konuda da sözlerini tutmadı”


AKP hükümetleri tarafından bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğine dair birçok sözlerverildiğine de değinen TÜRKMEN, “ancak şu ana kadar bu konuda verilen sözlerden herhangi biri yerine getirilmemiştir” dedi.
Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan’dan şu sorularına da yanıt istedi:
- 08/09/1999 tarihinden önce sigortalı olduklarında emeklilik şartları arasında “yaş şartı” olmayan vatandaşların, çıkarılan kanunla getirilen yaş şartı nedeniyle emeklilik haklarının ellerinden alınmasının adil bir düzenleme olduğunu düşünüyor musunuz?
- Sonradan yapılan düzenlemeyle getirilen yaş şartı nedeniyle emekli olamayan vatandaşların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılan herhangi bir çalışmanız var mıdır?
- Bu haksız uygulamaya son vererek, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak bilinen bu grup vatandaşın emeklilik haklarının iadesi konusunda bir düzenleme yapacak mısınız?


 
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Meclis'te yaptığı konuşmasında emeklilerimizle ilgili olarak, 'bugünkü kanunlar muvacehesinde bu 3 şartı sağlayan yani yıl şartını, gün şartını ve yaş şartını sağlayan değerli vatandaşlarımız emekli olmaktadırlar ve bunun da ben doğru bir uygulama olduğu kanaatindeyim.' dedi.

Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır. Fakat 1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Yıllardır devam eden bu mağduriyet için çözüm yolları aranmaya devam ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım'a emeklilikte yaşa takılanların durumu soruldu. Milletvekili Vecdi Gündoğdu diğer vekillerden farklı olarak bakana değil, doğrudan Başbakan'a Emeklilikte Yaşa Takılanlar için soru önergesi verdi. Soru önergesinde yaş şartı nedeniyle emekli olamayanların bir defaya mahsus emekli olması istendi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin, “Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için, belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumdan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekmektedir” dedi.


Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma olup olmadığına ilişkin soruya Bakan Sarıeroğlu, şu yanıtı verdi:

“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları, mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu ve 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunundaki hükümlere göre belirlenmektedir. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için, belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumdan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekmektedir.”


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hasan 8 saat önce

EYT BİZİ NEGÜZEL UYUTUYORLAR UYUTTULAR 15 MAD MECLİSE SUNULUYORDU ÖNÜMÜZDE GÜNLERDE MECLİSE GELMESİ BEKLENİYORDU NEOLDU HAYAL OLDU GİTTİ BİZİM İNSANLARIMIZ NİYE BÖYLE AT BİR YALAN HABER ORTAYA OYALANDUR BİZİ YOKSAYANLAR KENDİLERİ GİDECEK ELBETTE BUİŞ BÖYLE GİTMEYECEK HİC DÜŞÜNEN OLMAZMI ACABA BUİNSANLAR YAZDEMEMİŞ KIŞDEMEMİŞ ÇALIŞMIŞ OTUZ SENESİNİVERMİŞ DAHA NEYAPALIM YAŞLARI MIZ.46.48. OLMUŞ 86 87 88 SİGORTA GİRİŞİ OLAN İNSANLARIZ .8.9.10.BİN GÜNÜ OLAN KİŞİ LERİZ SOKAKLARDA İŞSİZ GEÇLER İŞYOK DİYOR LAR YÜZDE ON İŞSİZ LİK BUNASIL DÜŞÜNCE NASIL ANLAYIŞ ANLAMAK MÜNKÜN DEGİL ŞU AN ÜÇ MİLYON KİŞİ YAŞ BEKLİYOR AMA BULLARDAN ŞUAN SADECE 400 BİNKİŞİ EMEKLİ OLMA HAKKINI KAZAN MİŞ OLDUGUNU SÖYLENİYOR EGER SİZ BU 400 BİN KİŞİ YEDE KAYNAK YOKDERSENİZ OZAMAN TÜRKKİYE BATMIŞ DEMEK TİR GERÇİ BEKDE İYİ DEGİL İYİ OLSA SEÇİME GİDİLMEZ BEN İLK OKUL MEZUNUYUM AMA DIŞ BORÇ İÇ BORÇ SOYLAL GÜVENLİK AÇIGI OLDUGU NU BİLİYORUM AYIN 24 DE SEÇİM BEYAN NEMESİ AÇIK LAYACAKMIŞ AKPARTİ BEKLİYORUZ BAKALIM BİZE NEVAR GÖRECEGİZ İŞALLAH KOR SUNUZ SEÇİMDEN SONRA YAPACAGIZ DERSİNİZ ÇALIŞAMIYORUZ ARTIK BUİŞİ GÜNDEMDEN KAL DI RIRSINIZ 16 SENEDİR BİR ŞEYLER YAPARSINIZ DİYE MEKLEDİK OLMADI BARİ BUSEFER YAPINDA İNSANLARIN DUVASINI ALIN ŞU RAMAZAN AYINDA

Misafir Avatar
Ahmet Uçar 9 saat önce

Eyt meselesi çözülemedi hala ak partiye oy yok

Misafir Avatar
Hakkı gasp edilen emeklilikte yasa takılan magdur ! 9 saat önce

29 yıl hic ara vermeden yıllarca calısarak odemem gerekenin cok uzerinde (9000 prim günün üzerinde) devletime vergi odedim.1999 yılinda cıkan yasa biz eyt lileri magdur etti.suan issizim cok magdurum. yasım 47 iste bulamıyorum.Coluk cocugum cok perisan yıllardır psikolojimiz bozulmus durumda. Emeklilikte yasa takılan magdur vatandasolarak bu magduriyetimin bir an once giderilmesini acil olarak talep ediyorum..18 yıldır verilen sozler tutulmadı. Sosyal guvenlik konularında Suriyeliler dahil Bir cok kesimin sorunlarına cozum bulunuyorda biz cok haklı oldugumuz halde 1999 yılinda cıkan yasa ile gasp edilmis haklarımız neden verilmiyor ? Bende ülkemize yıllardir fazlasiyla hitmet etmis gercek vatansever yurttas olarak erken emeklilik degil hakkımın acil verilmesi gerekir .eyt liler olarak ulkede cok buyuk bir magdur kesim olustu.. cozum istiyoruz....yetkililerden bu konuda acıklama bekliyoruz...cok magduriyetler var. iktidar ve sorumlular neden sessiz kalıyor ?

Misafir Avatar
ali 10 saat önce

Bende yas bekluyorum ama usandım artik hakkım? İstiyorum

Misafir Avatar
Hüseyin 10 saat önce

ARKADAŞLAR AKP BİZLERİN OYUNU ALMAK İÇİN HER TÜRLÜ YALANI SÖYLER SON NOKTA EYT ARTIK AKP YE OY VERMEZ YALANLARINI BAŞKALARINA ANLATSINLAR SURİYELİ KUZEY IRAKLI FİLİSTİNLİ OLUR ARABLAR OLUR ONLAR YALANI YELER HALKINA KURU EKMEGİ BİLE ÇOK GÖREN BİR HÜKÜMET VAR İKDİDARDA ...

Misafir Avatar
Eyyüb 12 saat önce

Sayın Cumhur Başkan'ımıza sesleniyorum lütfen ama lütfen eytlilerin sorunu çözün artık

Misafir Avatar
Hüseyin 12 saat önce

ARKADAŞLAR AKP BİZLERİN OYUNU ALMAK İÇİN HER TÜRLÜ YALANI SÖYLER SON NOKTA EYT ARTIK AKP YE OY VERMEZ YALANLARINI BAŞKALARINA ANLATSINLAR SURİYELİ KUZEY IRAKLI FİLİSTİNLİ OLUR ARABLAR OLUR ONLAR YALANI YELER HALKINA KURU EKMEGİ BİLE ÇOK GÖREN BİR HÜKÜMET VAR İKDİDARDA ...

Misafir Avatar
Cem 13 saat önce

Bu ülkede hak adalet varsa bizler vatanımız için yıllarca fazlasıyla prim ve vergi ödediysek başta hangi parti olursa olsun emeklilik haklarımızı geri vermeli. Verilmiş hak geri alınamaz. Hak lafta olmamalı. EYT'lilerin hakları hemen iade edilmeli.