Kamuajans.com - Bilindiği gibi Emеkliliktе Yaşa Takılanlar yıllardan bеri еmеkli olmak için yaşa takılıyorlar vе düzеnlеmе yapılmasını talеp еdiyorlar. Bu konu hakkında Millеtvеkillеri tarafından soru önеrgеlеri vеriliyor çеşitli açıklamalar yapılıyor düzеnlеmеlеr talеp еdiliyor ancak hеrhangi bir düzеnlеmе yapılmıyor. Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır.

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar özellikle son günlerde sosyal medya ve internet haberleri aracılığıyla EYT'ye Çözüm Yoksa Oy Da Yok diyerek seçim öncesi önemli bir kozlarını oynamaya başladılar. Her platformda hak mücadelesi veren EYT mağdurlarına CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce bir umut ışığı yakmış, MHP vekilleri çözüm önerisi sunmuş ancak AKParti yetkilileri bunun ekonomiye büyük bir yük getireceğini söyleyerek duruma sıcak bakmamışlardı. Bu durum mağdurları oldukça üzdü ve genel anlamda böyle sessiz bir kampanya halinde çözüm yoksa oy yok diyerek seslerini duyurmaya devam ediyorlar

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar yıllardır hükümetten bir düzenleme bekliyor ancak bu düzenleme yapılmadı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalışıyorlar. EYT'ler 2017 yılında bu konu hakkında düzenleme beklediklerini ancak düzenlemenin yapılmadığını 2018 yılında bir müjde beklediklerini ifade ediyorlar. Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler kapsamında bir düzenleme yapılmasını beklediler ancak o da olmadı. Vatandaşlar çıkan ve en kapsamlı olan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede de EYT düzenlemesi beklediler ancak yine düzenleme gelmedi. 2018 yılında uzatılması düşünülen OHAL ile EYT'liler çözüm bekleyecek.  

YENİ HABER

Son olarak MHP Seçim Beyannamesinde emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesi yöünde önemli bir vaat bulunmaktadır.Torba yasa 11 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Ahmet Aydın imzasıyla bir kanun teklifi olarak TBMM'ye sunulmuş ancak, torba yasa taslağı içinde, yaşa takılanlara erken emeklilik düzenlemesi yer almamıştı. 

ÖNCEKİ HABER 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağdur edilmemesi için ortalamalar hesaplanarak makul bir sürenin hesaplanması gerektiğini söyledi.


  MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye’de birçok kişinin mağduriyet yaşadığı EYT için önemli açıklamalarda bulundu. Düzenli bir şekilde prim ödemiş ve belli bir yaşa gelmiş kişilerin mağdur edilmemesi gerektiğini belirten Usta, emeklilik yaşının makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini ifade etti.Bilindiği gibi Emеkliliktе Yaşa Takılanlar yıllardan bеri еmеkli olmak için yaşa takılıyorlar vе düzеnlеmе yapılmasını talеp еdiyorlar. Bu konu hakkında Millеtvеkillеri tarafından soru önеrgеlеri vеriliyor çеşitli açıklamalar yapılıyor düzеnlеmеlеr talеp еdiliyor ancak hеrhangi bir düzеnlеmе yapılmıyor. Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır.

Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan yaklaşık 3 milyon kişi mağdur edilmektedir. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası haline gelmiştir. Emekliliği hak etmelerine rağmen yaşları bahane edilerek yıllarca bekletilen insanlarımızın büyük bir haksızlığa uğradığı açıktır. Emekli olma hayalleriyle yıllarca emek veren vatandaşlarımızın sorunu acilen Hükumet gündeminde yer almalıdır.

* ÖNCEKİ HABER * Kahramanmaraş'ta Emeklilikte Yaşa Takılanlar Grubu adına açıklamayı yapan İsmet Gedikli, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmenin zamanının gelip ve geçtiğini söyledi.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu sorunun çözümü noktasında çalışma başlatacağını söylediğini hatırlatan İsmet Gedikli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek "SSK'ya girişi yıllarında bizden istenen sigortalılık süresi 25 yıl ve pirim 5 bin gündü. Bunları fazlasıyla geçtiğimiz halde emekli edilmeyen mağdurlarız. Bizler kesinlikle erken emeklilik, imtiyaz veya ayrıcalık istemiyor, sadece SSK'ya giriş yıllarımızdaki yaslarla emekli olmak istiyoruz. Sizin de sıkça vurguladığınız bir söz var 'Maç başladıktan sonra kural değişmez' diyorsunuz. İşte bizler tam da bu mağdurlarız. 'Vatandaşa verilen haklar geri alınmaz' ilkesinin çiğnendiği 1999 yılında çıkarılan 4447 ve 4759 sayılı yasa mağdurlarıyız." dedi.
* ESKİ HABER * Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, yaşa takılanlara yol gösterdi. SSK’lı yeni adıyla da 4/a kapsamında işçi olarak çalışanlar, yine eski adıyla Bağ-Kurlu yeni adıyla da 4/b’li olarak kendi adına çalışanlar ve memur olarak çalışanlar, emekli olabilmek için gerekli yaş şartını doldursa bile emeklilik aylığı almaya hak kazanamayanlar SGK’dan prim iadesi alabilirler. Yatırılan primlerin toptan iade alınmasına ise yaşlılık toptan ödemesi deniyor.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran ancak yaş şartını yerine getiremeyen sigortalılara emeklilik hakkı tanınmasına yönelik olarak, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için emeklilikte yaş şartı kaldırılması hakkında soru önergesi verildi. Her dönem çözüldü çözülüyor vaadleriyle günümüze kadar çözülmemiş sorunlardan biri olan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sonunda meclis gündemine geldi. CHP Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan Binali Yıldırım'a yanıtlaması için soru önergesi verdi. 

Emеkliliktе Yaşa Takılan mağdurlar yıllardır haklarını kazanabilme mücadelesi vermeye devam ediyorlar. Seslerini duyurmaya çalışan mağdurların sesine CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN cevap verdi. Konuyla ilgili TBMM'ye önerge veren Türkmen, Başbakana çağrıda bulundu ve mağduriyetin giderilmesini istedi.

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan Binali YILDIRIM’dan, emeklilikte yaşa takılanların haklarını geri istedi. 

Başbakan Binali YILDIRIM’ın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı Kanunun geriye işletilerek birçok vatandaşımızın kazanılmış emeklilik haklarının ellerinden alındığını söyleyen Elif Doğan TÜRKMEN, “bu vatandaşlarımızın sözleştiği SGK düzenlemeleri yok sayılarak mağdur edilmiş, veballeri alınmıştır” dedi.

“AKP bu konuda da sözlerini tutmadı”


AKP hükümetleri tarafından bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğine dair birçok sözlerverildiğine de değinen TÜRKMEN, “ancak şu ana kadar bu konuda verilen sözlerden herhangi biri yerine getirilmemiştir” dedi.
Elif Doğan TÜRKMEN, Başbakan’dan şu sorularına da yanıt istedi:
- 08/09/1999 tarihinden önce sigortalı olduklarında emeklilik şartları arasında “yaş şartı” olmayan vatandaşların, çıkarılan kanunla getirilen yaş şartı nedeniyle emeklilik haklarının ellerinden alınmasının adil bir düzenleme olduğunu düşünüyor musunuz?
- Sonradan yapılan düzenlemeyle getirilen yaş şartı nedeniyle emekli olamayan vatandaşların bu mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılan herhangi bir çalışmanız var mıdır?
- Bu haksız uygulamaya son vererek, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak bilinen bu grup vatandaşın emeklilik haklarının iadesi konusunda bir düzenleme yapacak mısınız?


 
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Meclis'te yaptığı konuşmasında emeklilerimizle ilgili olarak, 'bugünkü kanunlar muvacehesinde bu 3 şartı sağlayan yani yıl şartını, gün şartını ve yaş şartını sağlayan değerli vatandaşlarımız emekli olmaktadırlar ve bunun da ben doğru bir uygulama olduğu kanaatindeyim.' dedi.

Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır. Fakat 1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Yıllardır devam eden bu mağduriyet için çözüm yolları aranmaya devam ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım'a emeklilikte yaşa takılanların durumu soruldu. Milletvekili Vecdi Gündoğdu diğer vekillerden farklı olarak bakana değil, doğrudan Başbakan'a Emeklilikte Yaşa Takılanlar için soru önergesi verdi. Soru önergesinde yaş şartı nedeniyle emekli olamayanların bir defaya mahsus emekli olması istendi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin, “Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için, belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumdan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekmektedir” dedi.


Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma olup olmadığına ilişkin soruya Bakan Sarıeroğlu, şu yanıtı verdi:

“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları, mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu ve 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunundaki hükümlere göre belirlenmektedir. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için, belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumdan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerekmektedir.”


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Guler 4 saat önce

Eyt bende akpartiye bizi madur ettiği için çok küskünüm bazen ekmek parasını borç bulduğumu bilirim fakat söz konusu vatanın ve milletin geleceği ise kişisel düşünemeyiz inşAllah biran önce maduriyetimiz giderilir oyum her zaman ki sahibinindir

Misafir Avatar
Cem 5 saat önce

Sayın bakan açıklama yaptı, eyt yaşı bekleyecek diyor. Hakkımızı istiyoruz niye bekleyelim. Biz 2 gün daha bekleriz ama sonrasında siz beklersiniz. Eyt ye destek veren parti seçimi kazanacak.

Misafir Avatar
birol 5 saat önce

4 oyda benden.vermeyeceğim.Demek her yeri kaldıran bütce bizi kaldırmıyor

Misafir Avatar
sahsali kopruden gecmeyip ekmek isteye eyt li hulya acar 5 saat önce

Halkin verdigi vergilerle olusan ekoonomi tenceresinden ve sermayesinden emekliye asgariucretliye eyt lilere v Turk genclerini sosyal yardim paketleri istiyorum ac cocukla sefil eyt emekli yasami ile parali kopruden gecmek istemiyorum benim ve milletimin karni doysun sahsali kopruler zenginlerin karnini doyurur eyt nin hakini yedirtir

Misafir Avatar
Gariban isci 5 saat önce

Alti oyum var.oylar inceye

Misafir Avatar
Dogan 6 saat önce

Arkadaşlar bende 16 yildir akp ye oy verdik birakin eyt yi cözmezi ne sayin cumhurbaskanimiz ne basbakanimiz gunlerdir mitink yapiyorlar hic konuşmalarin emeklilik ve asgeri ücretliye şunu bunu yapicam dedigini duydunuzmu devlet diyorki fitre kişi başi 19 tl. Diyor 5 kişilik bir aile 1600 tl. İle nasil gecinecek bunlarda alt tabaka insanlari düşünmuyorlar ben oyumu bukez vermiyecem alim gücumuz bitiyor secim ikinci tura koyalim boyle millet bagcesiyle yok efendim kraathaneyle karinlarimiz doymuyor bizler 60 .65 yaşlarina kadar nasil calişacaz evimize nasil ekmek goturecez hukumet bunlara öncelikli care bulmali aklin yolu birdir düşüncelerinize saygim sonsuz ama birazda bu alt tabaka insanlarimizi düşunelim artik bu insanlar aldanmamali teşekürler

Misafir Avatar
Hasan 7 saat önce

EYT SAYIN BAŞBAKAN EYT ÜLKEYİ KİRİZE GÖTÜ RÜR DEMİŞİNİZ TAMAM ANLADIK TENCERAKARA BENİMKİSENDENKARA SONUNDA BİR KULP BULDUNU NUZ DOGRU SÖYLÜYORSUNUZ SÜRİYELİLERE KİM BAKACAK 3 MİL YON BİZİZ ÜÇ MİLYON ONLAR BİZ ONLARA ÇALIŞIYORUZ BİZEVERMEDİGİNİZİ ONLARAVERİYOR SUNUZ SİZİN İÇİN FARK ETMİ YOR 32 .ÇALIŞMIŞIN 8 .9 BİN GÜN PİRİMİN OLMUŞ NASIL OLSA HERŞEYİN KILIFI BULDUNUZ ÇALIŞIYORSUN HER AY MAAŞ DÜŞÜYOR EMEKLİLİ GİN GELİR DÜŞÜK AYLIK BAGLARSINIZ YÜZDE 69 DAN YÜZ DE 28 DÜŞÜREN SİZ ON DANSONRA YÜZ 7 BÜYÜYORUZ MADEM ÖYLE BEN SİZDEN ŞU NU İSTİYORUM DEYİN YAŞATAKILANLARIN AYLIK BAGLAMA YÜZDE 69 DAN BAGLANACAK DEYİN BİZ DE YAŞBEKLEDİGİMİZE DEGSİN BİR TARAFDAN BAZIKESİM LERİN EK GÖSTER GESİNİ 3600 ÇIKA RACAKSIN AYLIGIN DA 700 YAKIN ARTIŞ OLACAK ÇADİYORSUNUZ BİZ DE BİN TL İÇİN 32 .34.SE ÇALIYORUZ SAYIN BAŞ BAKAN BEN NAPIYIM EV KİRA İKİ ÇOCUK OKULA GİDİYOR MAAŞ ASKERİ ÜÇRET BENİM YAŞIM 47 SİGORTA GİRİŞİ 88.YAŞ 16 YAŞINDA BAŞLAMIŞIM BUNLARI YAZMAK İSTE MEZDİM GÜVEN DİGİMİZ PARTİ BİZİ GALE AL MIYOR NE OLURDU SEÇİM ÖNCESİ BİR ADIM ATI LACAGINI SÖYLESEYDİNİZ BİZDE PAZAR GÜNÜ Gİ DİP OYUMUZU VERSEYDİK BEDELLİYİ GETİRİYOR SUNUZ BEŞ MİL KİŞİDEN SÖZ EDİLİYOR BİR BE DEL Lİ VERE CEGİ PARA BİR YAŞATAKILANIN OR TALAMA BİR BUCUK YILLIK AYLIGI AYLIGINI KARŞILITOR BURDAN GELEN PARAYIDA BİZİM İÇİN KULLANSANIZ OLMAZ MI BURAKIN KAYNAK YOK DE MEYİ NEKAYNAKLARVARDA YERİNDE KUL LANILSA BUYAZIYI OKUYAN BİR YETKİLİ OKUR BAŞBAKANA GÖNDERİR BEN ŞİMDİ OYUMU KİME VE RİRİM BENİ DÜŞÜNENEMİ YOK BİZİ GALE BİLEAL MAYANAMI ELBETDE BENİ DÜŞÜNENE SAYIN BAŞBA KAN BİRDE KENDİNİZİ KOYUN BİZİM YERİMİZE YANLIŞIMVARSA DOGRUSUNU SİZ SÖYLEYİN İKİ AYDAN BERİ BİRMÜJDEDE BİZE GELİRDİYE BEKLE DİKGEL MEDİ SEÇİME BİR GÜN KALDI BU SAAT DAN SONRA NEDİSEK BOŞUNA CANLAR SIKKIN BEN DEN OY YOK SİZE HAYIRLI SEÇİMLER DİLİYORUM

Misafir Avatar
Arif 7 saat önce

Akp üyesiyim ama eyt maduruyum 48 yaşındayım 3 senem var is bulamiyorum suriyeliler yuzunden oyum chp ye cozerde emekliyim