Bedelli Askerlik Defteri Tamamen Kapandı Mı? Bedelli Askerlik 2018'de Gelir Mi?
KamuAjans.Com - Yapılan anketler ve sosyal medya kampanyaları gösteriyor ki bedelli askerlik konusunda talep oldukça fazla ve siyasetçilerin seçim zamanları vaadleri arasında ilk sırada yer alabilecek seviyede. Önümüzdeki seçim sürecinde bedellinin tekrar gündeme gelip gelmeyeceği ise net olmamakla birlikte mümkün gözükmektedir.

Milliyet'ten Şebnem Hoşgör'ün haberine göre Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın milletvekilleriyle gruplar halinde görüşme programı devam ederken, partinin grup başkan vekilleri de vekillerle sabah kahvaltılarında buluşma kararı aldı.

Her grup başkan vekiline bağlı 50-60 kişilik milletvekili gruplarına yönelik kahvaltılı toplantıların ilki dün partinin genel merkezinde yapıldı.

'İktidar grubuna yakışmıyor'

Mustafa Elitaş'ın 'sorumlu' olduğu 59 kişilik milletvekili grubunun davetli olduğu toplantıya yaklaşık 30 civarında isim katıldı.

Toplantının ana gündem başlığını AK Parti'li vekillerin Meclis çalışmalarına katılımı oluşturdu.

Genel kuruldaki görüşmelere sık sık 'karar yeter sayısı' 139 milletvekilinin bulunamaması nedeniyle ara verilmek zorunda kalındığı ifade edilen toplantıda, bu tablonun iktidar grubuna 'yakışmadığı' vurgulandı.

Toplantıda, vekillerin gündeme ilişkin soruları da Bozdağ ve grup başkan vekillerince yanıtlandı.

'Kesinlikle olmaz'

Bu çerçevede Bozdağ, vekillerin kendilerine yoğun şekilde iletilen 'bedelli askerlik' talebini gündeme getirmeleri üzerine şöyle dedi: "Böyle bir ortamda, operasyonlar sürerken bedelli askerlik mümkün değil, kesinlikle olmaz."

Dönem dönem gündeme gelen 'bedelli askerlik'le ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen eylül ayında "Hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. Zaten gelip yapacağın askerlik altı ay. Bunun da yaklaşık bir 20 günü izin; beş ay 10 gün. Gel askerliğini yap. Askerlik bir de sana birçok kazanım sağlıyor" demişti.

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, Erdoğan'a yakın bir anketçinin AKP-MHP ittifakının yüzde 50'yi geçemediğini söylerken, Erdoğan'ın kitlesel oya sahip kesimleri dikkate alan adımlar atacağını ileri sürdü. Atılacak adımlardan biri de bedelli askerlik olacağını söyledi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir dönem danışmanlığını yapan Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, MAK araştırma şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat'ın değerlendirmelerini köşesine taşıdı.


AKP-MHP ittifakının yüzde 50'yi geçemediğini belirten Takan, taşeron düzenlemesinin, bedelli askerliğin, emeklilik düzenlemesinin gündeme geleceğini yazdı.

Takan'ın yazısının bir bölümü şöyle:

Sarayın, Bahçeli'nin önerilerine soğuk tutumunun devam ettiğini son İstanbul zirvesinin ardından dile getirmiştim. Erdoğan, grup toplantısında da mesaj vermeyince iktidar kulislerini yokladım. AKP Genel Başkanı, Bahçeli'nin kafa karıştıran, alfabemizin çeşitli harfleriyle süslediği (!) ittifak formüllerine hâlâ uzak duruyor. Ancak net bir talimat vermiş partililerine; "bu süreçte Bahçeli'yi kızdıracak konuşmalardan uzak durun..." Anketlerden gelen sonuçlarda Cumhurbaşkanlığı için 50 artı 1'i bulamadığını gören ve ittifak formüllerine temkinli yaklaşımını sürdüren R. Erdoğan ne planlıyor?.. Saray kaynaklarından şu bilgiye ulaştım;

"Kitlesel oya sahip olan kesimleri dikkate alan bir kısım çıkışlar yapılacak.

--Bedelli askerlik.


--Taşeron işçiler. (Dün grup toplantısında açıkladı-aht-)

--Cezaevlerinin ve mahkûmların durumu. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması; 2 ya da 4 yıla çıkarılması. (FETÖ hariç adli mahkûmlar.)

--Yaştan dolayı emeklilik."

Bu maddelerin sayısının artırılması için üzerinde çalışmalar devam ediyor.

***
Peki sahada durum ne?.. ABD'de görülen dava, Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı Man Adası belgeleri seçmende nasıl bir etki bırakmış? Bu konuda sahada çalışma yapan iktidara yakınlığı ile bilinen MAK araştırma şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat ile görüştüm. Kulat, "İlk günden bugüne ilginç bir süreç yaşanıyor" dedi ve ekledi;

***

MHP seçmeninin içinde fotoğraf şu; MHP seçmeni yüzde 7'lerde AKP de yüzde 40'larda ise bugün (kararsızlar dağılmadan) ikisi birleştiğinde Cumhurbaşkanlığı garantiye alınmıyor. 50 artı 1'e getirmiyor. Cumhurbaşkanı da bunu okuyor ve görüyor. Hatta HÜDA PAR ve BBP'yi de dahil ettiğimizde 50 artı 1'i göremiyor. Bundan dolayı önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı başka bir şey yapacak.

Türkiye'de bedelli askerlik tartışmaları savunanlar ve kesinlikle reddedenler arasında süredursun, yurtdışında Türk Vatandaşlarının canını sıkacak gelişmeler yaşanıyor. Türkiye'de bedelli askerlik tartışmaları savunanlar ve kesinlikle reddedenler arasında süredursun, yurtdışında Türk Vatandaşlarının canını sıkacak gelişmeler yaşanıyor.

Hollanda SAvunma Bakanlığı'nca Türkiye'de bedelli askerlik yapmak isteyen çifte vatandaşlığa sahip kişilere verilen kredinin kaldırılması için kanun teklifi verildi. Türkiye'de bedelli askerlik yapmak isteyen çifte vatandaşlık sahibi çalışanlara verilen kredilerin kaldırılması için kanun teklifi verildi. Aşırı Sağcı Özgürlük Partisi (PVV) tarafından meclise verilen öneriyi meclisin büyük bir bölümü de tdestekliyor. Hollanda Savunma Bakanlığı Sözcüsüyse kredi uygulamasının iptali için sendikaların da onayının gerektiğini bu konuda görüşmelerin yapılacağını söyledi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre , Hollanda Savunma Bakanlığı, Türkiye'deki askerlik yükümlülüğünü bedelli askerlik olarak yapmak isteyen çifte vatandaşlığa sahip kişilere 6 bin avro tutarında kredi verebiliyor. Bu karar çifte pasaportlu çalışanların Türkiye'deki askerlik zorunluluğundan etkilenmemesi için yine Hollanda Meclisi tarafından alınmıştı. Türkiye'deyse hükümet tarafından yapılan düzenlemeyle yurtdışında yaşayanlar için bedelli askerlik ücreti 1000 avroya düşürülmüştü. Hollanda Savunma Bakanlığı'nın kredi uygulamasıysa uzun süredir PVV'yi rahatsız ediyor. Söz konusu kredi uygulamasının kaldırılması bekleniyor.Bedelli askerlik meselesinin gelmesini uzun süredir isteyen vatandaşlar, hemen hemen her gün soysal medya üzerinde kampanyalar başlatarak seslerini başta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı olmak üzere yetkililere duyurmaya çalışıyor. Ancak siyasi isimlerden gelen son açıklamalar bedelli askerliğin gündemde olmadığı yönünde.

En son 2014 yılında gündeme gelen ve İlk olarak 35 bin Türk Lirası ödenmesi konuşulan bedelli askerlik uygulamasında bedel yapılan görüşmeler sonucunda 18 bin Türk Lirası'na düşürülmüştü. AKP hükümeti tarafından verilen bu fırsatın yenisini bekleyen milyonlarca genç hergün bedelli umuduyla güne başlarken üzücü haber AKP'li Milletvekilinden geldi.

Milyonlarca gencin beklediği bedelli askerlikte hükümetin belli kademelerinden ucu açık yanıtlar gelmişti. Başbakan Binali Yıldırım ve yeni Milli Savunma Bakaın Nurettin
 Canikli'nin şuan gündemimizde yok açıklamaları sonrası net açıklama AKP Milletvekili Nergis Atcı'dan geldi.

Ak Parti Kayseri vekili sayın hülya nergis meclis gündeminde bedelli düzenlemesi yok ihtiyaç olursa bakanlık gerekeni yapar dedi. Son dönemlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alan bedelli askerlik meselesi ile ilgili kulislerden önemli bir haber geldi. Yeni dönemde savunma bakanlığının başına getirilen Nurettin Canikli uzun süredir cevabı aranan ''bedelli askerlik'' sorusunu yanıtladı.

Bedelli askerlik konusunda beklenti içerisinde olan binlerce askerlik adayına yeni bir umut ışığı doğmuştu. Yeni kabinenin açıklanmasının ardından Milli Savunma Bakanının değişmesi ile Bakanlığa Nurettin Canikli getirilmişti.


Savunma Bakanlığına geldiğinde masasında ilk önce bedelli sorunu ile karşı karşıya kalan Canikli bu sorunun yanıtını vermemişti. Ta ki bugüne kadar Nurettin Canikli Onbinlerce kişinin beklediği bedelli askerlik konusunda kesin konuştu.

Milli Savunma Bakanı Canikli Bedelli Askerlik hakkında "Şu anda hükümetimizin gündeminde bedelli askerlik söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Bedelli askerlik uygulaması, genel olarak ordunun ve devletin maddi kaynak sağlaması ve vatandaşların günlük hayatlarının sekteye uğramaması, mevcut işlerini kaybetmemeleri için çıkartılıyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bedelli askerlik için söylentiler dolaşsada henüz netleşen birşey yok.

Sosyal medya platformu Twitter üzerinde yüz binlerce takipçisi olan ve Ankara kulislerinde konuşulan konuları henüz gündeme gelmeden takipçileri ile paylaşan Ankara Kuşu adlı kullanıcı, önceki akşam soru cevap kısmında takipçilerinin belli askerlik çıkacak mı sorunu yanıladı. Attığı Tweet'te Ankara Kuşu, bedelli askerliğin çıkacağını söyledi. Bu da bedelli askerlik meselesinin Ankara kulislerinde konuşulmakta olduğu anlamına gelmektedir.

Binlerce bedelli askerlik bekleyen kişiye üzücü haber Bakan Mehmet Şimşek'ten gelmişti. Bedelli askerliğin hükümetin gündeminde olmadığını belirten Mehmet Şimşek'in bu açıklaması sonrası bedelli askerlik tamamen rafa mı kalktı ?


 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Fox TV'de bedelli askerlik sorusunu cevapladı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, daha önce bedelli askerliğin gündemimizde olmadığı Başbakan tarafından açıklandı dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, daha önce bedelli askerliğin gündemimizde olmadığı Başbakan tarafından açıklandı dedi.

Şimşek ayrıca, bedellinin benim konum olmadığını da belirtti.

İşte O Açıklama

Bedelli askerlik son zamanlarda özellikle sosyal medya kampanyalarıyla sık sık gündeme geliyordu. Bu konuda hükümetin herhangi bir çalışması olmadığı da yine belirtiliyordu. Sosyal medyada bedelli askerlik gelecek, geliyor şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'Bedelli Askerlik gündemimizde yok' dedi.

ESKİ HABER
Binlerce bedelli askerlik bekleyen vatandaşların gözü kulağı Bakanlar Kurulu'ndan gelecek son dakika haberdeydi. Bakanlar Kurulu'nun ardından sosyal medyada 'bedelli askerlik' paylaşımları yapıldı. Ancak bedelli askerlikle ilgili beklenen haber gelmedi.

Binlerce bedelli askerlik bekleyen vatandaşların gözü kulağı Bakanlar Kurulu'ndan gelecek son dakika haberdeydi. Bakanlar Kurulu'nun ardından sosyal medyada 'bedelli askerlik' paylaşımları yapıldı. Ancak bedelli askerlikle ilgili beklenen haber gelmedi.

Bedelli askerlik hiç gündemden düşmüyor ancak devlet yöneticileri de bu konuda hiçbir ışık vermiyor. Milli Savunma Bakanı Nurettin CANİKLİ bedelli askerlik konusunun gündeme gelmemesini bunun askerin moralini bozacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'da katıldığı bir televizyon programında bedelli askerlik konusuna değindi ve beklenen müjdeyi vermedi.

   Daha önce yaptığımız haberde hükumet kanadından bedelli askerlikle ilgili bekleyenleri üzecek yeni bir açıklama daha gelmiş, en son olarak Milli Savunma Bakanı Nurettin CANİKLİ, bedelli askerlik tartışmalarına "Bakın Türkiye şu anda birkaç tane dünyanın başına bela terör örgütüyle mücadele ediyor. PKK ile mücadele sürüyor, DEAŞ ile mücadele var. Böyle bir dönemde bedelli askerliğin gündeme gelmesi dahi askerimizin moralini bozar. Terörle mücadele sürerken bedelli askerliğin konuşulmasını dahi doğru olmadığını düşünüyorum" diyerek yanıt vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi:
Bedelli askerlik konusunda, şu anda gündemimizde bu yok. Çünkü, şu anda ciddi manada asker kadrosunda eksilme var. Onun için biz, vatansever evlatlarımızı askere bekliyoruz.
Hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. Zaten gelip yapacağın askerlik 6 ay. Bunun da yaklaşık bir 20 günü izin; 5 ay 10 gün. Gel askerliğini yap. Askerlik sana bir çok kazanım sağlıyor.

Önceki Haberler...

'
Bedelli askerlik çıkacak mı', 'Bedelli askerlik ne zaman çıkacak' sorularına yanıt Mabeyn Köşkü'nde ATV, A Haber ve A News ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda gündemimizde bedelli askerlik konusu yok. Ciddi manada asker kadrosunda eksilme var. Vatansever evlatlarımızı askere bekliyoruz." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti, uzun süredir aralıksız PKK/PYD ve DAEŞ ile büyük mücadele içinde, 15 Temmuz darbe teşebbüsü derken, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi ve Savunma sanayisi büyük bir darbe almış görünmekte ve dünyanın içinde bulunduğu büyük krize rağmen yüksek vergilerle boğuşan Türkiye halkı, devletini krize kurban etmemekte.

BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI?

Bedelli askerlik bekleyenlerin gözleri Canikli’ye çevrildi. Vatandaşların Bakanın açıklama yapması istenilen konuların en başında bedelli askerlik konusu geliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran her erkek vatani görevini yapmak için askere gidiyor. Bazı kişiler geçerli sebeplerden dolayı zorunlu olan bu görevi erteleyebiliyor, hiç yapmıyor veya görev süresini kısaltabiliyorlar. Görev süresini kısaltmak isteyen vatandaşlar, istenilen şartları karşılayabiliyorlarsa belli bir ücret karşılığında bedelli askerlik uygulamasından faydalanabiliyorlar. Bedelli askerlik uygulaması, genel olarak ordunun ve devletin maddi kaynak sağlaması ve vatandaşların günlük hayatlarının sekteye uğramaması, mevcut işlerini kaybetmemeleri için çıkartılıyor. 2 ağustos’ta düzenlene Yüksek Askeri Şura sonrasında bedelli askerlik ile ilgili bir açıklama yapılması beklenildi. Fakat konuyla ilgili bir gelişme olmadı.


Son olarak bu kadar mali yükün bedelli askerlikle çözüleceği konusunda siyasiler hemfikir.

2017 yılı içerisinde bedelli askerlikle ilgili hem cumhurbaşkanının hem de hükumet yetkililerinin açıklamaları bedelli askerlik bekleyen adaylara pekte ümit vermemişti. Ancak Milli Savunma Bakanının değişmiş olması bedelli askerlik bekleyenler için bu durumun yeniden gündeme gelmesi anlamı taşıyor.


Milli Savunma Yeni Bakanı Nurettin Canikli ilk ziyaretini Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar'a gerçekleştirdi. Görüşmede nezaket ziyareti ve bilgilendirme şeklinde geçti. Görüşme sonrası bedelli askerlik konusunun gündeme gelip gelmediği hakkında bilgi verilmedi.

Nurettin Canikli’den evvel bu konu gündeme geldiğinde Bakan Fikri Işık; “Bakın Türkiye şu anda birkaç tane dünyanın başına bela terör örgütüyle mücadele ediyor. PKK ile mücadele sürüyor, DEAŞ ile mücadele var. Böyle bir dönemde bedelli askerliğin gündeme gelmesi dahi askerimizin moralini bozar.” şeklinde yaptığı açıklamasıyla bu talepleri geri çevirmişti.Bakan Işık yaptığı bir diğer açıklamada ise; “Terörle hem sınırlarımız içinde hem de sınırlarımız dışında azim ve kararlılıkla mücadele ederken böyle bir uygulamanın gündemimizde olması beklenemez. Şu an gündemimizde böyle bir şey yok Zaten Genelkurmay Başkanlığımızın da böyle bir talebi yok” ifadelerine yer vermişti.


Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK konuyla ilgili soruya verdiği cevapta bedelli askerlik konusunun neden gündeme gelmemesinin de altını çizerek cevap vermişti. Ancak bu açıklama bedelli askerlik bekleyenlerin umudunu kırmış değil. Çeşitli forumlarda ve sosyal medyada bedelli askerlik bekleyenlerin oluşturduğu kamuoyu baskısı etkili olmaya devam ediyor. Muhalefet temsilcileri de bedelli askerlik bekleyenler için hem destek oluyor hem de çözüm önerileri üreterek hükumete çözüm önerileri sunuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BEDELLİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerlik konusunda açıklamalarda bulundu. Son günlerde en fazla konuşulan konulardan biri olan bedelli askerlik konusunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hükümetin gündeminde bedelli askerlik yok. Bedelli askerlik yok, dedikodusu var." sözlerini kullandı.

BEDELLİ ASKERLİK ÇIKACAK MI?

Bedelli askerlik sorusuna Başbakan Yardımcı Veysi Kaynak'tan açıklama geldi. Kaynak, bedelli askerliğin şu an gündemde olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, CNN Türk'te katıldığı programda bedelli askerlik açıklamasında bulundu.

"Bedelli askerlik için bir hazırlık olacak mı" sorusuna Kaynak, "Türkiye'nin yurtiçinde ve yurtdışında çok önemli terör operasyonları yaparken bedelli askerliğin gündeme gelmesi mümkün değil" ifadesinde bulundu.

Siyasilerin her seçim zamanı seçim kozları arasında yer alan bedelli askerlik konusunda hükumete gelen önerilere hükumet kanadından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklama ile nokta koydu. Bedelli bekleyen herkesi hayal kırıklığına uğratan açıklamada hükumetin gündeminde bedelli olmadığı yönündeydi. Bedelli askerlik konusunun ne zaman gündeme geleceği ise henüz netlik kazanmadı.


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık AK Parti Grup Toplantısı öncesinde Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı. Işık, bedelli askerlik noktasında Milli Savunma Bakanlığı cephesinde yeni bir gelişme olmadığının altını çizerek, "Harp cephesinde yeni bir gelişme yok." demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyada bedelli askerliğe ilişkin yer alan bazı ifadeleri hatırlatarak, "O sözler size mi aitti?" sorusuna Erdoğan, "Bana ait değil, ben 'Sayın Başbakan'la bir değerlendirmesi yapılır' dedim. Şu anda böyle bir şey söz konusu değil." karşılığını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kabinenin gündeminde bedelli yok, dedikodusu var" dedi.

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları kurucu üyesi ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın eşi Selma Yazıcı, İstanbul'da 9 Haziran'da düzenlenen AK Parti İstanbul İl Başkanlığı iftarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında geçen bir diyaloğu sosyal medya hesabından paylaşmıştı..

Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bugüne kadar yaptıkları açıklamalarda bedelli askerlik için, "Gündemimizde yok" demişlerdi. Ancak bedelli askerlik, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin 'SMA hastaları için kaynak olması şartıyla' yaptığı teklif üzerine yeniden gündem olmuştu. Fakat Destici'nin bu bedelli askerlik teklifine de hükümet kanadından olumsuz yanıt gelmişti. 

Selma Yazıcı iftar programından fotoğrafları da Twitter adresinden paylaştı. 
Bedelli askerlik bekleyenlerin hayal kırıklığı ile karşıladığı açıklamaların ardından umutları yeniden tazeleyen mesaj ise beklenmedik bir yerden geldi.  

'BİNALİ BEY'LE KONUŞALIM, DEĞERLENDİRELİM'

Selma Yazıcı, bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Söz vermeyeyim ama Binali Bey'le konuşalım, değerlendirelim" değini yazdı. Yazıcı'nın bu paylaşımları bedelli askerlik bekleyenleri heyecanlandırırken, bir anda sosyal medyada da gündem oldu.

Selma Yazıcı'nın bedelli askerlik bekleyenleri heyecanlandıran o tweetleri: 
Selma Yazıcı daha önce de bedelli askerlik ile ilgili paylaşımlar yapmıştı.

Destici, bedelli talebinin nedenlerini de “Çok pahalı tedavisi olan bir hastalık. Kimse ilacına ulaşamadığı için hayatını kaybetmesin diye böyle bir talepte bulunduk. Sakarya’daki çocuğumuz tedavisi için 800 bin lira bulunamadığından yaşamını yitirdi. Bu da Türkiye için büyük ayıp. Türkiye’de 2 bin SMA hastası var. Bunların her birinin tedavi maliyeti 2 milyon lira, toplam 4 milyar liraya ihtiyaç var. Bu maliyet bedelli gelirinden çıkabilir” diye anlattı.

En son açıklama yine Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK'tan geldi.

Bedelli askerliğin gündemde olmadığını belirten Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklamada  ‘Terörle hem sınırlarımız içinde hem de sınırlarımız dışında azim ve kararlılıkla mücadele ederken böyle bir uygulamanın gündemimizde olması beklenemez. Şu an gündemimizde böyle bir şey yok Zaten Genelkurmay Başkanlığımızın da böyle bir talebi yok‘ dedi. 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, bedelli askerlik ile sağlanacak kaynağın SMA hastalarına aktarılabileceğini söyledi.


Kaynak bulunma konusunda da öneri veren Destici, "Kaynak bulunamıyorsa bizim önerimiz, değişik fonlarda milyarlarca TL para var ve daha az önemdeki farklı alanlarda harcanıyor. 2 milyar dolar buraya ayrılsın. Ya da bedelli askerliğe ilkesel olarak karşıyım. Lakin oluşacak kaynak buraya aktarılıp 2 bin canımız hayata tutunacaksa bu da yapılabilir. Son olarak Sakarya’da SMA hastası olan Eymen bebek, tedavisi yapılamadığı için hayatını kaybetti. Rabbim ailesine sabırlar versin, cennetinde buluştursun" diye konuştu.


* Bedelli Askerlikle İlgili Eski Bilgi ve Haberler

Milyonlarca kişinin gözü kulağı bedelli askerlik konusunda. Bugüne kadar bu konuya yönelik çeşitli açıklamalar yapıldı. En Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bedelli askerlik konusunda açıklama yapmıştı. Bu açıklamalara göre bedelli askerliğin çıkıp çıkamayacağı netleşmiş oldu. İşte o son açıklamalar: 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklamada  ‘Terörle hem sınırlarımız içinde hem de sınırlarımız dışında azim ve kararlılıkla mücadele ederken böyle bir uygulamanın gündemimizde olması beklenemez. Şu an gündemimizde böyle bir şey yok Zaten Genelkurmay Başkanlığımızın da böyle bir talebi yok‘ demişti.


Bedelli askerliğin gündemde olup olmadığına ilişkin konuşan Başbakan Binali Yıldırım da, "Yok böyle bir şey, programımızda gündemimizde yok" demişti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bedelli askerlikle ilgili "Türkiye'nin şu ortamında, terörle mücadelenin bu kadar had safhada olduğu bir ortamda bedelli askerlik konusuyla ilgili herhangi bir çalışma Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında mevcut değildir" diyen Kurtulmuş, "Yakın dönemde de bu konunun gündeme gelmesi mümkün değildir" ifadelerini kullanmıştı. 

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Murat 1 yıl önce

Bedelli askerlige ihtiyac duyuyoruz evlendim isi esi cocugu birakip askere gitmem mumkun degil. bedelliyi benim durumumda binlercesi bekliyor.

Misafir Avatar
Heter 1 yıl önce

Bedelli derhal çıkmalı ve profesyonel ordu kurulmalı acil

Misafir Avatar
Gokhan 1 yıl önce

Evliyiz iş yerimiz evimiz kira bedelli çıksın yoksa kiralarımızı nasİl oderiz

Misafir Avatar
kaan 8 ay önce @Gokhan

bedelliye vereceğin parayı kiraya ver

Beğenmedim (221)
Misafir Avatar
Aysel anne 1 yıl önce

Bedelli askerlik çıkmalı ,bizim çocuklarımız bizlere bakıyor ,çalışmak zorundalar .devlet orduyu profesyonel yapsın

Misafir Avatar
Murat dogan 1 yıl önce

Bedelli bekliyoruz kurduğumuz bi işimiz var kaybetmek istemiyoruz yetkililer duysun sesimizi tez zamanda çıksın artık.

Misafir Avatar
Boncuk 1 yıl önce

Ne olur Allah rizasi icin bedelli çıksın ailem uzakta gurbette tek basimayim 2 yasinda oglumuz var tek dayanagim kocam oda olmasa perisan oluruz benden daha kötü durumda olanlar var bugunumuze şükür ama ne olur cikarin herkes zenginler bedelli yapsin fakirler askere gitsin diyor bizde zengin değiliz cogu insan borca girip kredi cekip ödeyecek bizde onlardan biriyiz kimsenin babasından miras kalmadi

Misafir Avatar
Haksızlık 1 yıl önce

Gerçekten haksizlik ya cumhurbaskani ve bakanlar olmak uzere bir bedelli askerlik cikarttilar sirf cocuklarini gondermemek icin bizim canimiz patlicanmi bedelliyi bekliyoruz yeter artik evin tek çocuğuyum eve ben bakıyorum askere gidersem devlet mi bakacak evdekilere 2 gun elektirik faturasini odeme suyu kesiyirlar ne bicim yerde yasiyoruz anlamadim ki :/

Misafir Avatar
Hatice kadın 1 yıl önce

Bence bedelli çıksın çünkü fetocular askerein içine tekrar gimek isticrktir bu onları engeller