Bakan Sarıeroğlu'ndan Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi
Kamuajans.com - Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ''Bu konuda asgari ücretin düzeltilmiş, ihalelerin üç yıllık yapılıyor ve yine toplu sözleşmeyle alakalı süreçlerin işliyor olmasıyla beraber ücretlerde kısmi oranlarda düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Ama zaman içerisinde her ne kadar bir düzelme olsa da beklentiler ve talepler farklı yönde. Geçmiş dönemde yapmış olduğumuz seçimlerde taşerondaki kardeşlerimize yönelik kamuda istihdam imkanıyla ilgili bir beyanımız oldu. Bugüne kadar AK Parti olarak ne dediysek ve ne yapacağız dediysek, arkasında durmuş bir iktidarız. Bu anlamda geçmiş dönemde bazı çalışmalar hayata geçirilmek istendi ama şartlar maalesef uygun olmadı. Bu dönemde bunun sorumluluğunu biliyoruz. Bunun taşerondaki işçilerimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle şuan çok titiz bir çalışma içerisindeyiz.'' demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Beklenti içinde olan bir çok kesim var. Taşeronda çalışan arkadaşlarımız bunlardan en önemlisi. AK Parti olarak bugüne kadar ne söz verdiysek yerine getirdik. İnşallah taşerondaki kardeşlerimizin kamudaki İstihdam imkanları ile ilgili beklentilerini karşılayabilmek için yaklaşık 1 aydır Maliye Bakanımızla çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmamızı kısa süre içerisinde tamamlayıp, kardeşlerimizle paylaşacağız. İnşallah sıkıntılarına, beklentilerine, taleplerine ve ihtiyaçlarına yeni yasama döneminde yeni yıla girmeden cevap vermiş olacağız." dedi.


ESKİ AÇIKLAMALAR
Sarıeroğlu, taşeronlarla alakalı süreci tamamlarken Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları ve 80 milyon vatandaşın durumunu göz önünde tutarak çalışmaları gerçekleştireceklerini vurgulayarak, ''Maliye Bakanlığı ile bu konu üzerinde çalışıyoruz. Tam olgunlaştıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız. İnşallah yeni yasama döneminde kısa süre içerisinde bu konu ile ilgili güçlü adımlar atılmış olacak.'' değerlendirmesini yapmıştı. 

Mabeyn Köşkü'nde 15 Eylül 2017 tarihinde ATV, A Haber ve A News ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu konu tamamen hükümetimizin gündeminde, kısa bir süre içerisinde sayın başbakanımız gelinen noktayı açıklayacaktır diye düşünüyorum" dedi.

 TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINACAK MI?

Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarında "Bu konu gerçekten çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiriyor. 1 milyona yakın insanımız kamu ile ilişkili konularda hizmet sunuyor. Onlar gerçekten emekli ve yürekleri ile hizmete katkı veriyorlar. Sistemin değiştirilmesi ve kamuya doğrudan hizmet vermek istiyorlar. Geçmişte uzun süre çalışmalar yaptık. Çok basit görünmüştü, işin içine girince her bir alımda sözleşmeler çok farklı. Farklı hizmet verme biçimleri var, hizmet veren kişilerin sözleşmedeki konumları da farklı. Çalışma aylarca sürdü. İşin içinden çıkamadık. En sonunda dedik ki, bu çalışmayı yapmamız gerekir dedik. Sözleşmeli modele dayanır bir modeli de sunduk. Önceki yapılan çalışmaları da dikkate almak suretiyle bir çalışma yapılıyor. Toplumun geniş bir beklentisi olduğunu biliyoruz. Çalışma Bakanlığımızın çalışmaları yakın zamanda ortaya çıkacak. Ben çok uzak olmayan vadede bu çalışmaların sona geleceğine inanıyorum. İnşallah tatlıya bağlayacağız." ifadelerine yer verdi.

Bakan Sarıeroğlu yaptığı açıklamada sadece cümle arasında taşeron işçileri kullandı. Ancak geçtiğimiz gün Bekir Bozdağ ile Naci Ağbal'ın açıklamaları olumlu şekilde karşılandı. Kadro için net süreç, yeni yasama yılı ile belli olacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sorumluluğu geniş bir bakanlık olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, "80 milyon vatandaşı ilgilendiren bir sorumluluğumuz var. Talep, beklenti ve ihtiyaçların yüksek olduğu bir bakanlık. İşçilerimizin, taşeronda çalışan kardeşlerimizin, esnaflarımızın, çiftlerimizin, iş verenlerimizin, memurlarımızın yoğun beklentileri var. Bu anlamda bir denge kuracağız. Bu dönem, ülkemizin mali durumu, istikrarı, 80 milyon vatandaşımızın menfaatini dikkate alarak, tüm talepler konusunda hassasiyetimizin yüksek olacağı, çözüm konusunda irademizi ortaya koyacağımız ve vicdanları rahat ettirecek şekilde bir çözüm konusunda gayret göstereceğimiz bir dönem olacak." dedi.

NTV canlı yayınına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal "Bu konu çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiriyor. Sağlık, eğitim sektöründe bu şekilde çalışan arkadaşlarımız var. Bu statüde kamuda hizmet verenlerin ciddi katkılar verdiğini görüyoruz. Geçmişte Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı olarak çalışmalar yaptık. İşin içine girince gördük ki, her bir hizmette sözleşmeler birbirinden çok farklı. Sözleşmedeki durumla fiili durum birbirinden farklı. Farklı hizmet verme süreleri var. Bu çalışma aylarca sürdü. Sözleşmeli modele dayanan bir modeli paylaştık. Çalışma Bakanlığı çalışma yapıyor. Biz de çalışmaların içindeyiz. Bu konuyla ilgili somut noktaya gelinmesi gerekiyor. Çalışma Bakanlığı'nın çalışmaları yakın zamanda ortaya çıkacak. Çok uzak olmayan vadede çalışmaların sona geleceğini düşünüyorum." demişti.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan kabine değişikliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Jülide Sarıeroğlu getirilmişti. Devir teslim töreniyle Mehmet Müezzinoğlu'ndan görevi teslim alan Jülide Sarıeroğlu'nun yıllardır çözüme ulaşmayan taşeron işçiye kadro sorununa yaklaşımı merak ediliyor. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına atanan Jülide Sarıeroğlu'na görev devir teslim sonrasında taşeronla ilgili herhangi bir soru yöneltilmedi. Ancak ilerleyen günlerde karşısına gelecek olan taşeron işçilere kadro verilmesi hususunda çiçeği burnunda bakanın nasıl bir cevap vereceği ve nasıl bir yöntem izleyeceği merak ediliyor.

Taşeron yasasının en çok bağlı olduğu bakanlık olan Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da atanan Jülide Sarıeroğlu'nun dün itibariyle göreve başlamasının ardından kadro bekleyen taşeron işçiler için de yeni bir umut ışığı doğmuş oldu.


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ ''Taşeron konmusu hükümetin gündeminde, toplantılar yapıldı, Başbakanımızın Başkanlığında, toplantılar yapıldı, müzarekeler gerçekleştirildi, bazı çalaşımlara için talimatlar verildi, ilgili bakanlıklar birlikte çalışıyorlar, bu çalışmalar belli bir noktaya geldi, önümüzdeki yasama yılı içerisinde bu konuda atılması gereken adımlar atılacak.'' dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilere kadro çalışmaları ile ilgili ''Bu konu gerçekten çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiriyor. 1 milyona yakın insanımız kamu ile ilişkili konularda hizmet sunuyor. Onlar gerçekten emekli ve yürekleri ile hizmete katkı veriyorlar. Sistemin değiştirilmesi ve kamuya doğrudan hizmet vermek istiyorlar. Geçmişte uzun süre çalışmalar yaptık. Çok basit görünmüştü, işin içine girince her bir alımda sözleşmeler çok farklı. Farklı hizmet verme biçimleri var, hizmet veren kişilerin sözleşmedeki konumları da farklı. Çalışma aylarca sürdü. İşin içinden çıkamadık. En sonunda dedik ki, bu çalışmayı yapmamız gerekir dedik. Sözleşmeli modele dayanır bir modeli de sunduk. Önceki yapılan çalışmaları da dikkate almak suretiyle bir çalışma yapılıyor. Toplumun geniş bir beklentisi olduğunu biliyoruz. Çalışma Bakanlığımızın çalışmaları yakın zamanda ortaya çıkacak. Ben çok uzak olmayan vadede bu çalışmaların sona geleceğine inanıyorum. İnşallah tatlıya bağlayacağız" dedi.

Türkiye Kooperatif, Ticaret, Eğitim ve Büro İşçileri Sendikası (Koop-İş) Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, "Kamuda, asıl işte çalışan tüm taşeron işçilere kadro verilmesini talep ediyoruz." dedi.

Alemdar, Koop-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanlığının Palandöken Kayak Merkezi'ndeki bir otelde düzenlenen 2. Olağan Genel Kurulu açılışında yaptığı konuşmada, işçi hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu konudaki çalışmalarının süreceğini belirten Alemdar, "Biz işçi kesimi olarak, işçi hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi için yapılması gerekenleri konuşmak, sendikal hak ve özgürlüklerinin, özellikle de örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını tartışmak isterken, uluslararası standartlarda bir endüstriyel demokrasiyi sağlamanın yollarını da konuşmak, ortak çözümler bulmak gerekir. Özellikle kamuda, asıl işte çalışan tüm taşeron işçilere kadro verilmesini talep ediyoruz." diye konuştu.

Alemdar, sendikalarının geliştiğini ifade ederek, "Koop-İş Sendikası değişmekte ve bir o kadar da gelişmektedir. Bundan sonra da değişmeye ve gelişmeye devam edecektir. Her şubemizin genel kurulu, yeni bir şahlanışın, yeni bir hamlenin başlangıcı olacak." ifadelerini kullandı.

Sendikanın Erzurum Şube Başkanı Tarık Toğrul da emeğiyle alın teriyle geçinen herkes için çaba harcayan, hak ve emek için mücadele eden bir sendika olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizler, yalnızca kendimiz için değil ülkede emeğiyle geçinen herkesin mutluluğu ve refahı için mücadele edeceğiz. Başta kıdem tazminatı hakkımız olmak üzere, yılların mücadeleleriyle elde edilen haklarımızın elimizden alınmaması için konfederasyonumuz TÜRK-İŞ ve sendikamızın sonuna kadar arkasında duracağız."

Tek liste halinde yapılan 2. Olağan Genel Kurul seçiminde, Koop-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Toğrul, oy çokluğuyla yeniden başkan seçildi.

Genel kurula, Alemdar ve Toğrul'un yanı sıra AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı ve sendika üyeleri katıldı.

BAŞBAKAN YILDIRIM SONBAHARI İŞARET ETTİ

Taşerona kadro konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Gündemimiz gayet yoğun. Özellikle yaz aylarından sonra gündemimizin ağırlığını ekonomi oluşturacak. Ekonomi ile ilgili yeni programlarımızı uygulamaya koyacağız. Yaz sezonundan da istifade ederek hazırlık çalışmalarımızı yürütüyoruz." ifadelerini kullandı. Bu açıklama taşeron işçileri umutlandırırken, kadro konusunda sonbaharda adım atılacağı şeklinde yorumlandı.

YENİ TAŞERON ALIMLARI YOLDA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ personel alımları konusunda yaptığı açıklamada, taşeron işçi alımı yapılacağını belirtti. 46 bin 500 personel alımı yapılacağını ifade eden Bakan Akdağ, bu alımların 16 bin 500'ünün sağlık personeli, 13 bininin doktor, 17 bininin ise şirket personeli olacağını ifade etti. Ancak henüz bu alıma dair ilan yayımlanmadı.

Kamudaki yaklaşık 720 bin taşeron işçinin kadro beklentisi yine sonuçsuz kaldı. Türk-İş yönetimi, Başbakan Binali Yıldırım’a bir kez daha taşeron işçilerin kadro beklentisini iletti. Ancak Başbakan Yıldırım’dan olumlu bir yanıt gelmedi. Türk-İş Başkanlar Kurulu perşembe günü yaptığı toplantının ardından Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü.

Başkanlar Kurulu’nun Yıldırım ile görüşmesinde, Türkİş Başkanı Ergün Atalay bir kez daha taşeron ve geçici işçilerin durumunu gündeme getirdi. Hükümet seçim öncesinde kamudaki taşeron işçilere kadro sözü vermişti. Ancak aradan geçen süreye karşın bu söz yerine getirilmedi. Türk-İş Başkanı Atalay da, görüşmede bir kez daha konuyu gündeme getirerek, kamudaki 720 bin taşeron işçiye kadro verilmesini istedi. Türk-İş Başkanı ayrıca, geçici işçiler için de kadro talep etti. Ancak alınan bilgiye göre, Başbakan Yıldırım, gerek taşeron gerekse de geçici işçilere kadro konusunda net bir ifade kullanmadı. Herhangi bir tarih de vermedi.

ESKİ HABER

Hükümet, kamuda taşeron ve sözleşmeli çalışanlarla ilgili harekete geçti.

Bakanlar Kurulu, kamuda taşeron işçiliği bitirecek, özellikle öğretmenlik ve doktorluk gibi önemli görevlerde sözleşmeli ve mülakatla alımlara devam edecek formül üzerinde çalışıyor.

Bakanlar Kurulu'na 2 ayrı model sunuldu. Taşeron işçiler, kamuda ihtiyaca göre belirlenen, nitelikli alanlarda, sınavla ve liyakat esaslarıyla kadroya geçilecek. Bakanlar Kurulu'na yapılan sunumda, sözleşmeli öğretmen ve doktor uygulamasına devam kararı alındı. Kamuya personel alımlarında getirilen mülakat uygulamasında ise liyakatın esas alınması için nitelik artırılacak. Objektif kriterlerle mülakat yapılacak.


Taşeron işçilere kadro konusunda yeni bir umut ışığı doğdu. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın önceki gün açıkladıkları yeni kabine birçok bakanın yerinin değişmesine, birçok milletvekilinin de yeni bakan olmasına vesile oldu. 

Kadro bekleyen taşeron işçileri, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Yazdan sonra gündemimiz ekonomi olacak” sözleriyle umutlandı. Taşeron işçilerin beklediği kadro çalışmasının, yaz aylarından sonra yeniden gündeme geleceği ve çalışmanın başlatılacağı belirtiliyor.

Kendisine kamuda çalışan taşerona işçilerin kadroya alınması yönünde gelen soruya Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hizmet alımı yoluyla kamuda çalışan işçilerin hakları konusunda temel iyileştirmelere gittiklerinin altını çizdi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, söz konusu iyileştirmeler arasında sözleşme süresinin 3 yıla çıkartılması, kıdem tazminatı ve ücretlerin garanti altına alınması gibi konu başlıklarının yer aldığını dile getirerek, "Aile yardımından tutun tatil konusuna kadar kadrolu işçilerin sahip olduğu hemen hemen bütün haklarını kanunla garanti altına aldık. Dolayısıyla hizmet alımı yoluyla kamuda çalışan işçi kardeşlerimizin kadrolu işçilerden çok fazla bir farkı yok. Geriye bir tek kadro talebi var ama fiiliyatta biz zaten gerekenleri yaptık." dedi.

Konu üzerinde tekrar çalışılacağını ifade eden Şimşek, gelecek bir yılda vatandaşa dokunan alanlardan temel reformlara kadar bütün konularda ilerleme sağlanacağını kaydetti.


Değerlendirme: Mehmet Şimşek, "Kamuda çalışan işçi kardeşlerimizin kadrolu işçilerden çok fazla bir farkı yok. Geriye bir tek kadro talebi var ama fiiliyatta biz zaten gerekenleri yaptık" açıklaması ile bu konu ğzerinde çalışıldığını söyledi. Peki fiiliyatta her şey tamamlandıysa bu mevzuata da dökülmeli ve sonuna geldiği söylenen çalışmalar tamamlanmalıdır. 


Önceki Taşeron İşçilere Kadro Haberleri

Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerindeki yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personel, düzenleme kapsamında bulunuyor.


720 bin taşeron işçisini ilgilendiren en son açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'den geldi. Özlü, taşeron işçilerin merakla beklediği kadro konusunda önemli açıklama yaptı. Özlü, taşeron işçilerle ilgili kadro konusuna ilişkin soruya, "Bu konuda bir çalışma yaptı hükümetimiz.İki alternatif gündemde, Bakanlar Kurulu'na sunum yapıldı, bunlardan birisine karar vereceğiz" yanıtını verdi. Ancak Bakan Özlü, bu alternatiflerin ne olduğuna ilişkin bilgi vermedi.

Yıllardır kadro talebiyle mücadele eden taşeron işçileri çeşitli platformlardan seslerini duyurmaya devam ediyor. Twitter’dan #kandırıldık etiketiyle hükümete tepki gösteren taşeron işçileri, “Bir haftada başkanlık için anayasa hazırlayanlar 5 yıldır taşeron işçisiyle dalga geçiyorlar” diyerek tepki göstermişti. Konuya ilişkin Aydınlık’a konuşan taşeron işçisi Kadriye Sağıroğlu da “Biz mücadeleye yılmadan devam edeceğiz” dedi.

Taşeron işçilere kadro konusu bir yılı aşkın süredir bir milyona yakın çalışan tarafından merakla ve büyük bir istekle bekleniyor. Hem kadroların ne zaman verileceği hem de kimlere kadro verileceği konusu bir türlü netlik kazanmadı. Hükumet kanadından edindiğimiz bilgiler doğrultusunda taşeron işçilerle ilgili genel durumu sizler için özetledik.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Taşeronla ilgili Başbakanımızın talimatı var. Maliye Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Devlet Personel Başkanlığımız üzerinde çalışıyor. İnşallah tamamlandığında milletimizin huzuruna gelecek. Halka ne söz verdiysek mutlaka yerine gelmiştir ama orada bir zamanlama problemi vardı. O da inşallah Maliye ve Çalışma bakanlıklarının ortak çalışmasıyla çözümlenecektir diye düşünüyorum. Biz, sivil toplum kuruluşlarıyla iç içe olmanın, bu milleti en iyi şekilde yönetmenin en önemli unsuru olarak görüyoruz. Her şeyi istişareli yapacaksınız. Kendi başınıza doğruyu bile yapsanız istişareden uzakta yapmışsanız mutlaka hata yapma ihtimaliniz artıyor. AK Parti, bugüne kadar diğerlerine kıyasla en az hatayla bugüne kadar gelmişse, milletin teveccühünü ve desteğini alıyorsa bunda en büyük pay, milletle beraber yürümesidir, istişareden hiç bir zaman ayrılmamasıdır." dedi.

Taşeronlara kadro verilmesine yönelik tartışma Meclis'e taşındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, milletvekillerinin sorusu üzerine TBMM Genel Kurulunda taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi vermişti. Müezzinoğlu, referandum sonrasında raftan indirilmesi planlanan taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik çalışmanın henüz başlamadığını bildirmişti. Bu sözler üzerine, Bakan Müezzinoğlu ile CHP'li vekiller arasında taşerona kadro tartışması yaşanmıştı.

Taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda gün geçtikçe artan sabırsızlık muhalefet partileri tarafından TBMM Meclis Genel Kuruluna taşınmaya devam ediyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na yönelttiği taşeron işçilere kadro sorununa Müezzinoğlu tarafından verilen cevap kadro bekleyen işçileri pek de memnun etmeyecek türden bir cevap olmuştu.

Meclis tutanaklarına yansıyan taşeron tartışması şöyleydi:

Bakan Müezzinoğlu –“ Sayın Gürer’in Sözlü Soru Önergesi ’ne cevabımız: 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik çalışmalar devam etmektedir.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Sayın Bakana teşekkür ediyoruz ancak taşeron işçiler, mevsimlik işçiler, geçici işçilerle ilgili aylardır konuşulan hiçbir konunun hâlâ gerçekleşmediği ortada. Bunun yanında, 28 şeker fabrikasında malzemeli yemek hizmet alımı başlatılarak 700’e yakın işçi de sokağa atılmak üzere. Yani, bir yerde sorun çözülmediği gibi, kadro verilmediği durumda, bir de işçiler dışarı atılmakta.

Keza mevsimlik ve geçici çalışan işçilerden işsizlik ödeneği kesiliyor ama bunlar işten ayrıldıkları dönemde İşsizlik Fonu’ndan yararlanamıyorlar, böyle de bir garabet var.

Bunun yanında, sendikalarla ilgili sendikalaşmanın önünde engeller artırılmış durumda. Ayrıca, ILO standartlarında haklarını ve mücadelesini veren işçilerin grev hakkı engelleniyor. Dün Lüleburgaz’da KRİSTAL-İŞ Sendikasına üye işçilerin Şişecam’da yanlarındaydım, altmış gün ertelendi…

BAŞKAN – Sayın Bakan, bir açıklama yapacak mısınız?

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU (Edirne) – Evet Sayın Başkan.

BAŞKAN – Buyurun.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU (Bursa) – Teşekkür ederim.
Sayın Gürer, tabii, gerek hizmet alımıyla, “taşeron” dediğimiz gruplarla ilgili çalışmalarımızı henüz tamamlamadık. Daha doğrusu, referandum sonucunda, halk oylaması sonucunda başlayacağımız çalışmalara henüz daha başlamadık. İnşallah, önümüzdeki günlerde bu yönde çalışmalar başlar ve…

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Ama bir yıl geçti Sayın Bakan, üç ay demiştiniz.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU (Bursa) – “Referandumdan sonra.” dedik.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Bakın, siz, burada -ramazan günü söylüyorum- üç ay dediniz bir yıl geçti.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU (Bursa) – Referandum ortamında bu tür konuların gündeme gelmesini doğru bulmuyoruz ve referandumdan sonra gündemimize alır -Hükûmet olarak bu konuda Sayın Başkanımızın da açıklamaları kamuoyunda var- önümüzdeki günlerde inşallah çalışmaları başlatırız.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Grev ertelemeyle ilgili düşüncenizi de alalım yani.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Soru kadar da cevap alabilmemiz lazım Sayın Başkan, adalet yok.

2015 YILINDAN BERİ 4C’LİLERİN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İLE UYGULANMIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 4c’lilerin Toplu İş Sözleşmesi İle Uygulanmayan Hakları İçin Bir Düzenleme Var mıdır sorusunu da bakan yanıtladı ve 2015 yılından beri uygulanmayan haklar içinde şöyle dedi.-“ Sayın Ömer Fethi Gürer’in (6/653) esas numaralı Sözlü Soru Önergesi ‘ne cevabımız: 2015 yılında imzalanan toplu sözleşmelerde “657 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesinin (C) fıkrası kapsamında tam zamanlı çalışan geçici personelin sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacaktır.” hükmü yer almakta olup bu konuya ilişkin değerlendirme ve çalışmalar devam etmektedir.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) – Çok uzun sürdü Sayın Bakan ama çok uzun sürdü.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU (Devamla) – Evet, haklısınız, inşallah kısalır.2015 Kasım seçimleri öncesinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından hükumet programına alınan taşeron işçilere kadro verilmesi sözünün ardından bir yıl geçti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçilere kadro konusu kendisine hatırlatıldığında konunun sadece taşeron işçiler mevzusundan ibaret olmadığını personel yasasının değişmesi gerekliliğini ifade etmişti. Ancak son günlerde AKPartili Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun'un açıklaması taşeron işçilere kadro konusunda umutlu bir bekleyişe neden oldu.

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, “AK Parti Hükümeti olarak verdiğimiz bir sözü daha tutuyor, kamuda çalışan taşeron işçilerimizin kadroya alınmalarını sağlıyoruz. Meclis’te gerçekleştireceğimiz yasal düzenlemeler sonrası süreç başlayacak ve ister asıl iş olsun, ister yardımcı iş olsun, tüm taşeron işçilerimiz kadro alacaklar” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hizmet alım sözleşmeleri kapsamında, yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik çalışmaların Maliye Bakanlığı koordinesinde devam ettiğini açıkladı. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan soru önergesinde, taşeron işçilerin kadrolu statü veya eşdeğer statüde çalıştırılmaları konusunun ne zaman hayata geçirileceğini sordu. Soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, “Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında, yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik çalışmalar Maliye Bakanlığı koordinesinde devam etmektedir” dedi.

Türkiye'nin çalışan iş yükünü çeken personelin büyük bir bölümünü oluşturan taşeron işçilere kadro çalışmasında da sona geliniyor. Çalışma çok yönlü olarak devam ediyor. 16 Nisan referandum sonrasında da hız kazanacak. Çalışmanın en önemli adımlarından birisi de "güvenlik" olduğu için bakanlıklara arası istişare devam ediyor. 720 bin taşeron işçi sayısı bu hassasiyeti de arttırıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Sizler elinizin emeğiyle, alnınız teriyle, çoluk çocuğunuzun ailenizin helal nafakasını kazanırken, bu ülkenin ne zaman ihtiyacı oldusa her zaman doğrunun yanında durdunuz. Her zaman dimdik bir şekilde hakkın adaletin yanında durdunuz. Burada sizlerin ortaya koyduğu bütün pankartları gördüm. Taşerona kadro diyorsunuz. Mesajlarınız alınmıştır. Erzurum'dan aldığım mesajı Bakanlar Kurulu'na, Başbakanımıza götüreceğim" dedi.

Taşeron işçiye kadro konusunda da Bakan Müezzinoğlu, "Çalışmaları olgunlaştırdıktan sonra hükümete göndereceğiz. Önümüzdeki ayların konusu. Haftaya pazartesi Bakanlar Kurulu yapıldığında çözüm takvimi belirlendikten sonra biz de o takvime göre çalışmaları şekillendireceğiz" açıklamasında bulundu.


2016 yılının başlarında yaşanan Taşeron işçilere kadro çalışmaları hareketliliği Ahmet Davutoğlu hükumetinin istifasının ardından bir yavaşlama sürecine girdi. 15 Temmuz darbe girişimi de taşeron işçilere kadro konusunda gidişata sekte vuran önemli engellerden birisi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerdeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Pevrul Kavlak, Ramazan Ağar, Nazmi Irgat ve EyüpSaray’da gündem taşeron işçiler Alemdar’ı kabulünde çalışma hayatıyla ilgili güncel sorunlar ele alındı. Görüşmede Türk-İş heyeti, Erdoğan’a tekstil sektöründe son zamanlarda yaşanan işten çıkarmaları gündeme getirdi.

Taşeron işçilere kadro konusunda Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK; "2017 bütçesine buna ilişkin özel ödenek konulmamakla birlikte zaten öngörülen model, aynı mali haklar üzerinden başlangıçta alınmasına ilişkin olduğu varsayımına dayanıyor. Eğer bütçede ödenek olmasa bile bütçe kuralı gereği maaşlarla ilgili her zaman ödenek yetmese de yapılabiliyor. Taşeron olarak bilinen hizmet alımıyla çalışan işçi kardeşlerimize yönelik çalışma devam ediyor, sonuçlanınca eminim kamuoyuyla paylaşılacaktır." dedi.

Bugün geldiğimiz noktada kamu çalışanı, memur, işçi, geçici işçi, sözleşmeli işçi gibi karmaşık birbiri arasında uyumsuzluğu yoğun olan bir yapımız var. Kamu personeli reformunu bir bütün olarak ele almak gerekir. Sistemi yeniden kurgulayan, A'dan Z'ye yeniden kamu çalışanı statüleriyle şekillendiren bir yapıyı çalışıp da 3'üncül bakışın ayaklarına koyabilsek çalışan da ülke de çok rahat edecek" 
   

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerdeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Pevrul Kavlak, Ramazan Ağar, Nazmi Irgat ve EyüpSaray’da gündem taşeron işçiler Alemdar’ı kabulünde çalışma hayatıyla ilgili güncel sorunlar ele alındı. Görüşmede Türk-İş heyeti, Erdoğan’a tekstil sektöründe son zamanlarda yaşanan işten çıkarmaları gündeme getirdi.

Görüşmede Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen taşeron işçi ve mevsimlik işçi sorunu da gündeme geldi. Türk-İş heyeti, kadroya geçme hayaliyle bekleyen 720 bin taşeron işçiyle ilgili Erdoğan’dan destek istedi.

Kamu kurumları ve yerel idarelerle de teknik çalışmalar sürerken, kadroya alınma sürecine ilişkin tespitler ve ortaya konulan model şöyle:

KONTENJAN USULÜNE GÖRE ALIM: Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde kontenjan uygulaması hayata geçirilecek ve iş-personel dengesi ölçüsünde kadroya alım sözkonusu olacak. Bu alımlar da kontenjan usülüne göre kademeli olarak gerçekleştirilecek.

SINAV GELİYOR: Bu sınavlarda kriterler arasında mesleki bilgi, donanım asli unsurları oluşturacak. Sınav zorunlu olacak. Güvenlik hassasiyeti nedeniyle kadroya geçiş sınavını belediyeler değil kamu kurumları yapacak.

BELEDİYE TAŞERONLARINDA FARKLI UYGULAMA: En çok taşeron işçi barındıran kurumlardan olan belediyelerde çalışan taşeron personeller belediyeler tarafından kurulan ya da kurulacak olan şirketlerin bünyesinde kadroya alınacaklar. Buradaki en önemli hassasiyetlerden birisi de terör örgütüne üye ve sempatizanlarının durumu olacak. İçişleri Bakanlığı'nca dolaylı dolaysız terör bağlantısı tespit edilenlerle sözleşme imzalanmayacak.

KADRO VERİLEN TAŞERONLARIN İŞ AKDİ ÖZEL OLACAK: Taşeronlara  Terör başta olmak üzere devlete karşı eylemlere giriştikleri belirlenenlerin iş akdi feshedilecek. Herhangi bir örgüt ve yapının emir, talimatı ile hareket eden, yardım eden, kamu kaynaklarını bunlara kullandıran tek bir kişi dahi kadroya alınmayacak. Yetkili amirler tarafından gerekli işlemler yapılarak sözleşmeleri iptal edilecek.

TAŞERON İŞÇİLERE GÜVENLİK SORUŞTURMASI:Standart olan sağlık raporu ve adli sicil raporu kağıtları taşeron işçinin kadroya geçişinde yeterli evrak olmaktan çıkacak. Onun yerine kapsamlı bir güvenlik soruşturması yapılacak. Terör örgütlerine üyelik, eylem ve faaliyetlerde bulunanların taşeronda kadroya alınması mümkün olmayacak.

KADROYA GEÇİŞTE KADEME SİSTEMİ: Taşerona Kadro konusunda kademeli geçiş sistemi hayata geçirilecek. Taşeron olarak yeni işe başlayacak işçilerin kadroya girişinde yaş sınırı uygulanacak, 65 yaşını dolduranlar ise bu düzenlemeden yararlanmayacak.

"ASLİ İŞ" KAVRAMI NETLEŞİYOR: En önemli soru ve sorunlardan birisi olan asli iş kavramına da açıklık geliyor. Memurun yaptığı işler olarak tanımlanan "asli işler"in neler olduğu bir liste halinde hazırlanıyor. Bu görevlerin özellikle adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarını kapsadığı gelen bilgiler arasında

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Millet-Devlet-Ummet 9 ay önce

Milletin ve Devletin bekaası için guvenlik tedbirleri almak çok önemli bir adım.Devlet 7 düvele karşı savaş veriyor sen sabırsız davranıp kendini düşünüyorsun.Haline şükret ki Milletin Devletin işgal efikmemişte, Rabbimiz nimet veriyorda kamuda çalışıyorsun. olarak çalışıyorsun.Eğer personel şöforse iki sene sonra daire başkanı olamasın.

Misafir Avatar
gerçek haklar 3 hafta önce @Millet-Devlet-Ummet

işçinin alın teri kurumadan ücretini verin hz peygamber
işçinin alın teri kurumadan ücretini taşeron firmaya verin ak parti

Beğenmedim (14)
Misafir Avatar
adil olmak 3 hafta önce @Millet-Devlet-Ummet

peki sizce kadro verilmese de eşit haklar verilse yani taşeron asgari ücrete esir edilmese kadrolu işçiyle aynı işi yaptığı halde taşerona da 3000 tl maaş verilse bu para firmalara gitmese bunda sizin için bir sıkıntı olur mu adil düşünmüş olmuşmuyuz bu şekilde.(taşeron iş var çalışırmısınız desek kimse oralı olmaz çalışmaz)

Beğenmedim (16)
Misafir Avatar
NE DE ÇOK HAİN VAR 1 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

TAŞERONLARDAN ÇOK HAZMEDEMİYEN HAİNLER VAR BURADA

Beğenmedim (32)
Misafir Avatar
İŞSİZLİK 2 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

Ülkenin eşit vatandaşları isek ; kadro için herkesin aynı yolu izlemesi gerek. KPSS + Güvenlik Soruşturması. ... Kimseye ayrıcalık tanınmamalı.

Beğenmedim (11)
Misafir Avatar
ilyas 2 ay önce @Millet-Devlet-Ummet

biz bize verilen sözü tutulmasını istiyoruz dunya hukuk sisteminde bir ülkenin başbakanı çıkıp 80 milyon insanın önünde tüm taşeronlara kadro diyiyorsa bunu vermek zorundadır. çünkü başbakan sözü senettir karşılıksız senet :)

Beğenmedim (50)
Misafir Avatar
Feyza 6 ay önce

Taşerona kadroya HAYIR !!!!

Misafir Avatar
Taşeron 4 hafta önce @Feyza

İnsanların emegine saygın yok kime faydan olsun memurmusun yoksa sen îşine bak

Beğenmedim (13)
Misafir Avatar
beleş kadro senin olsun 1 ay önce @Feyza

siz zaten işçilerin asgari ücretle yaşayıp inlemesini istiyorsunuz şu içinindeki fesatlığıı bir kenara atsanız rahatlarsınız KADRO SİZİN OLSUN BİZ ÜCRETLERİ VE İŞ GÜVENCESİNİ İSTİYORUZ KADRO SENİN OLSUN

Beğenmedim (18)
Misafir Avatar
muhsin 2 ay önce @Feyza

merve hanım neden hayır acıklarmısın

Beğenmedim (21)
Misafir Avatar
Taşeron 2 ay önce @Feyza

Sen hastanede temizlıkte çalıs o laflarını söyledigine pisman olursun emeklisi geçenler hakkında yorum yap

Beğenmedim (26)
Misafir Avatar
İŞSİZLİK 2 ay önce @Feyza

Beleş kadro neden istenir !!!!

Beğenmedim (22)
Misafir Avatar
hasan 2 ay önce @Feyza

sebeb

Beğenmedim (10)
Misafir Avatar
Filiz 5 ay önce

Okullara işkur çalişanlarida önemseyin unutmayın kadro istiyorum haziran 16 da bitecek sonra işsiz kalıyorum aç kalıyorum ne olurcumhurbaşkanım selamlar çalıştığımız yerde kalalim başka iş bulamıyoruz yardim

Misafir Avatar
musa mercan 5 ay önce

mevsimlik işçilerin kadrolarının cittiye alınmadığını artık düşünüyorum artık bizler 6 ay dışarda iş bulamıyoruz bizim yerimize iş kurlucalisiyo bu adeletmi

Misafir Avatar
Filiz 5 ay önce

Okullara işkur çalişanlarida önemseyin unutmayın kadro istiyorum haziran 16 da bitecek sonra işsiz kalıyorum aç kalıyorum ne olur cumhurbaşkanım selamlar

Misafir Avatar
TAERON 12 ay önce

Ne yapılacaksa yapılsın Allah rızası için sabır sabır diyor. Sayin bakan duyun sesimizi artık yeter...

Misafir Avatar
Ali 12 ay önce

Hep aynı laflar hep seçim yatırımı seçim Zaman'ı gelince kamuda taşeron işçiye kadro sözü ver sonra unut sonra tekrar seçim Zaman'ı gelince tekrar söz ver alıştık artık kadro yok kimse inanmasın boş hayellere kapılmasın sonra hayal kırıklığına uğramasın benim gibi

Misafir Avatar
vaatler ,vaatler , vaatler 12 ay önce

Kadro madro yok kendilerine oy kazanmak için vaatler vererek hayallerimiz üzerinden vaat verip oyalıyorlar