Kamuajans.com - MHP Genel başkan yardımcısı Fethi Yıldız, MHP'nin AK Parti'ye yaptığı af teklifinin detaylarını açıkladı.

- İşte MHP'nin yaptığı af teklifinin detayları:

- 19 Mayıs 2018'e kadar ki suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim.

- Devlete karşı işlenen suçlar ve terör suçları kapsam dışı bırakılmıştır.

- Cinayet, cinsel, kadın-çocuklara yönelik suçlar da kapsam dışı bırakılmıştır.

Teklif pazartesi günü meclis başkanlığına sunulacak.

Düzenleme yasalaşırsa 162 bin hükümlü faydalanacak.

Cumhur ittifakının yerel seçimlerde nasıl bir mekanizmaya dönüşeceği konusunda mutabakata verilmiş bir konu yoktur. Bu konu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız ile sayın Bahçeli'nin bir araya gelmesiyle ilgili konuşulacaktır. Bu ne şekilde, hangi tarzda gerçekleşecektir? Kendi içimizde değerlendirmemizi yapacağız.

Cumhur İttifakının en önemli maddelerinden biri olan mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın cezasının sonlandırılarak af çıkarılması yönünde MHP'nin talebi yüzbinlerce kader mahkumununda af beklemesine neden olmuştu. Seçimin üzerinden bir süre geçmesi ve af yasasının hala meclise gelmemiş olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşayan kader mahkumları taleplerini sosyal medyada yineledi.

İşte Taleplerden Bazıları

"ÜlkücüSözü AfÇözüm" çok çok geç kalındı bile ekim ayını bile beklemeden ağır fetö yargı mağduriyetleri giderİlmelidir NET 

Çünkü biz ülkücülere inanıyoruz.
Ülkücülerin sözü yerde kalmaz bunu da biliyoruz.
Bunun icin bu ülkeye adaletti ülkücüler getirecek bunu da biliyoruz...

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Ne Demişti

Af ile ilgili daha önce açıkladığımızın çerçevesinde duruyoruz. Pozisyonumuzda değişiklik yok. Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaptı. Daha önceki pozisyonumuzu aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık.


                                                                                                 ***********************************

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz bazı açıklamaları duyduk. Fakat bizim bu konudaki temel ilkemiz şudur: Af konusu eğer bir suç devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir. Bunu affedebilecek merci mazlum mağdur insanların ta kendisidir.

Af ile ilgili talebin içeriği meclise gönderildiğine göre arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapar atılacak adım varsa üzerinde durulur.

Konuşulanlara bakıldığında bunlar kişileri de ilgilendiren bir durum. 162 bin kişinin devletle alakası konusunda arkadaşlarıma sordum devlete karşı işlenmiş bu sayıda bir suç söz konusu değil dediler.'' dedi.


Yüz binlerce mahkum ve tutuklunun aileleriyle birlikte af konusu dün de Ak Parti MYK sonrasında grup sözcüsü Ömer ÇELİK'e soruldu. MHP'nin ısrarlı bir şekilde hükumetten istediği ve gündemden düşürmediği mahkum ve tutuklulara af konusunda müjde bekleyenlere dün Ak Parti MYK toplantısı sonrasında bir açıklama geldi.


AK Parti MYK toplantısının ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Cevapladığı sorulardan birisi de mahkumlara yönelik genel af konusu idi. 

Soru: Af gündemde... Sayın Devlet Bahçeli söyledi ve Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları oldu. Af yerine ceza infazda değişiklik ön görülüyor. Bir değerlendirmeniz var mı? MHP Genel Başkanı'nın ittifak sözleri değerlendirildi mi?

Af ile ilgili daha önce açıkladığımızın çerçevesinde duruyoruz. Pozisyonumuzda değişiklik yok. Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaptı. Daha önceki pozisyonumuzu aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık.

*********


MHP'nin, seçim vaatleri arasında yer alan ve "kader mahkumları"nın affını öngören kanun teklifi hazırlıklarında sona geldi. Taslak halindeki teklif 8 maddeden oluşurken, affın kesinlikle FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumlarını kapsamayacağı bildirildi.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin genel çerçevesini çizdiği teklif üzerinde, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığındaki partinin hukukçularından oluşan heyet, teklifin taslağını tamamladı.

Vatandaşlar af ile ilgili yapılan açıklamaları yakından takip ediyorlar. TBMM Genel Kurulunda, "Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, üniversitelerden kaydı silinenlere af" gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı geçtiğimiz aylarda yasalaşmıştı. Şimdi sırada mahkumlara yönelik af konusu gündemde yerini koruyor.

Teklife ilişkin çalışmalarda toplumsal mutabakatı önceleyen heyet, bu çerçevede Cumhuriyet tarihi boyunca çıkan afları hem içerik hem şekil hem de sonuçları yönünden detaylı inceledi.

Toplam 8 maddeden oluşacak teklifte, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumları kapsam dışında tutuldu.

MHP, teklifi yeni yasama dönemi başladığında TBMM'ye sunmayı planlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti MYK toplantısı 3 saatin ardından sona erdi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalar yaptı ve "Gündemimizde bu konu yok. Pozisyonumuzu koruyoruz. Gündemde af yok. İzliyoruz." dedi.


-"Toplumda bir mutabakat oluşmalı"

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının kader mahkumlarını topluma kazandırmak olduğunu, taslak üzerinde çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Bahçeli'nin mayıs ayında genel çerçevesini çizdiği af teklifiyle ilgili çalışmalar doğrultusunda Cumhuriyet tarihi boyunca çıkan 52 affı incelediklerini belirten Yıldız, "Bu 52 affın şekil ve içeriğini inceledim. Heyet olarak bu af ve ceza indirimlerini toplumda bıraktığı olumlu ve olumsuz sonuçlarıyla beraber inceledik. Hatta öyle aflar var ki Erzincan depreminden sonra depremde yararlılık gösteren mahkumlara bile af çıkarılmış." ifadesini kullandı.

Yıldız, 1991 yılında çıkarılan af ile kamuoyunda "Rahşan affı" olarak bilinen ve 1999'da çıkarılan affı anımsattı.

Türkiye'de genel affın şartlarının bulunmadığına değinen Yıldız, "Hazırladığımız teklif taslağının içerisinde ceza indirimi de var, af da var, erteleme de var. Elbette tutuklu ve hükümlünün ailelerini düşünürken, suçtan zarar görenleri, mağdurları gözetmek zorundayız. Bu konuda toplumda bir mutabakat oluşmalı. Bizim suçu meslek edinmiş insanları affetmek gibi bir amacımız yok. 'Kader mahkumu', adı üstünde." dedi.

Yıldız, MHP'nin parlamentodaki çoğunluğunun teklifi çıkarmaya yeterli olmadığını, mutlaka parlamentoda diğer partilerden destek görmesi gerektiğini kaydetti. 

Bahçeli, AK Parti'nin "gündemimizde yok" dediği af teklifine ilişkin olarak da "Sonuna kadar arkasındayız" değerlendirmesini yaptı. Çalışmaların olgunlaştığını ve Meclis açıldığında yasa teklifi olarak sunulacağını belirten Bahçeli, diğer partilerle de konunun paylaşılabileceğini ifade etti. Af teklifinin "genel af" değil, infaz sürelerinde değişiklik içerdiğini, genel af gibi algılanmasının doğru olmayacağını kaydeden Bahçeli, "Meclis nasıl karar verirse... Nihayetinde 50 milletvekilimiz var. Toplumsal beklenti ve ihtiyaç oluştu. Bunu dikkate almak lazım" diye konuştu.

MHP Genel Merkezi, af yasa teklifi ile ilgili çalışmalara başladı. MHP’nin, yeni yasama döneminde, Ekim ayı gibi Meclis’e sunmak üzere çalıştığı teklifin, “devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara erteleme veya şartlı salıverme şeklinde getirileceği” belirtiliyor.

Devlet Bahçeli af konusunu seçimlerden önce gündeme getirmiş, seçim sonrasında ise yaptığı açıklamada yeni yasama döneminde MHP’nin af konusuna ilişkin teklif vereceğini açıklamıştı. Cezaevinde af bekleyen binlerce mahkum ve bu mahkumların ailesi af konusunda bir adımın atılıp atılmayacağını merak ediyor.

Sayıları 200 binin üzerinde olan tutuklu-hükümlü ve ailelerinin gözü kulağı torba yasada. Yeni torba yasada af çıkması dört gözle bekleniyor. Ceza indirimi, infaz yasasında değişiklik, Denetimli Serbestlik Yasası tutuklu ve hükümlü aileleri tarafından heyecanla bekleniyor.Meclis komisyonunda tartışılan genel af meclis komisyonundan geçti. MHP lideri Devlet Bahçeli, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Kader mahkumlarının talihini değiştirebilir, onların elinden tutabilir, zincirlerinden ve zindanlardan onları çekip çıkarabiliriz.Tartışma ve konuşmaya değmez mi? " ifadeleri ile af çağrısında bulunmuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatı ile partinin kurmayları Af Yasası Kanun Teklifi için harekete geçtiler. Af Yasası Kanun Teklifini hazırlamaya başlayan MHP'nin yasa teklifini Ekim ayı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunması bekleniyor.


MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı "İnşallah peyderpey bunların gerçekleştiğini de göreceğiz. Daha önceki seçimlerde de vadettiğimizin bir çoğu gerçekleşmiştir. Hele ki bu dönemde MHP kilit bir konumdadır. Yasama faaliyetlerinde daha etkin bir konumdadır. Başta af olmak üzere tüm vaatlerimizi önümüzdeki süreçte gündeme getireceğiz" şeklinde konuştu.

"Ben inanıyorum ki af konusunda da AK Parti ile de görüşüp bir sonuca bağlayacağız" diyen Kalaycı, "Gerekli hazırlığımızı yaptık MHP olarak. Meclis açıldığı zaman gündeme getireceğimiz ilk kanun tekliflerinden birisi olacak. Gerek AK Parti gerek diğer siyasi partilerle görüşme yapıp bu konuyu çözüme kavuşturacağız. Bu bir toplumsal ihtiyaç artık bunun geri dönülmez bir durum söz konusu. Bu konuda ben inanıyorum ki, yönetim mevkisinde bulunanlar da bu konunun farkında. Önümüzdeki süreçte bu konuda düzenleme yapılacağına inanıyorum." dedi.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik 10 Eylül 2018 tarihli AK Parti MYK toplantısının ardından açıklama yaptı. Ömer Çelik ''Af ile ilgili daha önce açıkladığımızın çerçevesinde duruyoruz. Pozisyonumuzda değişiklik yok. Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaptı. Daha önceki pozisyonumuzu aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık.'' dedi.

Son dönemde çocuk istismarı ve cinayetlerin artmasıyla hükümetin daha önce görüşmeyi planladığı kısmi yada genel af yasalarının rafa kalkmasına sebebiyet verdi. Suç oranlarınnı bu denli yüksek olduğu bu dönemde af yasası taleplerine hükümetin ne yanıt vereceği merak ediliyor.

KamuAjans.com - özel haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Cemre 4 dakika önce

Enıstm dayısının ogluna uyup ona kız kçrmaya yardm etmş sırf bu yuzdn on yıl aldı ıkı tane evldı ortada kaldi daysnın oglu kaçak adalet ıstyqm magdur olan lara da ındrm ıstyrm

Misafir Avatar
Serife 1 saat önce

Uyusturu icenler ne olacak icerde kurtulsun diyoruz disari cikinca yine aynisi olacak bizler bas edemiyoruz bizleri bitirdiler korkuyoruz canimizdan olacagiz teltitler para istemeler basliyacaklar

Misafir Avatar
Hakan 4 saat önce

Sayin cumhur başkanım 9 yildir babam cezaevinde onlar zaten cezasini cekiyor bizde ayriyeten cezasini cekiyoruz maddi manevi cokmuş durumdayiz ne olur af cikar5

Misafir Avatar
Ergün akyol 4 saat önce

Sayın başkanım istemeyerek işlenen cinayleride değerlendirimesini tekrar yargılanmasını istiyoruz şuanda eskişehir h tipi kapalı ceza evinde yatmakta olan abim emrah akyok lun işlediği bir cinayetten dolayı yatmakta olan iki kardeşim olayla hiç alakası yok eniştem yükse akyol ve olu erdoğan akyol 19 yıl /7 ay ceza aldılar yaklaşık iki senedir yatıyorlar buna benzer dosyaları tekrar incelenmesini istiyorum siz büyüklerimden

Misafir Avatar
Bedirhan Ağaoğlu 4 saat önce

Uyılturucu satan insanlar çoğu çocuklarımız uyuşturucu baronları zorluyorlar eğer uyuşturucuya af yoksa kimseye vermesin Kardeşim 50 binden fazla uyuşturucudan yatan yoksul gariban çocuklar var her defasında herkese ad var neden uyuşturucuya olmasın kardeşim onların hayatı söndürdüler şerefsizler öyle büyük cezalar vermişlerki artık sağ çıkamıyorlar ulan hatasız kul varmı her bir insan mahkum adayıdır sayın cumhur başkanım bir defa hata yapan başka dosyası olmayan sicil afda ve ceza indirimi de verin

Misafir Avatar
Tutuklu annesi 4 saat önce

Sayın cumhurbaşkanımız RABBİM size evlat acısı gostermesin ,biz evlatlarımızi maddi manevi zor büyüttük liseyi bitirdiler üniversite okutamadim,ikizlerimi aynı anda askere vatan borçlarını yapmaya yolladım, askerden geldiler bu seferde iş bulamadılar tek babanın emeği ile helalindan geciniyim derken oğlumun başına busefer talihsiz olay geldi bilmeden lise arkadaşını arabaya almış cevirmeye girmiş arkadaşının cebinde madde varmış oğlum naptın kardeş beni demi yakacan diye panik içinde napacagini şaşırmış polisler o zaman oğlumun kullandığı araca silah sikmislar korku içinde kaçmış doğru babasının yanına gelmiş babası yunus polislere ifede için götüreceğiz amca söz oğluna bişey olmayacak diye almışlar ve o gidiş sekiz ay oldu tutuklu 3 durusmadir hâkim değişikliğinden dosyaya bakilmiyor oğlum içerde biz dışarda mağdur olduk babadan kalma evide sattık avukat parası ve hapisane de oğluma bakabilmek için evimden de oldum ALLAH aşkına gerçek suçlular dışarda parayla cirit atarken bu bizlere yapılan mübah mi? ALLAH aşkına af edin yeter oluyoruz milletin dedikodusu maddi manevi coktuk lütfen yardım edin af çıksın evlatlarımız suçsuz yere özgürlüğü elinden alındı dışarı çıkınca iş bile vermezler af edin

Misafir Avatar
81.madde be 82.madde akime yazin mhp iletisime yazin 7 saat önce

Akime yazin mhp iletisime yazin

Misafir Avatar
Zeynep imam 8 saat önce

Eşim suçsuz cinselden yatiyor iftira attilar 2 ay sonra bebegimiz olcak lutfen cinsele de af getirilsin lutfen