Kamuajans.com - MHP'nin gündeme getirdiği AKP'nin ise yanaşmadığı ceza indirim ve af yasası yerel seçimlerin ardından tekrar gündeme gelmesi bekleniyor. Milli İttifak ile birlik sağlayan AKP ve MHP'nin af yasası hakkında birlik olup olmayacağı merak ediliyor.

Cumhur ittifakının seçimden önce gündeminde olan MHP'nin gündeme getirip AKP'nin uzlaşmak istemediği af yasasında bekleyiş sürüyor. Seçimler öncesi Devlet Bahçeli'nin sık sık gündeme getirdiği af yasasında çalışmalar ne aşamada olduğu henüz açıklanmadı.  

Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır. Kamuoyunda af olarak nitelenen bazı suçlarla ilgili ceza sürelerinden şartlı indirim öngören MHP'nin yasa teklifi ile kıvılcımlanan sonrasında peş peşe gelen açıklamalarla beklenti yükseltilen af yasası AKP hükumeti ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın masasından dönmüştü. Yinede umutları tükenmeyen mahkumlar ve yakınları konunun tekrar meclise taşınmasını bekliyor.

Adalet Bakanı Abdullah Gül, ''Af'ta mağdur odaklı adalet anlayışı olacak. 
Af değil, infaza ilişkin teklif söz konusuydu. Yaklaşımımız mağdur odaklı bir adalet anlayışı. Mağdurların mağduriyetini artırıcı, toplumu rahatsız edici hiçbir işe biz onay vermeyiz. Ama ceza adaletini tam olarak sağlamaya yönelik bizim de önerilerimiz var." dedi.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Türkiye'de bulunan cemaatlerin ya ekonomik ya da siyasi güç devşirme peşinde olduklarını belirtti. Köylü ayrıca af yasasının seçimlerden önce görüşülmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

"Genç ve tecrübesiz hakimlerin verdikleri kararların bir kısmı adil değil"

Genç ve tecrübesiz hakimlerin verdikleri bazı kararların bir kısmının adil olmadığını vurgulayan Köylü, şöyle konuştu: "Halk arasında yargıya duyulan güvende kısmen de olsa bir azalma var. Bu FETÖ olayından sonra 5 bine yakın hakim görevden ihraç edildi, o zaman büyük bir boşluk doğdu, bu boşluğu kapatmak içinde çok sayıda hakim alındı. Yeterince staj yapmadan, yeterince tecrübe yapmadan bu hakimler göreve başladı. Bilgisi ve tecrübesi az olan genç hakimler, elbette ki bazı kararlarda sıkıntılar var, bunların çözüm yeri de yargının kendi içerisindedir."

Erdoğan'ın "Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim"  bu açıklamasının ardından beklemeye başlayan mahkumlar ve yakınları hükümetten gelecek adımı beklemeye başladı. Cezaevlerinde mahkumların ve ailelerinin hayatlarında şu sıralar tek konuştukları şey af. Bütün mahkumların gündeminde af var. Cezaevinde umutlu bir bekleyiş varken dışarıda da mahkum yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyor. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, af konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

24 Haziran sonrasında Cumhur İttifakı'nda ilk çatlağa neden olan 'af' tasarısı yeniden gündeme geldi. Adalet Bakanı Gül "Toplumun bu konudaki hassasiyetlerine uygun adım atacaklarını" vurgulayarak denetimli serbestlik veya farklı infaz önerileri üzerinde çalışıldığını açıkladı

Kamuoyunda af olarak nitelenen bazı suçlarla ilgili ceza sürelerinden şartlı indirim öngören MHP'nin yasa teklifi, bugün TBMM Adalet Komisyonunda yeniden gündeme geldi. MHP'nin 24 Eylül'de TBMM Başkanlığı'na sunduğu yasa teklifinin mimarı MHP İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Adalet Komisyonu'na katıldı. Yıldız'ın teklifin komisyonda ön sıraya alınması yönünde çağrıda bulunması beklenirken MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, bu yöndeki görüşünü açıkladı. Tüm Türkiye'yi yakından ilgilendiren MHP'nin teklifinin ivedi olarak görüşülmesi yönünde çağrı yapan Bulut, tekliflerin komisyonda görüşme sırasının nasıl belirlendiğini sordu.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, af teklifine ilişkin olarak, "Af konusunda örneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis'in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum" dedi.

Af tartışmasına da değinen Kurtulmuş, tasarının 31 Mart yerel seçimlerinden sonraya kalabileceğine işaret etti. Kurtulmuş "Bu süreçte, MHP ile Andımız, emeklilikte yaşa takılanlar, af tasarısı gibi bazı temel konularda farklılıklarımız ortaya çıktı. Sonuçta iki farklı siyasi partiden söz ediyoruz. Af konusunda örneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis'in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "MHP'nin sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız." dedi.

MHP'nin sözü sözdür, sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız. Bu bakımdan, Meclisten çıkacak kanunların, iktidar tarafından makul ve sağlıklı bir şekilde uygulanacağı bir uzlaşmayı ve mutabakatı da hep birlikte bütün partiler olarak sağlamak zorundayız. Cumhur İttifakı'nı baltalamak, MHP'yi akılları sıra kendi sorumsuz, popülist, istismar kulvarlarına sıkıştırmak ve aleyhimize yanlış propagandalar yapmak beyhude provokatif gayretlerdir. Bu ayak oyunları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ve Cumhur İttifakı'nı baltalamaya yönelik boş heveslerdir." dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ''MHP'nin af teklifine de değinen Gül, teklifte denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurların bulunduğunu söyleydi. Gül, bu konunun partiler üstü olduğunu, çalışmalarını toplumun hassasiyetini dikkate alarak sürdürdüklerini ifade etti.'' dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Af çıkarılmasına karşıyım." açıklamasında bulundu. Yargıtay Başkanı Cirit, ''Kurumsal görüşümüz yok ancak ben şahsen af çıkmasına karşıyım, ancak önceki dönemlerde yüzde 40 cezaevine giriliyordu, şu an yeni ceza ve infaz yasası hem ceza artırıydı hem de cezaevinde kalış süreleri de arttırıldı, Yeni infaz sistem ile bu oran yüzde 66 oldu, yani 10 yıl ceza alan eskiden 4 yıl yatıyordu şimdi 6,5 yıl yatıyorsunuz belki bu oran belli orana getirilebilir, yüzde 50 gibi orana getirilebilir, çünkü cezaevinde yetersizlik herkesçe malum. Af çıkacaksa belki cezaevinde kalma süresi yüzde 50 lere indirilebilir, bu daha adil bir sistem olabilir" dedi. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, af teklifine ilişkin "Bizim 24 Haziran seçimlerinde seçim beyannamemizde yer verdiğimiz bütün taahhütlerimizin arkasındayız. Bu konuda gerekli kanun tekliflerini de veriyoruz." dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ''Bir af teklifi sözkonusu. AK Parti'nin de denetimli serbestlik anlamında yaptığı çok şeyler oldu. Devleti ayakta tutan adaletin kendisi. Eğer yapanın yanına kar kaldı algısı vasa. Bazı suçlarla ilgili artırımlar yaptık ama acaba suç işlemeyi engelledi mi? Aslolan toplumda bu konularda zararlardan kurtarılsın. İşin esası ıslah etmek. 

Burada cezalar artırılmalı mı, azaltılmalı mı? Evde hapis, hafta sonu infaz, elektronik kelepçe gibi, yaşlılara infaz gibi çalışmalarımız var. Siyaset buna karar verecek. İnfaz sistemine yönelik bir çalışma devam ediyor.'' dedi.


ESKİ HABERLER

MHP lideri Bahçelinin fitilini ateşlediği af yasasının ayrıntılarını MHP paylaştı. Ardından değerlendirmenin nasıl yapılacağı netleşmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milletin yüreğini yakan kişilerin, adliyelerin bir kapısından girip diğerinden çıkmasına yol açmayacak bir çerçeveyi oturtmamız gerek. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor" demesinin ardından af yasasında yeni çalışmaların yapıldığı ve tamamen rafa kalkmadığı izlenimi kazanılmıştı. AKP'nin hazırladığı af yasası ne durumda olduğu ise henüz açıklanmadı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, af yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "MHP olarak af yasası ile ilgili teklifi Meclise verdik. Mecliste Adalet Komisyonunda görüşülmesini bekliyoruz" dedi.

MHP'nin af teklifiyle ilgili açıklama yapan TBB Başkanı Feyzioğlu, "Adam öldürenler, tecavüzcüler, belki uyuşturucu imal edenler, Türkiye'ye uyuşturucu sokanlar da kapsam içine girebilir" demişti.

Son olarak; 
AK Parti, af düzenlemesinin çerçevesinin daraltılarak, yerel seçimlerden sonra gündeme getirilmesini kararlaştırdı.

MHP'nin ceza indirimi öngören kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında önceki gün yapılan AK Parti MYK toplantısında masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre MYK üyelerinin tamamına yakını, MHP'nin teklifine yönelik olumsuz görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Kişilerin kişilere karşı işledikleri suçlar konusunda karar vermemiz doğru değil. Kimsenin vebalini alamayız. Vicdanları kanatamayız" diyerek MHP'nin teklifinin mevcut halini kabul edemeyeceklerini anlattığı öğrenildi. Erdoğan bu konuda diğer muhalefet partileri ile uzlaşma ihtimalini de sordu, kurmayları ise muhalefet partilerinin destek vermesinin düşük bir ihtimal olduğunu dile getirdi.

Toplantıda, toplumda bir mutabakat oluşturacak ve geniş bir vicdan sözleşmesi anlamına gelecek bir çerçeve çizilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında bir komisyon kurulması benimsendi.

Toplantıda, yerel seçimler öncesinde 'af' tartışmalarının olumsuz algılanacağını, eğer yapılacaksa, bunun seçim sonrasına bırakılması da kararlaştırıldı. Toplantıda, yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 65-70'inin af düzenlemesine karşı çıktığı bilgisi de verildi.

Toplantıda, denetimli serbestlik ile adli kontrol uygulamalarının kapsamının genişletilebileceği de masaya yatırıldı.

Alandakilerden birine "Canım kardeşim boşuna uğraşma. Biz rastgele cezaevlerine girenlere cezaevinin kapısını açamayız." diyen Erdoğan, "Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder o ayrı bir konu ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle bilinsin. Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız. Buna evet diyor musunuz?" diye konuştu. Vatandaşlar da Erdoğan'ın sorusuna "hayır" diye yanıt verdi.

Demokratik bir şekilde sorarak cevabını aldığını ifade eden Erdoğan, "Böyle bir şey olamaz. Şimdi birileri çıkarmış 'af'... Ne affı? Eğer benim mağdurum, mazlumun bu noktada 'tamam ben affettim' diyorsa, bu ayrı konu ama biz asla. O zaman adil bir iktidar olamazsınız. O zaman adaletle hükmeden bir iktidar olamazsınız." şeklinde konuştu.

 KamuAjans.Com - Özel Haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Leyla güneş 1 gün önce

Sayın bahçeli lafımızın arkasındayız demenin dışında afla ilgili bir Asım ileri gidemediniz mimlerin duygularıyla oynuyorsunuz yazıklar olsun sözünüz bumu

Misafir Avatar
emıne 1 gün önce

af cıksın artık beklemekten bezduk cocuklarımız var bayramı buruk gecırmeyelım herkeze Allah sabır versın

Misafir Avatar
Mahkum eşi 2 gün önce

Can başkanım can reisim ne olursun herşey dudaklarının arasında benim eşim 28 Mayıs’tan beri içerde 1.5 yıllık evliydik aldılar benim ondan başka kimsem yok nolur verdiğin sözü hemen tut duy sesimi sen babasın yap babalığını ne olur benimde gücüm kalmadı onunda saçları avuç avuç dökülüyor daha çok küçüğüz 25 yaşında Allah affedin kuluma yardım edin diyor neden vermiyorsunuz gözümün yaşı 1 yıldır dinmedi hiç bebeğimizi kaybettik ruh hastası olduk ilaçlarla ayakta duruyorum her hastahaneye gittiğimde kimsen yokmu sorusunu duymak ayrı bir acı ben çok hastayım ne olur yalvarırım Allah peygamber aşkına rızasına şefaatine verin affı dayanacak gücüm yok hayattan vazgeçiyorum her gece ağlamaktan göz pınarlarım kurudu her insan hata yapar sizde oraları gördünüz psikolojiyi yaşadınız ailenizde aynı acıları çekti günahtır bizlere bırakın bu bayramda kavuşalım odaya kapanmaktan bıktım onun hakkı tedaviydi orası değildiki elim kolum bağlı benim eşime ihtiyacım var ne olur hergün onu teselli etmeye çalışırken eriyorum ağlıyor benim gibi saçları dökülüyor yemek yiyemiyor özür diliyor hergün teselli etmeye çalışıyorum eşimi bak diyorum söz verildi 1 haftaya verirler ha verirler hayallerimizi gerçekleştiricez diyorum içim ciğerim kan ağlıyor içtiği halde ticaret dediler günah değilmi psikolojisi bozuktu yaptı bir hata ama tertemiz sabıka Elazığ kadar gaddar bir memlekette görmedim ve sinir krizi geçirdim o acıyla onu tutuklayan hakim savcı olduğunu bilmeden bana dönüp gülüp gözaltına alın şunu demesi de cabası hak hukuk işte acı çekmek bile suç olmuş canım yanıyor ben eşimi istiyorum bu bayramıda onunla geçirmek istiyorum bismillah deyip açılsın diliniz af çıktı deyin bitsin 2cümleyle birton dua alacaksınız Allah adı hakkına verin affı artık bizde mutlu olalım

Misafir Avatar
makkum annesi 2 gün önce

af istiyoruz yeter ne zamandan beri affi cikacaksiniz kaç ay oldu secim dediniz secim bitti secimden sonra dediniz bekledik bizler size guvenip bekliyoruz af çıksın tutturdunuz meclis simdi de onu öne sürüyorsunuz basimizda büyük olarak meclisi kuramadinizmi baskanim isteğinizi hemen cikariyorsunuz ama affi söz verdiniz daha affi bekliy onca insan hiç yere yatiyorlar herkezin piskololiji bozuldu cikarin artık affı yeter makkumlarinda dayancak gücü kalmadi çıkarın herkez mafoldu çıksın af af af af af af af af af af af af af af af af af af af af af af kiyametmi kopacak cikarsan büyüklük yap çıkar çıkar oyalamayin insanlari neyi bekliyorsunuz onca insanlarin duasını alcaksiniz makkumlarida düşün yer yok uyumadan olurmu gunah oturmakla zaman mi gecer uykusuz yardimci ol af ciksin onca insan hiç yetere biz 5sene indirimede raziyiz yeterki çıksın af çok mu birşey istiyoruz sen buyuksun çıkar affi baskanim

Misafir Avatar
Aziz güneş 3 gün önce

Her özgür insan bir mahkum adayıdır sayın cumhur başkanımıza sesleniyorum başkanım hazreti yusuf mısırın azizi olduğunda af vermişti Allahta af ediyor sizlerdende af istiyoruz sizde af edin bir fırsat verin bir şans verin 17 yıl oldu ne olur bir şans verin saygılarımla arz ederim.

Misafir Avatar
Osman Ümit 3 gün önce

Selamun Aleyküm Nereden Baslasam Ne Yapsam Bilmiyorum 2014 Senesinde İstanbul'da Yıllarca Calıgımız Ticaret Hanemize Haksız Kazanc Elde Etmek İsteyen Kendini Mafya Zanneden Bi takım Adi Kisiler Musallat Oldu Ne Eleman Kaldı Nede Musteri Bize Bulasilmasin Diye Cok Ugrastik Ama Ne Yaptiysak Kurtulamadik Savciliga Suc Duyurusunda Bulunduk Savcı Bulundugumuz Yeri Terketmemizi Soyledi ve biz Bu karara uyduk dogup buyudugumuz yeri terkettik kendi evimiz vardi kiraya cıktik baska bir semte dukkan kiraladik gene is yapmaya basladik bildiginiz saklandik kactik ama ne mesajlar bitti ne aramalar 'yerini biliyoruz' Seni şöyle yapcaz boyle yapcaz aza alinmiycak bicok sey ve en sonunda korkulan oldu yerimizi bulup geldiler 2 araba dolusu adamla darp edildik neredeyse silahiyla beni öldürecekti babamda bizi korumak icin hayatinda hic yapmadigi bisey yapti hic gormedigimiz dedemin silahi uzerindeymis saga sola ates acti ve bizi arabaya attı kactik suan bu olaylardan sonra istanbulda duramadik öldürcekler bizi diye kactık mersine yerlestik hala ugrasiyolar ve babam bu olaydan dolayi iceri alındi cezaevinde ne yapıcam hic bilmiyorum bu adam kader mahkumu degilde nedir size soruyorum ne olursunuz hakedenler alsın cezayı BEN BABAMI İSTİYORUM ..

Misafir Avatar
Evin 3 gün önce

Annem cezaevinde 5 sene yedi hiç bi suçu olmadan Allah rızası için bu af gelsin artik ne olur

Misafir Avatar
ANNE 4 gün önce

BUNLAR AF FALAN ÇIKARMAZLAR İŞLERİ BİTTİ ÇÜNKÜ SİM BİTTİ HERKES IKARDI AFFI BİR BİZİM BURDA ÇIKMADI YALANCILAR HEPSİDE BOŞ BOİ KONUŞURLAR MİLLETİN VEBALİNİ NERDE ÖDÜYECEKŞER BİLMEM ALLAH KORKUSU YOK BUNLARDA