Kamuajans.com - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantı gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özellikle yüzbinlerce insanın beklediği af yasası hakkında hükümetin kararını açıkladı.

 Kalın yaptığı açıklamada, 'Af konusu gündeme gelmedi. Adalet Bakanımızın bugün yaptığı sunumda yoktu. TBMM çatısı altında değerlendirebilirler. Bugün vatandaşın daha etkin ve kısa sürede yargıda netice almasını sağlayacak düzenlemeler gündemdeydi. Emeklilikte yaşa takılanlar da gündeme gelmedi." ifadelerine yer verdi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamındaki ilk paket olan 39 maddelik yasa teklifi AKP tarafından TBMM'ye sunulmuş ve Meclis'ten geçmişti. Şimdi sıra ikinci yargı paketine geldi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamındaki ilk paket olan 39 maddelik yasa teklifi AKP tarafından TBMM'ye sunulmuş ve Meclis'ten geçmişti. Şimdi sıra ikinci yargı paketine geldi.

MHP'nin görüşüne sunulan, daha sonra diğer partilerin görüşüne de sunulacağı söylenen pakette, AB'nin uzun süredir değiştirilmesini istediği Terörle Mücadele Kanunu'nun "propaganda" başlıklı 7. maddesine, "Haber ve eleştirinin suç oluşturmadığı" düzenlemesi ekleniyor.

MHP'nin görüşüne sunulan, daha sonra diğer partilerin görüşüne de sunulacağı söylenen pakette, AB'nin uzun süredir değiştirilmesini istediği Terörle Mücadele Kanunu'nun "propaganda" başlıklı 7. maddesine, "Haber ve eleştirinin suç oluşturmadığı" düzenlemesi ekleniyor. Ancak buna göre neyin haber, neyin eleştiri olduğuna mahkemeler karar verecek. Paketle, soruşturma aşamasındaki tutukluluk sürelerine sınırlama getiriliyor. Yargıda iki yeni usul de hayata geçiriliyor. Seri Muhakeme Usulü'ne göre, savcı, belli suçlarda sanığa indirim teklif edebilecek. Sanık kabul ederse, dosya savcının belirlediği cezaya göre hemen karara bağlanacak. Basit Yargılama Usulü'yle de asliye ceza mahkemelerine benzer bir yetki tanınacak. Paketle, İstinaf mahkemelerinde kesinleşen bazı suçlar yönünden temyiz hakkı da getiriliyor. TMK'daki suçlar da bu kapsamda olduğundan, HDP Eski Eş başkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere bu suçlardan ceza alanlar, Yargıtay'a başvurabilecek. İtirazları kabul edilirse, Yargıtay dosyaya bakacak. Bu aşamada cezalarının infazı da durdurulabilecek. Paketle, KHK ile ihraç edilen ya da idari yaptırımla pasaportları engellenenlerden, hakkındaki ceza infaz edilenler, beraat edenler, takipsizlik alanlar, haklarında soruşturma-dava bulunmayanlar için pasaport alma yolu açılıyor.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay NTV canlı yayınında, af teklifinin ikinci infaz paketiyle birlikte ekim ayının sonunda aralık ayının başında Meclis'e geleceğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, O konuda biliyorsunuz, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'nın da açıklamaları var. Aralık ayından önce çıkacağına ümit ediyoruz. İç tüzük değişikliklerinin yapılmasını gerektiğini biz söyledik dedi. 

ESKİ HABERLER

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı'dan geldi. Naci Bostancı, yargı paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ''Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır'' açıklamasında bulundu.


1 Ekim'de açılacak Meclis'te ilk gündemin yargı paketi olacağını söyleyen Bostancı,"Yargı paketine ilişkin iç çalışmamızı bitirmeye çalışıyoruz. 2 ya da 3 gün içinde kendi iç bünyemizdeki çalışmayı tamamlarız" dedi. Bostancı, çalışmayı netleştirerek gelecek hafta muhalefete sunmayı planladıklarını söyleyerek "Yargı paketine ilişkin muhalefetle iyi bir çalışma yürütmek istiyoruz, ortak konsensusla paketin geçmesinden yanayız" diye konuştu. Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır..

Af yasası ile ilgili heyecanlı bekleyiş sürüyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni açıkladığı konuşmasında ceza infaz süreleri ile ilgili önemli mesajlar vermişti. Erdoğan daha sonra Esenler'de katıldığı bir iftar programında da af beklentisine yanıt vererek, "Adalet Bakanlığı'mız çalışıyor. Herkesi affetmek mümkün değil. Umarım affedilecek kader mahkumları arasında sizlerin yakınları da olur" demişti. Erdoğan'ın açıklamasının ardından gözler Adalet Bakanlığı'na çevrilmişti. .

MHP'nin gündeme getirdiği AKP'nin ise yanaşmadığı ceza indirim ve af yasası yerel seçimlerin ardından tekrar gündeme gelmesi bekleniyor. Milli İttifak ile birlik sağlayan AKP ve MHP'nin af yasası hakkında birlik olup olmayacağı merak ediliyor. Cumhur ittifakının seçimden önce gündeminde olan MHP'nin gündeme getirip AKP'nin uzlaşmak istemediği af yasasında bekleyiş sürüyor. Seçimler öncesi Devlet Bahçeli'nin sık sık gündeme getirdiği af yasasında çalışmalar ne aşamada olduğu henüz açıklanmadı.

Cezaevlerinde mahkumların ve ailelerinin hayatlarında şu sıralar tek konuştukları şey af. Bütün mahkumların gündeminde af var. Cezaevinde umutlu bir bekleyiş varken dışarıda da mahkum yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyor. Kader mahkumları ve yakınları her açıklamayı yakından takip ederken, MHP'li Feti Yıldız'dan adli yıl açılışı sonrası bir açıklama geldi..

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız yaptığı paylaşımda "Yeni adli yılın ,Ülkemizin her köşesinde adaletin tam olarak tecelli ettiği,hukukun üstünlüğünün sağlandığı bir yıl olmasını umar ,tüm yargı camiasına başarılar dilerim. Yeni adli yıl vesilesiyle hatırlatıyorum; 160 yıl önce ,yani 1859 yılında Yürürlüğe giren.Muhâkemat Nizâmnâmesiyle Cezaevlerini iyileştirmeye gayret etmiş bir Milletin evlatları olarak ,tutuklu ve hükümlülerin barındığı cezaevi koşullarını yeniden gözden geçirelim" ifadelerini kullandı.

MHP'nin gündeme getirdiği AKP'nin ise yanaşmadığı ceza indirim ve af yasası yerel seçimlerin ardından tekrar gündeme gelmesi bekleniyor. Milli İttifak ile birlik sağlayan AKP ve MHP'nin af yasası hakkında birlik olup olmayacağı merak ediliyor. Şu sıralar tatilde olan meclisin açılışında af yasasının gündeme getirilmesi bekleniyor.

Af meselesiyle ilgili Adalet Bakanlığıyla beraber çalıştıklarını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti: "Adalet Bakanlığının daha kapsamlı bir çalışması söz konusu. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın indirim konusunda açık talimatı var. Ona ait bir noktaya geldi. Zannediyorum yakın bir dönem içerisinde böyle bir ceza indirimle karşı karşıya kalınacak. Biraz çalışıldı. Son 1-2 haftada da tekrar bir değerlendirmeler yapıldı. Ancak Adalet Bakanlığı bu konuda hakikaten dört başı mamur, bizim de içinde olduğumuz bir çalışma gerçekleştiriyor. Patronajı Adalet Bakanlığında. İnanıyorum ki yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni af yasasının ne zaman çıkacağına ilişkin soruya, 7 Haziran 2019 tarihli açıklamasında "Adalet Bakanlığımız bu çalışmaları yürütüyor, netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız." karşılığını verdi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, "Herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımız'ın çalışması var" diyerek Meclis açıldığında af konusunu gündeme getireceklerinin müjdesini verdi.

Af ile ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorusuna Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bu konu Meclisin takdirinde olan bir husus. MHP'nin teklifi de bir aftan öte infaza ilişkin birtakım öneriler ihtiva ediyordu. Bu konu ne şekilde olur, gündeme gelir mi, doğrudan parti yönetimimizin, grubunun vereceği bir karar. Dolayısıyla şu an Meclis gündeminde öyle bir teklif yok." karşılığını verdi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın yanına gelen bir vatandaşın "af çıkacak mı" sorusuna ise "Af ile ilgili çalışma sürüyor" diye yanıt verdi.

Parti kurmayları, Adalet Bakanlığı bürokratları ve hukukçu vekillerle ardı ardına toplantılar gerçekleştirildi. Yapılan toplantılarda vekiller özellikle, suçlu lehine yapılacak düzenlemelerin toplumda oluşturacağı infiallerin dikkate alınmasını gündeme getirdi. Bu dururum dikkate alınarak dengeli bür düzenleme yapılması gerektiği üzerinde duruldu.

Özellikle uyuşturucu suçları, cinsel suçlardan hüküm giyenlerin, tahliyesinde psikolog, sosyal çalışma uzmanı gibi yetkililerin bulunduğu komisyon kararlarının dikkate alınması görüşü dile getirildi.

Parti kurmaylarından elde edilen bilgilere göre taslakta terör, kadna ve çocuğa yönelik cinsel saldırı gibi bazı suçlar hariç hükümlülerin cezaevinde yatış süresi kısalacak. Az ceza alanların cezaevine girdi çıktı yapmasının önüne geçilecek, kademeli bir şekilde denetimli serbestliğe geçiş yapılacak. 

Büyük tartışmalara yol açan 'af' konusuna da değinen MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Af konusu Adalet Komisyonu'nda, Genel Kurul'a inmedi, inşallah ilk işimiz bu teklifi Genel Kurul'a indirmek olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız teklifimizin ilk günlerinde kendisine gelen eksik bilgilerle bazı açıklamalarda bulunmuştu. Ancak zaman içinde teklifin içeriği öğrenildi. Biz hangi suçları istisna tuttuğumuzu defalarca söyledik. Terör suçları kapsam dışı, cinsel saldırı kapsam dışı, Atatürk aleyhine işlenen suçlar kapsam dışı, FETÖ, PKK, silahlı sol örgütler kapsam dışı. Kapsam içinde olan suçlar da belli" ifadelerini kullanmıştı.

"Bu şartlı ceza indirimini mutlaka Genel Kurul'a indireceğiz" diyen Feti Yıldız, "Bu beklentinin farkındayız. MHP'nin sayın liderinin mali idareler seçiminden önce bir televizyon programında söylediği gibi MHP teklifleri rafta kalmaz, lafta da kalmaz" demişti.


Adalet Bakanı Abdullah Gül, ''Af'ta mağdur odaklı adalet anlayışı olacak. 
Af değil, infaza ilişkin teklif söz konusuydu. Yaklaşımımız mağdur odaklı bir adalet anlayışı. Mağdurların mağduriyetini artırıcı, toplumu rahatsız edici hiçbir işe biz onay vermeyiz. Ama ceza adaletini tam olarak sağlamaya yönelik bizim de önerilerimiz var." demişti.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Türkiye'de bulunan cemaatlerin ya ekonomik ya da siyasi güç devşirme peşinde olduklarını belirtti. Köylü ayrıca af yasasının seçimlerden önce görüşülmesinin mümkün olmadığını kaydetmişti.

Genç ve tecrübesiz hakimlerin verdikleri bazı kararların bir kısmının adil olmadığını vurgulayan Köylü, "Halk arasında yargıya duyulan güvende kısmen de olsa bir azalma var. Bu FETÖ olayından sonra 5 bine yakın hakim görevden ihraç edildi, o zaman büyük bir boşluk doğdu, bu boşluğu kapatmak içinde çok sayıda hakim alındı. Yeterince staj yapmadan, yeterince tecrübe yapmadan bu hakimler göreve başladı. Bilgisi ve tecrübesi az olan genç hakimler, elbette ki bazı kararlarda sıkıntılar var, bunların çözüm yeri de yargının kendi içerisindedir." demişti.

Erdoğan'ın "Arkadaşlarımızdan içeriğin maşeri vicdana uygun hale getirilmesi için bir çalışma başlatmalarını istedim"  bu açıklamasının ardından beklemeye başlayan mahkumlar ve yakınları hükümetten gelecek adımı beklemeye başlamıştı. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, af konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundmuştu.

Kurtulmuş "Bu süreçte, MHP ile Andımız, emeklilikte yaşa takılanlar, af tasarısı gibi bazı temel konularda farklılıklarımız ortaya çıktı. Sonuçta iki farklı siyasi partiden söz ediyoruz. Af konusunda örneğin Adalet Bakanlığımız önemli çalışmalar yaptı. Bu arada seçime kadar Meclis'in takvimini ve gündemindeki yoğunluğu hesap ederek, af tasarısına seçimlerden sonra bakılır diye düşünüyorum." demişti.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "MHP'nin sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız.

MHP'nin sözü sözdür, sözü senettir. Seçim beyannamemizdeki taahhütlerimizin ve kanun tekliflerimizin arkasındayız, takipçisiyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar, ek gösterge, şartlı ceza indirimi ve diğer konularda, her meselenin sahibi, takipçisi ve arkasındayız. Bu bakımdan, Meclisten çıkacak kanunların, iktidar tarafından makul ve sağlıklı bir şekilde uygulanacağı bir uzlaşmayı ve mutabakatı da hep birlikte bütün partiler olarak sağlamak zorundayız. Cumhur İttifakı'nı baltalamak, MHP'yi akılları sıra kendi sorumsuz, popülist, istismar kulvarlarına sıkıştırmak ve aleyhimize yanlış propagandalar yapmak beyhude provokatif gayretlerdir. Bu ayak oyunları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini ve Cumhur İttifakı'nı baltalamaya yönelik boş heveslerdir." demişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ''MHP'nin af teklifine de değinen Gül, teklifte denetimli serbestlik anlamında belli suçlarla ilgili değerlendirilebilecek unsurların bulunduğunu söyleydi. Gül, bu konunun partiler üstü olduğunu, çalışmalarını toplumun hassasiyetini dikkate alarak sürdürdüklerini ifade etti.'' demişti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, milyonları ilgilendiren yargı reformu hakkında bazı son dakika açıklamalarda bulundu. 11. Büyükelçiler Konferansı kapsamında düzenlenen oturumda konuşan Bakan Gül, herkesin merak ettiği yargı paketinin ne zaman meclise geleceği konusu hakkında tarih verdi. Meclis’e gelmesi beklenen Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Gül “Ekim ayında Meclis açıldığında ilk gündem maddesi, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hayata geçmesi olacaktır.” dedi.

Yargı Reformu Stratejisi’ndeki 9 amaç “Hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi”, “Yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve şeffaflığının geliştirilmesi”, “İnsan kaynaklarının nitelik ve niceliğinin artırılması”, “Performans ve verimliliğin artırılması”, “Savunma hakkının etkin kullanımının sağlanması”, “Adalete erişimin kolaylaştırılması ve hizmetlerden memnuniyetin artırılması”, “Ceza adaleti sisteminin etkinliğinin artırılması”, “Hukuk yargılaması ile idari yargılamanın sadeleştirilmesi ve etkinliğinin artırılması”, “Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılması” şeklindedir. 

 KamuAjans.Com - Özel Haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Magdurm 3 gün önce

Allah rızası icin cumhur başkanım a seslinyrum burdan basit bir olay icin 3 senedir yarginalyoruz abim iki amcamin oglu vaabimin iki kizi var ikiside kalpten rahatsız bize bir ceza gelirse perisperişan oluruz çok mağduruz bide 15 temuz gazi yakinyiz şu anda askerim piskoljim bozuldu yemin ederim

Misafir Avatar
fatma 1 hafta önce

Tc Cumhurbaşkanlığını Sayın Başkanım oğlum 2018/514 SayinBaskanim oğlum Yıldıray Öztürk Erol Ozturk inşaat sahibi olan kişilerin yanında yıllardır ordan oraya sabahlara kadar kkulübesi bile olmayan sokak ortasında can güvenliği olmadan beklemektedir sabah inşaat işçilerinin ggelmesiyle evine gider çocuklarının ailesinin yanına Sayın Başkanım Benim oğlum iki çocuk babasıdır. Katıl deyil zanlı deyil Sapık deyil hırsız deyil gündüz olan bir şeyle alakası yoktur ooğlum neye uğradığı şaşırdı iki senedir içerde coluk çoğunda ayrı Annesinden ayrı bende oğlumu göremiyorum çok maduruzHastayim ddurumdayım Bir anne olarak sizlere sığınıyorlar saygilarimla

Misafir Avatar
Fatmaeraydin 2 hafta önce

Tc Sayın Başkanım 2018/514dosya SAYIN BAKANI oğlum gece bekçisi dir gündüzleri alakasiyoktur oğlum kimseye dokunmatik kimseye zararı olmayan biridir gündüzleri evinde coluk çocuğu ve ailesiyle beraber vakit getirmektedir oğluma atılan olayla hiçbir alakası yoktur Raporları tertemiz dokunullmamisalakasibileyoktur Sizlerden br Anne olarak sizbuyuklerimdenkimseyezarariolmayan yavrularını zin evlatları evlatları ve ailelerine kovuşturmanizisaygilarimla arzveniyazeylerim Allah sizlere sağlık versin Allah sevdiklerinizdenAyirmasinsaygilarimla BIRANNEOLARAK sizbuyukleriminaffinasiginiyoruzSaygilarimla

Misafir Avatar
188 kapsama alinsin 2 hafta önce

Nice gencler satmadigi seyi zorla sattin diye diretilerek cezalar kesildi 15 20 yil. Bu kul hakkidir. Bu kul hakkinin ustune birde kapsam disi birakmak oda ayrica kul hakkidir, omrunde 1 kere bile icmis insani satici gibi gosterdiniz bunlar kul hakkidir. Mhp sahip cikti dedik oy verdik simdi bizi yari yolda birakmak yakistimi ? Binlerce insanin icinde asil magdurlari o cezaya terk etmek size yakistimi ? O ailelere sozunuz var onlarin oylarini aldiniz , bunu tarih unutmaz aileler unutmaz. Sozlerinizi yerine getirin bu insanlari daha fazla oyalamayin . Unutmayin ki herkes satici degil. Kullanicilarda ayni cezaya carptirildi. Kul hakkina girmeyin!!!!

Misafir Avatar
188 herkes satici degil. 2 hafta önce

188 herkes satici degil, hirsizi kapkaccisi dolandiricisi disarda olacak ama icenler satici diye ceza alanlar asil magdurlar icerde olacak oylemi ? Hak almayin hak, 1 mazlumun ahi indirir şahi hak almayin hak. Mhp sozunu tut soz verdigin binlerce genci yari yolda birakirsan bu aileler bunu asla unutmaz secimde ona gore karar verirler. Mhp aylarca beklettin oyaladin simdi akp ile ikna olmak ne demek ? Biz size oy verdik bunun karsiligi bumu ?

Misafir Avatar
188 herkes satici degil. 2 hafta önce

188 herkes satici degil, hirsizi kapkaccisi dolandiricisi disarda olacak ama icenler satici diye ceza alanlar asil magdurlar icerde olacak oylemi ? Hak almayin hak, 1 mazlumun ahi indirir şahi hak almayin hak. Mhp sozunu tut soz verdigin binlerce genci yari yolda birakirsan bu aileler bunu asla unutmaz secimde ona gore karar verirler. Mhp aylarca beklettin oyaladin simdi akp ile ikna olmak ne demek ? Biz size oy verdik bunun karsiligi bumu ?

Misafir Avatar
Mahkum sevgilisi 3 hafta önce

Yeterin boş laflarla cezaevindekilerin umutlariyla oynamayin herkez 2 ci bir şansı hak ediyor af cikmasa bile ceza indirimi ciksin bide yunânistan daki türk mahkumlarin sesinide duyun onlari orda yanliz birakmayin ne analar ne evlatlar var babalarini ailelerini goremiyorlar yurt disina cikamiyorlar yeter onlarinda gözyaşları dinsin cocuklar icin artik bi netice varsin bu af ...

Misafir Avatar
Vahiy 3 hafta önce

Herkes gibi bende af istiyorum bende yattım oraları iyibilirim benimcezam yok ama oradaki insanların gece oldumuydu battaniyenin altında hıkcırıklarını telefon günü cocunun senden ekmek istemesini ben iyi bilirim belki iyi deyiliz ama ginede ikinci bişas ginede karar senin Cumhurbaşkanı