2 Nisan’da KHK ile kadroya geçirilen taşeron işçilerin kadro sevinçlerinin yanında maaş heyecanları başladı. 2019 Ocak ayında toplu sözleşmeye göre yapılacak zamlardan faydalanması beklenen kadrolu taşeron işçiler beklemeye başladı. Milyonları sevindiren artış! Önümüzdeki haftalarda görüşülmeye başlanacak. Devlet işlerinde taşeron olarak senelerdir çalışan ve uzun zamandır kadroya geçmeyi bekleyen işçiler sonunda kadroya kavuştu. Kadro sonrası yeni yılda maaş alıp almayacakları bellli oldu.

2 Nisan’da KHK ile kadroya geçirilen taşeron işçilerin beklediği zaman yaklaşıyor. Yeni yılda tarışmanın odak noktası olan maaşlara yapılacak zamlar tartışılırken kadroya geçen taşeron işçilerinde bu zamlardan ne kadar faydalanacağı merak konusu oldu.

Yıllarıdır süren sancılı süreç sonunda kadro talepleri gerçekleşen taşeron işçiler sonunda kadroya alınarak 4/D statüsüne kavuşan taşeron işçiler kavuştukları bu yeni statüde eski düzenden farklı olarak kazanımlar elde etmektedir. Bunlardan en önemlisi de maaşlarına yapılacak zamlardır. 2019 yılına yaklaştığımız bugünlerde tüm çalışanlar yeni yılla birlikte maaşlarını zamlı alacak.

Kadroya geçirilen işçilerle ilgili süreçte en önemli konulardan birisi olan taşeron işçilerine maaş zammı konusunda işçi sendikaları taşeron işçiler adına seslerini yükselterek tepkilerini dile getirmeye çalışıyorlar. Yüksek Hakem Kurulunun önerdiği zam oranının kabul edilemez olduğunun altını çizen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay taşeron işçinin bu rakamlar altında ezilmeye çalışıldığını söyledi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay kadroya geçen sürekli işçiler ile belediye şirketlerine geçen işçilerin aldıkları zam miktari ile ilgili olarak Yüksek Hakem Kurulu'na tepki göstererek yeni düzenleme istedi. Türk-İş Konfederasyonu ve Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) işbirliğiyle 19'uncu Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Kongresi, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde düzenlendi.

KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN ZAMLARI

Kongrede konuşan Atalay asgari ücretle ilgili açıklmalarda bulundu. Ülkeyi yönetenlerin 'İşçileri enflasyona ezdirmiyoruz' dediğine değinen Atalay taşerondan kadroya geçen işçilerin ise aldıkları zam oranlarına (6'şar aylık dilimlerde yüzde 4+4) değinerek "Bu Yüksek Hakem Kurulu ezmenin ötesinde işçi falan kalmıyor ortada" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye'de 6 milyon asgari ücretli çalışan bulunduğunu ve 6 milyon emeklinin de asgari ücret civarında veya altında ücret aldığını söyledi. Atalay, "Buradan imkanı olan patronlara, işverenlere sesleniyorum. Üç kuruştan kaçınmayın. Asgari ücretliyi 2 bin liraya çekin. Sizin, ailenizin, çoluk çocuğunuzun çıkarına, iş yerinin bereketine verin" dedi.

"YÜKSEK HAKEM KURULU EZMENİN ÖTESİNDE İŞÇİ FALAN KALMIYOR"

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Aralık ayında toplanacağını, toplantıdan toplumu tebessüm ettirecek bir rakamın çıkmasını umduklarına anlatan Atalay, "Özellikle Yüksek Hakem Kurulu var taşeronlardaki arkadaşlarımıza ilk 6 ay 4, ikinci 6 ay 4, üçüncü 6 ay 4, dördüncü 6 ay 4. Enflasyonun 25'in olduğu bir yerde 4,4 uymuyor.

"YENİ DÜZENLEME GEREKİYOR"

Yeni bir düzenlemeye yapması gerekiyor. Ülkeyi yönetenler diyor ki 'İşçileri enflasyona ezdirmiyoruz' ama bu Yüksek Hakem Kurulu ezmenin ötesinde işçi falan kalmıyor ortada" dedi.

NE OLMUŞTU?

KADROYA GEÇEN İŞÇİLER İÇİN YILLIK YÜZDE 4+4


Taşeron işçi olarak çalışırken 2 Nisan itibariyle sürekli işçi ve belediye şirketlerine geçen çalışanlar için ise Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümleri 2020 yılına kadar geçerli olacak sosyal ve mali hakları düzenlenmişti.

Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçilere 6 şar aylık dilimlerde yüzde 4+4 şeklinde zam yapılması kararlaştırılmıştı. Fakat ücretlerde oluşabilecek enflasyon farkı ve belediye şirketlerine geçen işçilere ilave tediye vb. bir çok konuda mali ve sosyal haklar yönünden eksikliği ortaya çıkmış, kadroya geçen işçiler ve sendikalar tarafından eleştirilmişti.

KAMU İŞÇİLERİNE DE ENFLASYON FARKI VAR

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kosovalı 21 saat önce

kadroya gecenlere atama olacakmı

Misafir Avatar
Yalann 2 gün önce

Eşitlik istiyoruz

Misafir Avatar
Ferudun 2 gün önce

Kadroya geçtik aynı maaşa yüzde dört zam bari bir iyi kestirme yap enflasyon farkı yok askeri ücret yansımıyor yöneticiler aynı taşeron gibi mobbinge devam geçmemek daha iyi is arada gene şirket var neymiş belediyenin şirketi biz niye diğer kadrolarla aynı pa ara yi alamiyoduz

Misafir Avatar
Sözde kadrolu 3 gün önce

Aynı işi yapıyoruz ve aynı ücreti almıyoruz eşitlik istiyoruz

Misafir Avatar
4dliyim 3 gün önce

tayin bekliyoruz

Misafir Avatar
avşar 3 gün önce

akp ver oyunu daha en iyi günleriniz

Misafir Avatar
Deeerya 4 gün önce

Ne anladık bu işten zam yok rapor alınca yerimize personel gönderilmiyor cocuk yuvaları rezil durumda motivasyonumuz düşük keşke bu kadro olayı hiç olmasaydı

Misafir Avatar
Esma 4 gün önce

4D li olarak çalışıyorum asgari ücretin 100 de /10 fazlası maaş alıyorum asgari ücrete zam gelirse bizim maaşlarda fazlalık olacak mı? Yoksa 2020 yılına kadar sözleşme dolana kadar böylemi gidecek bunun hakkında bilgi almak istiyorum.