Yapılan son seçimlerde, sonuçları bilen veya en yakın oranı bulan araştırma şirketi olan Andy-Ar, Cumhurbaşkanlığı seçimi için seçmenin nabzını tuttu. Cumhurbaşkanlığı 2018 seçim anketi ile alakalı vatandaşlar internet üzerinden hummalı bir arayış içerisine girdi. Birçok anket kuruluşu 2018'da gerçekleşecek seçim ile ilgili birtakım anketler yapıyor. Erken seçim kararının açıklanmasının ardından vatandaşların ilk araştırdığı konu seçim anketi oldu. Hangi partinin yüzde kaç oy aldığını merak eden vatandaşlar, bunun yanı sıra internet üzerinde yapılan anketlere de katılıyor.

Araştırma Şirketi KONDA'nın 24 Haziran seçimleri öncesinde partilerin seçmenlerini incelediği 'Seçmen Kümeleri' raporunda, HDP seçmeninin eğitimden ekonomik durumuna, etnik aidiyetinden sosyal medya kullanımına ve Türkiye iç ve dış sorunlarına bakışına dair profili incelendi.

Yusuf Kutlu imzalı raporun öne çıkan başlıkları şöyle:

CİNSİYET DAĞILIMI EŞİT, PARTİ DESTEĞİ GENÇLERDEN ALIYOR

HDP'yi destekleyen seçmenlerin cinsiyet dağılımı eşit. BDP/HDP'li seçmenler arasında erkeklerin oranı yüzde 60'lar seviyesindeyken, kadınların oranı yüzde 40'lık bir ortalamaya denk geliyor.

HDP/DBP'ye destek olanların bel kemiğini lise altı eğitim durumuna sahip olanlar oluştururken, bu grup 2010'dan 2017'ye doğru HDP/DBP seçmenleri içerisinde azalıyor. 2010'da yüzde 72 olan oran, 2017'de yüzde 57'ye kadar düştü. Bu süreçte HDP'nin oy oranındaki artış da göz önünde bulundurulduğunda, HDP seçmeni içerinde lise altı eğitim durumuna sahip olanların yerini lise ve üniversite mezunu olanlar aldı. HDP'yi destekleyenlerin icra ettikleri meslekler değerlendirildiğinde, Türkiye ortalamasında olduğu gibi ev kadınlığı en yüksek oranda. Kendini 'çalışmaz halde' olarak tanımlayanların HDP/DBP'lilerdeki oranı, Türkiye'deki genel orandan iki kat fazla.

HDP'lilerin yaklaşık yüzde 45'i 'alt gelir' sınıfı olarak tabir edilen alanda birikmiş durumda. 2013'ten, itibaren kendini Kürt olarak tanımlamayanların oranında artış söz konusu. Kendini Türk olarak tanımlayanların oranları 2014 ve 2015'te sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 9 olarak görünürken 2016, 2017 ile birlikte yüzde 1-2 puan kadar bir düşüş gözleniyor.


'YÜZDE 80'İ MEDYAYA BASKI YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYOR

'Medyaya baskı yapılıyor mu' sorusuna HDP'lilerin yüzde 80'i 'Evet' derken, Türkiye genelindeki oran yüzde 44. 'Duruma göre' cevabını veren HDP'liler yüzde 14 oranındayken, Türkiye genelinde bu cevabı verenlerin oranı yüzde 32. Medyaya baskı yapılmadığını düşünenlerin oranı ise HDP içinde yüzde 6 iken, Türkiye genelinde yüzde 23. HDP üyeleri/seçmenleri/destekçileri medyaya baskı yapıldığını oldukça yüksek bir oranla düşünmekte ve bu noktada Türkiye genelinden oldukça farklılaşmakta.

İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

İnternet ve sosyal medya kullanımı üzerinden HDP seçmeni ve destekçileri incelediğinde de yüzde 55 ile en yaygın kullanıldıkları sosyal medya mecrasının Facebook olduğu ortaya çıktı. HDP'lilerin yüzde 49'unun Whatsapp, yüzde 32'sinin Instagram, yüzde 26'sının Youtube, yüzde 24'unun ise Twitter kullandığını, yüzde 29'unun internete hiç girmediğini ve yüzde 6'sının internete girdiğini, fakat sosyal medya kullanmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ: YÜZDE 68'LE 'KESİNLİK' VURGUSU

Türkiye genelinde ve HDP mensuplarında hayat tarzı kümelerinin dağılımları ve bunların yıllara göre geçirdiği değişim incelendiğinde, ortaya çıkan tablo ilgi çekici. Türkiye genelinde 'Modern', 'Geleneksel Muhafazakar' ve 'Dindar Muhafazakar' kümelerinin yıllara göre dağılımı değişiklik göstermemekle birlikte 2010-2017 arasındaki süreçte, kendini 'modern' olarak tanımlayan HDP'lilerin oranı yüzde 24'ten yüzde 31'e yükselmiş, kendini 'dindar muhafazakar' olarak gören HDP destekçilerinin oranı ise yüzde 33'ten yüzde 24'e çekilmiş.

ADAYLARIN OY ORANLARI

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları şöyle çıkıyor:

-Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 51,4

- Muharrem İnce: Yüzde 23,9

- Meral Akşener: Yüzde 12,3

- Selahattin Demirtaş: Yüzde 9,6

- Temel Karamollaoğlu: Yüzde 2,2

- Doğu Perinçek: Yüzde 0,6

24 HAZİRAN'DA OYUNUZU KİME VERECEKSİNİZ?

"Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen cevapların oranı kararsızlar dağıtılmadan; AK Parti 41.5, CHP yüzde 21.5, MHP yüzde 8.5, İYİ Parti yüzde 8, HDP 8.5, Saadet Partisi yüzde 2, HÜDA-PAR yüzde 0,5, diğer yüzde 2, kararsızlar ise yüzde 7.5 oldu.

AK PARTİ BATI'DA OY KAYBETTİ

Araştırma sonucuna göre AK Parti, batı illerinde 1 Kasım sonuçlarıyla kıyaslandığında ciddi oy kaybederken, Doğu ve Güneydoğu illerinde geçirgenliği olan HDP den oy alıyor. AK Parti, Cumhur ittifakında beraber olduğu MHP'ye ciddi oy kayışı yaşıyor. MHP ise önemli oranda İYİ Partiye seçmen kaybetmiş görülüyor. Son 2 seçimde 25 bandında seyreden CHP ise 2-3 puan aralığında İYİ Parti'ye seçmen kaptırmış görünüyor.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA...

"Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlar; kararsızların matematiksel dağılımının sonunda AK Parti yüzde 45, CHP yüzde 23,5, MHP yüzde 9, İYİ Parti yüzde 8,5, HDP yüzde 9, diğerleri yüzde 2,2 oluyor

ESKİ HABERLER

Andy-Ar'a göre seçimler ilk turda biter

"TÜM ANKETLERDE ERDOĞAN KAZANIYOR"


Habertürk canlı yayınında Fatih Altaylı'nın konuğu olan Andy-Ar Başkanı Faruk Acar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapılan tüm anketlerde önde olduğunu, oy oranının da yüzde 55 seviyesinde seyrettiğini ifade etti.

Seçimlerin ikinci tura kalmayacağını ifade eden Faruk Acar, sonuçların şişirme olmadığını belirterek yapılan son 7 seçimde şirketinin başarısını hatırlattı.

OPTİMAR SON ANKET SONUÇLARI

Optimar Araştırma seçime yönelik düzenlediği son anket sonuçlarını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada; 27 Nisan-2 Mayıs 2018 tarihleri arasında, 26 ilde 2 bin 107 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmada katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'a oy verir misiniz?" sorusu yöneltildi. Kararsızlar dağıtılmadan soruya yanıt veren katılımcıların yüzde 51'i Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceklerini belirtti.

Katılımcılara aynı araştırmada, "AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na oy verir misiniz?" sorusu soruldu. Kararsızlar dağıtılmadan, Cumhur İttifakı'na oy vereceğini söyleyen katılımcıların oranı yüzde 52,4 olarak ortaya çıktı.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir; konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede; "Kararsızlar dağıtılmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı yüzde 51. Bu oran 2013 yılından beri yapmış olduğumuz araştırmalardaki Erdoğan'ın yüzde 51-53 arasındaki şahsi oyunu teyid ediyor. Diğer taraftan araştırmaya katılanların da yüzde 9,7'sinin de henüz karar vermediğini görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı için yüzde 9,7'lik kesimin kimden tarafa karar vereceği aradaki farkın kesinleşmesi açısından belirleyici olacak. Yüzde 52,4'lük bir kesim Cumhur ittifakına oy vereceğini belirtirken, yüzde 10,3'lük bir kesimin de kararsız olduğu görülmektedir. 24 Haziran seçimleri parlamento çoğunluğunu elde etmek açısından adayların belirlenmesi, partilerin seçim kampanyaları, parti teşkilatlarının sahadaki aktif çalışması seçimin kaderini belirleyecek" dedi.

AK PARTİ'NİN SON ANKET SONUÇLARI

16 yıldır başarılı bir şekilde iktidarda olan AK Parti, Türkiye'de bir siyasi partinin alabileceği en yüksek oy oranını alan parti oldu. Fakat yeni sistem daha fazla oya ihtiyaç duyulmasına neden olacak.


AK Parti'nin yaptırdığı tüm kamuoyu yoklamalarında, Erdoğan'ın ilk turda, yüzde 55 civarında bir oy oranı ile Cumhurbaşkanı seçileceği sonucu çıktı.


Fakat AK Parti'nin halen 1 Kasım 2015'te aldığı yüzde 49,5'luk oy oranını korumasına rağmen, yeni sisteme göre TBMM'de tek başına çoğunluğu elde edemediği görülüyor.

AK Parti, MHP ve BBP'nin dahil olduğu 'Cumhur İttifakı'nın' ortak oylarının ise yüzde 50'yi rahatlıkla aştığı belirtiliyor. Ancak AK Parti'nin en önemli felsefesi "tek başına iktidar" olmak. Dolayısıyla ittifaka rağmen partinin tüm seçim stratejisini bu oy oranını tek başına yakalamak üzerine kurması bekleniyor.

GEZİCİ'NİN SON ANKET SONUÇLARI

Gezici araştırma şirketi 24 Haziran 2018 seçimlerine ilişkin son anket sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı yarışının medya desteği olmamasına rağmen halkın en çok konuştuğu isim olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçeceğini söyleyenlerin oranı %70.Gezici'nin anketine göre, ilk turda Erdoğan'ın % 46 -47 aldığı, Akşener'in % 28 -29 aldığı, İnce’nin18-19, Demirtaş'ın % 8-9, Karamollaoğlu'nun ise % 1-2 civarında olduğu görülüyor.Ankette dikkat çeken diğer önemli nokta ise bu seçimde ilk kez oy kullanacak gençler. Sandığa ilk defa gidip oy kullanacağım diyenlerin oranı % 4,5. Bu gençlerin % 62’si  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e oy vereceğini söylüyor. 'Z' kuşağı olarak ifade edilen bu kitlenin mevcut geleneksel siyasi kalıplar dışında, gelecekte daha özgür ve refah seviyesi yüksek bir yaşam isteyen gençler olduğu görülüyor. Ankette, AKP'ye oy veren seçmenlerin üçte birinin, geçmiş dönemde merkeze ve merkeze yakın partilere oy vermiş ekonomik, sosyal göstergelerden hızlı şekilde etkilenen tam anlamıyla sadık olmayan bir kitle olduğu görülürken, bu seçmenin her geçen gün AKP-MHP ittifakından uzaklaştığının söylenebileceğine dikkat çekiliyor. 

Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, anketlere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran'daki seçimde oy oranının yüzde 46 olduğunu söyledi.

Gezici, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in oyunun da yüzde 25-27 bandından olduğunu aktardı. Gezici'nin aktardığı anketlere göre CHP'nin cumhurbaşkanı adayı da Muharrem İnce de yüzde 18-19 aralığında.

Gezici, 24 Haziran seçimlerinden sonra oluşacak olan yeni Meclis'te AK Parti ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı'nın çoğunluğu sağlayamayabileceğini de söyledi.

HDP'nin baraj sorunu olmadığını aktaran Gezici oy oranı için "Yüzde 11 civarında" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin genel seçimleri erkene alalım önerisi Cumhurbaşkanı ve AKP yönetiminden olumlu tepki almış bugün yapılan görüşmeler neticesinde sonuca bağlanmıştı. MHP'nin Malazgirt savaşını atıfta bulunarak 26 Ağustos 2018 tarihini önermesine 24 Haziran 2018 tarihini işaret eden Cumhurbaşkanı erken seçimin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacağını açıkladı.

AK PARTİ'NİN YAPTIĞI SON ANKET

"AK Parti yönetiminin son yaptırdığı anketlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın oyu yüzde 54, milletvekilleri seçimlerinde ise AK Parti'nin yüzde 44, Cumhur İttifakı'nın oyunun da yüzde 51 olduğu belirtildi.

AK Parti kurmayları, çıkan sonuçlara göre yapılan simülasyonlarda Cumhur İttifak'ının milletvekili dağılımında Meclis çoğunluğunu elde ettiğini, ancak 'sınırda' bir durumun yaşanmaması için seçim stratejisinin büyük bölümünün yüzde 18 civarındaki kararsız kitleyi AK Parti'nin yanına çekmeye dönük adımlardan oluşacağını dile getirdi. AK Parti kaynakları, anketlerde Erdoğan'ın alacağı oyla ilgili 'Nasılsa bir problem yok' düşüncesinden hareketle teşkilatların rehavete kapılmaması için de tedbir alınacağını kaydetti."


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
GUNALP 1 saat önce

24 haziran cumhurbaşkanlığı sEkim an
Anketi:
Osmanlinin torunlari /60
Camileri ahıra çevirenler /22
Fetonun partisi /8
PKK nın partisi /8.5
Diğer /1.5

Misafir Avatar
Ramazan 1 saat önce

Ertugrul kardesim, muhalefetin yorumlarini nerenle dinliyorsun acaba? Muharrem Ince'nin dedikleri daha once 16 yildir AKP'den duymadigimiz projeler. Ne diyor adam, yenilenebilir enerji diyor, bilim diyor, ciftciyi kalkindirma diyor. 16 yilrir AKP hukumetinin, Japon'lara yol kopru yaptirip, bize o koprulerden 40-50 liralara gecirttirip, sonra da o paralari cebine ya da yabancilara vermekten baska yaptiklari bir sey yok. Fabrikalarimizi sattilar, ciftcilerimizi, tarlalarimizi batirdilar. Baklagili bile elin gavurundan ithal eden, kendi kendine yetemeyen bir ulke olduk. Topraklarimizi karis karis satiyorlar. Dogal guzelliklerimizi, guzel koylarimizi yakarak yerlerine oteller dikip bu otelleri de araplara satiyorlar. Guzel kardesim, Erdogan'a ve AKP'ye dinine sahip cikiyorlar diye bagliysan, dinine sahip cikmak senin gorevin. Onlarin ulkeye sahip cikmalari lazim. Universite ogrencileri is bulamayip intihar ediyorsa, ogretmenler atanamiyorsa, tohumu bile elin israilinden ithal ediyorsak, fabrikalarimiz elin gavurlarina satildiysa, kusura bakmasin kimse ama ulkeye sahip cikamiyorlar. Bu yuzden, artik bir seylerin degismesi lazim. AKP'yi ben de savundum, ama 16 yildir baska hukumet gormedigimiz icin su halimize sukrediyoruz onceki hukumetler yuzunden. Lutfen iyi dusunun.

Misafir Avatar
Ertugrul 21 saat önce

Muhalefetin adaylarını dinliyormusunuz kayda değer tek bir söz söyleyemiyorsun adamların ne bir projesi var ne ülke hatırına bir düşünceleri var aynı kemal sunalım filminde kemal sunalım kürsüye çıkıp halka konuşma yapıyorsa şimdi diyor ben buraya neden çıktım nasıl çıktım gördünüz işte surdan yürüdüm çıktım ben buraya çıkmışta olabilirim çıkmamısta çıkmışsam cikmisimdir cikmamissam cikmisimdir şimdi biz buraya çıktıktan çıkmadıkça dedik bunlar bi takım uydurma laflardir valla şaban bile bunlardan mantıklı konuşuyor.

Misafir Avatar
hcm 21 saat önce @Ertugrul

yazk sakat gailba.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Ertugrul 1 gün önce

GEL BAKALIM BURAYA MUHARREM ya çok şeker çok matrak GEL BAKALIM BURAYA MUHARREM adam sanki emir erini çağırıyor

Misafir Avatar
Ertugrul 1 gün önce

Kullandığınız isimler bile gavur ismi bi gavur hayranlığını gidiyor işime bak GREY ZİON saçma sapan isimler yabancılar sizi takmıyor bile siz onlara yaranmaya çalışıyorsunuz yazık tabi dolar yukselir

Misafir Avatar
greyy 1 gün önce

ne tv nede net. te bağımsız tarafsız basın kalmadı,kimden yana olduklarını anlatmayada gerek yok,hükümet haricinde hiçkimsenin haberini mitingini vs vermiyorlar,milleti kör sağır etmeye çalışıyorlar,makarnayı fazla kaçıranlar dışında herkes sonucu biliyor.kediler trafoya girmesin yeter..

Misafir Avatar
zion 1 gün önce

kendi kendinize çalın oynayın trafoya kedi girmezse sandıktan çıkanı göreceksiniz,A&G sahibide verdiği oran tutmazsa dükkanı kapatırım demişti ne kadar sözlerinin eri old.da gördük.kimse toplum müh. yapmaya kalkmasın

Misafir Avatar
Ertugrul 1 gün önce

Ya şeye çok güldüm GEL BAKALIM BURAYA MUHARREM