Ülkenin derin bir ekonomik kriz içinde olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Ataş, "SGK, vergi, KYK borçları, trafik cezaları gibi borçlarını ödeyemeyen; yine, borçlarını yapılandıran ancak kriz nedeniyle 2 taksit ödeyemeyip yapılandırma hakkını kaybeden 4 milyondan fazla vatandaş mağdur durumdadır. Kurumlar da bu kişilere e-haciz takibi başlatmış, banka hesaplarına bloke koymuş, araçlarına yakalama kararı çıkarmıştır ve mağduriyet her geçen gün büyümektedir. Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin sorumlusu vatandaş değildir, yanlış ekonomi politikalarının bedeli de vatandaşlara ödetilmemelidir." dedi ve yeniden yapılandırma hakkı verilmesi gerektiğini ifade ederek şu şekile sözlerini sonlandırdı:

Öğrenim kredisi borcu olan üniversite mezunlarının sayısı 5 milyonu buluyor. Konu Meclis’in de gündeminde. Biz de son günlerde sıkça konuşulan bu borçlarla ilgili merak edilenleri derledik.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek için borç para veriyor. Öğrencilerin çalışma hayatına başladıktan sonra bu borcu ödemesi gerekiyor. Ancak verilere göre; halk arasında ‘KYK borcu’ olarak da bilinen ‘öğrenim kredisi’ni ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5 milyona ulaştı. Yani milyonlarca genç okuldan mezun olur olmaz hayatına borçlu olarak başlıyor.

KYK borçlarına af konusunda kanun teklifinin Meclis'e sunulmasının ardından KYK'ya borcu olan vatandaşlar umutlu bekleyişe geçmişti. Konu ile ilgili son açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan geldi.

KYK borçları ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir açıklama yaptı. Bakan Albayrak , çalışmaların devam ettiğini ve 2020 yılı içinde düzenlemenin hayata geçeceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir açıklama yaptı. Merakla beklenen KYK borçları ile ilgili konuşan Bakan Albayrak , düzenlemenin 2020 senesinde yürürlüğe gireceğine yer verildi.

Bakan Albayrak, konuşmasının sonunda öğrencilerin KYK borçlarına değinerek "KYK yurtları borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz. İktisadi ve İdari Bilimler mezunlarının gelir uzman yardımcısı olarak KPSS ile atanması için çalışma yapıyoruz. Üniversite öğrencilerinin KYK borçlarına gelen faizlerle ilgili olan düzenleme AK Parti’nin gündemine girdi. AK Parti kurmayları bir toplantı yaparak önemli başlıkları görüştü.

AK Parti kurmaylarınca düzenlenen toplantıda görüşülen iki beklentinin ilki “işletme sahiplerinin karşılıksız çekler sebebiyle hapis cezasına maruz kalma mağduriyeti” oldu. Borcunu ödeyemediği ve dolayısıyla hapse giren esnaf için, hapiste parasını ödeyemeyecek veya daha da zorda kalacaklar için AK Parti başka bir yaptırım yapılması ve hapis cezalarının kaldırılmasını masada görüştü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, geçtiğimiz Ekim ayında 217 bin kişiye KYK borcundan dolayı e-haciz yapıldığını açıkladı. KYK borcunu ödeyemeyen 279 bin 797 kişi Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirildi. Genç işsizlik hakkında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, “2018 yılı itibariyle 403 bin 12 öğrenci burs, 1 milyon 259 bin 193 öğrenci öğrenim kredisi almaktadır. Son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden borçlarını ödeyemeyen 279 bin 797 kişi Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirilmiştir. Öğrenim kredisi borcu olan 342 bin 282 öğrencimizin 2 milyar 95 milyon 228 bin lira borcu var. Ekim ayında KYK’ya borç taksitlerini ödeyemeyen tam 217 bin kişiye e-haciz uygulandı” dedi.

KONU MECLİS GÜNDEMİNDE

Bu durum ise senelerdir sorulan ‘KYK borçları silinecek mi?’ sorusunu akıllara getirdi. Borcunu zamanında ödeyemeyen öğrencilere uygulanan faiz sebebiyle borçların giderek büyüdüğü, borçluların ödeme yapabilmesinin imkansız hale geldiği belirtildi. Konu, Meclis’in gündemine de taşındı. TBMM’ye KYK borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Eğer teklif kabul edilirse tüm öğrencilerin borçları silinebilir.

İŞSİZLER ERTELEYEBİLİR

Normalde KYK borcu olanların, mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme yapması gerekiyor. Yani 2 yıl sonra işe giremese dahi borcunu ödemeye başlamalı. Yapılan son düzenlemeye göre ise kredi çeken öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar borcunu ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Yani yeni mezun öğrenciler işe girene kadar borcunu erteleyebilecek. Ancak ertelenen dönemde borca faiz işlemeye devam ediyor.

1-BAŞVURULAR NEREYE?

Bu yıl KYK öğrenim kredisi başvurularının bu ay itibarıyla başlaması bekleniyor. Ön lisans, lisans, iki yıllık okullardan mezun olup dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıranlar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri kredi başvurusu yapabiliyor. Öğrenim kredisi müracaatları kyk.gsb.gov.tr web adresinden yapılıyor.

2-ÖDEME PLANI NASIL?

Öğrencinin borcunu, normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere aylık taksitler halinde ödemesi gerekiyor. Geri ödeme başlangıç tarihi, borç miktarı ve aylık taksitler ‘kyk. gov.tr’ internet adresindeki ‘E-hizmetler’den ‘Öğrenim/ Katkı Kredisi Borç Sorgulama’ başlığına tıklanarak ‘TC kimlik numarasıyla’ öğrenilebiliyor. E-Devlet üzerinden de borç bilgilerine ulaşılabiliyor.

3-KİMLER SİLDİREBİLİR?

Tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan ‘ hayatını çalışarak kazanamaz’ ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların veya vefat edenlerin borçları siliniyor.

4- NASIL ÖDENİYOR?

Borç ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla tahsil ediliyor. Taksitler Ziraat Bankası şubelerinden nakit veya Ziraat Bankası internet tahsil ekranından kredi kartıyla yapılabiliyor. Yani borçlar tüm kredi kartları ve banka kartları ile ‘https://kyk.ziraatbank.com. tr/’ adresinden de ödenebiliyor.

5-ZAMANINDA ÖDENMEZSE NE OLUR?

Öğrencilerin, borçlarını kredi alımları sonlandığı tarihten iki yıl sonrasında ödemeye başlamaları gerekiyor. Borç kredilerinin verildiği tarihten normal öğrenim sürelerinin bitimine kadar geçen miktarlara, enflasyon artışının ilave edilmesiyle tespit ediliyor. İki yıl sonra ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Bu yüzden geciken borç, alınan kredinin 3 katına çıkabiliyor.

6-YAPILANDIRMA HAKKI VAR MI?

Evet borçlar yapılandırılabiliyor. Başvurular Vergi Dairesi’nden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ‘gib. gov.tr’ internet adresinden ve e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

7-ERKEN ÖDEYENE İNDİRİM VAR MI?

Evet, borçların erken ödenmesi halinde indirim yapılıyor ama sadece kredi borcunun tamamının, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenmesi halinde indirim uygulanıyor. İndirim anaparaya değil, anaparaya eklenen enflasyon farkından doğan borca uygulanıyor. Ödeme başlangıç tarihinden önce borcu ilk yıl öderseniz yüzde 30; 2’nci yıl öderseniz yüzde 20 erken ödeme indirimi uygulanıyor.

8-ÖDENMEZSE NE OLUR?

Taksitleri daha sonraki bir tarihte ödeyenler zamanında ödememiş sayılırlar. Bu durumda gecikme faizi eklenmesinin yanı sıra ilk aşamada borçların bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ödenmediği takdirde borç Vergi Dairesi Müdürlüklerine devrediliyor. Devir işlemi sonrası borçların bankaya değil ilgili vergi dairesine ödenmesi gerekiyor. Yine ödenmemesi durumunda ise icra işlemi başlatılıyor.

9-ERTELENEBİLİYOR MU?

Birer yıllık süreyle borcu ertelemek mümkün. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler ‘turkiye.gov.tr’den e-Devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans ya da doktora eğitimine devam edilmesi gerekiyor. (Posta) 

Kamuajans.com/ÖZEL

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gşdşeğö 3 gün önce

Af gelsin artık ödeyemiyoruz durumlar ortada daha neyi bekliyorsunuz

Misafir Avatar
Serkam 4 gün önce

Silinsin artık insanlar geçiminimi sağlasın kredimi ödesin

Misafir Avatar
Furkan 1 hafta önce

İsAllah silinir arkadaşlar çok zor durumdayız

Misafir Avatar
Bora 1 hafta önce

İyi de ne zaman?

Misafir Avatar
Serkan 1 hafta önce

Kyk borçları silinsin

Misafir Avatar
Kulis 2 hafta önce

Arkadaşlar bu hafta içinde müjdeli haber geliyor ,hayırlı olsun herkese.

Misafir Avatar
adil 2 hafta önce @Kulis

kesin bilgimi ? nerden öğrendin

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
kyk 2 hafta önce @Kulis

faizleri bile silmezler dediğin gibi olsa keşke ama zor milleti kandırıyorlar

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
KYK mağduru 2 hafta önce

2010 mezunuyum... Tam sigortalı bir iş bulup karnımı doyuracak aileme insan gibi bakacam derken. 4500 ana para, FAİZİ İLE 12590 TL borç çıktı...
El insaf.
El insaf...
Dünya'nın neresinde ihtiyaç duyan öğrenciye faizle borç verme var ?

Misafir Avatar
adil akyılmaz 2 hafta önce

hala bi gelişme yok demi ya günlük girip kontrol etmekten hüsrana uğramaktan yıldım