Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (ÖYGM) tarafından Destekleme ve Yetiştirme Kursları 2019-2020 e-Kılavuzu yayınlanmaktadır.

2019-2020 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının işlem aşamaları ve uygulama tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Destekleme ve Yetiştirme Kursları yıllık kurslar ve yaz dönemi kurslarından oluşmaktadır.

2019-2020 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Birinci, İkinci ve Yaz Dönemleri İş Takvimi belli oldu.

KILAVUZ

İŞLEMLER YILLIK KURSLAR YAZ DÖNEMİ KURSLARI
Kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe milli eğitim 
müdürlüklerince onaylanması
9-13 Eylül 2019 8-14 Haziran 2020
Öğretmen başvurularının alınması, ücretli öğretmen 
başvurularının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması
14-18 Eylül 2019 15-21 Haziran 2020
Öğrenci başvurularının alınması 19-23 Eylül 2019 22-28 Haziran 2020
Kurs sınıflarının oluşturulması 24-29 Eylül 2019 29 Haziran - 3 Temmuz 2020
Kursların başlaması 30 Eylül 2019 4 Temmuz 2020
Kursların tamamlanması 7 Haziran 2020 28 Ağustos 2020

DYK ÖĞRETMEN BAŞVURULARI

Kurslarda görev almak isteyen kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, MEBBİS şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs merkezi tercihlerini yaparak başvuruda bulunurlar.Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler.Öğretmenler, iş takviminde belirtilen başvuru süresi içinde kadrolarının veya MEBBİS’te görevlendirme kayıtlarının bulunduğu ilçe sınırlarında üç kurs merkezine kadar tercihte bulunabilir. Tercihleri dışında da görev almak isteyen öğretmenler “Tercihlerim dışında bir kurs merkezinde görevlendirilmek istiyorum” butonunu işaretleyerek ilçedeki öğretmen ihtiyacı bulunan herhangi bir kurs merkezinde görev alma talebinde bulunabilirler.

DYK ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI

DYK'larda görev almak isteyen ücretli öğretmenler, aday öğretmen olarak atama şartlarını taşımaları hâlinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesince okutabilecekleri derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler. Bu öğretmenler, e-kurs modülü üzerinden sisteme ilk girişte oluşturacakları şifre ile başvurularını yaparak, sistemden alacakları ilgili evrakı il/ilçe komisyonuna ulaştırır.Başvurular, http://odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya https://e-kurs.eba.gov.tr internet adresinden e-kurs modülü üzerinden gerçekleştirilir. Kurs başvurularını zamanında yapma sorumluluğu öğretmenlerimize aittir.

DYK KURSLARINA ÖĞRENCİ/KURSİYER BAŞVURULARI

Kurslara, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları, resmî/özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilir.Resmî örgün eğitim kurumlarına, açık öğretim okullarına ve özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-kurs modülünden başvuru yapabilir. Yaz dönemi kurslarında öğrenciler okullarının bulunduğu il/ilçe sınırları dışında kursa katılabilir.Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler EBA web sitesinde bulunan “Giriş” butonuna tıklayarak açılan sayfada “E-Okul Bilgileri İle Giriş Bölümü” nden kurs başvurusu yapar.Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler, kurs başvurusu için halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden e-kurs şifresi alır. Bu şifre ile e-kurs modülüne giriş yaparak DYK komisyonlarınca belirlenen okulları tercih eder.Kursiyerler, halk eğitimi merkezi müdürlüklerine diploma veya mezuniyet belgesi ile müracaat ederek, alacakları e-kurs şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar.Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve kurs talebinde bulunan öğretmenler arasından tercihte bulunarak başvuru yapar.Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler, ÖDSGM tarafından yayımlanacak olan elektronik deneme sınavlarına katılabilirler. Açık öğretim okullarına devam etmekte olan öğrenciler ile kursiyerler ise e-kurs kullanım şifresi ile bu sınavlara katılabilirler

Makam Onayı ve Yönerge için TIKLAYINIZ.

Yönerge için TIKLAYINIZ.

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Yorumsuz 1 ay önce

Destekleme kurslarını suistimal edende var gayet güzel yapan da vardır. Ben bardağın dolu tarafından bakanlardanım, hakkıyla yapanlara teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla aldığı kurs saatinden fazla çalışan öğretmenlerde var. Kimsenin şevkini kırmaya gerek yok. Öğretmenleri sevelim, destekleyelim. Unutmayalım eğitim aileden başlar.

Misafir Avatar
Musa 2 ay önce

Durdyyew

Misafir Avatar
Osman 2 ay önce

Yetiştirme Kursları 15 Tatilde de devam ediyor mu acaba?

Misafir Avatar
ÖMER 2 ay önce

Haftanın 7 günü çalışan öğretmen idareci ve öğretmenden ne başarı beklenilebilir. Öğretmenlerin ekonomik durumlarını düzelterek hafta içi öğrencilere yoğunlaştırarak hafta sonu yapılan destekleme ve yetiştirme kurslarından daha faydalı olacağı,sağlıklı dinamik öğretmen okula istekle gelen bir öğrenciyle karşılaşmak daha akılcı bır yöntem değilmi .Zorla peynir gemisi yürümez.Tüyü bitmeyen yetimin hakkı boşa harcanmaz.Meslek ahlakı dejenere olmaz

Misafir Avatar
Ali 2 ay önce

Bu Milli Eğitim Bakanlığı uyuyor gerçekten.2019 Aralık ayı itibariyle dersler yapılmadığı ve öğrencinin devam etmediği kurs ,ekzersiz veproje çalışmalarına havadan ücret ödüyor.İncelensin kaç trilyonluk yolsuzluk ve haksız kazanç elde edildiği görülecektir.Öğretmenler ve okul idarecileri de hırsız olup çıkmışlar. Kursların denetimi yapılmıyor yağma ve talan dizboyu.

Misafir Avatar
ali 5 ay önce

arkadaşlar dersler saat kaçta başlıyor biliyor musunuz

Misafir Avatar
Nazli 6 ay önce

Öğrenci basvurulari uzatilacakmi

Misafir Avatar
M T 6 ay önce

Kurs sınıfları oluşumunda bir sorun var sanırım hala sistem açık değil

Misafir Avatar
melek 5 ay önce @M T

kurs sınıf listesini nerden görebilirim hangi siteden bir bilginiz varmıdır

Beğenmedim (0)