Kamuajans.com -Af yasası olarak kamuoyunda adlandırılan esasında ceza infaz kanunda yapılması ön görülen düzenlemede sona yaklaşılıyor. Bilindiği üzere ceza infaz yasasında yapılması öngörülen düzenlemenin kabulü halinde bazı suçların infaz süresi kısalıp yaklaşık 60 bin hükümlü erkenden tahliye edilecek. Ceza infaz düzenlemesinin yer aldığı yargı reformunun ilk paketi TBMM’de kabul edildi.

16 Ocak günü gerçekleşen 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz" dedi. Bunun üzerine detaylar da netlik kazandı.

AK Parti Grup Başkanvekilleri, AK Parti'li Adalet Komisyonu üyeleri, Adalet Bakanlığı bürokratları ve AK Parti'li hukukçu milletvekilleri TBMM'de toplantı gerçekleştirdi. AK Parti'li vekillerin üzerinde çalıştığı paketin, muhalefetin görüşüne sunulması bekleniyor.

İkinci yargı paketinde af yasası var mı? AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan konuyla ilgili açıklamalar geldi… AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un açıklamaları:

Adalet Bakanlığımız iyi bir çalışma yaptı. Partide de daha evvel konuşuldu. Bakanlar Kurulu'nda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve diğer partilerle de gerekli görüşmeler yapıldı. Biliyorum. Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son çalışmalar yapılacak. En kısa zamanda infazla ilgili bu düzenlemenin gündeme geleceğini biliyorum. Tabi bunu bir af gibi görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da esas ana fikir şudur; "Cezaevleri çok doldu. Hadi boşaltalım." diye bir indirim yapılmaz. Mühim olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.

Cezaevlerinde mahkumların ve ailelerinin hayatlarında şu sıralar tek konuştukları şey af. Bütün mahkumların gündeminde af var. Cezaevinde umutlu bir bekleyiş varken dışarıda da mahkum yakınlarının umutlu bekleyişleri devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantı gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özellikle yüzbinlerce insanın beklediği af yasası hakkında hükümetin kararını açıkladı.

Kalın yaptığı açıklamada, 'Af konusu gündeme gelmedi. Adalet Bakanımızın bugün yaptığı sunumda yoktu. TBMM çatısı altında değerlendirebilirler. Bugün vatandaşın daha etkin ve kısa sürede yargıda netice almasını sağlayacak düzenlemeler gündemdeydi. Emeklilikte yaşa takılanlar da gündeme gelmedi." ifadelerine yer verdi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamındaki ilk paket olan 39 maddelik yasa teklifi AKP tarafından TBMM'ye sunulmuş ve Meclis'ten geçmişti. Şimdi sıra ikinci yargı paketine geldi.

MHP'nin görüşüne sunulan, daha sonra diğer partilerin görüşüne de sunulacağı söylenen pakette, AB'nin uzun süredir değiştirilmesini istediği Terörle Mücadele Kanunu'nun "propaganda" başlıklı 7. maddesine, "Haber ve eleştirinin suç oluşturmadığı" düzenlemesi ekleniyor.

MHP'nin görüşüne sunulan, daha sonra diğer partilerin görüşüne de sunulacağı söylenen pakette, AB'nin uzun süredir değiştirilmesini istediği Terörle Mücadele Kanunu'nun "propaganda" başlıklı 7. maddesine, "Haber ve eleştirinin suç oluşturmadığı" düzenlemesi ekleniyor. Ancak buna göre neyin haber, neyin eleştiri olduğuna mahkemeler karar verecek. Paketle, soruşturma aşamasındaki tutukluluk sürelerine sınırlama getiriliyor. Yargıda iki yeni usul de hayata geçiriliyor. Seri Muhakeme Usulü'ne göre, savcı, belli suçlarda sanığa indirim teklif edebilecek. Sanık kabul ederse, dosya savcının belirlediği cezaya göre hemen karara bağlanacak. Basit Yargılama Usulü'yle de asliye ceza mahkemelerine benzer bir yetki tanınacak. Paketle, İstinaf mahkemelerinde kesinleşen bazı suçlar yönünden temyiz hakkı da getiriliyor. TMK'daki suçlar da bu kapsamda olduğundan, HDP Eski Eş başkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere bu suçlardan ceza alanlar, Yargıtay'a başvurabilecek. İtirazları kabul edilirse, Yargıtay dosyaya bakacak. Bu aşamada cezalarının infazı da durdurulabilecek. Paketle, KHK ile ihraç edilen ya da idari yaptırımla pasaportları engellenenlerden, hakkındaki ceza infaz edilenler, beraat edenler, takipsizlik alanlar, haklarında soruşturma-dava bulunmayanlar için pasaport alma yolu açılıyor.

Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Boşver 2 gün önce

Siyasilere af varmı ya artık yeter af çıksin orda suçsuz yerde insnlr ytyr

Misafir Avatar
Zeynep 3 gün önce

Lütfen af çıksın eşim soçsus halde içerde 4 çocuğum var bakıma muhtaç lütfen sayın başkanımız bu af çıksın artık ben 24 yaşındayım bu kadar çile çekiyoruz af ne zaman açıklanacak

Misafir Avatar
yeni turkiye cumuhuryetin cumurreyisinolumfedayisi 6 gün önce

selam.sana.selam.olsun butun ulkeler sana fed olsun yanida turkiyenin yanida isa yuce Allah orduna kuvet ve guç cesareti na ve sayin tc.cumuhur başkanimiz sayin receb tayip er doğan na gucune guç kuvetine guç yuce Allah nurunde nur kuvetine kat kat kat siin yuce Allah senile ve ordunla beraber olsun devamini versin başimizde seni hiç ama hiç vaşimizdan eksitmesin varliğini dayim versin amiiiiin
n sayinçokdeğerlibaşkanimizturkiyeninadinagunuldensana birmazeretimizvarcoksenelergeçti1974tenberihiçbiraf konusugeçmemiştigeçmdinedenibelisuçsuzyerdekabadayilidiliyilebenCHPbaşkaniyimdiyenlervebenHDPbaşkaniyimdiyenlermesut yilmaztansuçilerDYP.liyimdiyenlerippartiliyimdiyenlersayiren tum particilerdenturkiyeiçiniyibirşeylturk halkiyapmasinibeklerkenonceturkhalkinikandirrarak1974 berimadimanavihuryetinikisilterekhuryetivehaklarielindekoparmiştirgeçmişhukumethalkiperişanhaldeburakmiştiryenigenelafigelmesidilegile çok yaşa akparti miletin olarak senden genel affin dileğile Allah yar yardimcinolsunB

Misafir Avatar
ismail 1 hafta önce

cıkarcak san çıkar yeter az sözünde dur başkan tv ye çıkıp söz vereli 2 sene oldu milet ölünce mi çıkarcan

Misafir Avatar
memet ali 1 hafta önce

memur affı ne zaman çıkacak

Misafir Avatar
Melek 1 hafta önce

Babamın bir suçu yok sırf dede yadirgadan kalma bir silahtan yakalandı geniş nufuslu bir aile olarak perişan olduk sayın cumhurbaşkanım af çıktı çakacak dediniz şu aff gelse artık size de şükürlerimizi sunarız bizi mağdur bırakmayın lütfen

Misafir Avatar
Emrah 1 hafta önce

Benim üstüme atili suçtan ceza verdiler siz bilmezseniz ALLAH bilir bunu Allah yaniza birakmaz

Misafir Avatar
Cilekes 1 hafta önce

Ben cok perisanim iki kucuk cocgm var hamileym yasadgm yeri gorseniz kimse daynmaz kocm sucu yoktu goturdlr hapse cumhurbaskanina yalvarym ne olur af cksn kocm herseymdi bebegm babasz dogmsin