Türk lirasının değer kaybı karşısında memurların da alım gücü oldukça düştü. Bu durum memurların gözünün 2019 ocak ayı memur maaş zammına çevirmesine neden oldu. Çünkü bilindiği üzere memur sendikaları ile hükumet arasında yapılan toplu sözleşme gereği mutabakata varılan memur maaş zammı oranına enflasyon farkı da eklenecek. Bu durumda şu anki enflasyon rakamları göz önüne alındığında bile 2019 ocak ayında memur ve emeklilere hatırı sayılır bir yüzde üzerinden zam yapılması gerekiyor. Enflasyon oranının yüksek çıkmasının ardından toplu sözleşme zam oranı rakamlarına ekleme yapılacak ve 15 Ocak 2019 tarihinde zamlı maaşlar memur ve emeklilerin cebine girecek. Ancak şimdiden bu rakamın net oranını kestirmek mümkün değil. Aralık 2018 enflasyon rakamları üzerinden bazı rakamlar netleşmeye başladı.


Yılın ikinci yarısının ilk dört ayında (Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim) enflasyon yüzde 12,26 olmuştu. Bu ilk dört aylık rakama göre, memur, Ocak ayında, yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 8,76 enflasyon zammı alacaktı.

Ama daha önce de belirtildiği üzere, net rakam Kasım ve Aralık ayı enflasyonlarının açıklanması sonrasında ortaya çıkacaktı.

Kasım ayı enflasyonu bugün itibariyle -1,44 olarak açıklanmıştır. Aralık ayındaki enflasyon ise henüz belli olmayıp, bu aya ait enflasyonun da eksi çıkması bekleniyor.

Kasım ayı enflasyonu da dahil edildiğinde, yılın ilk beş ayındaki toplam enflasyon 10,64'e düşmüştür.

Yılın ikinci yarısında yüzde 3,5'lik zam alındığı için, Aralık ayı dahil edilmezse, memurların Ocak ayında alacakları yüzde 4'lük toplu sözleşme zamına ilave olarak alabilecekleri zam yüzde 8,76'dan yüzde 7,14'e geriledi. 2018 yılında özellikle dövizde yaşanan dalgalanmalardan memur ve işçiler başta olmak üzere birçok çalışan kesim büyük oranda etkiledi. 2018 Temmuz ayında yapılan memur maaş zammı süreç içerisinde eriyip gitti. Milyonlarca memur ve memur emeklisi zam oranları için enflasyon rakamlarını bekliyor. Emekli ve memurların beklediği zam için tarih belli oldu gözler yeni yılın ilk ayında yapılacak zamlara kenetlendi.

2018'in ilk 6 ayında enflasyon yüzde 9,17 olmuştu. 6 aylık enflasyon verilerine göre memurlar yüzde 5,17 enflasyon zammı almıştı.


Toplu sözleşmede alınan karar gereğince, 2018 yılı Temmuz ayı itibariyle memur maaşlarına yüzde 3,5 zam uygulanacaktır. 2018'in 2. yarısında, ilk 4 aydaki enflasyon oranı yüzde 12,26 olmuştu. 

İlk dört aydaki hesaplama göre, memur ve sözleşmeli personelin maaşlarına Ocak 2019'da, yüzde 4 zamma ilave olarak (12,26-3,5) yüzde 8,76 enflasyon zammı daha ilave olarak eklenecektir. 

Yeni Ekonomi Programı'nda açıklanan enflasyon hedef tutarı ve yıllık enflasyon yüzde 20.8 olursa memur ve memur emeklileri 2019 yıl başında yüzde 4 zamma ek olarak yüzde 7.15 daha zam alacağı açıklanmıştı. Son enflasyon rakamlarına göre 2019 yılının ilk yarısında emekli ve memur maaşları net tutarları ne kadar olacak?

Enflasyonun yükselmesiyle birlikte memur ve emekliler, 2019 yılında maaşlarının ne kadar olacağını hesaplamaya başladı. Türkiye ekonomisine karşı yapılan spekülatif hamleler döviz piyasasında dalgalamalara neden oldu. Piyasadaki hareketlilik enflasyonu da giderek yükseltti.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ersen 1 gün önce

Selam büyük adamlar eliniz açık rahat olun devlet babam allak raz olsun

Misafir Avatar
Volkan 3 gün önce

Ya arkadaş son üc aymıs. Yapılan zamlar geri alınsın oxaman madem dustu enfilasyon yalanlarinizi edim

Misafir Avatar
fahri 3 gün önce

biz balık hafızalı değiliz aklımızla alay etmesinler. Yerel seçimler geliyor gereğini yaparız ne güzel cumhurbaşkanı çift maaş alıyor bizlere gelince dilenciye sadaka gibi zam veriyorlar. Ben tobb emekli sandığından emekliyim geçen bayramlarda bizlere ikramiye vermediler sanki bi z devlete vergi vermedik sanki başka ülke vatandaşıymışız gibi vakıf emeklilerini emekli kabul etmefiler. Birde bütün emekliler ikramiye alacak demişlerdi .hangi söxlerine inanalım

Misafir Avatar
fahri 3 gün önce

Bu hükümetten bişey beklemek hayel bile edilemez. İntibak yok. holdinglere talimat verildi 2 auda enflasyonu düşük gösterdilerki işçiye.memura emekliye fazla zam vermesinlet

Misafir Avatar
utanıyorum 4 gün önce

utanıyorum

Misafir Avatar
DÜŞÜNEN ADAM 6 gün önce

CUMHURBAŞKANI KENDİNE YAPTIĞI KADAR ZAM YAPSIN BEN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUM NERDE ADALET NERDE HAKKANİYET YAZIKLAR OLSUN SİZE.SANKİ HİTİYACINIZ VAR BU ZAMMA BİRDE %26 ZAM YAPIYOR KENDİNE BİTTİ ARTIK OY MOY YOK

Misafir Avatar
sedat tüfek 1 hafta önce

enflasonu bilerek düşük çıkartanlar adana çerçi yusufa gitsinler o gereğini yaparrrrrrrrr

Misafir Avatar
Musa Sert 1 hafta önce

Cumhurbaşkanı kadar zam istiyoruz. Enflasyonu düşürmeden önce kendine %26 zam yapan bir cumhurbaşkanı tam da müslümanlık anlayışı ile örtüşüyor.