Kamuajans.com - Bu işlemlerin en başında ise Nikah başvurusu ve Nikah işlemleri yer almakta. Evlenmek için öncelikle nikah işlemleri için belediyelerin Nikah İşlemleri bölümüne başvurmak gerekiyor. Evliliğin ilk adımı olan nikah yüzeysel bakıldığında imza atmaktan ibaret görülsede nikah aşamasına gelene kadar çiftler bir çok zorlu koşulla karşı karşıya gelir. Nikah tarihi alabilmek için çiftler sağlık raporu v.s belgeler muyanelerden geçerek nikah aşamasına gelir. Bu aşamaları sizler için araştırdık.

Evlenip mutlu bir yuva kurmak hayaliyle hayatlarını birleştirme kararı alan çiftlerin nikah işlemleri için belediyelere (ki artık müftülüklere de müracaat edilebilmektedir) yaptıkları başvuruda kendilerinden nikah işlemlerinin tamamlanıp imza aşamasına gelebilmesi için bazı evraklar istenmektedir. Nikah işlemlerinin en önemli evraklarından birisi olan sağlık raporu ASM'lerden, resmi ve özel hastanelerden alınabilmektedir.

İstenen sağlık raporu ile çiftlerin haberdar olmadıkları herhangi bir sağlık sorunları olup olmadığının ortaya çıkmasıdır. Özellikle cinsel yolla bulaşan bulaşıcı hastalıkların tespit edilmesinde evlilik öncesi yaptırılan sağlık raporu çok önemlidir.

Sağlık raporunu aile ve toplum sağlık merkezleri, sağlık ocakları, özel vey devlet hastanelerine bizzat başvurarak alabilirsiniz.

Devlet hastanelerinde evlilik için yaptırılan sağlık raporundan bir ücret talep edilmezken, özel hastanelerde ücret talep edilmektedir.

Özel hastanede sağlık raporu işlemleri bir kaç saat içerisinde biterken, sağlık ocaklarında bu süre biraz daha uzundur. 

Bekaret testi evlilik için çıkarılan hiç bir sağlık raporunda yer almaz. Kan grubu testi, Hepatit b v c, bel soğukluğu, fengi, akdeniz anemisi testi, sağlık raporunda bulunması istenen testlerdendir. 

50 yaş üstü kadınlar sağlık raporu çin başvuru yaptıklarında süreç aynıdır, tek fark bu kişilerin menapoza girdiklerini belirtmeleri gerekir. 

60 yaş üstü çiftlerden standart sağlık raporu talep edilmemekle birlikte fotoğraflı heyet raporu talep edilir. 

Nikah işlemleri için alınan sağlık raporu raporun alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerlidir.

Çiftler sağlık raporunu farklı zamanlarda, farklı sağlık kuruluşlarından alabilirler.
Evlilik için çıkartılan sağlık raporunda çeşitli hastalıkların tespit edilmesi evliliğe engel olmamakla birlikte, mevcut hastalığın tedavisi yapılıp bir iyileşme olmadan da sağlık raporu verilmez.

Verem, bel soğukluğu, cüzzam ve akıl sağlığı yerinde olmayan kişiler evlenemezler. 

Eğer bu testler için kamu kurum ve kuruluşlarını tercih ederseniz işlemlerinizin hepsi ücretsiz olarak yapılır. Ancak evlilik için sağlık raporunu özel hastanelerden almayı tercih ederseniz ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bu ücret, her hastanenin kendi fiyat politikasına göre değişkenlik göstermekte ama genel itibarıyla 50 ilâ 150 TL arasında değişmektedir.

Temyiz kudretine, yani ayırt etme gücüne sahip olmayanlar, yasanın belirttiği sınırlar dahilinde, yasal temsilcilerinin izni ya da halin şartlarına göre hakim kararı olmadan, küçükler ve kısıtlılar, önceki evliliğinin sona erdiğini ispatlamayanlar evlenemezler.

Belediyeler evlilik cüzdanı için standart ücret almaktadır. 2018 yılı itibariyle evlilik cüzdanı ücreti 86 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca evlilik dosya ücreti olarakta bazı belediyeler 15 TL ücret talep etmektedir.

Ücret talep eden belediyeler için ise maksimum 150 TL ile 450 TL arasında fiyatlar bulunmaktadır. Daha yüksek ücret taleplerde kesinlikle itiraz etmelisiniz.

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar:


1 ) Nüfus Cüzdanı Aslı ve 2 Adet fotokopisi (Resimli ve 10 yıl içerisinde değiştirilmiş ,son medeni durumu girilmiş ve T.C numarası yazılı olmalı)
2 ) Yaş Sınırı :18 Yaşını doldurmuş olmak eğer 17 yaşını doldurmuş kişiler anne baba imzalı izinleri ile , 16 yaşını doldurmuş kişiler ise mahkeme kararı ile başvuru yapabilirler.
3 ) son 6 Ay içerisinde çekilmiş 6 Adet resim.
4 ) Sağlık Raporu: Aile hekimlerinden  alınan Evlenme Sağlık Raporu (Rapor tarihi imza ve kaşe olmak zorundadır)
5 ) Özel belgeler: Daha öncesinde bir boşanma durumu varsa bayanlar için Aile mahkemesinden İddet Müddeti Kaldırma kararı gerekmektedir.


Hısımlık:

a) Üstsoy ile altsoy arasında; kardeşler arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,

b) Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoyu veya altsoyu arasında,

c) evlât edinen ile evlâtlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında evlilik engeli mevcuttur,

Eşi hakkında gaiplik kararı verilen kişinin başkasıyla evlenebilmesi için mahkemenin, var olan evliliğin fesh edildiğine yönelik karar vermesi gerekir,

Kadınlar için bekleme süresi: Evlilik sona ermişse kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez. Doğumla bu süre sona erer. Kadının önceki evliliğinden hamile olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hâllerinde mahkeme bu süreyi kaldırır,

Akıl hastalarının evlenebilmeleri için, evlenmelerinde sakınca olmadığına dair sağlık kurulu raporuna ihtiyaçlarına vardır.

Evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını, resmi sağlık raporu ile belgelendirmeyenler evlenemezler.

KamuAjans.com - özel haber

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Shangai 11 ay önce

Teşekkürler