2018-2019 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının işlem aşamaları ve uygulama tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Destekleme ve Yetiştirme Kursları 3 dönemden oluşmaktadır. Bu dönemler 1. dönem kursları, 2. yarıyıl kursları ve yaz tatili kursları olarak belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (ÖYGM) tarafından Destekleme ve Yetiştirme Kursları 2018-2019 e-Kılavuzu yayınlandı.

Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alacak öğretmenlerin başvuru tarihleri belli oldu. Başvurular okullardan yapılacak ve ilçe/il milli eğitim müdürlüklerince onaylandıktan sonra görevlerine başlayabilecekler. 2018-2019 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Birinci, İkinci ve Yaz Dönemleri İş Takvimi belli oldu.

Öğretmen başvuruları 23 Haziran Pazar günü akşamına kadar devam etti. 24 Hazirandan itibarende öğrenci başvuruları alınmaya başlandı. 

DYK kurs başvurusu MEBBİS öğretmen girişi, EBA ve Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü sayfası üzerinden yapılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın vereceği Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında başvuru işlemlerini gerçekleştirildi.

Takvimde öncelikle kurs merkezi açılma başvurularının alınması ve başvuruların il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması süreci daha sonra da kurslarda görev almak isteyen öğretmen başvurularının alınması işlemi gerçekleştirildi. Okulların açılmasının ardından da kursta yer almak isteyen öğrencilerin başvuruları alındı. Kurs sınıflarının oluşturulmasının ardından da kurslar eğitim öğretime başladı. Milli Eğitim Bakanlığının, özellikle dershanelerin kaldırılmasından sonra üniversiteye ve liseye geçiş sistemine hazırlama modeli olan EBA Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili kılavuzla takvimi açıklandı.

DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSU YAZ DÖNEMİDYK İKİNCİ DÖNEM

21 Ocak 2019 - 3 Şubat 2019 tarihleri arasında kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması işlemi yapılmış olup öğretmen başvurularının alınması ve onaylanması ise 4-10 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Destekleme ve Yetiştirme Kursları için 11-17 Şubat 2019 tarihleri arasında öğrenci başvuruları alınacak ve 18-24 Şubat 2019 tarihleri arasında okul müdürlüklerince kurs sınıfları oluşturulacak. İkinci dönem DYK 25 Şubat 2019 tarihinde başladı. Kurslar 2 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı.

Yaz Dönemi kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması süreci 10-16 Haziran 2019 tarihleri arasındaydı.

Öğretmen başvurularının alınması, ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması süreci
17-23 Haziran 2019 tarihleri arasındaydı.

Öğrenci başvuruları 24-30 Haziran 2019 tarihleri arasında alındı. 

Kurs sınıfları 1-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında oluşturuldu.

Kurslar 8 Temmuz 2019 tarihinde başlayıp 1 Eylül 2019 tarihinde sona erecek.

DYK ÖĞRETMEN BAŞVURULARI


Kurslarda görev almak isteyen kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, MEBBİS şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs merkezi tercihlerini yaparak başvuruda bulunacaklar. Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN DYK BAŞVURUSU


DYK’larda görev almak isteyen ücretli öğretmenler, aday öğretmen olarak atama şartlarını taşımaları hâlinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesince okutabilecekleri derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler. Bu öğretmenler, e-kurs modülü üzerinden sisteme ilk girişte oluşturacakları şifre ile başvurularını yaparak, sistemden alacakları ilgili evrakı il/ilçe komisyonuna ulaştırır.

ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMESİ

Kurslarda görev alacak öğretmenlerin belirlenmesi, e-kurs modülü üzerinden kurs merkezi müdürü tarafından öncelikle o kursa başvuru yapan kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenler arasından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar gözetilerek yapılır. İhtiyaç olması hâlinde, komisyon tarafından başvuruları onaylanan ücretli öğretmenler ders ücreti karşılığında görevlendirilir.

Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Esra 1 ay önce

Kuaförün kursu var mi

Misafir Avatar
Şiirin gücü 1 ay önce

15 temmuz da kurslar, devam edecek mi?

Misafir Avatar
Şiirin gücü 2 ay önce

Kurslar, saat kaçta ve hafta içi kaç gün. Lütfen bir bilgi alabilir miyiz?

Misafir Avatar
Selamattin Gürtaş 2 ay önce

Sa 8 ler hangi gün gidecek

Misafir Avatar
Ofl 2 ay önce

Hayır herkes bitirdiği dönemin kurslarını görecek

Misafir Avatar
Eylül 2 ay önce

Haftada kaç gün bilen var mı

Misafir Avatar
Ceren 2 ay önce

8. Sınıflar için kurslar haftada kaç gün ve saat kaçta? Eba da kurslarim a girince nedense hiç bir şey yazmıyor kurslar 8 temmuzda başlayacak ve acaba biz saat kaçta gidicez hiçbir bilgilendirme yok

Misafir Avatar
Ceren 2 ay önce

8. Sınıflar için kurslar haftada kaç gün ve saat kaçta? Eba da kurslarim a girince nedense hiç bir şey yazmıyor kurslar 8 temmuzda başlayacak ve acaba biz saat kaçta gidicez hiçbir bilgilendirme yok