Kamuajans.com - Eğitime hazırlık ödeneği eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapan kişilere verilir. Bununla birlikte, İlköğretim ve okul müdürlerine, müdür yardımcılarına, cezaevi okullarında çalışan öğretmenlere, yöneticilere, eğitim uzmanı ve yardımcılarına da eğitime hazırlık ödeneğinden faydalanma hakkı tanınmıştır.

Çeşitli sebeplerle (askerlik, ücretsiz izin, doğum izni vs.) eylül ayı içerisinde fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarından sonra belirli oranlarda ödenir.  

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre hazırlık ödeneği, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenir. Hazırlık ödeneğinden saymış olduğumuz kimseler haricinde yer alan hizmetli, memur gibi devlet çalışanları yararlanamamaktadır.

Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararına göre, öğretmenlerin öğretim yılına hazırlık ödeneğine her yıl için %2,5 zam yapılmıştı. Kararda açıklanan ilgili madde: Öğretim yılına hazırlık ödeneği Madde 11- (1) 657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesinde öngörülen öğretim yılma hazırlık ödeneği; 2020 yılında 1.210 TL, 2021 yılında 1.250 TL olarak ödenir. (2019 yılında öğretim yılına hazırlık ödeneği 1180 TL olarak ödenecek)


ZİYA SELÇUK EĞİTİM ÖDENEĞİNİN NE ZAMAN YATIRILACAĞINI DUYURMUŞTU!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğine ilişkin olarak, tüm il milli eğitim müdürlüklerine resmi yazı göndermişti.
3 Eylül 2019 tarihli resmi yazıya göre, öğretim yılına hazırlık ödeneği, fiilen öğretmenlik yapanlara 9 Eylül 2019 tarihinden itibaren ödeneceği bilgisine ulaşılmıştı.

MEB, eğitim öğretime hazırlık ödeneğini öğretmenlerin hesaplarına yatırdı. Bu yıl için brüt 1180 TL olan ödenek, kadrolu öğretmenlere 1170 TL, sözleşmeli öğretmenlere ise %14 sgk kesintisi sebebiyle 1007 TL olarak ödendi. Ancak genel uygulamaya bakıldığında bu ödemeler 20 Eylül'e kadar sürebiliyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
bu ne 15 saat önce

cep haşlığı gibi böyle bir para vermek bence öğretmenlik mesleğini küçültüyor. Maaş zammı olarak bütün yıla yansıtılmalı. 1000 lira ile gündemi meşgul etmek bile bazılarını bıyık altından güldürüyor.Meslek olarak üniversite sınavında en düşük puanlı bölüm öğretmenlik durumuna gelmesi meseleyi de izah etmektedir. Ekonomik olarak cazibesi yok. Bir de böyle cep harçlığı falan ne diyelim. İyi öğretmenler iyi fakültelerde. İyi fakülteler başarılı öğrencilerle başarılı öğrencilerde yüksek puanlı fakültelerle ve iyi para getiren meslekleri kazanmalarıyla bilinir

Misafir Avatar
Sen şükret 2 gün önce

Sen şükret kepçeyle alıp kaşıkla veriyorlar hala şükret diyprsunuz

Misafir Avatar
Şikayet etme şükret 2 gün önce

Şikayet etme şükret

Misafir Avatar
serkan 2 gün önce

halen yatmayan para...

Misafir Avatar
Resim58 2 gün önce

Hazırlık odeneği öğretmenin yıl başında eğitime kendini hazırlaması için verilen bir ikramiyedir. Devletşn verdiği ikramıyeyi ister ders için materyal alarak kullanırım ister öğrencilerin gözünde derli toplu şık görünmek için kıyafetime veririm bu kimseyi bağlamaz. Kırtasıye parası değil eğitime hazırlık odeneği okuyup anlamak bir erdemdir

Misafir Avatar
Atypus 2 gün önce

Takmayin arkadaslar bu kadar denenleri. Oyle insanlarin ugrasacak şeyleri yok, ogretmene vsye takıyorlar kafayi. Daha ustlerde ne paralar dönüyor, onlar hala altta bizim gibilerle didissin, ati alan uskudari geciyor...gectiler bile çoktan,paralarla villalarda luks hayatlarina devam ediyorlar:) bizler sayesinde kazanilan ünle, is gucu ile vs vs bitmez bunlar:)

Misafir Avatar
Haluk 3 gün önce

Parayı bankada beklettiklerini düşünüyorum. Bu ödeneğin sabit bir tarihi olmalı

Misafir Avatar
Az yetmiyor 3 gün önce

Okul açılalı 1 hafta oldu 1.sınıf aldım şuan giden 2 top kağıt kartuştan bahsetmiyorum okula alıştırmak için alınan süsleri şekerleri söylemiyorum bile. 1 hafta da 100 tlyi buldu. Hâlâ konuşuyorlar ya öğretmenlere pes.