KamuAjans.Com - Trafik cezalarını artıran yasa kısa süre önce yürürlüğe girerken; denetimler de tam gaz devam ediyor. Yapılan düzenleme sonrası denetimlerin sıkılaşmasıyla kesilen cezalar rekor seviyelere ulaştı.

Ülkemizde Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) karayollarındakihız sınırları tespit işlemini tesis etmekle yetkilendirilmiştir. KGM tarafından yayınlanan mevzuatlar ile şehir içinde, şehirlerarası oto yollarda ve diğer oto yollarda hız sınırları belirlenmektedir. Bu hız sınırları yolların yapımı sırasında dikkate alınmakta, yolda oluşan yıpranmalar, yolların fiziki durumu o bölgenin iklim koşulları, arazinin engebe durumu hız sınırı tespitinde dikkate alınmaktadır.

6 yıl sonra otomobillerde sigara içme yasağı tekrar uygulanacak. 2013 yılında 4207 sayılı kanunda yapılan değişikle hususi araçların şoför koltuklarında sigara içilmesine 88 TL para cezası kesilmesi kararlaştırılmıştı fakat ceza şimdi yeniden değerlemeyle birlikte 153 TL’ye çıktı.

Şoförlerin yollarda uyması gereken birtakım kurallar ülkemizde de yer almaktadır. Özellikle son dönemde sıklıkla gündeme trafik cezalarına tekrar zam yapıldı.

Şoförlerin yollarda uyması gereken birtakım kurallar ülkemizde de yer almaktadır. Yolun türüne göre oluşturulan hız limitleri ise yine aynı şekilde uyulması gereken kuralları oluşturmaktadır. Hız limitlerine uyulmadığı taktirde cezalar öne çıkmaktadır.

Trafik Cezaları Listesi

Yolun yapımı ve bakımı ile görevli kuruluştan izin almadan ve trafik akımı ile güvenliğini bozacak, karayolunu kullananlara ve araçlara zarar verecek veya yaya yollarını trafiğe kapatacak şekilde karayolu yapısında çalışma yapmanın cezası 488 TL, %25 indirimli 366 TL'dir.

Karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak vb. hareketlerde bulunmak ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmanın cezası 488 TL, %25 indirimli 366 TL'dir ayrıca 10 ceza puanıdır.

Karayolu dışında, kenarında veya karayolu sınırı içinde izin almadan, trafik işaretlerinin görünmelerini engelleyecek, anlamlarını değiştirecek veya güçleştirecek, yanıltacak veya trafik için tehlike veya engel yaratacak şekilde levha, ışık ile ağaç, parmaklık, direk vb. dikmek, koymak veya bulundurmanın cezası 5.073 TL, %25 indirimli 3.804 TL'dir.

Hurdaya çıkarılmış aracı karayolunda sürmenin cezası sürücülere verilir ve 2018 TL'dir. Bu cezanın %25 indirimli hali 1.513.50 TL'dir.
Yerleşim yeri içinde, yerleşim yeri dışında (iki yönlü karayollarında - bölünmüş karayollarında) ve otoyollarda otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, motosiklet, motorlu bisiklet, tehlikeli madde taşıyan araçlar, lastik tekerlekli traktörler, arızalı bir aracı çeken araçlar, ve iş makinelerinin karayollarındaki hız limitleri şöyle:

TÜRKİYE'DE ARAÇLARIN UYMASI GEREKEN YASAL HIZ SINIRLARI
ARAÇ CİNSİ YERLEŞİM YERİ      İÇİNDE (km)                   YERLEŞİM YERİ DIŞINDA OTOYOLLARDA

(km)
 ŞEHİRLERARASI

 ÇİFT YÖNLÜ   KARAYOLLARINDA (km)
   BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA (km)
 Otomobil (M1),  (M1G), 50 90 110 120
 Minibüs (M2), 50 80 90 100
 Otobüs (M2-M3),  50 80 90 100
 Kamyonet (N1), N1G) 50 80 85 95
 (Ek satır:RG-21/3/2012-28240)  50 85 100 110
 Panelvan (N1) 
 Kamyon (N2-N3), 50 80 85 90
 Çekici (N2-N3)
 Motosiklet (L3) 50 80 90 100
 Motosiklet (L4, L5, L7) 50 70 80 80
 Motorlu bisiklet (L1, L2, L6) 30 45 45 Giremez
 Motorsuz bisiklet

(Değişik satır: RG-17/4/2015-29329) Tehlikeli maddetaşıyan araçlar (Belgelerinde aksine bir hüküm yoksa)

30 50 60 70
 (Ek satır:RG-17/4/2015-29329) Özel yük taşıma      izin   belgesi veya özel izin belgesi ile karayoluna çıkan araçlarda (Belgelerinde aksine bir hüküm yoksa) 30 50 50 60
 Lastik tekerlekli traktörler 20 30 40 Giremez
 Arızalı bir aracı çeken araçlar 20 20 30 40
 İş makineleri 20 20 20 Yolun yapım, bakım veya işletilmesinden sorumlu kuruluştan izin alınmadan giremez


KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Haram olsun 2 hafta önce

Haramı zehır zıkkım olsun cocuklarından cıksın becerıksız herıfler kendı kotu yonetımlerının bedelını vatandasa kesıyolar

Misafir Avatar
Mehmet1 1 ay önce

sadece trafik cezaları için konuşuyorum bce çok iyi olmuş Avrupa ülkelerini kıuiyaslarsak az bile Biz ancak cezayla ıslah oluruz

Misafir Avatar
nosferatu 1 ay önce

az bile yapiorlar koyun olduktan sonra başımıza ne gelse mustehakktır. herkes kapatacak kontağı 1 hafta hiç bir araç trafiğe çıkmayacak seyret o zmn filmin kralını

Misafir Avatar
Muğla 1 ay önce

Halkımızın artık bunları görüp ot zamanı başka bir milletvekilini başkan yapmalı yoksa hayatımız dahada zor olacak bu gidişle.Hali daha perişan olacak halkın....Trafik cezaları zulümdür.icki içenlere yaz, sigara içenlere yaz, 130 'ün üzerindekilere yaz , yaya geçidinde durmasana yaz.Kirmizi ışıkta durmasana yaz.Ammaaa diğerlerine yazmayın millet fakirlesti..

Misafir Avatar
Radar mağduru 1 ay önce

85km hızla 488tl radar cezası yedim zehir zıkkım olsun

Misafir Avatar
Ali 1 ay önce

Hiç doğru bulmuyorum o cezası bu cezası herseye bır ceza Suriye Li de istemiyorum ülkemizde hersey çok pahalı asgari ücretle geçinmek zor hayat kalitemiz düştü diblerde orta direk yıkıldı düzeleceğine yok

Misafir Avatar
serdar 1 ay önce

Kanunlar Toplumun huzur içerisinde yaşaması için var! Öyle değil mi... Tüh şurda biraz hızlı gittim radara girdim herhalde kes bir ceza, canım sıkıldı bir arabamda sigara içeyim kes bir ceza, vs oldu kes bir ceza daha bu nereye kadar gider... Çinliler bir petrole zam geldi diye iş çıkışı haber oluyor. Adamlar iş çıkışı yolda giderken arabaları olduğu yerde bırakıyorlar. Devlet hemen zammı geri çekiyor. Ama düzenin sağlanması için 2 gün problem yaşanıyor. Siz varın çıkartın buradan sonucu elin gavuru ne yapıyor biz Türkler ne yapıyoruz.
Saygılar

Misafir Avatar
Hakan 2 ay önce

Arabayı alın barı