KamuAjans.Com - Memurluk hayali kuran yüzbinlerce kişinin beklediği ilk haber Adalet Bakanlığı'ndan geldi. Adalet Bakanlığının 2018 yılında 15 bin 500 kişilik memur alımı yapması bekleniyor. 4 bin civarı poersonelin hakim ve savcılardan oluşması beklenirken geri kalan kadrolar ise henüz netleşmedi.

Adalet Bakanlığı ve CTE, personel alım ilanlarını 2016 ve öncesindeki yıllarda 3 dönem şeklinde yapmaktaydı. Ancak 2017 y5ılında bu 2 döneme indirildi. Şubat döneminde ve Ekim döneminde 2 alım yapıldı. 2018'de de bu durum böyle devam eder mi bilinmez ancak yeni alımın bu ayın sonuna doğru yapılması bekleniyor.


Adalet Bakanlığı 2018 yılı personel alımı hakkında bazı detaylar belli oldu. 2018 yılı bütçe görüşmelerinin tamamlanmasından sonra Başbakan Binali Yıldırım 2018 yılında yapılacak memur alımı, memur alımı kadro dağılımı, taşeron düzenlemesi gibi konulara değindi. Adalet Bakanlığı memur alımı konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

 Adalet Bakanlığının 2018 bütçe tasarısı kitapçığı geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Paylaşılan bütçe tasarısı kitapçığına göre Adalet Bakanlığı 2017 ve 2018 yıllarında 15 bin 500 memur alımı yapacak. Yapılacak olan bu alımların  5 bin 500'ü hakim ve savcı olacak. Geri kalan personel alımı ise yardımcı yargı personeli olacaktır.

Adalet Bakanlığının 2018 yılında 15 bin 500 kişilik memur alımı yapması bekleniyor. Buna göre Adalet Bakanlığı 15 bin 500 memur alacak. Peki kadrolara göre dağılım nedir, ne zaman alımlar yapılacak.

Ülkemizin en önemli kurumlarından bir tanesi olan ve Maliye Bakanlığının en çok kadro verildiği bakanlıklardan birisi Adalet Bakanlığı kendi bünyelerinde istihdam etmek üzere aralıklarla açıktan atama yöntemi ile memur alımları gerçekleştirmektedir.

KADROLARA GÖRE DAĞILIM NEDİR?

Adalet Bakanlığı 15 bin 500 memur alımda 5 bin 500 kişilik alım hakim ve savcı kadrosu için yapılacaktır. Kalan 10 bin kişilik kadro ise infaz koruma memuru (İKM) gardiyan, zabıt katibi, şoför, teknisyen, mübaşir vb. gibi yardımcı hizmet sınıflı kadrolar için yapılması beklenmektedir.

NE KADAR ALIM YAPILACAK?Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre Adalet Bakanlığında istihdam etmek üzere  2018 yılında 15 bin 500 personel alınacak. Bu kapsamda zabıt katibi alımı, infaz koruma memuru alımı gibi farklı branşlarda ve pozisyonlara personel istihdam edilecek. Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 5 Ekim 2017 Tarihli ve 30201 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

ALIMLAR NE ZAMAN YAPILACAK

Peki Adalet Bakanlığının 15 bin 500 kişilik memur alımı ilanı ne zaman yayımlanacak. Bu konu hakkında henüz net bir tarih bulunmamaktadır. Fakat alımların en kısa süre içerisinde kamuoyuna duyurulması bekleniyor. İlk alımların 218 yılının ilk çeyreğinde yapılması beklenirken yine alımların büyük bir bölümünün 2018 yılının ikinci yarısından sonra yapılması beklenmektedir.


Adalet Bakanlığının 2018 bütçe tasarısı kitapçığı geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Paylaşılan bütçe tasarısı kitapçığına göre Adalet Bakanlığı 2017 ve 2018 yıllarında 15 bin 500 memur alımı yapacak. Yapılacak olan bu alımların  5 bin 500'ü hakim ve savcı olacak. Geri kalan personel alımı ise yardımcı yargı personeli olacaktır.

Binali Yıldırım yaptığı açıklamalarında kamu kurum ve kuruluşlarına 110 bin memur alımı yapılacağını ifade etti. Söz konusu memur alımlarının içinde Adalet Bakanlığı CTE 15 bin zabıt katibi ve infaz koruma memuru alımı da yer alıyor. 15 bin kişilik bu alım hakkında geri sayım başladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre Adalet Bakanlığına 2018 yılında 15 bin personel alınacak. Bu kapsamda zabıt katibi alımı, infaz koruma memuru alımı gibi farklı branşlarda ve pozisyonlara personel istihdam edilecek. Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 5 Ekim 2017 Tarihli ve 30201 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlandı. Buna göre, boy ve kilo şartı aranan infaz koruma memuru alımında, ilan edilen kadro sayısının 10 katı aday sözlü sınava alınacak. İnfaz koruma memuru alımında; erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm'den kısa boylu olmamak şartı ile birlikte boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13'ten fazla, 17'den az olmaması gerekiyor.


GARDİYANLAR ASKERLİK YAPAR MI?

Evet infaz koruma memurları da askerlik görevlerini yerine getirmek durumdadırlar.

KamuAjans.com - Özel Haber

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kader 16 saat önce

ikm adayı tamm haklısınizda hergün haber yapıyorlar Alım yapılacak diye tarih yok.Haliyle bizde haberi görünce heycanliyoruz Herşeye sabrediyoruz bunada sabredecek elbet

Misafir Avatar
Murat Metin 22 saat önce

Bu yılda uzman çavuşluktan gelenlere hak verilecek mi cte için kadro ?

Misafir Avatar
hatice 1 gün önce

ne olur katiplik sınavında bu 35 yaş sınırı kalksın

Misafir Avatar
Uzm.CVSlar 2 gün önce

Meslektaşlarım Nerdesiniz sayfalara bekliyoruz kendini bilmez densizler lafff atiyrlar.

Misafir Avatar
Uzm.CVS 2 gün önce

Özkan üstünsoy YARAHMİ VAR KARDEŞİM UZM ANLARDAN.ÖLÜYÜ DIRIYİ S...NIZ GÖZÜ UZM ANAMI

Misafir Avatar
Mazlum karaca 2 gün önce

InşAllah herkezin hakkı ise olsun ... ama alımlarda başlasada ...

Misafir Avatar
ikm adayı 2 gün önce

Kader hanım hali hazırdaki ikm mülakat sonuçları açıklanmadığı için yeni ilan bu sonuçlanmadan çıkmaz yeni ilan çıkarsada mart sonu Nisan ayında çikar biraz sabır

Misafir Avatar
Arzu 2 gün önce

infaz koruma alımında yaş sınırının 35 e çıkarılmasını istiyoruz