2018 Yılı Fitre Miktarı Ne Kadar? Fitre Nedir Kimlere Verilir Diyanet
KamuAjans.Com -  Ramazan Bayramı'na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları bir ibadet olan Fıtır Sadakası yani Fitre'nin 2018 yılına ait miktarı belli oldu.

Fitre, Ramazan bayramından bir veya iki gün öncesi ile bayram namazı arasında ödenir. Böylece yoksullar bununla, bayram namazından çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Bununla birlikte fitre, Ramazan’ın girmesinden itibaren, hatta Ramazan ayı girmeden önce de ödenebilir. Bayram gününden sonraya kalırsa, yükümlülük düşmez ve ilk fırsatta ödenmesi gerekir.ilebilmesi için önemli olan fitre sağlığımız başta olmak üzere bir çok şey için verilir. 2017 Yılı Sadaka-i Fıtır Miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayında fitre miktarını belirledi. Bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulunduran Din İşleri Yüksek Kurulu, en düşük fitre miktarını tespit etti.

Ramazan ayının ortasında bayrama yakın zamanda ihtiyaç sahiplerine diyanet işleri başkanlığının belirlediği miktardan az olmamak kaydı ile bir kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılayabileceği miktarda yardımın yapılmasına fitre nedir. İslam inancında yeri olan fitre ramazan ayı içerisinde varlıklı olan ailelerin yoksullara verilmesi için diyanet işleri tarafından belirlenen bir miktarda sadakanın bağışlanması olarak tanımlanabilir. Fıtır sadakası olarak da bilinen fitre islam inancında önemli bir yere sahiptir. 

Fitre sadakasının vakti; Bayram günü tan yerinin ağarmasıyla, Bayram namazından çıkma zamanına kadardır. Bayram namazından sonra fitre'nin zamanı geçer.

Ramazan’ın sonunda orucu açma (el-fıtr) veya insan olarak yaratılma (el-fıtra) anlamlarına gelen fıtır sadakası, Ramazan-ı şerifin sonuna yetişen ve temel ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı bir mala sahip bulunan her hür müslümanın kendisi ve velayeti altındaki kimseler için verilmesi vacip olan bir sadakadır. İnsan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekâtı kabul edilmiştir. Buna yalnız “fitre” de denir ki fıtrat sadakası, yani sevap için verilen yaratılış ihsanı, can sadakası veya beden sadakası demektir.

2018 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı 19 lira olarak belirlendi.

Fıtır sadakası, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılı Şaban ayında, zekâttan önce meşru kılınmıştır. Varlığı yerinde olan aileler ile yoksul aileler arasında önemli bağ oluşmasını sağlayan fitre bayramda yoksul ailelerinde gerekli ihtiyaçlarını sağlayarak bayram sevincine ortak olması maksadıyla yapılan yardımdır.


Fitre İle İlgili Hadisler

İbn Abbas (r. anhümâ)’nın naklettiği bir hadiste şöyle buyurulur: “Rasûlullah (s.a.s) oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerden arındırmak ve yoksullara yiyecek sağlamak için fitreyi farz kılmıştır. Fitreyi kim namazdan önce öderse, bu makbul bir zekât, kim de namazdan sonra öderse, herhangi bir sadaka olur.” (Buhârî, Zekât, 70, 71, 77; Müslim, Zekât, 12 , 13, 16)


Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Urfi Bilce 11 ay önce

Mehmet terzi birak demogoji yapmayi burasi siyaset arenasi degil.asgari ucteti bahane etme, ister verirsin ister vermezsin.

Misafir Avatar
Fatma 11 ay önce

Ramazan'a girdiğimde mahallemdeki bir kişiye fitre vermeye niyet etmiştim lakin kardeşimin eşi kuzeninin çok sıkıntıda olduğunu dilersem fıtr sadakasını ona vermemi rica etti. Ben de verdim. Fakat niyetimdeki

Misafir Avatar
Hicran 11 ay önce

İki çocuk var onlar için de fitre verilir mi

Misafir Avatar
Gülşen 11 ay önce

Merhaba benim de 1500 tl fitreye ihtiyacım var hemen olursa

Misafir Avatar
mehmet terzi 11 ay önce

4 kişilik aile 16 tlden 64 tl madem bu hesaba göre oluyorsa asgari ücret 64×30=1920 tl yapıyor diyanet çıkıp asgari ücretinde 1900 tl olmasını söyleyecek eğer ki dürüstse..

Misafir Avatar
Şiner 11 ay önce

Parası olmadığı halde borçla mobilya alabiliyorlar sadakaya gelince para mi var

Misafir Avatar
mustafa 11 ay önce

tüh sana fitre şu kadar deyiversn ne olurda ayp be yazmista yazmşsn.

Misafir Avatar
Gülten 11 ay önce

Benim de bu fitreye ihtiyacım var lütfen