Kamuajans.com - 3 Ocak tarihinde açıklanan enflasyon farkı zamlarıyla birlikte hemşirelerin 2018 yılında alacakları maaş da belli oldu. 2018 yılında hemşireler geçen yıla göre 222 TL daha fazla maaş aldı. Memur ve memur emeklisi 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için ise yüzde 3.5 zam alacak. Buna göre 2018 yılının ilk yarısında hemşire maaşları belli oldu.

 Lise eğitiminin ardından sağlık lisesi bitiren öğrenciler hemşire yardımcısı olurken, sağlık lisesinden sonra ön lisans / lisans eğitimini bitiren veya lise sonda sağlık bölümlerini kazanıp bitiren adaylar hemşire olabilmektedir. Üniversitelerin hemşire bölümlerinden mezun olan adaylar hem kamuda hem de özel sektörde hemşire olabilmektedir. Özel sektörde çalışan hemşirelerin maaşları, çalıştıkları kurumlara göre değişiklik gösterirken kamu da çalışan hemşirelerin maaşları devlet memurları kanununa göre artış göstermektedir.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde ki devlet hastaneleri ya da kamu kurumlarında istihdam etmekte olan hemşire personellerine 2017 yılında 3 bin lira ile 3 bin 500 lira civarı değişmekte olan maaş verilmektedir. İmzalanan toplu sözleşmeye göre Ocak ayında zam alacak olan hemşirelerin yeni maaşları ne kadar olacak?

Aralık ayında tüketici enflasyonu yüzde 0.69 olarak açıklanınca, memur ve emeklilerine enflasyon zammı hakkı doğdu. Memur ve memur emeklileri, Ocak ayında yüzde 1.69 enflasyon zammı alacak.

Yılın ilk yarısı için toplu sözleşme gereği alınacak yüzde 4'lük zamla birlikte Ocak ayı itibariyle toplam zam yüzde 5.69 olacak.

En düşük maaş ne kadar oldu?

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2.721 TL’den 2.893 TL’ye yükselecek. En düşük memur emekli aylığı 1.871 liradan 1.978 liraya çıkacak.

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor, ancak önceki 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa, bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor.

Zam oranı nasıl belirleniyor?

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa da bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de memurlar gibi senede iki kere zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan, TÜFE'deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

Hemşire maaşı ne kadar oldu?

2018 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere, 1/5 derece mühendisin en düşük maaşı 4,908 TL olurken, en yüksek maaşı ise 5,204 TL oldu.

Zamlı maaşlar ne zaman ödenecek?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, zamlı paralarını bu ay içinde maaş ödeme günlerinde ceplerine koyacak. Devlet memurları, sözleşmeliler ve geçici personel zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. Maaşlarını her ayın 1'i ile 5'i arasında alan memur emeklilerinin ise ödemeleri zamsız olarak hesaplarına yatırıldı. Yüzde 4'lük artış ve enflasyon farkıyla oluşan zam farkı, daha sonradan memur emeklilerine verilecek.

MAAŞINIZI HESAPLAYIN

Üniversitelerin ya da liselerin sağlık bölümlerini bitiren adaylar bilindiği üzere hemşire olabilmektedir. Tabi yeni çıkan yasa ile artık lise mezunları sadece hemşire yardımcısı olabilecek yani esas hemşire olamayacaktır. Üniversitelerin hemşire bölümlerinden mezun olan adaylar kamu da ya da özel sektör de hemşire olabilmektedir.

Liseden sağlık lisesi bitiren öğrenciler hemşire yardımcısı olurken bu liseden sonra lisans eğitimini bitiren veya lise sonda sağlık bölümlerini kazanıp bitiren adaylar hemşire olabilmektedir. Üniversitelerin hemşire bölümlerinden mezun olan adaylar kamu da ya da özel sektör de hemşire olabilmektedir. Hemşirelerin toplu sözleşme uyarınca 2018 yılında alacağı zamlı net maaşları belli olmaya başladı.

Özel sektör kuruluşları bulundukları ile ve sağlık kuruluşunun büyüklüklerine göre hemşire personellerine farklı tutarlarda maaş vermektedir. İşe yeni girmiş yeni mezun bir hemşire personeline genel olarak 2 bin lira civarı maaş verilmekte olduğu gibi Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde hastanelerde hemşireler daha sıkı çalıştığı için maaşları 4 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Kamu ve Özel Sektör Hemşire Maaşı Kamu kurumlarında ve özel sektör kuruluşlarında istihdam etmekte olan hemşirelerin 2018 yılında alacağı maaş miktarı belli oldu.


2018 Hemşire Maaşları


Sağlık Bakanlığı bünyesinde ki devlet hastaneleri ya da kamu kurumlarında istihdam etmekte olan hemşire personelleri ise 3 bin lira ile 3 bin 500 lira civarı değişmekte olan maaş tutarı kazanmaktadır. Hemşirenin görev yaptığı yer, hastane ya da kamu kurumunun büyüklüğüne göre aldığı maaş tutarında değişiklik meydana gelmektedir. Bilindiği üzere hemşire personelleri KPSS puanları ile atanmaktadır.

Hemşire maaşları lise-üniversite mezunu olanlara göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte taban maaş ile birlikte sabit döner alan hemşirelerin maaşları 3 bin TL seviyelerindedir. 2018 Ocak %4'lük zamla birlikte Üniversite mezunu hemşirelerin maaşı (5/1 derece kademesinde olan) 3 735 TL'ye yükselecek. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gökhan 2 gün önce

3 tane hemşire kardeşi olan bir öğretmen olarak diyorum ki bizim işimiz daha zor.7 gün 24 saat çalıştıkları yok.Haftada 40 saat nöbet tamam...

Misafir Avatar
ATT 4 gün önce

özelde çalışan daha fazla iş yükü ve daha fazla saat çalışıyoruz ama aldığımız maaş 2200 tl

Misafir Avatar
Doktor s. 5 gün önce

Ogretmen arkadaşlar yaptiginiz iş çok önemli ve değerli bir iş ama performansa ve sarf edilen emege gore konuşmak gerekirse hemşire arkadaşlarla münakaşaya bile girmeniz çok mantiķsız. Hemşirelik zor bir meslektir ögretmenlikle karşılaştırılmayacak kadar zor.. Bu yüzden hemşireler bu paraları ve daha fazlasını hak ediyor.

Misafir Avatar
Gokhan ozek 1 hafta önce

Kardesim su ogretmenleride hic anlamiyorum ya askere ya hemsireye dadaniyo yav sen nie onlarla kiyasliyosun kendini sen senenin yarisi kadar calisiyosun tabiki hak olan askerin hemsirenin aldiginin yarisi kadarini alman guldurmeyin insani hem senenin yarisi yatiyim hemde hemsireden fazla aliyim insanin vicdani sizlar

Misafir Avatar
ebe fatma 1 hafta önce

gerceği yansıtmadığı için tartışmaya gerek yok.aile hekimliğinde çocuk yar aile yardımı yok hepsini alıyormuş gibi yansıtıyorlar

Misafir Avatar
Bşra 2 hafta önce

Bırada yazılan maaşlar doğru dişl hemşireler yazdgı gbi almıyo dha düşük alıyrz

Misafir Avatar
gül 2 hafta önce

Bu maaşlar nerede acaba 36 yıllıgım lisans mezunuyum bu paraları hiç görmedik sanırım brüt maaş bu kesintilerden sonra netını yazsınlar ınsanlarda doğruyu ögrensinler..

Misafir Avatar
Meliç 2 hafta önce

Keşke biraz daha yüksek olsa maaşlar