2018 EUS Ne Zaman? Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Giriş Belgesi
Kamuajans.com - 21 Ekim 2016 tarihli ve 29864 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre üniversitelerin Eczacılık Fakültelerinde uzmanlık eğitimi görmek isteyenler için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2018-EUS) yapılacaktır.

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS), 23 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da yapılacak. Sınav saat 10.00'da başlayacak ve 135 dakika sürecek. Sınav, başvuran aday sayısına bağlı olarak Ankara’da, ÖSYM Elektronik Sınav Merkezinde elektronik ortamda yapılabilecektir. Böyle bir durumda izlenecek yol ve sınavın uygulanmasına ilişkin ayrıntılı bilgi, başvuru süresi tamamlandıktan sonra adaylara duyurulacaktır.

21 Ekim 2016 tarihli ve 29864 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre üniversitelerin Eczacılık Fakültelerinde uzmanlık eğitimi görmek isteyenler için Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2018-EUS) yapılacak.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler, üniversiteler ve diğer kamu kuruluşlarında görev yapmakta olan adayların, bu sınav sonuçlarına göre bir eğitim programına yerleştirilmeleri ve uzmanlık öğrencisi kadrosuna atanmaları söz konusu olacaktır.

2018 Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) başvuruları 7 Ağustos 2018 tarihinde başlayacak ve 14 Ağustos 2018 tarihinde sona erecek. Sınava girecek adaylar sınav ücreti olan 150,00 TL'yi başvuru tarihleri içerisinde yatırmak durumundalar. Geç başvuru günü olan 27 Ağustos 2018 tarihinde ise adaylar geç başvuru ücretini 225,00 TL'yi yatıracaklar.

Sınav sonuçları ve sınav sonuçlarına göre bir eğitim programına yerleştirilen adayların hakları yalnız ilgili sınav dönemi için geçerlidir.

Uzmanlık öğrencisi; eczane açamaz ve işletemez, uzmanlık eğitiminin gerektirdiği durumlar dışında aylıklı veya aylıksız hiçbir işte çalışamaz, bu şekilde çalıştığı tespit edilen uzmanlık öğrencisinin ilgili fakülte tarafından ilişiği kesilir.

Sınavda, adayların mesleki bilgilerini ölçmeye yönelik 100 soru yer alacaktır. Soruların hazırlanmasında, “Mezuniyet Öncesi Eczacılık Eğitimi Ulusal Çekirdek Eğitim Programı”ndan (http://euk.saglik.gov.tr/dokumanlar) yararlanılabilecektir.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.