KamuAjans.Com -  İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılır. Ancak KYK'dan yapılan açıklamaya göre, taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayı sonunda ekim ve kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacak. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilecek olan 2018 yılı burslara dair üniversite öğrencilerinin (lisans, yüksek lisans, doktora) ne kadar ücret alacakları belirlendi.

Bakan yardımcısı Aksu açıklamasında, “Yeni dönemde yurtlarımızın büyük bir çoğunluğunu üniversitelerimizin kampüsleri içine inşa ediyoruz. Bu, öğrencilerimiz açısından önem arz ediyor. 3 Eylül'de üniversite kayıtları başlayacak, aynı gün bizim de yurt müracaatlarımız başlayacak.” dedi. KYK yurtlarının aylık ücretleri, yarı özel ya da resmi olma durumuna göre 168 TL ile 285 TL arasında değişiyor. KKTC yurtlarında bu rakam 300 TL olarak uygulanıyor. Burs başvurularının başlayacağı tarih ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Geçen yıl yapılan açıklamaya göre, lisans ve önlisans öğrencileri 2018 YILINDA 470 TL KYK burs/kredi ödemesi aldı. Öte yandan yüksek lisans öğrencileri 940 TL ve doktora öğrencileri 1410 TL burs/kredi ödemesi aldı. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında ise 2014 yılında 300 TL, 2015 yılında 330 TL, 2016 yılında 400 TL ve 2017 yılında 425 TL burs ödemesi yapıldı. Yeni dönemde zam yapılıp yapılmayacağı ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Eski Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 18'ini tek başına eğitime ayırıyoruz. Başka bir ifadeyle toplanan her 100 liralık verginin 22 lirasını doğrudan doğruya eğitime harcayacağız" dedi. Bakan Ağbal, yükseköğretim öğrencilerine verilen burs ve kredi tutarını 2018'de 425 liradan 470 liraya çıkardıklarını vurgulamıştı.

Lisans ve önlisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 470 Türk Lirası alıyor.

Yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 940 Türk Lirası alıyor.

Doktora bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 1410 Türk Lirası Al.

ÖDEMELER NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerinin T.C. vatandaşlık numarasına göre ödemeleri yapıyor. Buna göre;

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 0 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 6'sında ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 2 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 7'sinde ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 4 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 8'inde ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 6 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 9'unda ücretleri alacak.

TC vatandaşlık numarasının son hanesi 8 olanlar, 2019 Ocak ayı ve diğer aylar ayın 10'unda ücretleri alacak.

Yükseköğretime de bütçeden her sene artan ölçüde kaynak koyduklarını anlatan Eski Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Artık üniversitesi olmayan ilimiz yok hatta artık bazı büyük ilçelerimize de üniversitelerimizi kurduk. Türkiye'de gerek ilköğretimde gerek ortaöğretimde ve özellikle de yükseköğretimde eğitime girişi önemli ölçede artırdık. Üniversite ve fakülte sayılarıyla kontenjanlarında olağanüstü artışlar yaptık. Bütün bu büyümeyi, geliştirmeyi, hizmete erişimi sağlamak amacıyla bütçeden her sene daha fazla kaynak ayırmaya başladık. Yükseköğretime, merkezi yönetim bütçesinden ayırdığımız kaynak 2002'de 3,6 milyar liraydı, gelecek sene bu rakam 41,7 milyar liraya çıkıyor. Bütçeden yükseköğretime ayırmış olduğumuz kaynağı da neredeyse bütçe içindeki pay olarak 2 kat artırmış olduk, nominal olarak baktığınız zaman da yaklaşık 15 kat artış söz konusu. Bundan sonraki dönemde de yükseköğretime, Ar-Ge'ye, inovasyona bütçeden çok daha fazla kaynak ayırmaya devam edeceğiz." demişti.

BURS HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

• Başarısız olma,


• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,


• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,


• Öğretim kurumunun kapatılması,


• Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma,


• Kesin hükümle mahküm olma hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fatih 2 hafta önce

burslara başvurma tarihi ne zaman?

Misafir Avatar
Acil kredi 3 ay önce

Aninda çevrimiçi kredi, bugün% 100 güvenli / garantisi bana e-posta. Privateloaninvestment@hotmail.com whatsapp'da beni ekle +917338386140

Misafir Avatar
İpek aslan 4 ay önce

Haksız yere burs alanları görüyorum devlet buna nasıl izin verir evi var üzerine değil arabası var üzerine değil usulsüz şekilde burs alıyor burs işine tamamen karşıyım kredi verilsin ama benim vergimle hakkı olmayana burs verilmesin devlet de burs verdiği öğrenciyi iyice araştırsın

Misafir Avatar
Muhudin Mohamed Muhudin 4 ay önce

Ben somaliliyim
ve Somali'de iyi eğitim yok, türkiyede eğitim istiyorum, lütfen bana yardım ediniz

Misafir Avatar
metehan 2 ay önce @Muhudin Mohamed Muhudin

ülkendeki türkiye büyükelçiliğine başvur.

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
Hasan 6 ay önce

Ben 2 yillik okuyorum ve burs aliyorum acaba en son burs ne zaman verilecek haziran mi eylul demi

Misafir Avatar
Selim 8 ay önce

İbrahim kardeş eyvAllah güzel demişsin. Kredi alan öğrenci arkadaşlarımızda var. Bugün Türkiye'de kaç milyon öğrenci mezun oluyor ve bu mezun olanların yüzde kaçı işsiz kalıyor? Ben söyleyeyim;"Üniversite mezunlarının %35'i işsiz güzel kardeşim." Şimdi bölgesel kalkınma için her ike bir üniversite projesini uyguladılar doğru mu? Kazanan kimler oldu peki? Esnaf,minibüsçüler... Doğru mu kardeşim? Peki iktidar bu proje ile kalifiyeli öğrenci yetişmesine vesile oluyor mu ? Hayır. Bakın her ile bir üniversite dediler eğitim kalitesi düştü. Bu bir gerçek,atamalar kolaydı çünkü iş imkanı vardı. Eğer eften püften lüzumsuz fakülteler ve bölümler açarsan öğrenciler tabii ki işsiz kalacak. Okudukları bölüm ile alakası olmayan iş kollarına girecekler. Peki geçen zaman kaybından yine karlı çıkacak olan kim devlet. Kredi alan öğrenci mezun olacak iş bulamayacak aldığı kredi 25-30 bin lira olacak söz konusu ödemeye geldiğinde ödeyemeyecek bu sefer cebri haciz uygulanacak sonrasını söyleyeyim mi? Kişi sosyolojik ve psikolojik olarak çökecek. Buna birde aile baskısını ekle intihar kaçınılmazdır. Pekii gelgelelim şu masada oturup sırf gır gır olsun diye mecliste oturup el kaldırıp el indiren,muhalefet ile iktidar partisinin birbirini yemesinden başka bir iş yapmayan,demokrasiye mutabık kalıp PKK'nın meclisteki sesi olan Hdp'nin meclise girmesine vesile olanlar,memur maaşlarına zam yapılacağı zaman muhalefet,iktidar ve pkk'nın meclis sözcüsü hdpliler kolkola yanyana gülümseyip tebessüm eden milletvekillerinin maaşının 25 bin lira olması şahsen benim zoruma gidiyor. Tüm ödenekleri devlet hazinesinden karşılanıyor,meclis lokantasında sadece 60-70 lira vererek aileaini doyurabilecek kadar yemek imkanı sunulan ki yemeklerin çoğunda et ve et ürünleri var bilmiyorum hiç araştırdınız mı meclis yemek fiyatlarını? Ee şimdi Türkiye ekonomisi %11,1 büyüdü diyen hükümet biz bunu neden hissedemiyoruz. Kişibaşına düşen gelir 21,146$ olarak açıkladı Anadolu Ajansı. Ee be insaf be kardeşim bu Türkiye ekonomisi büyüyor büyümesinede istihdam teşvikleri yapıp,devlet hazinesinden özel sektöre para aktarıp özel sektördeki patronları zengin edeceğine devlet olarak fabeikanı kur istihdamı sağla bu kadar mı zor? Mültecilere 30 milyar dolar harcaması yapabilen bir devlet kendi vatandaşı için fabrika kuramayacak mı ? Mültecilere sözüm yok lakin mülteci ise unutulmasın ki bu ülkede afgan mültecilerde var. Onlara neden bu kadar yardım yapılmadı. Şimdi konuşacak birçok konu var burdan yazmakla bitmez.
Aslolan DEVLET'tir. DEVLET EBED MÜDDET. DEVLETİMİZ VAROLSUN.

Misafir Avatar
ibrahim 8 ay önce

Suan oyle diyorsun ama 525tl aldigin zaman bunu zamani gelince ödemek var. Burs aliyorsan ne ala ama almayanlari da düşün her mazun olan is bulamiyor 25bin lira para kolay ödenmiyor.

Misafir Avatar
oktay 8 ay önce

sözde asgari ücretin 3/1 diye söylüyorlar 1603 olan asgari ücretin 3/1 534.3 hadi 525 verseydiniz... 470 asgeri ücretin kacta kacı bana bunu biri acıklasın