2017 ALES Sınavı Ne Zaman?
Kamuajans.com - 2017 ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş) Sonbahar Dönemi Sınavı 19 Kasım 2017 tarihinde yapılacak. Sınav saat 10:00'da başlayacak. Daha sonra 19 Kasım 2017-ALES Sınavının Temel Soru Kitapçığı, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden erişimine açılacak. Sınava başvuran adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile sorulara erişebilirler.

ALES başvurusu bitti. ALES sonbahar dönemi başvurusu için son gün tamamlandı. Akademik kariyerine devam etmek isteyen ya da yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için gerekli olan ALES başvurusu için son tarih 4 Ekim'di.

ÖSYM'nin sınav takvimine göre Eylül sonu Ekim başı ALES başvuru döneminden sonra adaylar sınavı bekleyecekler. ALES sonbahar dönemi sınavı 19 Kasım Pazar günü yapılacak. Adayların sınava girecekler yerler ve sınav giriş belgeleri de sınavın olacağı hafta içinde yayımlanacak. ALES sonuçları ise 21 Aralık'ta açıklanacak. ALES başvuru işlemleri 26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2017-ALES Sonbahar Dönemi) Sonbahar Dönemi Sınavı, 19 Kasım 2017 tarihinde 81 il merkezinde uygulanacaktır. 2017 ALES Sonbahar dönemi için başvurular 26 Eylül 2017'de başladı ve 4 Ekim 2017'ye kadar sürdü. ALES Sonbahar sınavı 19 Kasım 2017'de gerçekleştirilecek ve sonuçların açıklanacağı tarih ise 21 Aralık 2017 olarak duyuruldu.


ALES konusunda bir düzenlemeye gidildi. Geçtiğimiz yıl YDS'de yapılan uygulama bu yıl ALES'te de yapıldı. Yılda iki kere yapılan ALES, e-ALES'lerin de yapılması ile dörde çıkacak.

Başvuru Kılavuzu

Başvuru Merkezi Listesi

Engel Bilgi Formu

DEĞERLENDİRME

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın sınav kitapçığının cevap alanları 
ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır 
KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
kcnabdullah 6 ay önce

sorular ne zaman yayınlancak bilgisi olan varmı arkadaşlar