2. YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?
Kamuajans.com - YÖKDİL Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılmaktadır. YÖKDİL Sınavı'nın ilki, 5 Mart 2017 Pazar günü saat 09.30’da tek oturum halinde gerçekleştirilmişti. YÖKDİL Sınavı'nda adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulmuş ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilmişti.


   YÖK Başkanı Prof.Dr. M.A.Yekta Saraç, resmi twitter hesabı üzerinden geçtiğimiz günlerde YÖKDİL ile ilgili bir anket yapmış, anket sonuçlarına göre adayların yüzde 68'inin yeni bir YÖKDİL sınavı istediği, yüzde 62'sinin ise YÖKDİL'in arapça dilinde de yapılmasını istediği ortaya çıkmıştı. Şimdi gözler 2. YÖKDİL Sınavı'nın ne zaman yapılacağı konusuna çevrildi.Binlerce kişinin merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınav sonucu için nefesler tutuldu. 


YÖK Başkanı Yekta Saraç 2. YÖKDİL Sınavı Başvurularına dair 24 Mayıs 2017 tarihinde twitter hesabından yaptığı açıklamada ''Değerli arkadaşlar, bildiğiniz üzere sizlerden gelen talepler üzerine 2.YÖKDİL Sınavının 09 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilmesine, ve İngilizce'ye ek olarak "Arapça, Almanca ve Fransızca" dillerinde de yapılmasına karar vermiştik. 09 Temmuz'da gerçekleştireceğimiz 2.YÖKDİL Sınavının başvuruları 30 Mayıs - 09 Haziran 2017 tarihleri arasında alınacaktır. 2.YÖKDİL Sınavı ilk kez İngilizce'ye ek olarak "Arapça, Almanca ve Fransızca" dillerinde de yapılacaktır. Akademinin onlarca yıldır talebi ve beklentisi olan, "alana özgü" tek dil sınavı niteliğindeki YÖKDİL'in ikincisini gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Öğrenci ve akademisyen dostu “Yeni YÖK” olarak, gerçekleştireceğimiz 2.YÖKDİL Sınavının akademimize hayırlı olmasını dileriz.'' dedi. 

YÖK Başkanı Prof.Dr. M.A.Yekta Saraç'ın kişisel twitter hesabından 19 Nisan 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile 2. YÖKDİL sınavı, 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılacağı kesinleşti.

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama

Sizlerden gelen taleplere ilişkin yaptığımız değerlendirmeler neticesinde 2.YÖKDİL Sınavının "09 Temmuz 2017" tarihinde yapılmasına ve bu sınavın İngilizce'ye ek olarak "Almanca, Arapça, Fransızca" dillerinde de yapılmasına karar verdik. Ayrıca bu yıla mahsus olmak üzere YÖKDİL Sınavını üç defa yapacağız.

Üçüncüsünü Kasım ayında yapmayı planlamaktayız. Bu yıldan sonra YÖKDİL Sınavı doçentlik ve lisansüstü takvimlerini de dikkate alınarak yılda iki defa yapılacaktır. Sizlerle birlikte aldığımız bu kararın hayırlı olmasını dilerim. "Yeni YÖK" olarak, alacağımız kararlara paydaşlarımızı ortak kılmaya devam edeceğiz...


YÖKDİL Sınavı'nda Değerlendirme


Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılıp, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmemektedir. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilmektedir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru
cevapladığı kabul edilmektedir.

Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılmaktadır. YÖKDİL Sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinden açıklanmaktadır.


YÖK BAŞKANI SARAÇ'IN ANKET SONUÇLARINA İLİŞKİN PAYLAŞIMI:

Değerli arkadaşlar,

YÖKDİL Sınavına ilişkin yaptığımız anketlerimiz neticelendi.

Anketlerimizde toplamda yaklaşık 180 bin kişi oy kullandı. Şaşırtıcı derecedeki büyük ilgi nedenli doğru bir yöntem izlediğimizi gösteriyor.

YÖKDİL'i erken tarihte tekrarlamamıza dair anketimiz %68 EVET, %32 HAYIR şeklinde neticelendi.

İngilizce'ye ek olarak hangi dillerde talep olduğuna dair anketimiz %62 ARAPÇA, %28 ALMANCA,%7 FRANSIZCA,%3 FARSÇA şeklinde neticelendi.

"Yeni YÖK" olarak, alacağımız kararlara paydaşlarımızı ortak kılacağımızı beyan etmiştik.

Anket sonuçlarını kurullarımızda görüşeceğiz. Konuya ilişkin karar alırken bu sonuçların dikkate alınacağını bilmenizi isterim.

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mahmut 1 hafta önce

Ikinci yök dil başvuru tarihi ne zaman

Misafir Avatar
Vildan Gülak 1 hafta önce

Başvuru tarihleri hakkında bilgi verir misiniz sınav tarihi 9 temmuz deniyor ama başvuru için tarihlere ulaşamıyorum hiçbir siteden...