Ziraat mühendisleri, Gıda mühendisleri, Balıkçılık teknolojisi Mühendisleri, Veteriner Hekimlerin Ne Zaman Atama Yapacak?
Kamuajans.com - Bizler, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığına atama bekleyen 70 bini aşkın işsiz,21 branşlı Ziraat mühendisleri, Gıda mühendisleri, Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, veteriner hekimleriz.

Bu alım hiçbir branşı memnun etmemiştir. Zıraat mühendisleri için 21 branş birleştirilmiş ve sadece 550 kadro verilmiştir. Tarım ve hayvancılık da modern ülke olma yolunda ilerlerken, 21 branşa verilen bu kadro çok düşüktür.

Gıda denetimi sorunu olan ülkemize 400 gıda mühendisi alımı çok azdır. Zoonoz hastalıkla mücadele ve ihtiyaç duyulan personelde veteriner hekimler 500 atama yetersizdir.Su ürünleri mühendisleri için 43 yeni şube açılmış ve buralara atama yapılmamıştır.

3071 personel alımının 1677 işe alım sürecini tamamladı. Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri, Veteriner Hekim, Su Ürünleri Mühendisi, ve Teknikerler tarafından geriye kalan 1394 personel alımının yapılması beklenmektedir. Ancak alınacak personel sayısının yetersizliğinden dolayı birçok mühendis bakanlığın uzun süredir yüksek sayıda personel alınmadığından bu konu da bize sürekli mail atmakta ve sosyal ağlarda seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar.

Okuyucularımızdan gelen bir kaç maili sizlerle paylaşmak istiyoruz.

-10 Eylülde zıraat mühendisi bir arkadaşımız,işsizlik yüzünden intihar etti.Haberi iki yayın organında bir kaç satırla şöyle geçiştirildi:

Uzun süredir işsiz olduğu belirtilen Karamanoğulları'nın, öğrenildi.Karşıyaka Mahallesi'nde ailesiyle birlikte yaşayan Gökhan Karamanoğulları, geçen perşembe günü akşamı evin çatısına çıktı. 4 çocuklu ailenin tek erkek evladı olan Karamanoğulları, evdeki av tüfeğini göğsünün altına dayayarak tetiği çekti..

Tarım ve hayvancılık ülkesiyiz diye demeçler veriliyor.Bir yandan ataması yapılmayan mühendisler intihar ediyor.Bizler hayatımıza son vermek için mi okuduk mezun oldukçBizi bu duruma getirenler neden sessiz kalıyor.Sırayla ölelim mi bunu mu bekliyorlar?

-GTHB' nin 21 branş ile en büyük kısmını oluşturan yaklaşık 50 bin civarındaki atama bekleyen Ziraat Mühendislerine 2014 Kpss sınav puanı ile 550 kadro verildi malumunuz bu kadro çok azdır. GTHB bakanı Sayın Faruk Çelik' in yaptığı açıklamalarda işletme bazlı modele geçileceği bilinmektedir bunun için gerekli uzman personel eksikliği bakanlık bünyesinde çok fazladır. Bu eksikliği azaltmak için 21 branşlı Ziraat Mühendisleri eylül ayında 2016 Kpss sınav puanı ile yapılacak bir alımla hakları olan 10 bin kadroya taliptir.

-iyi günler Ziraat mühendislerinin işsizlik sorunuyla ilgili sizi rahatsız ediyorum.Ziraat mühendisleri ya işsiz yada kendi mesleklerini yapamıyorlar Tarım bakanlığı boş kadrosu olmasına rağmen ve işletme bazlı modele geçmesine rağmen alım yapmıyor, dikkatinizi çekiyorum ihtiyaç olmasına rağmen ve bu kadar işsiz olmasına rağmen alım yapmıyor.Bu sene içinde Tarım bakanlığının 10.000 alım yapmasını istiyoruz.Bu konuda sizden destek istiyoruz.Teşekkürler.

-Ziraat mühendisleri,ülkemizde uygulanan yanlış politikalar sonucu maalesef ayağa düşmüş gibi görünen bir meslektir. Oysaki gayet disiplinli bir eğitim gerektirmektedir.Görev alanımız çok geniştir aslında. bu bölümü bitiren arkadaşlar baraj projesi,inşaat projesi, makina projesi, sulama tesisi projeleri, bitkisel ve hayvansal ıslah projeleri, peyzaj, hayvan sağlığı ve verimliliği, gıdalar ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok ve birbirinden farklı dallarda bilgi sahibi olacak şekilde yetiştirilirler. ziraat mühendisleri kendi uzmanlık alanlarının yanı sıra, zirai alt yapı hizmetlerini de verebilecek şekilde iyi birer makine mühendisi, inşaat mühendisi, endüstri mühendisi, kimya mühendisi, ekonomist, veteriner ve hatta uzman sayılabilecek kadarda biyologdurlar. durum böyle olunca iş başa düştüğünde tabi ki çok iyi birer bankacı, pazarlamacı, laborant, öğretmen, işletme müdürü olabilirler. çünkü sanılanın aksine çok zor ve köklü bir eğitimle mezun edilmektedirler. ayrıca ziraat fakültelerinde adamı tarlada çalıştırarak kalas olsa yontarlar adam ederler. vatana ve millete hayırlı bireyler haline getirirler. bu adamlar hiç bir iş bulamasa bile taşı sıkıp suyunu çıkartır, tarla sürer buğday biçer kimseye yük olmadan yaşayıp giderler.

Tarım ülkesi olan Türkiye'de neden tarım bakanlığı ziraat mühendisi istihdam etmiyor, yıllardır  işsiz güçsüz geziyoruz. Bu konuya lütfen bir el atın, sesimiz olun, haber yapın bu konuyu işsizlikten intihar edeceğiz artık.

-Bizler, atama bekleyen gıda mühendisleriyiz. Yüksek puanlar almamıza rağmen az sayıda kadro açıldığı için atanamıyoruz. Bizim işsiz olmamız, denetimlerin yetersiz olması anlamına geliyor. Denetimsizlik ise halk sağlığını tehdit ediyor. Son zamanlardaa gündeme gelen gıda zehirlenmesi vakaları bizlere ne derece ihtiyaç olduğunun en büyük göstergesidir.Halk sağlığının etkin korunması ve bizim mesleğimizi yapabilmemiz için atamamızın yapılmasını istiyoruz

-İşsizim. 2016 Kpss lisansa gece gündüz çalıştım ve atama beklemekteyim.Atama olmadığı için geleceğimi hep bekletiyorum.Artık öyle bir duruma gelmişim ki işsiz olduğum için ailemin yüzüne bakamıyorum, Misafirler geldiğinde karşılarına bile çıkamıyorum çünkü hep aynı soru var karşımda! Ne zaman atanacaksın? Ve ben bu sorunun cevabını bilmiyorum.Şuan Gıda Tarım ve Hayvancılıkla alakalı 70 bin mezun işsiz dolaşıyor.Biz 2 yılda 1 Kpss ye giriyoruz ve son 2 yıl içinde sadece 2000 gibi bir kadro açıldı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından.Siz saygı deger medya temsilcilerinin bu 70 bin mezun işsizin sesini duyurmanızı istiyorum.70 bin işsiz varken hiç olmazsa 2016 sonuna kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ziraat mühendisleri, Gıda mühendisleri Veterinerler ve Su ürünleri mühendislerine 10 bin kadro açsın ve işsiz sayısı azalsın.Sesimizi duyurun lütfen.

-Bizler veteriner hekimler olarak 5 yıllık çok zor bir eğitimden geçiyoruz.Ailelerimizle birlikte maddi ve manevi olarak yıpranıyoruz.Zorlu eğitim sürecinin yanında KPSS sınavına hazırlanıp birde onun için çaba sarfediyoruz. Eğitim süreci tamamlandığında da verdiğimiz emeklerin karşılığını almak istiyoruz.

Ben 75 puan aldım ve branş sıralamasında 527. oldum ama hepimizde karamsarlık var.Hayatımızın geri kalanını planlamak için atamaları bekliyoruz ne yazık ki.İnş sizlerin desteğiyle emeklerimizin karşılığını güzel rakamlı atama müjdesiyle alırız.GTHB de 20 bin boş kadro var diğer bakanlıklar bir sürü alım yaparken 2016 yılı içerisinde 10 bin kadro bizlere çok görülmemeli.Lütfen ülkemizin kalkınması ve bizlerin geleceği için sesimizi duyurun.Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
 
–Su ürünleri mühendisliği mezunuyum. 2016 KPSS sınavına 6 ayı askerde olmak üzere 2 yıl boyunca hazırlandım. Kpss den 79.532 puan alabildim. Kendi branşımda 63. Sıralamam ve atama bekliyorum. Şuan özel bil firmada iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. O kadar yıl okuyup kendi mesleğimizi yapamamak beni ve benim gibi arkadaşları üzmektedir. Türkiye 3 bir tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen Su Ürünleri konusunda dışa bağlı bir ülke olmaktan kurtulamıyoruz maalesef.  Gıda tarım ve hayvancılık Bakanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Orman ve Su İşleri Bakanlığını Belediyeler Resmiyete istihdam etmemiz gereken kurumlar bu kurumlarda bizlere de yer verilmesini istiyoruz Bizlerin bu yazılarını gazetenizde yazar dile getirirseniz çok memnun oluruz. Takipte olup bekliyor olacağız… Şimdiden çok teşekkür ederiz…

-Selamlar Gıda mühendisiyim. Son zamanlarda gıda zehirlenmeleri ve gıda terör olaylarının çok fazla arttığını, denetimsiz işletmeler ve merdiven altı gıda üretim yerlerinin ne kadar çok arttığına şahit oluyoruz bu sık sık artık medyada da yer almaya başladı biz gıda mühendisleri olarak buna dur demek istiyoruz ve devlet kadrosu istiyoruz ancak bu şekilde bunun önüne geçebiliriz yıllarca gıda mühendisleri olarak çok mağdur olduk biz milletimiz için daha faydalı olacağız bu yüzden kamuda yer almak istiyoruz.son günlerde tüm bakanlıklar atama haberleri yayınlarken biz hala bekliyoruz bizler de atama istiyoruz lütfen bu konuda bize destek olur musunuz.. Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığına toplamda 10 Bin atama olmasını istiyoruz. Maliye bakanlığı ve GTHB bakanımızdan 2016 müjdesi bekliyoruz. Saygılar

-Su ürünleri avlanma yasaklarına uyulmamasından dolayı rezervlerin tahrip edilmesi bu sektörün sorunlardan biri ve bu sorunun tek çözümü bu mesleğe gönül vermiş su ürünleri mühendislerinin kontrolüne bırakılmasıdır.Su ürünleri desteklemelerin yetersiz ve iyi takip edilmemesi de bu sektörün sorunlarından bunun çözümü ise mühendislerin özverili çalışmaları ve yeni fikirleriyle desteklemelerin düzenlenmesi kontrollerin devlet eliyle alanında uzman su ürünleri mühendislerine verilmesi.

Sektöre ivme vermek için yeni fikirlerin olmaması tanıtımların yetersiz olması AR-GE çalışmalarının yetersiz olması da bir başka sorun bunun çözümü ise kurulan su ürünleri şube müdürlüklerinin çoğaltılması ve daha çok su ürünleri mühendisinin istihdamıyla mümkün olacaktır.

- Lütfen,laborant ve veteriner sağlık teknikerlerini unutmayın..20.265 boş kadrosu olan bakanlığımıza atama bekliyoruz...
....
70 Bini aşkın mezun,20 bin boş kadrosu olan bakanlığa 2 yıldır atama beklemektedir.2014 KPSS puanı ile mayıs ayında atama yapılmıştır.Dikkat edilmesi gereken, 2016 puanını alabilmek için 2 yıl boyunca çalışmış her branşın mezunları, artık bekletilmek istememektedirler. Eylülde ilk alımın tarihinin verilmesi ve 2016 da ilk alımın, 2017 bütçesine de ikinci büyük alımın yapılmasını beklemektedirler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atama bekleyenlerin talebi 2016-2017 de toplam 10 bin personel alım olması yönündedir. Her bakanlık on binlerce alımı her yıl yapmakta, GTHB bu konuda çok yavaş kalmaktadır. Bizleri üreticimize, köylümüze, gıdamıza, toprağımıza, hayvancılığımıza kavuşturunuz.

Ülke ekonomisine yük değil, GÜÇ KATMAK için hazırız. 

www.kamubiz.com 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Tevfik Çırpan 1 yıl önce

1394 genç mühendisimizı bu yıl sonuna atamasını lütfen yapalım çünkü söz verdınız an bakanım Faruk Çelik gözümüz acıklanacak kontenjan dağılımında