TEİAŞ, Avukat Kadrosuna Atama Yaparken Yabancı Dil Şartı Da Arayabilecek

“Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği ve Avukatlık Sınav ve Atama Yönetmeliği”nde yapılan ve bugün yürürlüğe giren değişikliklere göre;

**Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü (TEİAŞ) hukuk müşaviri ve avukat kadrolarına atama yapmak amacıyla açılacak giriş sınavlarında, adaylarda Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında belirli düzeyde yabancı dil puanı almış olmak şartı da aranabilecek.

**TEİAŞ hukuk müşaviri ve avukat kadrolarına atama yapmak amacıyla açılacak giriş sınavlarında, adaylarda, başvuru tarihinin son günü itibarıyla asgari belirli bir süre fiilen avukatlık yapmış olmak şartı aranabilecek. Değişiklik öncesinde, giriş sınavı başvuru tarihinin son günü itibarıyla en az bir yıl süre ile fiilen avukatlık yapmış olmak şartı zorunluydu.

**Giriş sınavı sonunda başarı sırasına göre oluşturulan yedek aday listesi, sınav sonuçlarının yayımlanmasından itibaren 1 yıl geçerli olacak. Değişiklik öncesinde geçerlilik süresi 6 ay olarak uygulanıyordu.

TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ VE AVUKATLIK SINAV VE ATAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 6/5/2015 tarihli ve 29347 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği ve Avukatlık Sınav ve Atama Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki (g) bendi eklenmiştir.

“g) YDS: Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavını,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi yürürlükten kaldırılmış ve ilgili maddeye aşağıdaki ikinci fıkra eklenmiştir.

“(2) Giriş sınavı duyurusunda belirtilmek kaydıyla YDS veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından eşdeğerliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan sınavlardan belirli düzeyde yabancı dil puanı almış olmak şartı ve/veya başvuru tarihinin son günü itibarıyla asgari belirli bir süre fiilen avukatlık yapmış olmak şartı aranabilir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının ilk cümlesi ve aynı fıkranın (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Giriş sınavına başvurmak isteyenlerden aşağıdaki belgeler ile giriş sınavı duyurusunda belirtilen belgeler istenir:”

“d) Asgari belirli bir süre fiilen avukatlık yapmış olmak şartı aranması halinde, başvuru tarihinin son günü itibarıyla aranan süre kadar fiilen avukatlık yapmış olduğuna ilişkin sigorta kaydı ve/veya vergi kaydı belgesinin aslı veya onaylı örneği.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “altı ay” ibaresi “bir yıl” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki (e) bendi eklenmiştir.

“e) Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu,”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 18 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “altı aylık” ibaresi “bir yıllık” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 7 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 8 – Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürü yürütür. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.