SGK İcra Memurlarının Sesine Kulak Verilmeli !

 Sosyal Güvenlik Kurumu, Devlet alacağı niteliğinde olan ve süresi içerisinde ödenemeyen prim ve prime ilişkin alacaklarını kendi personeli olan İcra Memuru eliyle yürütmektedir.

Süresi içerisinde ödenmeyen Kurum alacaklarımızın takip ve tahsili için 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsilatı Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uygulanmaktadır. 6183 sayılı Kanun hühümlerine  göre Devlet alacağı niteliğinde olup ilgili Kanun uyarınca Devlet alacaklarının takip ve tahsilini yürüten kadrolar Gelir İdaresi Başkanlığında “Gelir Uzmanı ve Gelir Uzman Yardımcısı”, Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumunda “Uzman” ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığında “İcra Memuru” olarak görev yapmakta olup Özlük ve Mali Haklarını bu kadrolar üzerinden almaktadır.

Ayrıca Devletin Kamu gücü kullanarak cebri takip ve haciz işlemlerini uyguladığı bir diğer alan ise Adalet Bakanlığına bağlı İcra Müdürlükleridir. Burada icra iş ve işlemlerini “İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcısı” kadroları yapmakta olup özlük ve mali hakları bu kadrolar üzerinden almaktadır.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının takip ve tahsilatını yapan İcra Memuru Kadrosu 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunuda ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunda yer almadığından  yukarıda belirtilen ilgili kadrolara ait özlük ve mali haklarının çokça aşağısında kalarak mağdur edilmektedir.

666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda aynı işin yapan kişiler arasındaki ücret adaletsizliğin giderilerek eşit işe eşit ücret prensibi getirilmiş ve eşit işe eşit ücret prensibi Kanun hükümleri ile Türk Hukuk Düzeninde yer almıştır.

Ancak 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen eşit işe eşit ücret prensibi Sosyal Güvenlik Kurumunda Çalışan İcra Memurlarının özlük ve mali haklarında daha çok eşitsizlik ve daha çok adaletsizliği beraberinde getirmiştir. 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Ek Ödemesi 130 puan olan İcra Memurunun Ek Ödemes 85 puana düşürülmüştür.

Ayrıca yukarıda belirtilen emsal kadrolar Sosyal Güvenlik Kurumu İcra Memuru ile aynı mahiyette ve nitelikte olan Devlet alacaklarını ve özel alacakların takip ve tahsilini Devletin Kamu gücünü kullanarak yapmakta olmasına rağmen Özel Hizmet Tazminatlarını 120-125 puan üzerinden almakdır.
Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu İcra Memurları Özel Hizmet Tazminatlarını 49 puan üzerinden almaktadır. 

Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunda İcra Memurlarının özlük ve mali hakları hiçbir Kanunda tanımlanmadığından İş Güçlüğü Zammı, İş Riski Zammı, Temininde Güçlük Zammı ve Mali Sorumluluk Zammı içinde sadece İş Güçlüğü Zammı almaktadır.
Diğer taraftan Sosyal Güvenlik Kurumunda İcra Memurlarının emeklilik kadroları 5’in altına düşememektedir. Bu durum ile İcra Memurlarının yeşil pasaport alma hakkı elinden alınmıştır. 

 
Yukarıda açıklanan tüm mağduriyetlerin yanında, Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışan icra memurlarının iş yükü başkaca kurumlarla kıyaslanmayacak derece artmış durumdadır. Sosyal Güvenlik Kurumu İcra Memurları Devletin kamu gücünü kullanarak cebri hukuk kuralları içerisinde 2017 yılı Ocak ayı itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumunun yaklaşık olarak 43.000.000.000,00 TL alacağını ( 43 Milyar Türk Lirası) 1084 icra memuru ile yaklaşık olarak 7.300.000  adet icra dosyası üzerinden ( 7 Milyon 300 bin Adet) takip ve tahsil etmeye çalışmaktadır. Türkiye geneli olarak bakıldığında bir icra memuru ortalama 6.750-7000 icra dosyasdan sorumlu olmakla birlikte ortalama 40.000.000,00 Tl’den ( 40 Milyon Türk Lirası)  sorumlu olmaktadır.

6183 sayılı Kanun hükümlerinini icra memurlarına tanımış olduğu yetkilere bakıldığında bu kadar mağdur edilen bir kadronun özlük ve mali haklarında herhangi bir iyileştirme  yapılmaması ve/veya kadronun emsal kadro unvanlarına dönüştürülmemesi Kurumumuz açısından gelir ve gider dengesinde çok büyük riskleri beraberinde getirmekle birlikte Kurumumuz alacaklarının güvencesini ve teminini de tehliye düşürmektedir.
Sosyal Güvenlik Kurumu İcra Memurları olarak sürdürülebilir sosyal güvenlik anlayışı içersinde Kurum alacaklarımızın takip ve tahsilini etkin ve özverili bir şekilde Devletmizin bize vermiş olduğu kamu gücünü kullanarak ve cebri hukuk kuralları içerisinde Vatandaş ve Devlet odaklı olarak yapmaktadır.

Söz konusu Devlet alacaklarımızdan olan Sosyal Güvenlik Kurumu Prim ve Prime İlişkin alacaklar 6183 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda takip ve tahsil edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunu kurum dışında kendi imzalarıyla temsil eden 3 unvanın içinde İcra Memurları da yer almaktadırlar. Kurumumuzdaki bu temsiliyeti sağlayan diğer kadrolar iseb Müfettiş ve Denetmen kadrolarıdır.

Tüm hususlar düşünüldüğünde Sosyal Güvenlik Kurumunda İcra Memurlarının yapmış olduğu işin niteliği ile yetki ve sorumluluk bakımından emsal kadrolar ile özlük ve mali haklardan yararlanma konusunda eşitlenmelidir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ersin 12 ay önce

SGK icra memurlarınin mağduriyeti biran önce düzeltilmeli....

Misafir Avatar
Mirac 12 ay önce

İcra memuru sesine kulak veren herkese teşekkür ederim

Misafir Avatar
A Grubu Gelir Uzmanı 12 ay önce

A grubu Uzmanla kendinizi kıyaslamışsınız.Gidin SGK DENETMENLERİYLE kıyaslamayın madem aynı kurumsunuz.Ne alaka Gelir Uzmanları ?

Misafir Avatar
Evrim 12 ay önce

Çok teşekkür ederiz. Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi mağduriyetimiz.

Misafir Avatar
HicraNMemuru 12 ay önce

tahsilattan bagimsiz gelistirilen kayit disi ekobomi ile mucadele politikasi cokmeye mahkumdur.

Misafir Avatar
İcracı Adam 12 ay önce

İcra memurlarının sesine kulak verdiğiniz için teşekkür ederim. Kamu AJANS

Misafir Avatar
hasan 12 ay önce

Tebrikler kamuajans.com bir kadronun mağduriyeti bundan daha güzel ortaya konulamaz. Teşekkürler