Memur Alımlarında Değişiklik Yapıldı
DPB’den 2828 Sayılı Kanunla Memur Alımı Hakkında AçıklamaDevlet Personel Başkanlığı 2828 sayılı kanun kapsamında memur atamaları kapsamında yapılan düzenlemelere dair açıklama yapıldı.
 
2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunun Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanan çocukların istihdamını düzenleyen ek 1 inci maddesi 7103 sayılı Kanun ile değiştirilmiş ve mezkur kanuna göre daha önce istihdam edilen kişiler için öğrenimle ihraz edilen unvanlara atama imkanı getiren geçici 16’ncı madde eklendiği belirtildi. Yapılan değişiklikle sosyal hizmetler kanunu ile memur atamalarına dair yapılan düzenlemeler şu şekildedir:

KPSS şartı kalktı!


2828 sayılı Kanun kapsamında yerleştirme işlemleri bütün hak sahipleri için kura sistemine göre yapılacaktır. Ortaöğretim ve daha üst öğrenim düzeyinden mezun olanlar için KPSS zorunluluğu kaldırılmıştır.


Atama tarihleri! Yerleştirme Mayıs, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere yılda üç kez yapılacaktır. 2018 yılı yerleştirme işlemleri ise bir seferde gerçekleştirilecektir.

Mezuniyet durumu

Yapılacak yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim ve üzerinde bir öğrenim düzeyinden mezun olan hak sahiplerinden, öğrenim durumları itibarıyla unvan ihraz edenlerin ihraz ettikleri unvanlara yerleştirilebilmeleri imkanı getirilmiştir. Öğrenim durumları itibarıyla unvan ihraz edenlerin ihraz ettikleri unvanlara yerleştirilmeleri bu unvanın kurumlarca belirlenen ve tercih kılavuzu ile ilan edilen kadro ve pozisyon unvanları arasında yer alması ve hak sahibinin bu unvanlı kadro veya pozisyon için tercihte bulunması halinde mümkün olacaktır.

Başvuru süresi 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı! Kanun kapsamında işe yerleştirilebilmek için hak sahipliğinin tespit edilmesi amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru da süre iki yıldan beş yıla çıkarılmış ve Kanun değişikliğinden önce var olan iki yıllık süreyi kaçırarak hak sahipliği başvurusu yapamayan kişilere de Kanunun yayımı tarihinden itibaren 5 yıllık süre içerisinde hak sahipliğinin tespiti amacıyla Bakanlığa başvurma imkanı getirilmiştir.

Halen çalışanların durumu! Yine 2828 sayılı Kanun kapsamında daha önce kamu kurumlarında istihdam edilenlerden halen çalışmaya devam edenlerin kurumların kadro durumları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak öğrenimle ihraz etmiş oldukları unvanlara atanabilmeleri imkanı getirilmiştir.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Kul 7 ay önce

Şükür

Misafir Avatar
kemal 7 ay önce

kısaca torpil şartı getirildi.