Maliye'nin Genç Müfettişleri Rahatsız! 174 Müfettiş Yardımcısı Elendi...

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yapmış olduğu en önemli reformlardan birisi de şüphesiz Maliye Bakanlığı Denetim Birimlerindeki çok başlılığı ve başıbozukluğunu ortadan kaldırmaya yönelik kamusal reformdur. Bu reformla dağınık verimsiz, asıl vazifesi olan denetimi kenara itip birbiriyle makam mevkii yarışına tutuşmuş farklı denetim kurullarının lağv edilerek, yerine yerli, milli, etkin ve verimli bir denetim kurulu kurulmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız 2012 yılında vergi denetim kurulu açılış konuşmasında maliyenin içinde bir kast sisteminin mevcudiyetinin olduğunu, bu kamusal reformu yapmak için 6 yıl boyunca bürokratik oligarşi ile mücadele ettiğini ve sonunda başarılı olduğunu, bundan sonra gelişmiş ülkelerde olduğu gibi etkin bir vergi denetimi için en az 10.000 Vergi Müfettişine ihtiyaç olduğunu ifade ederek, süratle ülkemizin yetişmiş seçkin genç beyinlerinden müteşekkil peyderpey yaklaşık 4.500 vergi müfettiş yardımcısının göreve alınmasını ve ülkesine hizmet etmesini sağlamıştır.

Ancak yapılan bu kamusal reform; Maliye’nin içerisine çöreklenmiş, asıl derdi hizmet değil, makam mevkii ve koltuk sevdası olan, ikbal derdine düşmüş, ayrıca siyasi iradeye karşı da ustaca sahte manevralar yapan, “az olalım, biz olalım, değerli olalım” zihniyetine sahip bürokratik oligarşi tarafından asla hazmedilememiştir.

Hatta hazımsızlık o kadar artmıştır ki, bir Maliye bürokratı daha fazla dayanamayarak 2014 yılında TOBB Üniversitesinde yapılan mesleki eğitim toplantısında mesleğe yeni alınmış yüzlerce Vergi Müfettiş Yardımcısına “Biz sizi siyasi iradenin baskısı ile aldık” deme cüretini ve hadsizliğini kendinde bulmuştur.

Ve devamında mesleğe alınan genç dinamik ülkesine hizmet etme aşkı ve heyecanı yaşayan yüzlerce Vergi Müfettiş Yardımcısı, birçok platformda ya toplu olarak ya da münferiden; “zaten siyasi iradenin isteği ile mesleğe alındınız, önemli bir kısmınızı bir şekilde; yok eğitimdi! Yok sınavdı! Yok mülakattı! aşama aşama meslekten eleyecekler”, ifade ve söylemlerine maruz kalmıştır.

Ancak ülkesine hizmet etme aşkı ve heyecanı taşıyan bu ülkenin genç ve dinamik beyinleri bürokratik oligarşinin asla bu söylemlerini kabul etmemiş, her zorluğa ve şarta rağmen mesleğini başarı ile ifa etmeye devam etmiştir.

Fakat bürokratik oligarşi yine boş durmamış seçilmişlerin almış oldukları kararlara yukarıda belirtilen hazımsızlığının bir neticesi olarak, mesleğe alınmış 5. Dönem 174 Vergi Müfettiş Yardımcısını 3,5 yıllık tüm mesleki zorlu eğitim, mülakat ve sınav süreçlerinden de başarılı olmasına rağmen, 10-15 dakikalık vergi müfettişliği yeterlik mülakatında haksız hukuksuz ve adaletten uzak muameleler ile başarısız saymıştır.

Ve bu adaletten, haktan, hukuktan uzak muamelelere tabi tutulan yüzlerce vergi müfettiş yardımcısı meslekten elenme tehlikesine düşerek motivasyon kaybı, sağlık problemi, psikolojik rahatsızlık ve ruhsal dağınıklık yaşamıştır.

Neticede yüzlerce Vergi Müfettiş Yardımcısı bu zulme hayır demek için hem mahkemelerin hem de milli iradenin tecelli ettiği meclisin kapısını aşındırmaya devam etmektedir. Bir kurum düşünün bin civarında personeli ile mahkemelik olmuş vaziyette, işte bu kurum Maliye Bakanlığı ve özelinde Maliye Bürokrasisinden başkası değil…

Yukarıda belirtilen tüm bu hususları birlikte değerlendirdiğimizde ister siyasi iradeden, ister bürokrasiden, isterse de halktan biri olarak adalete ve hakkaniyete her zamankinden çok ihtiyacımız var.

Maliye’deki Bürokratik Oligarşinin beşeri sermaye kıyımına hem mahkemelerimizin hem de milli irade temsilcilerimizin dur diyeceğine inancımız tamdır.

yeniakit 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet 10 ay önce

Bu gençleri böyle huzursuz edenler ne bu dünyada ne de öbür dünyada rahat uyumazlar inşAllah