KPSS Başvurularında Lisans Mezunlarının Ön Lisans Diploma Sorunu
 Sen artık lisans bitirdin artık lisans öncesi mezun olduğun ön lisans diplomaları kullanamazsın  mantığı ile artık KPSS’ de ön lisans diplomalar göz ardı edilmektedir. Lisans mezunu insanlarımız lisans öncesi mezun olduğu meslekler göz önünde alınmalı, insanlarımızın yapmak istediği meslek alanında KPSS başvurularında mevcut engelleri kaldırılmalı.
        Ön lisans mezunları ve Lisans mezunlarının ikinci üniversiteye okumak için  ÖSYM‘nin yaptığı üniversite yerleştirme sınavlarına başvuru önüne engel koymalı ki insanlarımızın zaman maddi manevi kayıplar oluşmamalıdır. Lisans  mezunlarına tekrar ikinci kez  üniversitede eğitim almalarının önü kapanmalı çünkü, kendine farklı alanlarda meslek kariyer yapmak istediğinde almış olduğu ikinci Ön lisans diplomalarını KPSS başvurularında kullanamıyor neticede mağduriyet yaşanmaktadır. Hak ettiğimiz meslek alanlarında ki Diplomalardan KPSS’ ye o mesleklerden o eğitim düzeylerinden iki seçenekten birini KPSS başvuru hakkı verilmeli.
       

Eğitim ve meslek özgürlüğü olan ülkemizde birçok Ön lisans ve Lisans diplomaya sahip olanların bir ayrıcılık verilmelidir. Birçok meslek sahibi diplomalı insanlarımızın hangi alandan ve hangi eğitim düzeyinden olan bireylere iki seçenekten birini KPSS başvuru hakkı verilmelidir.
Hangi mesleği yapmak isteyen o alanın ön lisans ise ön lisans lisans ise lisans düzeyinden iki seçenekten birini KPSS başvuru tercihli hakkı verilmeli. KPSS başvurularında insanlarımız hangi mesleğinde ilerlemek istiyorsa o meslek alanından KPSS sınavlarına başvurularını yapabilmeli. Örneğin ;Tıbbi Laboratuvar  Ön lisans mezunu daha sonra lisans Maliye mezunu olupta bu alanında kendi geliştirmek istiyorsa  Lisans alanında KPSS sınavlarına başvurabilme haklarını verilmeli. Örneğin; İşletme lisans mezunu ise Lisans öncesi bitirdiği Makine Ön lisans alanından KPSS başvuru hakkı verilmeli elimizde bulunan meslek sahibi olduğumuz Ön lisans diplomalar hiçe sayılmış oluyor KPSS alanında diplomalar kullanılmaz hale geliyor.   
     

 Örneğin; Lisans İşletme mezunu biri lisans öncesi Elektrik teknikeri  mesleğini yapmak istiyorsa ön lisans  mezunu oldu ise o alanından ön lisans düzeyden KPSS sınavlarına başvurabilmeli. Elimizde bir çok öğrenimiz ile mağdur edilmekteyiz. Yıllardır ülkemizde çok sayıda bu bahse edilen mağdur sayısı çoğalmaktadır. Birçok bireyde elinde iki üç adet ön lisans diploması var. Örneğin; Elektrik ,Makine , İlk ve Yardım,  Ağız diş sağlığı ön lisans bölümü bitirmiş ve buna benzer birçok teknik bölüm mezunları sonradan lisans işletme, kamu yönetimi ,maliye alanlarında lisans mezunu diye önceki  ön lisans diplomaların yok sayılıyor.

KPSS başvuruların da ve KPSS tercihlerinde bu hak engelleniyor. Lisans öncesi iki yıllık diplomalarımı elimde var fakat KPSS işlemlerinde bir işe yaramıyor. Sen artık lisans bitirdin diye KPSS sınavına o alınan diplomalar iki yıllık düzeyinden başvurulması hakkı da verilmiyor. Birçok insanlarımız bu durumdan dolayı çok mağdur.
       
 Herkes kendi alanında mesleğini yapmak istediği o alanda ilerlemek için hangi meslek alanda mezun oldu ise o alanın öğrenim düzeyinde KPSS girebilmeli. KPSS başvurularında insanlarımız hangi mesleğinde ilerlemek istiyorsa o öğrenim düzeyinden ve o meslek alanından KPSS sınavlarına başvurularını yapabilmeli .Hangi mesleği yapmak isteyen o alanın ön lisans ise ön lisanstan,  Lisans ise lisans düzeyinden KPSS başvuruları iki seçenekten birini başvuru hak verilmeli.
       Saygılarımla ilgili durum için sayın,TBMM meclisinde kanun ve diğer kamu kuruşlarında genelge, yönetmelik çıkarılmasını bilgilerinize arz ederim……./…../2018

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Kpss
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
soner 2 hafta önce

artık bu sorunu çözün yeter yahu

Misafir Avatar
nurgül 6 ay önce

artık bu konuda haksızlık yapılmasın uç diplomam var biri geçerli. eğitimli olmak suçmu çalıştık aldık istediğimiz şekilde çalışıp kazanma hakkımızı verin bize

Misafir Avatar
erkin 12 ay önce

verilen mesaj iyi, sorunlarımız dile getirilmiş, tez zamanda harekete geçilip sonuca ulaşılır inşAllah

Misafir Avatar
Zeynal 12 ay önce

Bu karara istinaden diyorumki yüksek lisans mezunu bir aday nasıl oluyor da lisans kpss ye girip tercih verebiliyor. Buna benzer birçok çıkarım yapılabilir.

Misafir Avatar
abdullah 12 ay önce

evet boyle bir magduriyet var ve bircok insan, diplomasi oldugu halde istedigi meslegi secemiyor. umariz bu sorun biran once cozulur.