İcra Memurlarından SGK'ya Gönderme

Süresi içerisinde ödenmeyen Kurum alacaklarımızın takip ve tahsili için 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsilatı Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uygulanmaktadır. 6183 sayılı Kanun hühümlerine göre Devlet alacağı niteliğinde olup ilgili Kanun uyarınca Devlet alacaklarının takip ve tahsilini yürüten kadrolar Gelir İdaresi Başkanlığında “Gelir Uzmanı ve Gelir Uzman Yardımcısı”, Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumunda “Uzman” olarak görev yapmakta ve Özlük ve Mali Hakları bu kadrolar üzerinden hesaplanmaktadır.

Ayrıca Devletin Kamu gücü kullanarak cebri takip ve haciz işlemlerini uyguladığı bir diğer alan ise Adalet Bakanlığına bağlı İcra Müdürlükleridir. Burada icra iş ve işlemlerini “İcra Müdür ve İcra Müdür Yardımcısı” kadroları yapmakta olup özlük ve mali hakları bu kadrolar üzerinden hesaplanmaktadır.
Sosyal Güvenlik Kurumunda görev yapan İcra Memurları olarak;

2017 yılı Ocak ayı itibariyle SGK’nın yaklaşık olarak 43.000.000.000,00 TL alacağını ( 43 Milyar Türk Lirası) 1000 kadar meslektaşımız ile yaklaşık olarak 7.300.000 adet icra dosyası üzerinden ( 7 Milyon 300 bin Adet) takip ve tahsil etmeye çalışmaktayız. Türkiye geneli olarak bakıldığında bir icra memuru ortalama 7000-8000 icra dosyası ve ortalama 40.000.000,00 ( 40 Milyon Türk Lirası) Tl’den sorumlu olmaktadır.

666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda aynı işin yapan kişiler arasındaki ücret adaletsizliğin giderilerek eşit işe eşit ücret prensibi getirilmiş ve eşit işe eşit ücret prensibi Kanun hükümleri ile Türk Hukuk Düzeninde yer almıştır.

​Ancak 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen eşit işe eşit ücret Sosyal Güvenlik Kurumunda Çalışan İcra Memurlarının özlük ve mali haklarında daha çok eşitsizlik ve daha çok adaletsizliği beraberinde getirmiştir. 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Ek Ödemesi %120 puan olan İcra Memurunun Ek Ödemesi 85’e düşürülmüştür.

6183 sayılı Kanun hükümlerinini icra memurlarına tanımış olduğu yetkilere bakıldığında bu kadar mağdur edilen bir kadronun özlük ve mali haklarında herhangi bir iyileştirme yapılmaması ve/veya kadronun emsal kadro unvanlarına dönüştürülmemesi Kurumumuz açısından gelir ve gider dengesinde çok büyük riskleriberaberinde getirmekle birlikte Kurumumuz alacaklarının güvencesini ve teminini de tehliyedüşürmektedir.​

​Sosyal Güvenlik Kurumu İcra Memurları olarak sürdürülebilir sosyal güvenlik anlayışı içersinde Kurum alacaklarımızın takip ve tahsilini etkin ve özverili bir şekilde Devletmizin bize vermiş olduğu kamu gücünü ve cebri hukuk kuralları doğrultusunda Vatandaş ve Devlet odaklı olarak yapmaktadır.

​Söz konusu Devlet alacaklarımızdan olan Sosyal Güvenlik Kurumu Prim ve Prime İlişkin alacaklar 6183 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda takip ve tahsil edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunu kurum dışında kendi imzalarıyla temsil eden 3 unvanın içinde İcra Memurları da yer almaktadırlar. Kurumumuzdaki bu temsiliyeti sağlayan diğer kadrolar iseb Müfettiş ve Denetmen kadrolarıdır.

Tüm hususlar düşünüldüğünde Sosyal Güvenlik Kurumunda İcra Memurlarının yapmış olduğu işin niteliği ile yetki ve sorumluluk bakımından emsal kadrolar ile özlük ve mali haklarda eşitlenmelidir. İcra Memuru kadrosuna yapılan eşitsizliğin ve adaletsizliğin giderilmesi adına aşağıda maddeler halinde belirttiğimiz taleplerimizin Sosyal Güvenlik Haftası münasebetiyle dikkate alınması ve kadromuza yönelik iyileştirmelerin yapılması artık bir zorunluluk halini almıştır.
- 16/5/2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununun; 31 inci maddesinin başlığı “Sosyal Güvenlik Denetmenliği ve Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı ile Sosyal Güvenlik İcra Uzmanlığı ve Sosyal Güvenlik İcra Uzman Yardımcılığı” olarak değiştirilerek eklenmesi ve Sosyal Güvenlik İcra Uzmanlığı ve Sosyal Güvenlik İcra Uzman Yardımcılığı’na atananlar ayrıca, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddesinin II-Tazminatlar bölümünün (A) Özel Hizmet Tazminatı bendinin (i) alt bendinde yer alan Özel Hizmet tazminatından, I-Zamlar bölümünün, a), b), c), d) bentlerindeki zamların, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 43 üncü maddesinin (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin I-Genel İdare Hizmetleri Sınıfı bölümünün (h) bendinde yer alan ek göstergeden, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendine göre derece yükselmesinden, aynı usul ve esaslarla yararlandırılması,

- 666 sayılı Khk’de İcra Memurlarının unvanın 657 sayılı Kanunda yer almadığı için ek ödemeleri %130 ‘dan İstanbul’da %160’tan %85’e düşmüş Khk mali hükümlerle ilgili düzenleme yetkisi Kuruma verilmediği için Büyük Mali Kayıplara Yol açmıştır. Bu mağduriyetin giderilmesi için Ek Ödemelerin tekrar eski haline getirilmesi ve 657 ve 5502 sayılı kanunların ilgili maddelerine Sosyal Güvenlik İcra Memuru unvanının eklemesi , İcra Memurlarının 5502 sayılı kanunda unvan ve görev tanımlarının yapılması,

- İcra Memuru emeklilik kadro dereceleri 5’in altına düşmemektedir. Kurumumuzun Maliye Bakanlığına yazdığı yazıda düşmeme nedeni memur unvanından kaynaklandığını bildirmiştir. Bundan dolayı yeşil pasoport da alamamaktadırlar. (aynı eğitime sahip vhki ve yurt yönetim memurlarında 5. Derecenin altına düşebilmekte dolayısıyla yeşilpasoportalabilmekteler)

- İcra Memurları kadrosuna yapmış olduğu işin niteliğ ve görevleri itibariyle yetki ve sorumluluk bakımından İş Riski Zammı-Temininde Güçlük Zammı ve Mali Sorumluluk Zammının alınması,

- İcra Memuru memuriyet mahalli dışında (kurum dışında) iş ve işlemlerini yürütmekte Adalet Bakanlığındaki emsalleri gibi herhangi bir tazminat ve de görev harcırahı (İcra Harcırahı) alamamaktadır. Fiili haciz ya da teminat hacizlerine çıkıldığında herhangi bir şekilde ek bir ödeme almamaktayız. Hatta yemeklerimizi dahi göreve çıktığımızda kendi cebimizden karşılamak durumunda kalmaktayız. Bu durumun yol açtığı haksızlığın giderilmesi adına İcra Memurlarına görev tazminatı ve/veya icra tazminatı olarak ayrıca bir tazminat verilmesi,

- İcra Memurlarının 657 sayılı kanun kapsamında ‘Devlet Memurlarına Verilecek Giyim Yardımı’ çerçevesinde yıllık olarak verilen giyim yardımı da ihtiyacı karşılamadığından icra memurlarına yapılan giiym yardım tutarının artırılmasıgerekmektedir.

- İcra Servislerinin özellikle Büyükşehirlerde, Adalet Bakanlığında olduğu gibi İcra Daireleri ya da İcra Merkez Müdürlükleri olarak yenidenyapılandırılması,

- Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışan İcra Memurları olarak Hizmetiçi eğitimlerimiz yetersizdir. Özellikle değişen mevzuaat ve sistemlere daha hızlı uyum sağlayabilmek adına hizmetiçi eğitimlerin her yıl düzenlenmesi hem Kurumumuza hem de İcra Memurlarına büyük katkı sağlayacaktır.

Sosyal Güvenlik İcra Memurları olarak Kurumumuzdan beklentimiz haklı taleplerimizin değerlendirilmesi Kurumumuza aidiyet duygumuzu artıracağı ve Kurumumuzdaki geleceğimize umutla bakmayı sağlayacaktır. Bu vesileyle İcra Memurları başta olmak olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını Kutlarız.

Sosyal Güvenlik İcra Memurları 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
hasan 2 yıl önce

Sgk icra memurları ödenmeyen primlerin teminatıdır 90 milyar alacak tahsiletmek zorunda olan sgk icra memurları adliyede aynı işi yapan memurlarla EŞİT HAKLARA SAHİP OLMALI

Misafir Avatar
icracı 2 yıl önce

666 sayılı khk ile kaybettiğimiz haklarımızı bir gün geri almak ümidiyle.. SGK Haftasındaki tek isteğimiz bu

Misafir Avatar
İcracı ADAM 2 yıl önce

İcra Memurlarının Sorunlarını Özletlemişler . elinize sağlık