MEB ÖĞRETMEN ATAMA TARİHİNİ AÇIKLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Atama Bekleyen Orman Mühendisleri

 • Yorum: 1
 • Okunma:
 • 24 Ekim 2013 13:11
Atama Bekleyen Orman Mühendisleri

Atanamayan Orman Mühendislerinden gelen metin.

"Bu bir serzeniştir! Atama bekleyen Orman Mühendislerinin serzenişi!  Ülkemizde son dönemde meydana gelen Orman yangınları ile orman varlığımız ciddi zararlar görmüş ve milletimizi özellikle 5500 işsiz orman mühendisini derinden yaralamıştır.  Her ne kadar yangınların sebepleri ihmal, dikkatsizlik veya kasıt olarak bilinse de, ormanlarımızın en büyük koruyucuları olan şef, orman muhafaza memurları ve orman işçi sayısının beklentinin çok çok altında olması da önemli bir etkendir. 2012 de KPSS'ye giren Orman Mühendisi sayısı 4000, 2014 sınavına girecek Orman Mühendisi sayısı yaklaşık 6000 ve Orman Fakültelerinde yılda 795 Orman Mühendisi mezunu olmasına karşın, atananların sayısı yok denecek kadar azdır! Bakanlığımız yapılanma dolayısıyla önce Çevre Orman ve Şehircilik Bakanlığı adını alıp sonra tekrar yapılanmaya gidilerek Orman ve Su işleri Bakanlığı adını almıştır. Bu tür çalışmalar atamaların aksamasına yol açmıştır. AB ülkelerde bir şefliğe düşen orman alanı ile ülkemizde bir şefliğe düşen orman alanı arasında aşırı bir uçurum bulunmaktadır. Bakanlar Kurulu ile KHK'nin onaylanmasına rağmen ihdas edilen 900 Orman Mühendisinden 2012 yılında 298 kadro alınmış ancak 602 kadro verilmemiştir. 2013 yılında Orman Genel Müdürlüğü'nün ek kadro talebi de Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilmemiş ve 2013 Haziran ayında OGM'ye 246, Bakanlığa ise komik bir rakam olan 10 kişilik Orman Mühendisi kadrosu tahsis edilmiştir. Orman Uzman Yardımcılığı için alınacak 53 kadrodan orman fakültelerine toplamda 10 kişilik kadro ayrılmıştır. Kurumumuzda rotasyon olmamasından binlerce kişi rahatlıktan emekli olmuyor ve atanma bekleyen 5500 orman mühendisi arkadaş mağdur duruma düşüyor. Diğer kurumlarda rotasyon yapıldığı için birçok kişi emekli olmuş ve genç arkadaşlara yer açılmıştır. Son iki atama dönemine girmiş bulunmaktayız. Sosyal medya üzerinden Orman ve Su İşleri Bakanımıza, Maliye Bakanına ve Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Bakanına kadro isteklerimizi bildirmemize rağmen herhangi bir cevap alamamaktayız. Şimdi sormak istiyoruz! Milli Servette çok büyük bir yeri olan Ormanlarımız için binlerce şef ihtiyacı bulunurken 2013 yılı için 1.000 kadro talebi Maliye Bakanlığınca neden kabul edilmemiştir. Öğretmenler için 40.000, sağlıkçılar için 20.000, Tarım, Maliye ve diğer bakanlıklar için on binlerce kadroyu Maliye Bakanlığı onaylarken Kasım ve Haziran için toplamda 1.500 kadro talebimizin onaylanmaması biz Orman Mühendislerini gelecek adına tedirgin etmektedir.

 

Bizler ‘Atanamayan Orman Mühendisleri' olarak Sn. Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU'ndan, Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Bakanı Sn. Faruk ÇELİK'ten ve özellikle Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK'ten KHK ile ihdas edilen ek kadroların neden verilmediği hakkında bir açıklama beklemekteyiz. Diğer kurumlara ve özellikle kendi bakanlığına gelince bol keseden kadro veren Maliye toplam 1.500 orman mühendisi kadrosunu veremeyecek kadar aciz midir? 2013 yılı için kurumların kadro talebi göz önüne alındığında en az kadro talep eden kurum ve bakanlıklar arasında OGMve Orman ve Su İşleri Bakanlığımız zirvede yer almaktadır.

 

Ataması yapılmayan Orman Mühendislerine Kasım ayı için 500, 2014 KPSS den önce ise 1000 kadroaçılmasını arzu ediyoruz. AB üyeliği için uğraşan Ülkemiz Orman faslı açıldığında her yönüyle sınıfta kalacaktır. 2B arazisinden yaklaşık 15-20 Milyar TL kazanç elde edileceği tahmin edilirken toplamda 1.500 Orman Mühendisi kadrosunu veremeyecek kadar düşmedi Ülkemiz. Ormanlarımızı korumak, geliştirmek ve bakımını yapmak için 5500 orman mühendisi hazır beklemektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na alınacak CBS uzmanlığı için Harita, Jeofizik, Jeoloji, İnşaat Mühendisliği, Şehir Planlama, Peyzaj Mimarlığı, Coğrafya bölümleri haricinde Orman Mühendisi bölümü mezunu arkadaşlarında dahil edilmesini beklemekteyiz. Bizim bakanlık bütün bakanlıklara ait birçok bölüme atama yaptığı halde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı vs diğer bakanlıklarımız aynı duyarlılığı göstermemektedir. Kadroları belirleyen Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı kadro konusunda sürekli topu Sayın Başbakanımıza atmaktadır. Bu konularda Sayın Başbakanımızın gerekli adımların atılması için bizlere yardım edeceğini düşünerek bu eylemi yapıyoruz. İnşallah bundan sonra somut adımlar atılır, bakanlarımız orman mühendislerinin sesini duyarlar artık. Herkese teşekkür ederiz.

 

abbasguclu.com.tr

 

 • Bu haber için 1 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • inş. Mühendisi 24 Ekim 2013 15:38

  adamlar haklı öğretmenler bir atandığı zaman 40 bin 60 bin lişi atanıyo mühendis kadrları bin beşyüzü geçmiyo bu ülkenin mühendislerede ihtiyacı var ormanlarımız yok oluyo yapılan yollarımız hemen dağılıyo devlet binaları en basit depremde kullanılamaz duruma geliyo vs.

  Yorumun Devamı
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ