Defterdarlık Ve Gelir Uzmanları Destek Bekliyor

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Yayımlanan 659 ve 666 sayılı KHK’lar öncesinde aynı özlük haklarına sahip bulunulan Merkez Uzmanlarının ek göstergeleri 2200’den 3600’e çıkartılmak ve 2000 makam tazminatı verilmek suretiyle özlük haklarında büyük bir fark oluşturulurken, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında kurumun asli görevlerini uzun yıllardır özveriyle yerine getiren Defterdarlık Uzmanları ve Gelir Uzmanları düzenleme kapsamına alınmayarak mağduriyete uğratılmıştır

Maliye Bakanlığı İle Gelir İdaresi Başkanlığı'ının Defterdarlık uzmanları ve Gelir Uzmanları hakkında yaptığı bu türden düzenlemelerini mesleklerimizi yıpratmaya yönelik yaklaşımlar olarak görmekteyiz.

Tabanının sesine kulak vermeyen bu tür yönetim anlayışını kabul edilemez buluyoruz.

Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı meslekleri halkla iç içe ve insan odaklı çalışan, üretken çözümleyici ,Analitik düşünen mesleklerdir.

Geldiğimiz noktada görüyoruz ki her yıl yeni mezun olmuş gençlerimiz büyük bir heyecan ve iştiyakla ,Kariyer yapmak ve iş tatmini anlamında Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığını tercih etmektedirler.Ancak büyük hayallerle gelen gençlerimiz ciddi hayal kırıklığı içinde her iki Kurumu terk etmektedirler.Bu kaçışların sebebi iyi analiz edilmelidir.

Her iki kurumun kurumsal hafızası Gelir Uzmanları ve Defterdarlık Uzmanlarıdır.

2011 yılından bu yana her türlü kitle iletişim aracıyla seslerini duyurmaya çalışan Defterdarlık Uzmanları ve Gelir Uzmanları bütün imkanlarıyla mağduriyetlerini dile getirmeye çalışmaktadırlar.

Doğru işlemeyen,yanlış ve yanıltıcı yönlendirmeler yapan ve iletişim kanallarını kapayan bir bürokrasi ayağının varlığı bizleri ziyadesiyle üzmektedir.

Sayın Bakanımızın; mağduriyetlerimizin düzeltilmesi amacıyla talimatlarından dolayı memnuniyet duymaktayız.Ancak talebin gerçekleşmemesi için ciddi bir bürokratik engelle karşı karşıya bulunmaktayız.

Kanuni İhdası ile kariyer meslekleri arasındaki saygın yerini alan Gelir Uzmanlığı mesleği mesleki literatüre girdiği 1993 yılından bu yana farklı tarihlerde çıkarılmış yönetmeliklerle niteliksiz hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Bunun son örneği olarak Gelir Uzmanlarının şefin altında çalıştırılmak istenmesidir.Bu konuda kazanılmış davayı uygulamamakta direnen Gelir İdaresi Başkanlığı ve Tüm Vergi Dairesi Başkanlıklarının Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun Kararını uygulamayarak suç işlemeye devam etmelerini üzüntüyle ve hayretle karşılamaktayız.

Kariyer bir meslek olan Defterdarlık Uzmanları ile Gelir Uzmanları’na karşı taşeron işçi muamelesi kabul edilemez!
Maliye Bakanlığı İle Gelir İdaresi Başkanlığı ‘nın Gelir Uzmanlığı ve Defterdarlık Uzmanlığı mesleklerinin Kariyer bir meslek olup olmadığı hakkında bir karar vermesi gerektiği inanç ve kanaatindeyiz. Her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı gibi özgür iradesiyle demokratik oy hakkı bulunan ve aileleriyle birlikte 300 bini bulan bir kitleyi yok saymayı akıl tutulması olarak görmekteyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımız,
son talimatlarınızda halkla içiçe olunulması ve halkın sorunlarının dinlenilerek çözüm üretilmesini istemistiniz . Bu anlamda meslektaşlarımız öznesi ve kendisidir. Taleplerimizin dinlenilmesini ve çözüme kavuşturulması hususundaki inancımızı korumak istiyoruz.

Mesleklerimiz gereği meslektaşlarımız Halkla içiçe ve kendilerini görev bilinciyle yetiştirmiş ,sevgi ve saygı çerçevesinde,güler yüzlü ve nezaket kurallarına riayet ederek toplumda genel kabul görmüş saygın insanlardır.Sahada Maliye Bakanlığının halka bakan yüzü ve aynasıdırlar.

Dayanağını 5018 Sayılı Kanundan alan mali tazmin ve hazine sorumluluğuna haiz Defterdarlık Uzmanlarının ve Gelir Uzmanlarının ifa ve icra etmekte oldukları görevlerine ilişkin mali tazmin ve hazine sorumluluğunun sıradan ve basit bir yükümlülük olmadığını kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız,

Adaletiniz ile bu güne kadar haksızlığa uğrayanların sesi olan şahsiyetlerinizin, mağdur edilen biz sessiz çoğunluğunda sesi olmanızı istiyoruz.

Bürokrasi oyunlarından ve lakayt yaklaşımlardan hicap duymaktayız. Liderliğinizin sorunlarımızı çözeceğini ümitle ve iştiyakla beklemekteyiz.

Tüm Defterdarlık Uzmanları ve Gelir Uzmanları olarak teveccüh ve katkılarınızdan dolayı şükranlarımızı sunarız.
Saygılarımızla.


DUDER GUYADER VE VERGI UZMANLARI PLATFORMU  

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
munay doğtar 10 ay önce

memurlar.net aynı haberi kaldırmış. Kamuajans.com a teşekkürler.
Kariyer taşra uzmanlarının çoğu merkezde ve merkez uzmanıyla aynı işi yapıyor. İşe alınmaları da benzer. Arada ufak bir maaş farkı değil uçurum var. Bu maaş uçurumunun haklı bir sebebi olamaz.

Misafir Avatar
munay doğtar 10 ay önce

memurlar.net aynı haberi kaldırmış. Kamuajans.com a teşekkürler.
Kariyer taşra uzmanlarının çoğu merkezde ve merkez uzmanıyla aynı işi yapıyor. İşe alınmaları da benzer. Arada ufak bir maaş farkı değil uçurum var. Bu maaş uçurumunun haklı bir sebebi olamaz.

Misafir Avatar
Erkan 10 ay önce

Sonsuza dek adalet adalet adalet

Misafir Avatar
Sevil Taslak 10 ay önce

Sorunumuzun çözüleceğini umut ediyoruz.

Misafir Avatar
Def uzmanı 10 ay önce

Haksızlıkların biran önce son bulmasını ümit ediyoruz

Misafir Avatar
Gelir uzmanları 10 ay önce

Böyle bir ayrımcılık AYM tarafından iptal edilmişti . Daha ilk KHK da bu madde eskisi gibi yürürlüktedir ibaresi ile hükümet tarafından çıkarıldı. Cumhurbaşkanının bnu düzelteceğine mi inanıyorsunuz.Saf olmayın.

Misafir Avatar
Gelir Uzmanı 10 ay önce

Yıllardır sürümcemede kalan bu meseleyi Sayın Cumhurbaşkanımızdan başkası çözemez.

Misafir Avatar
Gel.uzm. 10 ay önce

Gelir uzmanları devletin asli memuru olarak görülmemektedir ancak durum öyle degildir. Kamu alacagının her asamasinda gelir uzmani vardir, klimali odalarda calismazlar, yerine gore rahat bir sandalyesi bile yoktur. Bilgisayarlari bankalar dışında hic bir siteye girmez. Halkla hep iç içedir. Gerektiginde dairenin soforu olur mudurun sekreteri olur. Cunku yonetmeliginde gorev tanimi her turlu iş ve işlem olarak tanimlanmiştir. Uzerinde de zamanaşımina ugratilan evragin sorumlulugu vardir ki boyle bir agir sorumluluk baska bir kadroda yoktur varsa da bu kadar agir degildir. Fiziki sartlar yeterli degildir ama gelir uzmanlari bunlara ragmen buyuk ozveriyle calismaktadir ve bu devletin asli memurudur. Içlerinde elbette çuruk elmalar vardir bu da umarim zamanla kalmaz. Sayın cumhurbaskanimizin haberi oldugu takdirde bu ucret ve gorev tanimi adaletsizligini giderecegine gönülden inaniyorum. Hiç birsey olmasa da devletimiz var olsun o bize yeter. Saygilarimi sunarim.