2017 Yılı Şoför Maaşı Hangi Kurumda Ne Kadar?
Şoför unvanlı kadrolarda görev yapanların aylık maaş ödemelerine esas zam ve tazminat unsurları, çalıştıkları kurumlara göre değişen puan ve oranlarda olabilmektedir.
Ancak, aynı unvanda ve kadro derecesinde olmalarına rağmen, görev yaptıkları kurumlar nedeniyle Devlet memurları arasında maaş farklılığı olmasının eşit işe eşit ücret uygulamasına uygun düşmediğini ve görev yapılan kurumların farklı olmasının ücret farklılığına neden olmaması gerektiğini değerlendirmekteyiz.
Bu çerçevede, Şoför unvanlı kadrolarda görev yapan personel arasında çalıştıkları kurumlardan kaynaklı ücret farklılığının ne kadar olduğunun görülmesi bakımından; 25 yıl ve daha fazla hizmeti olan, kazanılmış hak aylıkları 1/4 seviyesinde bulunan ve kadro dereceleri 5 olan Şoför unvanlı Devlet memurlarının bazı kurumlarda 2017 yılının ilk altı aylık döneminde almakta oldukları aylık net maaş miktarları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.
Bazı kurumlarda Şoför net maaşı (2017 yılı ilk altı ayında)
Kurumu
Aylık Seviyesi
Kadro Derecesi
Hizmet Yılı
Aylık Net Ücret
Yüksek mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, il ve ilçe seçim kurulları, adli ve idari yargı kurumları, ceza infaz kurumları ve icra müdürlükleri
1/4
5
25+
2.909 TL
Başbakanlık
1/4
5
25+
2.841 TL
Adli Tıp Kurumu ve itfaiye teşkilatı
1/4
5
25+
2.833 TL
Diğer kurumlar
1/4
5
25+
2.828 TL
NOT:
-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.
-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.
-Mahalli idarelerde çalışan şoförlerin yararlanabileceği sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri dikkate alınmamıştır.
-Toplu sözleşme ikramiyesi ve sendika aidatı hesaplamaya dahil edilmemiştir.

Memurunyeri 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.