KPSS ülkemizde uygulanmakta olan sınav süreçlerinden en zorlusu haline geldi. Özellikle sınavın yarışma sınavı haline gelip geniş kitlelere hitap etmesi yanında, hayata atılmasına ramak kalmış gençlerimizin hayallerinin önünde en büyük engel teşkil etmektedir. Bu sebeple KPSS hem bilgi boyutunda hem de duygusal anlamda güçlü olunması gereken bir süreç haline geldi. Özellikle de bu yazımızda öğretmenlerimizin zorlu KPSS yarışında sürecin başında dikkat etmesi gerekenleri değerlendireceğiz.

1- KPSS gerek Genel kültür/Genel Yetenek gerek Eğitim bilimleri gerekse birçok branş için Öğretmenlik alan bilgisi testini içeren çok kapsamlı bir süreçtir. Bu süreçte öncelikle bilinmesi gereken bu bölüm veya derslerden herhangi birinin göz ardı edilmemesidir. Çünkü KPSS bize hep şu algıyı yaşatmıştır. Sadece birkaç bölümde çok iyi olan değil, tüm bölümlerde orta karar başarıya sahip olanlar çok daha yukarılarda yer almıştır. Bu sebeple algımızın ve ön öğrenmelerimizin düşük olduğu derslerde dahi gayreti eksik etmememiz gerektiğidir.

2- KPSS geniş kapsamı sebebiyle planlı çalışmanın çok daha önemli olduğu bir sınavdır. Özellikle sadece belli derslere yoğunlaşmaktan ziyade bütünü görmemiz gereken bir sınavdır. Örneğin ; 2014 KPSS sonrası tüm öğretmenlerimiz adeta sadece tarih çalışır hale gelmiştir. Hatta maalesef bu alanın öğretmenleri dahi bu detaylar arasında boğulmuş, diğer derslere gereken önem verilmemiştir. Bir de üstüne üslük sonraki sınavlarda tarih dersinin ayırıcılığı beklenen düzeyde olmamıştır. Bu sebeple özellikle planlama yaparken branşınız ne olursa olsun her derse gereken önemi veriniz.

3- Özellikle Türkçe ve Matematik derslerine ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bu iki ders hazırlık sürecinde üvey evlat olsa da sınavın en belirleyici testleridir. Sözel ağırlıklı öğretmenlerim zaten sözelciyim,sayısal ağırlıklı öğretmenlerim zaten sayısalcıyım algısıyla bu alanlara gereken önemi vermemektedir. Şu unutulmamalıdır ki sınavın ilk oturumu olan Genel kültür/Genel Yetenek testi bir hız testidir. Bu sebeple Türkçe ve Matematik derslerine gereken önemi veriniz.

4- Eğitim bilimleri testinin son iki yıldaki formatını değerlendirecek olursak; son yıllarda azalan soru sayılarına paralel olarak makro sorular dediğimiz, bir soru da birçok kazanımı ölçen sorulara dönüş yapıldığını görmekteyiz. Bu sebeple sadece belli konulara yoğunlaşmak yerine genel formata hakim olmak ve süreyi çok daha iyi kontrol etmenin önemi ortaya çıkmaktadır. 2017 KPSS bu testte ortalamanın en düşük seviyelere indiği bir test olmuştur ki bu da eğitim bilimleri testinin etkisini P10 türünde çok daha artırmıştır. 2017 verileri analiz edildiğinde özellikle bu testte ortalamanın 22-23 net üzerine çıkan öğretmenlerimin kayda değer bir puan aldıklarıdır.

5- Evet şimdi gelelim ÖABT’ ye girecek hocalarıma…Bu sınava tabi birçok öğretmenimin planlama aşamasında en zorlandığı testtir ÖABT. Özellikle ilk sınav sonrasına bırakma veya bırakmama tereddüttü sıkça yaşanır. Ancak şu unutulmamalıdır ki bu sınav sadece kırk günlük bir sürece sıkıştırılacak bir süreç değildir. KPSS’ye hazırlık sürecinizde ÖABT’den de sorumlu iseniz tavsiyem belli günleri sadece bu teste ayırıp planlama yapmanız ve sınav sürecinde alan sınavına çalışmayı hiçbir zaman göz ardı etmemeniz.

6- KPSS’de en önemli süreçlerden biri de deneme ve soru formatı alışkanlığıdır. Özellikle bu sınava ilk kez hazırlanan öğretmenlerimin yaptığı en büyük hata sadece konu çalışıp, soru çözmek için vakit ayırmamalarıdır. Bu sebeple de bu konuda da gerekli uyarıyı yapmakta zorunluluk hissettim.

7- KPSS bir motivasyon sınavıdır aynı zamanda. Özellikle planlamanızda belli günleri enerjinizi atabileceğiniz etkinliklere ve sizi iyi hissettiren insanlara ayırmayı unutmayınız.

8- Şunu da belirtmek gerekir ki Kpss’de kaç puan aldığın çok önemlidir bunu kabul etmekle birlikte belki de çok daha önemlisi bu puanı hangi sene aldığındır. Seçim sürecinin yaklaştığı bu dönemde KPSS yolunda “O sene bu Sene” …. Bu zorlu süreçte Peygamber mesleğini icra edebilmek için gösterdiğiniz azim ve emeğin sizleri ve ülkemizi güzel günlere götürmesi dileğiyle

Soner Aslan
(BİR ÖĞRETMEN)
ssoneraslan@hotmail.com
ınstagram: aslannsoner
KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.