Kamu Kurumlarındaki İşçilere Kadro Talebi

Meclis soru önergesi haline getirilerek, Burdur milletvekili Ramazan Kerim ÖZKAN tarafından dile getirilen kadro talebinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplanması istendi.

 

Önerge metni:

 

"Kamu kurumlarında 4857 sayılı iş kanununa göre çalışan üniversite mezunu işçiler, yıllardır çalıştıkları kurumlarda diplomalarının gerektirdiği işleri yaparken, mezuniyetlerinin dışında farklı işlerde de çalıştırılmaktadır. Kurumlarında yan yana çalıştıkları memur arkadaşlarıyla aynı üniversiteden, aynı bölümden mezun olup, aynı işi yapmalarına rağmen statüleri farklıdır ve eşit işe eşit haklarından yararlanamamaktadırlar. İşçi statüsünde olduklarından kurumları istediği yerde ve pozisyonda çalıştırmakla birlikte, memur arkadaşları gibi unvan kullanamamakta ve şef, müdür yardımcısı ve müdür gibi makamlara yükselememekte, tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından yararlanamamakta, meslekleriyle ilgili toplantılar, seminer ve eğitimlere katılamamaktadırlar.

 

Anılan nedenlerle;


1) Üniversite mezunu olup, işçi olarak çalışan kişilerin, memur kadrosuna geçirilmeleri konusunda ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Ne zaman memur kadrosuna geçeceklerdir?

 

2) Üniversite mezunu olup, işçi olarak çalışan kişilerin, tayin, nakil, geçici görev, görevde yükselme ve unvan kullanabilme haklarının olmaması ile ilgili sorunlarının çözümü için Bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

 

3) Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırı ve çalışma barışını bozacak şekilde yapılan uygulamalarla ilgili dengesizliğini gidermek için çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

 

4) Resmi Gazete' de yayınlanan 18.06.2011 tarih 27968 sayılı KHK (2011/1852) ile ÇAYKUR' da çalışan kadrolu işçilerin memur statüsüne geçirilmesine dair Kararname, Üniversiteli işçilerin Memur statüsüne geçirilmesi için neden uygulanmamaktadır? Bu durum Anayasa'nın aynı işyerinde çalışanlar arasında eşitlik sağlanması hususundaki amir hükmüyle çelişkili değil midir ?"

 

memurunyeri

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ali kaya 2 yıl önce

kmuya halen işçi yüksek okullu alınıyor önce bu alımları durdursunlar, boşverin c'yi b'yi en iyisi hepsi kamu personeli olsun gitsin .

Misafir Avatar
ali kaya 2 yıl önce

uzun yıllar çalışan ve mühendis olarak imza atanlar bu süreçten sonra memuriyete geçerlerse ,1 kıdem tazminatı, 2 maaş,3 çalışma süreleri ne olacak,eğer işçi olarak çalışılan süre sayılacak ve ayrıca kıdem tazminatı verilecekse geçilir aksi takdirde emekli olunup yaşamın tadını çıkarmak gerekir,ve halen tpo ya işçi mühendis alınıyor bu ne pehriz bu ne turşu.

Misafir Avatar
miyase karaduman 2 yıl önce

ne olur artık bu çile bitsin...üniversiteli işçiler olarak bizlerede memur kadroları açılsın

Misafir Avatar
GİHS ÇALIŞANLARI 2 yıl önce

gihs'da işçilikten memuriyete geçişlerde, işçilikte geçen süreler memuriyet de diğer hizmet sınıflarındaki gibi sayılmıyor.
asıl bunun için çalışma yapılması gerekir. sonra memuriyete geçenler (gihs) mağdur oluyorlar. bkz. 657 36/c maddesi