ÖĞRETMENE ROTASYONDA FLAŞ GELİŞME!

Öğretmenlerin Nöbet Tutmama Eylemini Nasıl Değerlendiriyorsunuz ?

Kamu Kurumlarındaki İşçilere Kadro Talebi

 • Yorum: 4
 • Okunma:
 • 13 Aralık 2013 09:51
Kamu Kurumlarındaki İşçilere Kadro Talebi

Kamu kurumlarında 4857 sayılı İş Kanununa göre işçi statüsünde çalışmakta olduğu halde, memurlar ile birlikte büro görevlerinde çalıştırılan personel için de kadro talebinde bulunuldu.

Meclis soru önergesi haline getirilerek, Burdur milletvekili Ramazan Kerim ÖZKAN tarafından dile getirilen kadro talebinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplanması istendi.

 

Önerge metni:

 

"Kamu kurumlarında 4857 sayılı iş kanununa göre çalışan üniversite mezunu işçiler, yıllardır çalıştıkları kurumlarda diplomalarının gerektirdiği işleri yaparken, mezuniyetlerinin dışında farklı işlerde de çalıştırılmaktadır. Kurumlarında yan yana çalıştıkları memur arkadaşlarıyla aynı üniversiteden, aynı bölümden mezun olup, aynı işi yapmalarına rağmen statüleri farklıdır ve eşit işe eşit haklarından yararlanamamaktadırlar. İşçi statüsünde olduklarından kurumları istediği yerde ve pozisyonda çalıştırmakla birlikte, memur arkadaşları gibi unvan kullanamamakta ve şef, müdür yardımcısı ve müdür gibi makamlara yükselememekte, tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından yararlanamamakta, meslekleriyle ilgili toplantılar, seminer ve eğitimlere katılamamaktadırlar.

 

Anılan nedenlerle;


1) Üniversite mezunu olup, işçi olarak çalışan kişilerin, memur kadrosuna geçirilmeleri konusunda ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Ne zaman memur kadrosuna geçeceklerdir?

 

2) Üniversite mezunu olup, işçi olarak çalışan kişilerin, tayin, nakil, geçici görev, görevde yükselme ve unvan kullanabilme haklarının olmaması ile ilgili sorunlarının çözümü için Bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

 

3) Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırı ve çalışma barışını bozacak şekilde yapılan uygulamalarla ilgili dengesizliğini gidermek için çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

 

4) Resmi Gazete' de yayınlanan 18.06.2011 tarih 27968 sayılı KHK (2011/1852) ile ÇAYKUR' da çalışan kadrolu işçilerin memur statüsüne geçirilmesine dair Kararname, Üniversiteli işçilerin Memur statüsüne geçirilmesi için neden uygulanmamaktadır? Bu durum Anayasa'nın aynı işyerinde çalışanlar arasında eşitlik sağlanması hususundaki amir hükmüyle çelişkili değil midir ?"

 

memurunyeri

 • Bu haber için 4 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • ali kaya 13 Aralık 2013 17:47

  kmuya halen işçi yüksek okullu alınıyor önce bu alımları durdursunlar, boşverin c'yi b'yi en iyisi hepsi kamu personeli olsun gitsin .

 • ali kaya 13 Aralık 2013 17:45

  uzun yıllar çalışan ve mühendis olarak imza atanlar bu süreçten sonra memuriyete geçerlerse ,1 kıdem tazminatı, 2 maaş,3 çalışma süreleri ne olacak,eğer işçi olarak çalışılan süre sayılacak ve ayrıca kıdem tazminatı verilecekse geçilir aksi takdirde emekli olunup yaşamın tadını çıkarmak gerekir,ve halen tpo ya işçi mühendis alınıyor bu ne pehriz bu ne turşu.

  Yorumun Devamı
 • miyase karaduman 13 Aralık 2013 14:27

  ne olur artık bu çile bitsin...üniversiteli işçiler olarak bizlerede memur kadroları açılsın

 • GİHS ÇALIŞANLARI 13 Aralık 2013 10:44

  gihs'da işçilikten memuriyete geçişlerde, işçilikte geçen süreler memuriyet de diğer hizmet sınıflarındaki gibi sayılmıyor. asıl bunun için çalışma yapılması gerekir. sonra memuriyete geçenler (gihs) mağdur oluyorlar. bkz. 657 36/c maddesi

  Yorumun Devamı
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ