15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURULARI BAŞLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Hangi memurların maaşı düşecek hangilerini ek gösterge etkileyecek?

 • Yorum: 28
 • Okunma:
 • 31 Mayıs 2013 08:37
Hangi memurların maaşı düşecek hangilerini ek gösterge etkileyecek?

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen 6487 sayılı “Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinden sonra, (muhtemelen Haziran ayı aylıklarında) bazı memurların ücretlerinde düşüş, bazı emekliler ile dul ve yetimlerin aylıklarında ise yükseliş olacak.

 

Çeşitli kanun ve KHK'larda değişiklik öngören 6487 sayılı Kanun, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki (II) Sayılı Ek Gösterge Cetvelinde de değişiklik yapıyor. Bu değişiklikle Daire Başkanı ve Grup Başkanı unvanlı kadrolar için halen geçerli olan 3000 ek gösterge rakamı, 3600'e yükseliyor.

Ek gösterge değişikliği kimleri etkileyecek?

Ek göstergelerde yapılan değişiklik;

-Genel Müdürlük  “Daire Başkanı”,

-Başkanlık “Daire Başkanı”,

-Millî Eğitim Bakanlığı “Grup Başkanı”,

-Gelir İdaresi “Grup Başkanı”,

-Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği “Grup Başkanı”,

-Yargı Kuruluşları, Bağlı ve İlgili Kuruluşlar İle Yüksek Öğretim Kuruluşlarındaki “Daire Başkanı”

kadro unvanlarında halen görevde yapmakta olanlar ile bu unvanlarda görev yaptıktan sonra emekliye ayrılmış olanlar ve bu unvanlar üzerinden dul ve yetim aylığı almakta olanlar etkileyecek.

Bu değişiklik maaşlara nasıl yansıyacak?

Ek göstergesi artacak olan personelin, bekar ve çocuksuz olduğu varsayıldığında ve %15 Gelir Vergisi oranı uygulandığında; aylık ücret, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde şu değişiklikler olacaktır.(Aylıklarını ücret ve tazminat göstergesine göre alanlar esas alınarak hesaplama yapılmıştır.)

DAİRE BAŞKANI / GRUP BAŞKANI

EK GÖSTERGE

AYLIK D/K

KIDEM

AYLIK NET ÜCRET

EMEKLİ AYLIĞI

EMEKLİ İKRAMİYESİ

KANUN ÖNCESİ

3000

1/4

25

5.144,17

2.209,49

46.204,53

KANUN SONRASI

3600

1/4

25

5.080,91

2.572,32

57.833,85

                   FARK    

(-63,26)

362,83

11.629,32

Bu hesaplamaya göre; 25 hizmet yılı ve kazanılmış hak aylığı ¼ olan personel açısından değerlendirdiğimizde, ek gösterge artışıyla;

-Aylıklarını ücret ve tazminat göstergesine göre alan personelin, ek gösterge artışının sosyal güvenlik kesintisinde artışa sebep olmasından dolayı, aylık net ücretinde 63,26 TL azalma olacak.

-Bu personelin emekli olması halinde eski duruma göre, aylığında 362,83 TL net artış olacak.

-Bu personelin emekli olması halinde eski duruma göre, emekli ikramiyesini 11.629,32 TL daha fazla alacak.

-Emeklilik bakımından 3600 ek göstergeyi hak edebilmek için, daire başkanı veya grup başkanı için daha önce belirlenen ek göstergeyi hak etmiş olmak kaydıyla, 3600 ek göstergede belli bir süre çalışma zorunluluğu söz konusu olmayacak.

Emekliler ile dul ve yetimlerin durumu

Ek göstergesi 3000'den 3600'e yükseltilen kadro unvanlarından emekli olanların almakta oldukları emekli aylıkları ile söz konusu unvanlar üzerinden dul ve yetim aylığı almakta olanlara ödenmekte olan aylık miktarında da artış yaşanacak.  Emekli aylıklarına 362,83 TL, dul ve yetim aylıklarında ise hisseleri oranında artış meydana gelecek.

Ek gösterge artışının emekli aylıklarına yansımasına imkan veren düzenleme

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Geçici 4 üncü maddesinin dokuzuncu fıkrasında; “5434 sayılı Kanuna göre ödenen aylıklar ile bu madde kapsamında bağlanacak aylıklar, memur maaş katsayılarındaki artışlara göre yükseltilir. Ayrıca 5434 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra barem, teşkilat, kadro ve sair kanunlar ile aynı rütbe, kadro ve sair kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucunda aylık tutarlarında meydana gelecek yükselmeler, aynı rütbe, kadro unvanı ve dereceden bağlanmış bulunan emeklilik, malûllük ve vazife malûllüğü aylıkları ile dul ve yetim aylıkları hakkında da uygulanır.” denilmektedir.

Ek gösterge artışı sağlayan düzenlemenin ilgili maddesi

MADDE 13- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (II) sayılı Cetvelin; “4. BAŞBAKANLIK VE BAKANLIKLARDA” bölümünde yer alan “Genel Müdürlük ve Başkanlık Daire Başkanı, Millî Eğitim Bakanlığı Grup Başkanı,” ibareleri ile “5. YARGI KURULUŞLARI, BAĞLI VE İLGİLİ  KURULUŞLAR  İLE  YÜKSEK  ÖĞRETİM KURULUŞLARINDA” bölümünde yer alan “Daire Başkanı, Gelir İdaresi Grup Başkanı,” ve “Grup Başkanı ve” ibareleri metinden çıkarılmış, aynı Cetvelin “1. BAŞBAKANLIK VE BAKANLIKLARDA” bölümüne “Serbest Bölge Müdürü,” ibaresinden sonra gelmek üzere “Genel Müdürlük ve Başkanlık Daire Başkanı, Millî Eğitim Bakanlığı Grup Başkanı,” ibaresi, “2.YARGI KURULUŞLARI, BAĞLI VE İLGİLİ KURULUŞLAR İLE YÜKSEK ÖĞRETİM KURULUŞLARINDA” bölümüne “Türkiye İstatistik Kurumu Bölge Müdürü,” ibaresinden sonra gelmek üzere “Daire Başkanı, Gelir İdaresi Grup Başkanı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Grup Başkanı,” ibaresi eklenmiştir.

 • Bu haber için 28 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • veli 19 Temmuz 2014 19:02

  daha ek gösterge verilmeden hesap yapmaya başlamışsınız hele bi ek gösterge görelim kime verilip verilmeyeceğide belli değil hep genel müd. yaho bi alt düzeydeki memuru düşünün....

 • zabıta müdürü 27 Ağustos 2013 15:23

  gih belediye de 25 yıllık hizmetim var 2200 ek gösterge deyim bazı kurumlar isim isim sıralanırken sahipsiz olan bizlerin adı sanı bulunmamaktadır yeni yapılacak çalışmalarda göz önüne alınarak çalışma yapılmasını beklemekteyiz

  Yorumun Devamı
 • emel güvercin 24 Haziran 2013 17:41

  üniversite mezunu 2200 göserge ile emekli olanlarde düşünülmeli..

 • Mst 01 Haziran 2013 00:20

  3000 ek gösterge olan il müdürlerinin durumu ne olacak. onlarında göstergesi değişmesi gerek. öğretmenlerinde

 • süleyman 31 Mayıs 2013 21:03

  tabi ki öğretmenlerin. lütfen biraz zor sorular sorun. bu sorular bilindik. çok kolay.

 • memur 31 Mayıs 2013 19:57

  yükselmesi gereken gösterge varsa gih memurlarının göstergeleridir. bu tamamen anlamsız, ayrımcı, düşünülmeden ve onur kırıcı olarak düşünmelere yol açan acaba ! ben yanılgı içerisinde miyim dedirten bir harekettir.

  Yorumun Devamı
 • reel 31 Mayıs 2013 17:56

  çoğu millet vekilinin eşleri çalışmyor çoğu maaşlarının yetmediğini savunup bir çok imtiyazlar içeren tasarıları aynı gün oy çokluğuyla kabul adiyor memurları hep karı koca çalışıyor düşüncesiyle değerlendiriyorlar ben 20 yıllık öğretmenim evim kira üç çocuğum var elektrik doğal gaz telefon su lise orta ilk öğretimdeki çocuklarımın masrafı aldığım maaş yetmiyor illa çalışan eş mi almak gerekiyor ?onların parası yetmiyor biz taş mı yiyelim sonra çıkıp öğretmenlerin iki arabası varmış eşi çalışan çocukta yoksa alır herkesi aynı kefede ölçenleri Allaha havale ediyorum

  Yorumun Devamı
 • memurun çilesi 31 Mayıs 2013 17:46

  türk milleti cesurdur türk milleti çalışkandır bu milleti yetiştirenler insan değilmidir yemezmi içmez mi ailesi olmaz mı bunların, bunu düşünmesi gerekenler kimlerdir*? kimin hakkı kimlere yedirilir? kimlere gaz verilir ?kimlerin gazı ne karşılığı alınır ? bu devletin kimin çıkarını koruyacağından haberi yok mudur? kendisi yerken halkı açlığını görmeyenleri Allaha havale etmekten başka yapacak bir gücümüz yoktur Allah onların torunları, çocuklarına memuru için düşündüklerini versin

  Yorumun Devamı
 • eleştrmen 31 Mayıs 2013 14:30

  öğretmeni süründürenlere yazıklar olsun

 • Ata 31 Mayıs 2013 13:30

  vevillerin maaşı,öğretmen maaşını geçmesin. atatürk

 • KESSİN ÖĞRETMENİN DÜŞER 31 Mayıs 2013 13:03

  hizmetliden daha aşağıya talim .eğitim bitiyor, ülke geriliyor

 • hülya gür. 31 Mayıs 2013 12:26

  kredi yurtlar kurumu şefleri rahatsızlık duymaktadır.ek ödeme düşük verilmiştir. özel hizmet tazminat oranı sabit tutulmuştur. kınıyoruz

 • hasan demir 31 Mayıs 2013 12:24

  doğum izni ile bizi kandırmayın çocuk parası 3 olacakmış. bunlar iyileştirmemi ayıp yav dalga geç. utanın şefleri unutan zihniyeti kınıyoruz. şefleri mdr yardıcısındam üstün gören zih. kınıyoruz. 1. derecede şef halen yüzde 60 özel hiz alıyor. maaşı etkileyen en önemli kareler özel hizmet tazminatı ile ek ödeme oranı anlayın artık yeter. yeter. ucuz şeylerle khkl yapmayın. davacıyız hükümetten sendikalardan

  Yorumun Devamı
 • adnan demir 31 Mayıs 2013 12:19

  1. der. şef olarak 25 yıl oldu . şefleri düşünen yok şeflerin oranlarını yükseltin artık yoksa lav edin şeflğli kaldırın. ayıp yav

 • ahmet 31 Mayıs 2013 12:17

  idaredekilerin müslüman olduklarını nereden biliyorsun, alınlarında mı yazıyor. her kurdukları cümlelerinde "Allah, kitap, din ,iman, hayır" geçiyor diye bu müslüman oldukları anlamına gelmez, aksine yaptıklarına bakılırsa münafık olmaları daha olası. tabii herşeyi rabbim bilir.

  Yorumun Devamı
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ