15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURULARI BAŞLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Ahmet GÜNDOĞDU'ya

 • Yorum: 35
 • Okunma:
 • 31 Temmuz 2013 12:22
Ahmet GÜNDOĞDU'ya

BASK, 2013 yılı toplu sözleşme müzakereleri öncesinde Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'ya mektup yazarak, bu zamana kadar "yapılan hatalardan" ders çıkarılmasını istedi

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK), 2013 yılı toplu sözleşme müzakereleri öncesinde Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'ya mektup yazarak, 2002 yılından bu yana toplu görüşme ve toplu sözleşme müzakerelerinde yapılan hatalardan ders çıkarılmasını istedi. BASK mektubunda, 2 bin 500 TL altında maaş alan kamu görevlilerine ve 4-C personeline 2013 yılı için ilave 300 TL, 2014 yılı için ilave 400 TL seyyanen zam yapılmasını talep etti. 

BASK Genel Başkanı Resul Akay ve Genel Teşkilat Sekreteri Remzi Kızılkaya imzalı mektupta 4.5 milyon kamu görevlisinin, 4/C personelinin, emekli, dul ve yetimin 1 Ağustos 2013 tarihinde başlayacak olan toplu sözleşme müzakerelerine odaklandığı vurgulandı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'ya hitaben yazılan mektup, Memur-Sen'in yanısıra Türkiye Kamu Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) da gönderildi. 

Daha önce yapılan müzakerelerdeki hataların tekrar edilmemesi için yapılması gerekenlerin 13 maddede özetlendiği mektupta, müzakere masasına umut bağlayan milyonlarca dar ve sabit gelirlinin feryadına kulak verilmesi, siyasi ve ideolojik aidiyetlerin teferruat olarak görülmesi, müzakere süresince buzdolabına kaldırılması istendi. 

-3 KONFEDERASYON TALEPLERİNİ ORTAKLAŞTIRMALIDIR- 

Toplu sözleşme müzakerelerinde 3 milyon kamu görevlisi ile 1.5 milyon emekli dul ve yetimi sükütu hayale uğratmamak için Hükümetin karşısına ortak bir taleple çıkılması gerektiğine dikkat çekilen mektupta, "Henüz vakit geçmeden 3 konfederasyon taleplerini ortaklaştırmalıdır" denildi. 

Toplu sözleşme masasına farklı taleplerle gidilmesinin tarifi kabil olamayan bir sorumsuzluk örneği olacağına dikkat çekilen açıklamada, "Ortak talep ve ortak eylem de uzlaşmadan müzakere masasına oturmak çadır tiyatrosundan öte bir anlam taşımayacaktır. Bu tutumda ısrarcı olunması halinde bilerek ya da bilmeyerek Hükümetin ekmeğine yağ sürülmüş olacaktır" ifadelerine yer verildi.

-TEK BİLEK VE TEK YÜREK OLUNMALI- 

Kamu İşveren Heyeti karşısında milli takımlarda görev yapan gençler gibi tek bilek ve tek yürek olunmalısının önemine işaret edilen mektupta, şu uyarılara yer verildi 

"Memur ve emekli lehine olumlu bir karar çıkmayacağı bilinciyle Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na kesinlikle başvurulmamalıdır. Hükümet oyalama ve savsaklama yöntemine başvurduğu takdirde derhal masadan kalkılmalı ve demokratik baskı yöntemleri tereddütsüz icra edilmelidir. 

Bu nedenle toplu sözleşme müzakerelerinde 4688 sayılı Kanunun 28'inci maddesinde belirtilen kapsamın dışına çıkmadan ve 12 yıl boyunca düşülen aynı tuzağa düşmeden 2003-2012 yılları arasındaki maaş kayıpları mutlaka telafi edilmelidir. 

Son 11 yılda memur ve emekli maaşlarında yaşanan yüzde 25 civarındaki reel kayıplar bir plan dahilinde telafi edilmelidir. 

Son 10 yılda yüzde 70 civarında büyüyen ekonomiden her yıl için yüzde 2 oranında olmak üzere kamu görevlilerine ve emeklilerine toplam yüzde 20 oranında pay verilmesi temin edilmelidir. 

-2 BİN 500 TL ALTINDA MAAŞ ALANA VE 4/ C PERSONELİNE 2013 İÇİN İLAVE 300 TL, 2014 İÇİN 400 TL SEYYANEN ZAM YAPILMALI- 

2 bin 500 TL altında maaş alan kamu görevlilerine ve 4/C personeline 2013 yılı için ilave 300 TL, 2014 için ilave 400 yüz TL seyyanen zam yapılmalıdır. 

Kamu görevlilerine yapılan tüm ödemeler emekli kesintisine tabi tutulmalı, bu kalemler emekli aylığına ve ikramiyesine yansıtılmalıdır. Vergi oranı yüzde 15'i aşması halinde, aşan meblağ bütçeden karşılanmalıdır ." 

BASK mektubun sonunda kamu görevlileri ve emeklileri adına atılacak her olumlu adımı koşulsuz destekleyeceklerini, aksine bir tutum söz konusu olduğunda karşı duracaklarını bildirdi.

GÜNEŞ

 • Bu haber için 35 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • yusuf yusuf 01 Ağustos 2013 04:44

  öğle arası yemek yerken eylem yapmaya devam sanırsam,galiba...

 • 4+4+4 01 Ağustos 2013 00:12

  zammı vermezler sen eyleme git.

 • eğitimci 31 Temmuz 2013 19:43

  akil ahmet tabii ki istifa edecek, diğer türlü hem milletvekili, hem sendika başkanı olunmuyor ki, tabii ki memurlar karşısında hükümeti bu kadar cansiperhane çalışan turuva atını hükümet milletvekilliği ile ödüllendirmez ise bu hükümetin ayıbı olur, akil ahmet"in değil....

  Yorumun Devamı
 • ÖĞTR.35 31 Temmuz 2013 18:48

  ahmet gündoğdu da istifa edecek göz varmı baksana cimbil cimbil nasılda bakıyor cingöz.milletvekilliğini garantilemiştir ahmet

 • gözlemci 31 Temmuz 2013 18:15

  ek ödemeyi alamayıpta istifa etmezse bu ahmet gündoğdu ya söyleyecek hiçbir lafım yok

 • SAYIN MÜSTEŞAR NE OLDU SENDEMİ BOZULDUN 31 Temmuz 2013 17:51

  sayın müsteşarım ! yönetici atama yönetmeliğini tüm öğretmenler acilen beklemektedir.lütfen sınavı kazanan müdür yardımcılarının haklarını kimse yemesin.hak yemenin vebali çok büyüktür.Allah hak yiyenleri hiç bir zaman affetmez.Allah insanlara kul hakkı ile önüme gelmeyin buyuruyor.

  Yorumun Devamı
 • eğitimci 31 Temmuz 2013 17:29

  akil ahmet"in kesinlikle yalanı yoktur, öğretmenler için ek ödeme namusum dedi de almadı mı? eylem dedi yapmadı mı? hafta içi 12.00-13.00, ya da hafta sonu, öğretmenler için, eğitim, öğretim bittikten sonra, yapar, kesin yapar akil ahmet

  Yorumun Devamı
 • SGL 31 Temmuz 2013 17:15

  kızılay da biber gazı, su, cop ye. ben de ebs ye geçeceğim.

 • sendikalı 31 Temmuz 2013 17:03

  sendikaların bu sene isteklerini birleştirerek ortak paydada buluşabilirlerse eğer güzel sonuçlar alınabilir. yoksa masada herkes ayrı telden çalarsa hükümet istediğini söylemekte haklı olur. sendikalara çağrım, bırakın çekişmeyi 3 aşağı beş yukarı isteklerinizi. masaya katılacaklar anlaşsın ondan sonra otursunlar masaya. yoksa sendiklar üyelerini düşünmüyor düşüncesi ile istifa etme kararı alacağım

  Yorumun Devamı
 • eylem 31 Temmuz 2013 16:51

  eminim herkes ahmetbeyin eylem sözüne gülmekten kırılmıştır çünkü nasıl eylem yaptıgını yani yapamadığını biliyoruz.

 • vergi dilimini çözün 31 Temmuz 2013 16:50

  zam,mam istemiyoruz.% 20 vergi dilimi meselesini çözün.6.yada 7.ayda % 20'lik vergi dilimine giriyoruz.ücretlerde azalma,2.yarıyıl maaşıda vergiye gidiyor.buna bir çare bulun yeter.

 • ALİ 31 Temmuz 2013 16:50

  öğretmenlerin yaptığı eyleme bir tane ebsli katılmadı bazı yerlerde birkaç kişi gelmemiş onlarda sevk almış.ozaman konuşmayacaksınız susacaksınız.alırsınız altıyı.hükümeti bunları adam yerine koymadığı için kutluyorum.isterse zam vermesin.

  Yorumun Devamı
 • eren 31 Temmuz 2013 16:46

  yeryüzünde inanmadığım tek insan ahmetbeydir.herşeyi yalan ne eylemi koltuğundan kalkarsan kaparlar.hiç olmazsa siteyi meşgul etme sadece şöyle diyorum:yürü git işine

 • öğretmen 31 Temmuz 2013 16:21

  memur zammı % 6 % 6 istiyorsunuz eğitim bir sen zaten enflasyon % 7-% 8 çıkar aradaki fark % 4 diyelim pazarlığa gireceksiniz% 6 + % 6 üzerinden toplantıya gireceksiniz çıkacaksınız g-ç, g- ç sonuçta % 5+ % 5 geleçeksiniz veya % 4 + % 4 geleçeksiniz gelelim sizin açınızdan sendika aidatı % 100 artırmak istiyorsunuz maşAllah memura gelince enflasyonun biraz üstünde size gelince % 100 durmak yok yola devam tüm öğretmenler eğitim bir sene hayırlı olsun!...

  Yorumun Devamı
 • ahmet gireli 31 Temmuz 2013 15:49

  3 sendikanın birbiri ile atışması,tartışması birlik olamaması hükümetin işine geliyor.hükümet karşısında tek yumruk olunamadığı için çalışanlar haklarını alamıyorlar ve yine alamayacaklar maalesef...

  Yorumun Devamı
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ