Ek Göstergeler Torba Kanun Tasarısına Giriyor!

Bir grup AKP Milletvekili tarafından Meclis Başkanlığına sunulan ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki Ek Gösterge Cetvelinde değişiklik de öngören Kanun Teklifinde yer alan hususlardan bazılarının, Başbakan imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan “Torba Kanun Tasarısı” içerisine dahil edilerek birleştirilmesi planlanıyor.

10 Mayıs 2013 tarihinde bir grup AKP Milletvekili tarafından Meclis Başkanlığına sunulan “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Kanun Teklifi, çeşitli kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngörürken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki Ek Gösterge Cetvelinde de değişiklik içeriyor. Bu değişiklikle, Daire Başkanı ve Grup Başkanı kadro unvanları için halen 3000 olarak uygulanan Ek Gösterge rakamı 3600'e yükseltilmesi hedefleniyor.

Öte yandan, 15 Mayıs 2013 tarihinde Başbakan imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan “Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile de 657 sayılı Kanun ve kamu personel düzenlemelerine ilişkin bazı mevzuatta da değişiklikler öngörülüyor. Tasarı, özellikle üst düzey kadrolara atamada siyasi tercihi esas alan atamalara imkan verecek düzenlemeler yer alırken, kariyer mesleklere ilişkin ciddi değişiklikler de içeriyor.

Milletvekilleri tarafından verilen Kanun Teklifinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun bugünkü gündeminde yer alması nedeniyle, Başbakanın imzasını taşıyan ve ilgili komisyonlara dağıtılmış olan Kanun Tasarısının da bugünkü toplantıda gündeme gelmesi ve Kanun Teklifi yerine ek göstergelere ilişkin konunun da dahil edilerek Kanun Tasarısı üzerinde değerlendirilmelerde bulunulması bekleniyor.

Öte yandan, kamu personelinin mevcut sorunlarına ilişkin herhangi bir çözüm düzenlemesi içermeyen ve esas itibariyle üst kademe yöneticilerinin hiçbir şart aranmadan (lisans mezuniyeti ve 5 yıllık sigorta pirimi ödeme hariç) atanmasına ve mutlak kayırmacılığa imkan verecek düzenlenmelerin yer aldığı Kanun Tasarısının, bir an önce gündeme alınması çabası da endişeyle izlenmektedir.

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
selim kürekçi 1 yıl önce

tasarıda 3600 deniliyor hizmetli personele de verilecek mı açıklık getirilmemiş, yoksa medya yalanları mı sayın hükümet yetkililerden bu konuya eğilmelerini rica ediyoruz.

Misafir Avatar
Erkan Karahan 2 yıl önce

madem görevde yükselme sınavı yapmıyorsunuz bari ek gösterge hakkı verin boşunamı dirsek çürüttük lisans tamamlayacağız diye, el insaf yahu.

Misafir Avatar
remzi çalışkan 2 yıl önce

hizmetli personel için bir açıklık getirilmemiş torbay girdi mı girmedi mı acaba zaten memurluk yapıyoruz.tüm sorumlulukları üstnemiş göremizi laiki ile yapıyoru. bu ülkede sadece genel müdürler yaşamıyor. eğer birilerine verilirse öbürüne de 3/1 verilsin herkes ekmek yesin

Misafir Avatar
ALİ NAİP 2 yıl önce

daire başkanlığı liyakatla elde edilen bir makam değil.tamamen siyasi iktidarların takdiri ile elde edilecek bir görev.
hiç kimse siyasi iktidara yaslanmadan daire başkanı ve daha üst göreve gelemez.
özlük haklarının iyileştirilmesi üst görev ile bağlantılı olarak ele alınıyor. bu uygulama vicdana,ahlaka ve adalete zıttır.çünkü üst görevler takdiridir.
ben 30 yıllık müdürüm.yalama ve yalaka olmadığım için makam tazminatı ve ek göstergeli bir göreve gelemedim. emrimde çalışan işçiden çok daha az emekli maaşı ve ikramiyesi ile emekli olma durumındayım.
hükümet bu durumu düzeltmek durumundadır.

Misafir Avatar
ERDEM ŞAHİNER 2 yıl önce

30 yıldan fazla hizmeti olan şube müdürleri emekli olamıyor.zira emekli olduklarında maaşları yüzde 60 oranında azalıyor.devlette bunların sayısı 50 bini geçmez.
bunların durumunun iyileştirilerek emekli edilmeleri durumunda bu kadrolar boşalacak ve binlerce memurun önü açılacak.

Misafir Avatar
İLGİLİLERE DUYURU 2 yıl önce

ek göstergenin 3600 olmasını biz öğretmenler için gündeme getirmiştik.daire başkanlarınız için değil.bu kadar açık konuşuyorken neden devletimiz dediğimiz insanlar artık bizi duymuyor.sayenizde gün geçtikçe isyankar oluyoruz

Misafir Avatar
Hacı POLAT 2 yıl önce

bir okulda memurum memur okulun işlerine bakar öğretmende öğrenci okuturur müdür ve müdür yardımcılarıda okul idare eder ve gözetirir hizmetlide okulun temizligine bakar ayını çatıda çalışıyoruk öğretmene ve idarecilere ekders ücreti var ne yazığki memura hizmetliye ekders ücreti ve hazırlık ödeneğiyok bu hükümete ayını eski lerigibi farkı yok bu hükümet bir zinyetir seçim geldiği zaman bunun hesabini sandıkta vereceğiz bu eski gibi olmaz her memur benim gibi döşünüyor

Misafir Avatar
Bozkurt TURAN 2 yıl önce

öğretmenin ek göstergesi 3000 yandaşların göstergesi 3000 den 3600 oluyor bu dünya size kalmaz yapın yaptığınızı bir gün görüşeceğiz unutmayın