Bakan Çelikten memurlara 5 müjde

Türkiye 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki değişikliklerle memurun ücretinden, emeklilik şartlarına ve atanmalarına kadar birçok değişiklikle ilgili çalışmalarda sona gelindi. Bu çalışmaların en tepesindeki isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Takvim gazetesinden Burçin Göktan'ın sorularını cevaplandırdı.

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ

Çalışmaların bütün titizliği ile devam ettiğini ve tüm değişikliklerin sosyal tarafların görüşleri alınarak gündeme getirildiğini belirten Faruk Çelik, özellikle çok merak edilen sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda müjdeli mesajlar verdi.Belediyelerde çalışan sözleşmeli personelin Başbakan Tayyip Erdoğan'ıntalimatıyla kadroya geçirildiğini belirten Çelik, "Belediyelerdeki 20 bin sözleşmelinin kadroya alınması kararını aldık. Şu anda KİT'lerin dışında 80 bin sözleşmeli var. Acaba bunların tamamını kadrolu olarak mı sürdürelim, bundan sonra alınacakları sözleşmeli bünyesindemi sürdürelim diye üzerinde çalışıyoruz"dedi.

EMEKLİYE ADALET

Sözleşmeli sisteminin de değerlendirildiği bu çalışmaların netleşmesinin çok zaman almayacağını ifade eden Çelik, "Nisan ayının 12'sinde taraflarla toplantım var. O toplantının özetini Hükümete ve Sayın Başbakanımız'agötüreceğim.Başbakanımız, belediye sözleşmelerine ilaveten kadroya almatalimatı verirse onu da yapacağız" diye konuştu.

 

Bakan Çelik, 4C'lilerin kadro isteklerini de bildiğini bu konuların ülkenin maliyapısını etkileyeceğini bu yüzden Ekonimi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK)Başbakan'a sunum haline getirilmesi gerektiğini belirtti. Çıkardıkları intibak yasası ile 2000 yılı öncesi SSK emeklilerinin maaşlarındaki tüm adaletsizliklerin giderildiğini belirten Faruk Çelik, 2000 sonrasında 2008'e kadar ve reform sonrası emeklilerin iki grup olduğunu bunlarla ilgili de önlerinde bir sorun bulunmadığını ifade etti.

DOĞUM İZNİ ARTIYOR

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, kadın çalışanların doğum izninin 6 aya çıkmasıyla ilgili de şu bilgileri verdi: "Bu konuyla ilgili 3 bakan görüşüyoruz. Ana başlıkları tespit ettik. Diğer başlıklar bakan arkadaşlar arasında görüşme neticesinde netleştirilecek ve Sayın Başbakan'a arz edilecek."

İLKSAN ÜYELİĞİ İSTEĞE BAĞLI

Hükümet tarafından hazırlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı'na süreklilik kazandırmak amacıyla hazırlanan kanun tasarısı, Başbakanlık'a gönderildi.

TASLAKTA NELER VAR

* Sözleşmeli personel dahil olmak üzere Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlıkhizmetlerinde görev yapan sağlık hizmeti personelinin ek ödeme oranınınartırılması.

* Yataklı tedavi kurumlarında nöbet tutan sağlık personeline verilen nöbet ücretinin dini bayram günlerinde yüzde 20 arttırımlı ödenmesi.

* PTT Genel Müdürlüğünde görev yapan dağıtıcılardan aynı zamanda araç kullanarak dağıtım yapanlara aylık ilave 20 lira ücret ödenmesi.

* Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kadrolarında çalışan memur ve sözleşmeli personele kadostro hizmetlerinde görevlendirilen ve arazida fiilen çalışanlara, kadastro tazminatı verilmesi.

* Memurlara bir derece verilmesi.

* Disiplin affı.

12 NİSAN'DA ANLATILACAK

12 Nisan'da yapılacak toplantıda milyonlarca kamu çalışanı için çok önemli karar alınacak. Çalışma Bakanı Faruk Çelik sendika ve konfederasyon başkanlarıyla biraraya gelecek. Toplantıda Kamu Personeli Danışma Kurulu' nda mutabakatavarılan konular ile 657 sayılı Yasada yapılması gereken değişiklikleri sendikalara sunulacak.

MEMURA UYARI CEZASI TARİH OLUYOR

Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişiklikler ile kamu çalışanlarına verilecek cezalar da yenileniyor.

Ankara'da süren çalışmalar kapsamında memurlarla ilgili disiplin kurallarında dadeğişikliğe gidiliyor. TAKVİM'in ulaştığı kaynaklara göre, Devlet Memurları Kanunu'nda öngörülen uyarma cezası tarihe karışıyor. Uyarma cezasını öngören fillere artık disiplin cezasında uygulanamayacak. Böylece amirlerin suistimali önlenecek. Diğer disiplin cezalarının öngördüğü fiiler ise artırılacak. Hazırlanan taslak üzerinde Maliye Bakanlığı bürokratları da çalışıyor.

POLİSE EK GÖSTERGE HAZIR

Ayrıca; Maliye Bakanlığı'nın İçişleri Bakanı Muammer Güler'in gündeme getirdiği polise ek gösterge üzerindeki çalışması da devam ediyor. Çalışma tamamlandığında polislerin hem ücretleri iyileşecek hem de emeklilik tazminat ve maaşları artacak.

4B VE 4C AYRIMI ARTIK SONA ERİYOR

Çalışmaların en önemli bölümlerinden birisi de 4B ve 4C gibi maddelere bağlıpersonelle ilgili. Bu konuda edinilen bilgiye göre tüm 4/B'liler, Teşkilat Kanunu'na dayalı sözleşmeli personel ve 4/C'liler memur kadrosuna geçebilecek. İlk defa atananlar ve görev yeri değişenler zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olacak. Orta kademe yönetici kademesinde yer alanlar rotasyona tabi olacak. Mühendisler ve şube müdürü rotasyona tabi olacak. Kamuda tüm çalışanlar rotasyona tabi olmayacak.

ATANMA SÜRELERİ SINIRLANANLAR BELLİ OLDU

Hazırlanan tasarı yasalaştığında, bakanlıklarda görev yapan tüm genel müdürlerdahil, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, Savunma Sanayi Müsteşarı, Hazine Müsteşarı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü, Karayolları Genel Müdürü, TOKİ Başkanı,Vakıflar Genel Müdürü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, Devlet Demiryolları Genel Müdürü, Meteoroloji Genel Müdürü, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü gibi üst düzey kadrolara 4 yıllığına atanılacak.

SENDİKALAR KARŞI

Memur sendikalarından alınan bilgiye göre sendikalar, müsteşar altındakiyöneticilerin süreyle atanmasına soğuk bakıyor. Bu tür seçimle gelenbürokratların siyasi memur olacağı endişesiyle tepkilerini dile getiriyor. Görevinden alınan Müsteşarların özlük haklarının korunmasını istiyorlar.

ÜST BÜROKRATA 4 YIL

Vali, genel müdür ve daha üst düzeyde görev yapan memurlar 4 yıllığına atanacak. Genel Müdür altı yöneticiler kapsamda değil. Halen görev yapanlar kazanılmış haklarının korunması kapsamında otomatik 4 yıllığına atanmış sayılacak. Görevi biten Bakanlık Müşaviri kadrolarına atanacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
zeki saral 2 yıl önce

polise ek gösterge yalanını, bilinen bütün siyasi partilerden dinledik.bu sefer bir şeyler yapılacak gibi görünüyor.hayırlısı arkadaşlar,seçimler yaklaşıyor,vefamızı göstermeyi çok iyi biliriz.şimdiden hayırlı olsun.

Misafir Avatar
4-C 2 yıl önce

4c'lilerin kadro istekleri bu ülkenin mali yapısını etkileyeceği söyleniyor, nasıl etkiliyor da; vekil imamlara, belediye sözleşmelilerine kadro verilmesi etkilemiyor anlamış değilim yani...

Misafir Avatar
ibrahim özen 2 yıl önce

hükümet memurlara özellikle öğretmenlere ninni söylüyor öğretmenlerde uyuyor arkadaşlar ne olur silkinin uyanın üzerimizdeki ölü toprağını atalım hem hükümete hemde yandaş sendikaya bir dur diyelim.. üye olmayan arkadaşlara rica edelim onlarıda aramıza katalım. lütfen.

Misafir Avatar
erdal 2 yıl önce

öncelikle tüm kurmlarda çalışan memurların net görev tanımları yapılmalı ben 15 yıllık memurum 4 ğgörev değişikliğim oldu her gittiğim yerde farklı işler yaptım amirin verdiği görev benim işim mi değilmi belli değil yoruma açık nereye çekersen oraya giden bir görev tanımı amirin verdiği tüm işleri yapmak

Misafir Avatar
BU ÖĞRETMENLER NEZAMAN UYANACAK 2 yıl önce

şu on yılda itibarınız sıfırlandı,maaşınız memurlar içinde en geriye düştü hala uyuyun siz.

Misafir Avatar
Allah Gözünüzü Doyursun 2 yıl önce

yahu şu imamlarla polislere verilen paralar yetmiyormu yok yok okumamak gerekirmiş kısa yoldan ya polis yada imam olmak varmışımış.yanlış meslek seçmişiz öğretmen olmuşuz.

Misafir Avatar
polis imam ve sağlıkçılar yaşadı 2 yıl önce

öğretmeni unutan iktidarı da unutur.sandıkta biz de sizi unutacağız.hemde bütün sülalecek.bütün öğretmen camiası olarak unutuldunuz bile...

Misafir Avatar
bir polis 2 yıl önce

okuyan öğretmenler kadar para peşine düşen varmı ferit bey