Ahmet GÜNDOĞDUya

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK), 2013 yılı toplu sözleşme müzakereleri öncesinde Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'ya mektup yazarak, 2002 yılından bu yana toplu görüşme ve toplu sözleşme müzakerelerinde yapılan hatalardan ders çıkarılmasını istedi. BASK mektubunda, 2 bin 500 TL altında maaş alan kamu görevlilerine ve 4-C personeline 2013 yılı için ilave 300 TL, 2014 yılı için ilave 400 TL seyyanen zam yapılmasını talep etti. 

BASK Genel Başkanı Resul Akay ve Genel Teşkilat Sekreteri Remzi Kızılkaya imzalı mektupta 4.5 milyon kamu görevlisinin, 4/C personelinin, emekli, dul ve yetimin 1 Ağustos 2013 tarihinde başlayacak olan toplu sözleşme müzakerelerine odaklandığı vurgulandı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'ya hitaben yazılan mektup, Memur-Sen'in yanısıra Türkiye Kamu Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) da gönderildi. 

Daha önce yapılan müzakerelerdeki hataların tekrar edilmemesi için yapılması gerekenlerin 13 maddede özetlendiği mektupta, müzakere masasına umut bağlayan milyonlarca dar ve sabit gelirlinin feryadına kulak verilmesi, siyasi ve ideolojik aidiyetlerin teferruat olarak görülmesi, müzakere süresince buzdolabına kaldırılması istendi. 

-3 KONFEDERASYON TALEPLERİNİ ORTAKLAŞTIRMALIDIR- 

Toplu sözleşme müzakerelerinde 3 milyon kamu görevlisi ile 1.5 milyon emekli dul ve yetimi sükütu hayale uğratmamak için Hükümetin karşısına ortak bir taleple çıkılması gerektiğine dikkat çekilen mektupta, "Henüz vakit geçmeden 3 konfederasyon taleplerini ortaklaştırmalıdır" denildi. 

Toplu sözleşme masasına farklı taleplerle gidilmesinin tarifi kabil olamayan bir sorumsuzluk örneği olacağına dikkat çekilen açıklamada, "Ortak talep ve ortak eylem de uzlaşmadan müzakere masasına oturmak çadır tiyatrosundan öte bir anlam taşımayacaktır. Bu tutumda ısrarcı olunması halinde bilerek ya da bilmeyerek Hükümetin ekmeğine yağ sürülmüş olacaktır" ifadelerine yer verildi.

-TEK BİLEK VE TEK YÜREK OLUNMALI- 

Kamu İşveren Heyeti karşısında milli takımlarda görev yapan gençler gibi tek bilek ve tek yürek olunmalısının önemine işaret edilen mektupta, şu uyarılara yer verildi 

"Memur ve emekli lehine olumlu bir karar çıkmayacağı bilinciyle Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na kesinlikle başvurulmamalıdır. Hükümet oyalama ve savsaklama yöntemine başvurduğu takdirde derhal masadan kalkılmalı ve demokratik baskı yöntemleri tereddütsüz icra edilmelidir. 

Bu nedenle toplu sözleşme müzakerelerinde 4688 sayılı Kanunun 28'inci maddesinde belirtilen kapsamın dışına çıkmadan ve 12 yıl boyunca düşülen aynı tuzağa düşmeden 2003-2012 yılları arasındaki maaş kayıpları mutlaka telafi edilmelidir. 

Son 11 yılda memur ve emekli maaşlarında yaşanan yüzde 25 civarındaki reel kayıplar bir plan dahilinde telafi edilmelidir. 

Son 10 yılda yüzde 70 civarında büyüyen ekonomiden her yıl için yüzde 2 oranında olmak üzere kamu görevlilerine ve emeklilerine toplam yüzde 20 oranında pay verilmesi temin edilmelidir. 

-2 BİN 500 TL ALTINDA MAAŞ ALANA VE 4/ C PERSONELİNE 2013 İÇİN İLAVE 300 TL, 2014 İÇİN 400 TL SEYYANEN ZAM YAPILMALI- 

2 bin 500 TL altında maaş alan kamu görevlilerine ve 4/C personeline 2013 yılı için ilave 300 TL, 2014 için ilave 400 yüz TL seyyanen zam yapılmalıdır. 

Kamu görevlilerine yapılan tüm ödemeler emekli kesintisine tabi tutulmalı, bu kalemler emekli aylığına ve ikramiyesine yansıtılmalıdır. Vergi oranı yüzde 15'i aşması halinde, aşan meblağ bütçeden karşılanmalıdır ." 

BASK mektubun sonunda kamu görevlileri ve emeklileri adına atılacak her olumlu adımı koşulsuz destekleyeceklerini, aksine bir tutum söz konusu olduğunda karşı duracaklarını bildirdi.

GÜNEŞ

Anahtar Kelimeler
Ahmet GÜNDOĞDUya
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
yusuf yusuf 2 yıl önce

öğle arası yemek yerken eylem yapmaya devam sanırsam,galiba...

Misafir Avatar
4+4+4 2 yıl önce

zammı vermezler sen eyleme git.

Misafir Avatar
eğitimci 2 yıl önce

akil ahmet tabii ki istifa edecek, diğer türlü hem milletvekili, hem sendika başkanı olunmuyor ki, tabii ki memurlar karşısında hükümeti bu kadar cansiperhane çalışan turuva atını hükümet milletvekilliği ile ödüllendirmez ise bu hükümetin ayıbı olur, akil ahmet"in değil....

Misafir Avatar
ÖĞTR.35 2 yıl önce

ahmet gündoğdu da istifa edecek göz varmı baksana cimbil cimbil nasılda bakıyor cingöz.milletvekilliğini garantilemiştir ahmet

Misafir Avatar
gözlemci 2 yıl önce

ek ödemeyi alamayıpta istifa etmezse bu ahmet gündoğdu ya söyleyecek hiçbir lafım yok

Misafir Avatar
SAYIN MÜSTEŞAR NE OLDU SENDEMİ BOZULDUN 2 yıl önce

sayın müsteşarım ! yönetici atama yönetmeliğini tüm öğretmenler acilen beklemektedir.lütfen sınavı kazanan müdür yardımcılarının haklarını kimse yemesin.hak yemenin vebali çok büyüktür.Allah hak yiyenleri hiç bir zaman affetmez.Allah insanlara kul hakkı ile önüme gelmeyin buyuruyor.

Misafir Avatar
eğitimci 2 yıl önce

akil ahmet"in kesinlikle yalanı yoktur, öğretmenler için ek ödeme namusum dedi de almadı mı? eylem dedi yapmadı mı? hafta içi 12.00-13.00, ya da hafta sonu, öğretmenler için, eğitim, öğretim bittikten sonra, yapar, kesin yapar akil ahmet

Misafir Avatar
SGL 2 yıl önce

kızılay da biber gazı, su, cop ye. ben de ebs ye geçeceğim.