Yol Tazminatı Ödenen Memurların Tazminat Miktarı

Yol tazminatı ödemesi

Kamu görevlilerinden bazılarına, kurum dışında yapılması gereken keşif ve icra işlemlerinin her birinden dolayı yol tazminatı ödenmesi hususu, 3717 sayılı “Adli Personel ile Devlet Davalarım Takip Edenlere Yol Gideri ve Tazminat Verilmesi ile 492 Sayılı Harçlar Kanununun Bir Maddesinin Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Kanun”da düzenlenmiştir.

Ayrıca, 2018-2019 yıllarını kapsayan 4.Dönem Toplu Sözleşme, yol tazminatı ödenmesine esas görevleri yerine getiren ancak yol tazminatı ödenmeyen bazı kamu personeline, Hazine Avukatları için geçerli olan miktar, usul ve esaslar çerçevesinde yol tazminatı ödenmesini de karara bağladı.

Öte yandan, ilgili mevzuat çerçevesinde yol tazminatı ödenen kamu görevlilerine ayrıca yol gideri ve yevmiye ödenmemekte; her ayın sonunda ödenen bu tazminattan sadece damga vergisi kesilmekte; bir kişiye ödenecek yol tazminatının aylık tutarı, en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) iki katını geçememektedir.

Yol tazminatı kimlere, ne kadar ödeniyor?

1-) 3717 sayılı Kanun hükümleri kapsamında ödenen yol tazminatı

Kurum dışında yapılması gereken keşif ve icra işlemlerine katılan kamu görevlilerine, bu işlemlerin her biri için;

**Hâkimlere, Cumhuriyet savcılarına, adlî tabiplere, icra müdürleri ve yardımcıları ile icra işlemlerini yapmakla yetkili memurlara, hazine avukatlarına, hazine avukatı olmayan il ve ilçelerde davaları takibe yetkili daire amirleri ve 3402 sayılı Kadastro Kanununa göre yetkili kılınan kişilere “275” gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar yol tazminatı ödenmektedir.

Bu kapsamdaki her bir işlem için ilgili personele 2018 yılının ilk yarısında net 30 TL ödeniyor.

**Yazı işleri müdürlerine, hâkim veya Cumhuriyet savcısının kararı üzerine görevlendirilen sosyal çalışmacı, psikolog ve pedagoglara, muhakemat hizmetlerinde görev yapan memurlara, zabıt kâtiplerine ve (ceza ve infaz kurum personeli hariç olmak üzere) diğer adlî ve idarî yargı personeline “200” gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar yol tazminatı ödenmektedir.

Bu kapsamdaki her bir işlem için ilgili personele 2018 yılının ilk yarısında net 22 TL ödeniyor.

**Mübaşir ve hizmetlilere “150” gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar yol tazminatı ödenmektedir.

Bu kapsamdaki her bir işlem için ilgili personele 2018 yılının ilk yarısında net 16 TL ödeniyor.

2-) 4.Dönem Toplu Sözleşme hükümleri gereği ödenen yol tazminatı

Kurum dışında yapılması gereken keşif ve icra işlemlerine katılan kamu görevlilerine, bu işlemlerin her biri için;

**657 sayılı Kanuna tabi Avukat veya Müşavir Avukat unvanlı kadrolarda bulunanlar ile Hukuk Müşaviri veya 1. Hukuk Müşaviri unvanlı kadrolarda bulunanlardan avukatlık ruhsatına sahip olup kuramlarını yargı mercilerinde temsil yetkisine haiz olanlara, “275” gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar yol tazminatı ödenmektedir.

**657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli Avukat unvanlı pozisyonlarda tam zamanlı olarak çalışanlara, “275” gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar yol tazminatı ödenmektedir.

**Mahalli idarelerde, ilgili mevzuatına göre avukat veya hukuk müşaviri kadro unvanına ilişkin görevlerde sözleşmeli personel olarak görev yapanlara, “275” gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar yol tazminatı ödenmektedir.

Bu kapsamdaki her bir işlem için ilgili personele 2018 yılının ilk yarısında net 30 TL ödeniyor.

Aylık yol tazminatı miktarı

Kurum dışında yapılması gereken keşif ve icra işlemlerine katılmalarından dolayı, bu işlemlerin her biri için ilgili kamu görevlilerine ödenecek yol tazminatının 1 aylık brüt tutarı, en yüksek Devlet memuru aylığının iki katını aşamamaktadır.

Bu kapsamda yol tazminatından yararlanan personele, 1 aylık dönem sonunda ödenebilecek yol tazminatının 1 aylık brüt miktarı 2018 yılının ilk yarısında en çok 2.062 TL olabilmektedir. (net 2.047)

Memurnyeri 

Anahtar Kelimeler:
YolTazminatMemur
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.