Yıllık İzinli Olunan Süreler İçinde Kalan Resmi Tatil Günlerinin Yıllık İzne Etkisi

Memurun yıllık izin hakkı ve kullanımı

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile memurlara tanınan haklar arasında yıllık izin hakkı da yer almaktadır.

Kanundaki belirlemelerden hareketle, memurların yıllık izin hakları konusunda şunlar söylenebilir:

-Hizmeti bir yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olan memurlar 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olan memurlar ise 30 gün süreyle yıllık izin kullanabilir.

-Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir.

-Birbirini izleyen iki yıla ait izinler birlikte kullanılabilir ve içinde bulunulan yıl ile bir önceki yıla ait izinler dışında önceki yıllara ait kullanılmamış izinler artık kullanılamaz.

-Yıllık izinlerin kullanılma zamanı konusunda, hizmet gereklerinden kaynaklı olarak amirlerin (memurun izin hakkının kullandırılmaması gibi bir sonuç doğurmayacak şekilde) takdir hakkı vardır.

-Yıllık izin süreleri iş günü olarak belirlenmediğinden, izin süresi içinde kalan hafta sonu günleri de yıllık izin süresinden sayılır.

Genel tatil günleri ve bayramlar

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanuna göre;

-Ulusal bayram günleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı.

-Dini bayram günleri: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı.

-Diğer genel tatil günleri: 1 Ocak Yılbaşı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günüdür.

Öte yandan, dini bayramlar ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesindeki günlerin öğlen sonrası da ilgili bayram günlerinden sayılmaktadır.

Bayram ve diğer resmi tatil günlerinin yıllık izin kullanılan günler içinde kalması

Memurların yıllık izin kullandıkları dönemlere, ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin denk gelmesi de mümkündür.

Bu gibi hallerde;

*Alınan yıllık izin süresi içerisinde kalan ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin (bazı bayramlar öncesine ilişkin yarım günlük süreler hariç), memurun yıllık izin süresinden sayılmayacağını,

*Yıllık izin süresi içerisinde kalmakla birlikte, cumartesi ve/veya pazar günlerine denk gelen ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin memurun yıllık izin süresinden sayılacağını,

*Yıllık izin süresinden sayılmayacak ulusal ve dini bayram günleri ile diğer resmi tatil günlerinin, yıllık izin kullanım usulüne uygun olarak amirin uygun bulacağı zamanlarda memur tarafından kullanılabileceğini

değerlendirmekteyiz.

Memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.