Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki Personeller Memur Kadrosuna Alınsın

Yıllardan beri yardımcı hizmetler sınıfı ile harfli (4/C, 4/B gibi) istihdam türlerinin kaldırılması için mücadelenin verildiği belirtildi ve Siyasi partilerle, TBMM’de gurubu bulunan partilerin grup yöneticileriyle, farklı partilere mensup milletvekilleriyle birçok kez konunun görüşüldüğü ve taleplerin iletildiği belirtildi.

Son olarak da taşeron işçilerinin OHAL kapsamında çıkarılacak bir KHK ile kadroya geçirilmesi gündeme geldiğinde, 18 Aralık 2017 tarihli birer yazı ile Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığına başvuru yapılmıştı.

Aynı KHK kapsamında yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak bu kapsamda istihdam edilen hizmetlilerin “memur” kadrosuna geçirilmelerini talep edilmişti.

Yardımcı hizmetler de taşeron işçiler tarafından yürütülüyor! Yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilenlerin yapmakla yükümlü oldukları işler zaten taşeron işçiler tarafından yapılmaktaydı. Hizmetli personel, eskisi gibi hademelik değil, tamamına yakın kısmı lise, ön lisans ve lisans mezunu olduğu için bürolarda çalışmaktadır. Dolayısıyla artık bu sınıfın anlamı kalmadığı ve kaldırılması gerektiği savunuldu.

4/C çözüldü sıra yardımcı hizmetlerde! 24 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan 696 sayılı KHK ile taşeron işçileri ile 4/C kapsamında istihdam edilenlerin sorunları büyük ölçüde çözüldü. Yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilenlerin yarası kanamaya devam ediyor.

BASK’ın yaptığı başvurularda yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ve bu kapsamda istihdam edilenlerin öğrenim durumlarına uygun memur kadrolarına atanmaları mevzuat değişikliği ile mümkün olabilir dendiği belirtilmektedir.

Konunun KHK kapsamında çözülmediği ve Hükümet tarafından TBMM’ne gönderilen “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nın 80’inci maddesi ile ek ders ücreti karşılığı görev yapmakta olan ücretli öğretmen olarak bilinen 5.000 kişinin sözleşmeli personel olarak atanmaları düzenlenirken tekrar yardımcı hizmetler sınıfını gündeme getirmeye çalışıldığı belirtildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde görüşmelere 15 Şubat Perşembe günü ara verildi ve 20 Şubat Salı günü görüşmeler tekrar başladı. BASK da Plan ve Bütçe Komisyonunun iktidar ve muhalefet partisine mensup üyeleri nezdinde girişimlerine devam etti.

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin ve BASK Genel Sekreteri Cansel Güven imzası ile hazırlanan özet yazı komisyon üyesi milletvekillerine gönderildi. Tüm sendikaların ve hizmetli olarak çalışanların konuya sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekleniyor. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
LÜTFEN 9 ay önce

HİZMETLİ KADROSUNA MEMURLUK KADROSU VERİLSİN...

Misafir Avatar
Zubeyde 9 ay önce

Değişse cok super olur yardımcı hizmetliler icin

Misafir Avatar
ÖMER FARUK YERLİKAYA 9 ay önce

YARDIMCI VE HİZMETLİ UYGULAMASI HASTAHANE VE YATILI KURULUŞLARDA UYGULANIR.DEVLET DAİRESİNDE MASA BAŞINDA GÖREV YAPAN BİR MEMURA UYGULANMAZ.DEVLET DAİRESİNDE MASA BAŞINDA GÖREV YAPANLARIN ÇOĞU HİZMETLİ VEYA YARDIMCI HİZMETLER SINIFINDA YER ALMAKTADIR.SATINALMA BİLE HİZMETLİ SINIFINDA. İL MÜDÜRLÜKLERİNDE BÜRO VE YAZIŞMA İŞLERİNE BAKAN YARDIMCI VEYA HİZMETLİ SINIFINDA.AMA KENDİSİNİ BAŞKA BİR SINIFTA GÖSTERİP GÖREV YAPIYOR. KURUM VEYA KURULUŞLARA BAKILIRSA KADROLU PERSONELLERİN YÜZDE 25 YARDIMCI HİZMETLİ VE DİEKT HİZMETLİ SINIFINDA OLDUĞU ANLAŞILIR.DİĞER BAKANLIK SİSTEMİNDE BU UYGULAMAMAKTADIR.657 TABİİ OLAN MASA BAŞINDA GÖREV YAPAN YARDIMCI VE HİZMETLİ SINIFI KALDIRILMALIDIR.
MEMUR OLARAK GÖREVLENDİRİLMELİDİR.

Misafir Avatar
ÖMER FARUK YERLİKAYA 9 ay önce

BU KONUDA AYRIMCALIK YAPILIYOR.
52 SENEDEN BU YANA HİZMETLİ VE YARDIMCI HİZMETLİ SINIFI KALDIRILDI.
HİZMETLİNİN İŞİNİ MEMUR SINIFINDA OLAN ŞAHISTA YAPIYOR.
DERHAL KALDIRILMALI.

Misafir Avatar
baran 11 ay önce

kamuajans Allah sizden ve yardımcı olan sendikalardan binlerce kez razı olsun.

Misafir Avatar
2351 MAĞDURU 11 ay önce

Sy KAMUAJANS Yetkilileri YHS Sorunlarını Dile Getirdiğiniz İçin Sonsuz Teşekkür Ederim. YHS Resimde Görüldüğü Gibi Çalışmıyor, YHS Kamuda % 60 Memur veya VHKİ Sorumluluğu verilen Görevi Yapmaktadır Lütfen Haberdeki Resmi Değiştirip Devlet Memuruna Yakışır Resim Korsanız 110 Bin YHS Memnun Edersiniz Saygılar.

Misafir Avatar
adem 11 ay önce

taşarunlar işçi sınıfına geçti bari biz hizmetlileri de işçi sınıfına alın yeter artık hakkımızı yemeyin yoksa öbür dünyada bunun bedelini verirsiniz.

Misafir Avatar
4C SORUNU NERDE ÇÖZÜLDÜ 11 ay önce

KİM GEÇTİ 4 C DEN 4 B YE ALLAH AŞKINA NİYE BU SAHTEKARLIGA ORTAK OLUYORSUNUZ 4 CLİ BİZ SİGORTADA 4 CLİYİZ AMA DİYANET BİZE 4 C Lİ DEĞİLSİNİZ VE KİMSE İÇİN BU KANUN GEÇTİ KALDIRDIK DİYEREK MİLLETİ KANDIRMAYI BIRAKN BUNUN BEDELİNİ ÖRTEMİYECEKSİNİZ BEN DİYANETTE VEKİL İMAM OLARAK 657 YE KANUNUNDA 4C LİYİM AMA DİYANET BİZİ 4C Lİ GÖRMÜYOR YOK BAKANLAR KURULU KARARI. BEKLENİYORMUŞ YOK KHK 696 DA HANİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ RESMİ GASTEDE KİM BU 4C Lİ YASASI KALKMADIMI NEDEN BEN HALA 657 YE 4C Lİ SİGORTAM DEVAM EDİYOR