Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılıyor Mu?

Kanun Teklifi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılmasının ve bu Sınıf kapsamında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanmasının sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

-Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda (aşçı, bekçi, berber, hizmetli, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi, mübaşir vb.) görev yapan ve sayıları yaklaşık 110.000 olan YHS personeli, bulundukları hizmet sınıfından kaynaklı mağduriyet yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler.

-YHS personeli, kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından kaynaklı sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca, hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler personeline gördürülmesi, zaman içerisinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanlarıyla özdeşleşmesine ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmelerine neden olmaktadır.

-YHS personeli, görevde yükselmede sorunlar yaşamaktadırlar.

-Devlet memurlarına ilişkin hizmet sınıflarında görev yapanlardan sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olanlar için ek gösterge belirlenmemiş olmasından dolayı, YHS personeli maaş ve emeklilik hakları bakımından sorun yaşamaktadırlar.

-657 sayılı Kanunun taşeron personel istihdamını mümkün kılan düzenlemeleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının yardımcı işleri taşeron işçilere gördürme yoluna sıklıkla gitmekte olmaları nedeniyle, yardımcı hizmet niteliğindeki görevlerin YHS personeline gördürülmesi zorunluluğu da ortadan kalkış bulunmaktadır.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılması ve bu Sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personelin kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanması suretiyle, bu hizmet sınıfının varlığından kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacaktır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDADEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “X – YARDIMCI HİZMETLER SINIFI” başlıklı bendi, başlığı ile birlikte madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 43- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki dolu kadroların unvanları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen aybaşından geçerli olmak üzere ve başka bir işleme gerek kalmaksızın, aynı dereceli Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolar olarak değişmiş sayılır.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Kemal 1 hafta önce

Sayın Vekilimizden , Biz Hizmetlilere Desteklerinden Dolayı Çok Teşekkür Ederim. Mecliste Bulunan A.K .P Vekillerimizden de Duyarlı Desteklerini Bekliyoruz. Bu İki Partimizin El Ele Vererek Bizlerin Kadro Sıkıntımızın Giderileceğine İnanıyorum. Arkadaşlar Elimizden Geleni Yaparak Hep Birlikte Olalım.

Misafir Avatar
GAZİKENTLİ 1 hafta önce

BÖYLE BİR KANUN ÇIKARSA ÇOK İYİ OLUR ÇOK MAĞDUR OLAN ARKADAŞLAR VAR SINAV AÇTILAR 85.5 ALMIŞ KİŞİLER ATANAMADILAR HAYIRLISI OLSUN....

Misafir Avatar
Ahmet antep 1 hafta önce

Bu konu 657 nin ayıbıdır bence. Acilen düzeltilmesi gereken bir durum bu. Vekilim iz bu konunun takipçisi de olacaktır TBMM nin sitesi üzerinden mail gönderebilirsiniz arkadaş lar

Misafir Avatar
Sinan 1 hafta önce

Sayin vekilimize çok tesekur ederiz bizleri düşündüğü için saygılar sayin vekilim

Misafir Avatar
konyalı 1 hafta önce

Allah razı olsun inşAllah sonu iyi olur

Misafir Avatar
GAZİKENTLİ 1 hafta önce

BEN İNANMIYORUM BUNU YAPACAKLARINA AYRICA BÖYLE BİR KONUYU GÜNDEME GETİREN MİLLETVEKİLİMİZDEN TAKİPÇİ OLMASINI İSTERİZ VE TEŞEKKÜRLER EDERİZ... İNŞALLAH OLURSA DAHA İYİ OLUR ÇOK ARKADAŞLARIMIZ İDARE İŞLERİ İLE UĞRAŞIYOR...

Misafir Avatar
Sinan 1 hafta önce

Çok yerinde bir teklif ayrıca şehit yakinlari için yapılan ayrımcılık ta göz önündedir

Misafir Avatar
Celil 1 hafta önce

Bizde sayin vekilin bu calismalrindan dolayi kendisine tsk.ederiz.