Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılıyor Mu?

Kanun Teklifi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılmasının ve bu Sınıf kapsamında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanmasının sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

-Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda (aşçı, bekçi, berber, hizmetli, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi, mübaşir vb.) görev yapan ve sayıları yaklaşık 110.000 olan YHS personeli, bulundukları hizmet sınıfından kaynaklı mağduriyet yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler.

-YHS personeli, kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından kaynaklı sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca, hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler personeline gördürülmesi, zaman içerisinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanlarıyla özdeşleşmesine ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmelerine neden olmaktadır.

-YHS personeli, görevde yükselmede sorunlar yaşamaktadırlar.

-Devlet memurlarına ilişkin hizmet sınıflarında görev yapanlardan sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olanlar için ek gösterge belirlenmemiş olmasından dolayı, YHS personeli maaş ve emeklilik hakları bakımından sorun yaşamaktadırlar.

-657 sayılı Kanunun taşeron personel istihdamını mümkün kılan düzenlemeleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının yardımcı işleri taşeron işçilere gördürme yoluna sıklıkla gitmekte olmaları nedeniyle, yardımcı hizmet niteliğindeki görevlerin YHS personeline gördürülmesi zorunluluğu da ortadan kalkış bulunmaktadır.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılması ve bu Sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personelin kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanması suretiyle, bu hizmet sınıfının varlığından kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacaktır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDADEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “X – YARDIMCI HİZMETLER SINIFI” başlıklı bendi, başlığı ile birlikte madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 43- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki dolu kadroların unvanları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen aybaşından geçerli olmak üzere ve başka bir işleme gerek kalmaksızın, aynı dereceli Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolar olarak değişmiş sayılır.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Murat 2 ay önce

İnşAllah olacak ama biraz zaman alacak hizmetli kadrosundan memur kadrosuna geçişler olacak Allah büyüktür

Misafir Avatar
ÖZGE 2 ay önce

NEDEN BOŞLAF OLSUN BEN BU DEVLETİMİZE İNANIYORUM NEYİN SÖZÜNÜ VERDİDE TUTMADI KADROYUDA BU DEVLET ZAMANINDA ALDIM OYÜZDEN ÜMİDİMİ HİÇ KESMEDİM

Misafir Avatar
mehmet kayabaşı 2 ay önce

Hizmetli kadrosunun kaldırılması
ve seyyanen verilen zamların kat sayıya bağlanması 28 yıllık hizmetli memurum kapicilari kucumsemiyorum ama emekli olduklarında alıyorlar 85 milyo tazminat biz ise 54 milyon emekli olsam maaş düşüyor yarıya aç kalacam diye emekli olamiyorum.

Misafir Avatar
Mehmet 2 ay önce

Allah ın Rızası için artık yardimci hizmetlere son verilsin idari kadroya alinalim sayın Cumhurbaskanı buna bir el atın bizlere yardım edin artık

Misafir Avatar
ömer 2 ay önce

YARDIMCI HİZMETLİ HASTAHANE GİBİ SAĞLIK KURULUŞLARINDA UYGULANIR.657 TABİİ OLAN MASA BAŞINDAKİ KİŞİYE UYGULANMAZ.BU STATÜDÜ YANLIŞ.BU OLAY 52 SENEDİR VAR.GİH VEYA İH OLARAK İŞE GİREN KİŞİNİN İŞİNİ YARDIMCI HİZMETLİ OLARAK İŞE GİREN KİŞİ DE YAPIYOR.SATINALMA BİLE HİZMETLİ OLARAK ÇALIŞIYOR. AYRICA KURUMDA ÇALIŞAN HİZMETLİ KENDİSİNİ BAŞKA BİR KADRODA GÖSTERİP ÇALIŞABİLİR.
DERHAL KALDIRILMASI LAZIM

Misafir Avatar
Mustafa 2 ay önce

Bütün arkadaşlarıma katılıyorum ben zaten engelli olarak atandım hiç bir ayrım gözetilmeksizin bütün işleri yapıyor amirim ama belediyeden işçi statüsünde gelen arkadaş bilgisayar başında ve benim gün geçtikçe engellerim artıyor ne olur sesimize kulak verin büyüklerimiz

Misafir Avatar
Kaya 2 ay önce

18 yıldır yardımcı hizmetli olarak okullarda çalışıyom yapmadığımız iş yok ya bizi idari kadroya alsınlar

Misafir Avatar
ÖMER 3 ay önce

BU OLAY 52 SENEDİR VAR KALDIRAMAZLAR