Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılıyor Mu?

Kanun Teklifi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılmasının ve bu Sınıf kapsamında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanmasının sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

-Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda (aşçı, bekçi, berber, hizmetli, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi, mübaşir vb.) görev yapan ve sayıları yaklaşık 110.000 olan YHS personeli, bulundukları hizmet sınıfından kaynaklı mağduriyet yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler.

-YHS personeli, kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından kaynaklı sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca, hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler personeline gördürülmesi, zaman içerisinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanlarıyla özdeşleşmesine ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmelerine neden olmaktadır.

-YHS personeli, görevde yükselmede sorunlar yaşamaktadırlar.

-Devlet memurlarına ilişkin hizmet sınıflarında görev yapanlardan sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olanlar için ek gösterge belirlenmemiş olmasından dolayı, YHS personeli maaş ve emeklilik hakları bakımından sorun yaşamaktadırlar.

-657 sayılı Kanunun taşeron personel istihdamını mümkün kılan düzenlemeleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının yardımcı işleri taşeron işçilere gördürme yoluna sıklıkla gitmekte olmaları nedeniyle, yardımcı hizmet niteliğindeki görevlerin YHS personeline gördürülmesi zorunluluğu da ortadan kalkış bulunmaktadır.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılması ve bu Sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personelin kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanması suretiyle, bu hizmet sınıfının varlığından kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacaktır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDADEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “X – YARDIMCI HİZMETLER SINIFI” başlıklı bendi, başlığı ile birlikte madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 43- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki dolu kadroların unvanları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen aybaşından geçerli olmak üzere ve başka bir işleme gerek kalmaksızın, aynı dereceli Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolar olarak değişmiş sayılır.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gülname 3 gün önce

657ye tabi hizmetliyim taşeronlara sınavsız katro veriliyor biz hizmetlilere memur statüsü neden
verilmiyor buna hakkımız var sayın yetkililerden yardım bekliyoruz hizmetlilere hep ayrımcılık yapılıyor bizler yaşıyoruz bizler görüyoruz ayrımcılığı 98 puanla sınavı kazandım 20 yıl önce devletimizden yardım bekliyoruz teşekkür ederiz

Misafir Avatar
abdulbaki okuyucu. 2 hafta önce

öncelikle sayin cumhurbaşkanıma.sonradan milletvekilere sesleniyorum ben bir şehit çocuğuyum üç yıla yakındır hizmetli memurum kırkbeş yaşındayım çalıştığım kurumda benim görevim yirmi oda paspas çekme ve artı dışardaki binanın çöplerin toplamasını yapıyorum kurumda çalışan taşeronlar ise yüzde doksan ya şöför ya çaycı yada masabaşıdır.anlayacağınız taşeronlar bizden kıdemli gözükmektedir.lütfen bizi anlayınız sayin cumhurbaşkanım ve bakanlarım saygılarımla arz ederim.

Misafir Avatar
orhan 3 hafta önce

inşAllah olur zaten memurluk işi yapıyoruz bi ünvan farklı

Misafir Avatar
cevher doğan 3 hafta önce

bu vekile teşekkür ederiz. TEKLİF VERDİ AMA KABUL EDİLECEK MI KABUL EDİLİRSE HİZMETLİ KADROSUNDAKİ ARKADAŞLAR SON DERECE MEMNUN OLACAKTIR. HİZMETLİ DEYİP GEÇMEYİN MUHASEBE DEFTERİ TUTAN ÇALIŞANLAR VAR.

Misafir Avatar
nasim 3 hafta önce

BU GÜN AK PARTİ NİN SOSYAL HİZMETLER BAŞKANLIĞI NIN Gönül adımları programına KATILDIK
KAYSERİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ YRD DOÇ DR ALİ RAMAZAN BENLİ BEY ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ BAŞHEKİMİ SAYIN PROF DR KUDRET DOĞRU BEY VE AKADEMISYENLERIN KATILDIĞI TOPLANTIDA
Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması
YIPRANMA PAYI
24 SAAT HİZMET VEREN KREŞ
VEKIL EBE VE HEMŞİRE LERE KADRO
HİZMETLİ KADROSUNDAKİ ÇALIŞANLARIN MEMUR KADROSUNA GECMESI
ÇALIŞAN MEMNUNIYETININ ÖN PLANA ALINMASI
EBE VE HEMŞİRE ARKADAŞLARIMIZIN MAÇLARDA GÖREVLENDİRİLMEMESİ
ÖZEL HASTANE KATKI ORANLARININ YÜKSEK OLMASI
HEKİM DIŞI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MESLEKİ ZORUNLULUK SİGORTASI GETIRILMESI
MİLLİ MEDİKAL SANAYİNIN KURULMASI
EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNE BELEDIYELERINDE DESTEK VERMESİ
ÜNİVERSİTE HASTANELERINİN ÜZERLERİNKİ MALİ YÜKÜN KALDIRILMASI
ÖĞRENCILERIN STAJ YERLERINI OKULLARIN KENDISININ BULMASI
KAYSERİ MİZİN SANAYİ ŞEHRİ OLMASI NEDENİYLE EL CERRAHISİ VE MİKRO CERRAHİ MERKEZİ KURULMASI
ÇALIŞANLARIN REFEKAT İZNİ SORUNLARININ GİDERİLMESİ
Aile VE Sosyal politikalar da çalışanların sorunları
MESLEK ODALARINA (TABİP ODASI MİMARLAR ODASI VB.) ZORUNLU ÜYELİĞİN KALDIRILMASI
KAYSERİ MİZDEN DİGER İLLERE HASTA SEVKİNİN BİTMESİ KONULARINI GÜNDEME GETİRDİK.arkadaslar elimizi tasin altina sokmadan bu isler zor ugrasa devam her birimiz kendi ilimizde vekillerimize durumumuzu anlatıp gündem yaratmalıyız..

Misafir Avatar
Fatoş 3 hafta önce

Taşeronun bile bir sınıfı pirimi statüsü işçi oluşu belli 657 ama memurum hizmetlimi belli değil

Misafir Avatar
Fatoş 3 hafta önce

Taşeronun bile bir sınıfı pirimi statüsü işçi oluşu belli 657 ama memurum hizmetlimi belli değil

Misafir Avatar
Fatoş 3 hafta önce

Bizler sınava girdik devlet memuru olduk diye 657 tabisin ama hizmetlisin malesef müdürler yıllarca tanıdığını çalıştırdı şimdi taşeron yarın pirim sonra işçi diye emekliliği yüksek tabi biz 657 tabi hizmetliler ne olduğumuz belli değil