Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılıyor Mu?

Kanun Teklifi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılmasının ve bu Sınıf kapsamında çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurlarının kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanmasının sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

-Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda (aşçı, bekçi, berber, hizmetli, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi, mübaşir vb.) görev yapan ve sayıları yaklaşık 110.000 olan YHS personeli, bulundukları hizmet sınıfından kaynaklı mağduriyet yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler.

-YHS personeli, kadro unvanlarına ilişkin görevlerin sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından kaynaklı sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca, hukuki yönü olmamasına rağmen bazı görev ve işlerin yardımcı hizmetler personeline gördürülmesi, zaman içerisinde söz konusu görevlerin ilgililerin unvanlarıyla özdeşleşmesine ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel olarak düşünülmelerine neden olmaktadır.

-YHS personeli, görevde yükselmede sorunlar yaşamaktadırlar.

-Devlet memurlarına ilişkin hizmet sınıflarında görev yapanlardan sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olanlar için ek gösterge belirlenmemiş olmasından dolayı, YHS personeli maaş ve emeklilik hakları bakımından sorun yaşamaktadırlar.

-657 sayılı Kanunun taşeron personel istihdamını mümkün kılan düzenlemeleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının yardımcı işleri taşeron işçilere gördürme yoluna sıklıkla gitmekte olmaları nedeniyle, yardımcı hizmet niteliğindeki görevlerin YHS personeline gördürülmesi zorunluluğu da ortadan kalkış bulunmaktadır.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılması ve bu Sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personelin kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanması suretiyle, bu hizmet sınıfının varlığından kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacaktır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDADEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin “X – YARDIMCI HİZMETLER SINIFI” başlıklı bendi, başlığı ile birlikte madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 43- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamındaki dolu kadroların unvanları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen aybaşından geçerli olmak üzere ve başka bir işleme gerek kalmaksızın, aynı dereceli Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolar olarak değişmiş sayılır.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. 

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
isa 6 gün önce

25 yıldır Y.H.S sınıfında çalışmaktayım Fakülte mezunuyum Kurum G.Y.S yaptı 84 puan almamıza rağmen hatta arkadaşımızın biri 94 puan almasına rağmen malum nedenlerden dolayı memur kadrosu verilmedi arkadaşlarımız hep özverili çoğuda bizim gibi masa başında veya büro işlerinde çalışmaktalar Şehit yakınlarına kadro verildi. Taşerona kadro verildi yıllardır yorumcu arkadaşlarımızında yorumlarında belirtiği gibi zor şartlarda adı belirsiz işlerde çalıştırılmış hor görülen ezilen bir sınıfız. Bu konuyu dile getiren sayın vekilimize teşekkür ediyor diğer halkın vekillerinden özellikle Sayın Cumhur Başkanımızdan bu konuya sahip çıkmasını bekliyoruz emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Misafir Avatar
657 3 hafta önce

kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda görev yapan ve sayıları yaklaşık 110 bin olanyardımcı hizmetler sınıfıpersonelinin tümden kaldırılması ve bu sınıfta görev yapan personelin genel idare hizmetlerisınıfına dahil memur unvanlı kadrolara atanmaları bekleniyor.

YHS'nin kaldırılması ve mağduriyetlerinin giderilmesini için 3 önemli gerekçe bulunmaktadır:

1- Yardımcı hizmetler sınıfı personelinin kadro unvanlarına ilişkin görev sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olması. Dolayısyla hukuki yönü olmayan bazı görev ve işlerin YHS personeline gördürülmesi ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel durumuna düşmeleri

2- Devlet memurlarından sadece yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının ek göstergesi olmaması ve bu durumun maaş ve emeklilik haklarında mağduriyet oluşturması

3- Taşerona kadro uygulamasına geçilmesi ile birlikte kamudaki yardımcı hizmetlerin büyük bir bölümünün yürütülüyor olması ve kamuda yardımcı hizmetler sınıfı personeli istihdam

Misafir Avatar
Amele MEMUR. Yhs. Yetim. 3 ay önce

Sayın vekilim çalışma saatlerimiz belli değil. Özel sektörde bu kadar çalışmıyordum senelik iznimi bile ağız eyerek alıyorum. Kanun her işi yapar diyor. Kamyon boşalt tuvalet taşı kazı idari izinli ve resmi tatillerimde bile işe gelip canım çıkana kadar çalışıyorum. Mesaimiz yok. Senelik iznimi kullanamıyorum kullandırtmıyolar. Yanıyo Nerdeyse istifa edip özel sektöre geçesim var. Böyle saçma sapan bir yönetim sisteminin olması devletimizin bir yüz karasıdır. Görev tanımımız yok. Mesaimiz yok. Ek göstergemiz yok. Yok Allah yok. Devlet yatanları besliyor çalışanınada sahip çıkıp hakkını vermiyor adımız sözde meğmur.

Misafir Avatar
Ferit 5 ay önce

Biz yrd.hizm.lilere bunu reva görenleri Allaha havale ediyorum

Misafir Avatar
ali 6 ay önce

Hizmetli kadrosu neyin nesi oldunu 24 yilik hizmetimde anlamiş değilim ünversiteyi de bitirdim 20tl maaşimda fark eti tekniksen arkasa ayini diplama 700 tl yansidi Bunun hisabini Allaha nasil vercekler taşaron işçi saati 14tl oldu hizmetli 5.tl aklim almiyor bu işten sözün kisasi hizmeli ülkenin uvey evladı

Misafir Avatar
Murat 8 ay önce

İnşAllah olacak ama biraz zaman alacak hizmetli kadrosundan memur kadrosuna geçişler olacak Allah büyüktür

Misafir Avatar
ÖZGE 8 ay önce

NEDEN BOŞLAF OLSUN BEN BU DEVLETİMİZE İNANIYORUM NEYİN SÖZÜNÜ VERDİDE TUTMADI KADROYUDA BU DEVLET ZAMANINDA ALDIM OYÜZDEN ÜMİDİMİ HİÇ KESMEDİM

Misafir Avatar
mehmet kayabaşı 8 ay önce

Hizmetli kadrosunun kaldırılması
ve seyyanen verilen zamların kat sayıya bağlanması 28 yıllık hizmetli memurum kapicilari kucumsemiyorum ama emekli olduklarında alıyorlar 85 milyo tazminat biz ise 54 milyon emekli olsam maaş düşüyor yarıya aç kalacam diye emekli olamiyorum.