Yardımcı Hizmetler Sınıfı İçin Cumhurbaşkanı'na Mektup
Genel Başkan Önder Kahveci imzası ile gönderdiğimiz mektupta, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin ek gösterge alamadığı, üst derecelere yükselemediği bu nedenle hem çalışırken hem de emekli olduklarında aldıkları maaşların düşük kaldığı hatırlatıldı. Mektupta, yer değiştirme yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilmeyen Yardımcı Hizmetlilerin nakillerinde büyük sorunlar yaşadığına vurgu yapıldı.

Mektupta, Mübaşirlerimizin Genel İdare Hizmetler sınıfına geçirilmesinin ardından bütün Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinde adaletsizliklerin giderilmesi amacıyla bir sınıf değişikliği beklentisinin oluştuğundan yola çıkarak, söz konusu personelin sorunlarının çözülmesi için bir defaya mahsus olmak üzere Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilmesi talep edildi.

Genel Başkan Önder Kahveci, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi;

Sayın Cumhurbaşkanım,

Malumları olduğu üzere kamuda Yardımcı Hizmetler Sınıfına tabi personel olarak görev yapan memurlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre çalıştırıldıkları halde aynı kanuna tabi olarak çalışan diğer memurlara nispetle büyük bir ayrımcılığa maruz bırakılmaktadır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personel ek gösterge hakkından faydalanamamakta; eğitim seviyesi ne olursa olsun üst derecelerde bu sınıf için açılmış kadro bulunmamakta; 657 sayılı Kanunun 67. maddesi de kadro durumuna bağlı olarak derece yükselmesi yapılmasını öngördüğünden, öğrenim durumlarıyla eş değer derecelere yükselmeleri mümkün olamamaktadır.

Söz konusu personel, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümlerinin dışında tutulmakta, bu nedenle yer değiştirme konusunda da büyük belirsizlikler ve sorunlar yaşanmakta, aileler parçalanmakta, yardımcı hizmetliler adeta üvey evlat muamelesi görmektedir.   

6 Şubat 2019 günü yayınlanan 31 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Yardımcı Hizmetler Sınıfı içerisinde yer alan mübaşirler, Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmiştir. Daha önceki yıllarda da itfaiye personelinin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması sağlanmıştır. Bütün bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda Yardımcı Hizmetler Sınıfında yer alan bütün personelin gerek mali haklarının gerekse özlük haklarının eşitlik ilkesi çerçevesinde düzenlenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personelin büyük çoğunluğu idari hizmetlerde, masa başı işlerde görevlendirilmektedir.  Fiiliyatta zaten mevcut olan bu durumun yasal bir zemine taşınması, çalışma hayatında karşı karşıya kalınan bu hukuki ayrımcılığın giderilmesi amacıyla Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olan personelin bir defaya mahsus olarak Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesi hususunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

Önder KAHVECİ
Genel Başkan 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Alinail 4 gün önce

Kardeşim ne mektubu gönderiyorsun önce gündemine al toplu sözleşmelerde dile getir gerekiyorsa dava yolu bul dava aça oturduğun yerden biri iki satır yazmış imza atmışsın icraat yapın biraz

Misafir Avatar
Memur hizmetli 5 gün önce

Çok basit Y harfi kalkacak G harfi gelecek

Misafir Avatar
AYSEL 6 gün önce

ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN BİZİM SORUNLARIMIZI DİLE GETİRDİNİZ. BENDE ŞEHİT EŞİYİM HİZMETLİ KADROSUYLA ATANDIM MASA BAŞI İŞ YAPIYORUM. TEŞEKKÜR EDİYORUM...

Misafir Avatar
memur 6 gün önce

ALİ YALÇIN BEY bu konular sizi pek ilgilendirmiyor galiba. Neden sessiz kalıyorsunuz ?

Misafir Avatar
YARDIMCI HİZMETLER PERSONELİ 6 gün önce

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında çalışan Yardımcı Hizmet Personeli GÖREVE GİRDİKTEN SONRA PROFÖSÖR OLSA DAHİ görevde yükselemiyor. BU ADALETSİZ YÖNETMELİK VARKEN okumanın ne anlamı var?

Misafir Avatar
Kaan77 6 gün önce

Ya bu hükümete ne mektubu yazıyorsunuz memur düşmanı memuru elinden gelse 1 kaşık suda boğacak adam herşeye % 60 70 zam gelmişken enflasyonu uydurma açıklayıp cebimizden çalanlar bize ne fayda sağlar sbu hükümeti destekledim ama artık oy yok beni ezen hükümete oy yok

Misafir Avatar
Doğrusu 6 gün önce

AKP Milletvekillerinden bu sorunu kimse dile getirmiyor

Misafir Avatar
ADAMA ŞİMDİ SORMAZLARMI YETKİLİ SENDİKA NEREDE DİY 7 gün önce

TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA KİMSEYİ İSTEMEYEN YETKİLİ SENDİKA NEREDE ACABA? BİLEN GÖREN VARMI NEDEN ONLAR BİR ADIM ATMIYOR.BÜRO MEMUR SEN ZAFER KAZANMIŞ KOMUTAN EDASIYLA ÇABAMIZ SONUCU MÜBAŞİRLER GİHS GEÇTİ DİYE BEYANAT VERMİŞ. BU AYRIMCILIK NEDEN NEDEN DİYE SORUYORUZ.TEŞEKKÜRLER KAMUSEN TEŞEKKÜRLER ÖNDER BEY.