Yabancı Dil Bilmenin Memur Maaşına Etkisi 2018 Yılında Ne Kadar Olacak?
Yabancı Dil Tazminatı; Devlet Memurları Kanununa ve çeşitli personel kanunlarına tabi olarak görev yapan kamu görevlilerine, yabancı dil bilgi seviyelerine ve görevleri sırasında yabancı dil bilgilerinden yararlanılıp yararlanılmamasına bağlı olarak ödenmektedir.

Yabancı dil bilgi seviyesi nasıl belirleniyor?


Yabancı dil olarak; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca bilen kamu görevlilerine dil tazminatı ödenebilmektedir.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgi seviyesi;

-Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez,

-Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence,

Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için ise yılda en az bir kez
olmak üzere ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonucuna göre belirlenmektedir.
YDS’de; 90-100 puan alanlar (A) seviyesinde, 80-89 puan alanlar (B) seviyesinde, 70-79 puan alanlar (C) seviyesinde, 60-69 puan alanlar (D) seviyesinde, 50-59 puan alanlar ise (E) seviyesinde yabancı dil bilgisine sahip kabul edilmektedir.
Dil tazminatın aylık miktarı


Kamu görevlilerine, bildikleri her bir dil için bilgi seviyelerine göre ödenecek tazminat miktarının hesabı, Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslarda yer alan gösterge rakamlarının ilgili döneme ilişkin aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle yapılmaktadır. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesilmektedir.
2018 yılının ilk altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre, bu yılın ilk altı aylık döneminde yabancı dil tazminatının aylık net tutarı şöyle olacak:
PERSONEL
Yabancı Dil Tazminatının Aylık Net Miktarı
(A) Düzeyi (96-100 Puan)
(A) Düzeyi (90-95 Puan)
(B) Düzeyi
(C) Düzeyi
-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel
129 TL
97 TL
65 TL
32 TL
-Yabancı dil bilen diğer personel
81 TL
81 TL
54 TL
27 TL

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirinin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanların), üniversite öğretim elemanları, öğretmenler ile mütercim ve tercümanlar için amir onayına gerek bulunmaksızın yabancı dil bilgisinden görevlerinde yararlanıldığı kabul edilmektedir.

memurunyeri 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.